Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω πως φαίνεται στο τέλος του μηνύματος του...

Sent from my Pixel 2 XL*. ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τα σχόλια σου. Η αλήθεια είναι ότι ενδιαφέρομαι και για Canon dslr! (Διάβασες την σκέψη μου) Φυσικά και δεν περιμένω το 1+ να βγάζει, τόσο καλές φωτογραφίες, απλά ζήτησα μια εκτίμηση συγκριτικά με τον ανταγωνισμό. Ξέρω ότι εδώ μέσα πολλοί έχουν εμπειρία από διαφορετικές συσκευές και μπορούν ναεέχουν άποψη. Επειδή κάποιος συμφορουμιτης είπε ότι υστερεί στις νυχτερινές λήψεις, είπα μήπως και το πρόβλημα διορθώνεται με κάποια άλλη εφαρμογή.

 

Καλησπέρα! Αν γνωρίζεις από φωτογραφία και κατέχεις τις ρυθμίσεις DSLR, υπάρχει το pro mode όπου σου δίνεται δυνατότητα να πειράξεις πολλές ρυθμίσεις όπως shutter speed, ISO, white balance κλπ όπου το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό. Μου τα έδειχνε φίλος φωτογράφος και βγάλαμε νυχτερινές λήψεις εσωτερικού και εξωτερικού χώρου χωρίς ίχνος κόκκου και με εκπληκτική απόδοση σε φως και χρώματα. Φυσικά δεν μιλάμε για "point n' shoot" φάση που σου δίνει το auto mode, αλλά αξίζει να πειραματιστείς. Με τριπόδι θα έχεις σαφώς καλύτερα αποτελέσματα. Να πω επίσης ότι ο φίλος φωτογράφος εντυπωσιάστηκε πάρα πολύ, είχε μείνει άφωνος. Μέσα από αυτό το mode και παίζοντας με τις ρυθμισεις τράβηξα φωτογραφιάρες το καλοκαίρι με έναστρο ουρανό, φεγγάρι κλπ. Αλλά γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος και από το auto mode, ειδικά την ημέρα με φυσικό φωτισμό. :)

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες ναυαρχίδες των τελευταίων ετών υπάρχει φυσικά το pro (manual mode σωστότερα) με τις ρυθμίσεις που αναφέρεις ,τώρα αν ο αισθητήρας είναι και μεγαλύτερος σε συνδυασμό με μεγαλύτερο μέγεθος των πίξελ για περισσότερο φως και με καλό software τότε το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό κι εκεί όντως το pixel 2 τα πάει περίφημα μιας και συνδυαστικά δλδ. και σε αισθητήρα & σε μέγεθος των πίξελ αλλά και σε software είναι πολύ δυνατό!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ερώτηση!

Παίζω στοίχημα ως ποδοσφαιρόφιλος και έχω την εφαρμογή της bet365!

Η εφαρμογή χρειάζεται πριν ανοίξει να δει την τοποθεσία μου για νομικούς λόγους γιατί ο στοιχηματισμος σε αυτή την εταιρία δεν επιτρέπεται σε όλες τις χώρες κτλ!

Ενώ έως και αυτή την εβδομάδα με λειτουργία πτήσης, μόνο WiFi ανοιχτό και τα location services στο battery saving η εφαρμογή άνοιγε, παρατήρησα τις τελευταίες μέρες ότι πλέον με αυτό τον τρόπο δεν μπαίνει!

Πρέπει να βγάλω λειτουργία πτήσης, να γυρίσω τα location services σε high accuracy και μετά θα μπει!

Κάτι που εμένα δεν με βολεύει ειδικά σπίτι μου που δεν έχω σήμα και η λειτουργία πτήσης μου σώζει κατά μεγάλο βαθμό μπαταρία και τα location services γενικότερα παρατήρησα ότι καταναλώνουν πολύ λιγότερο σε battery saving!

Καμία ιδέα γιατί μπορεί να το κάνει ξαφνικά ενώ μέχρι τώρα έμπαινε με αυτές τις ρυθμίσεις;;

Καμία εναλλακτική;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αν γνωρίζεις από φωτογραφία και κατέχεις τις ρυθμίσεις DSLR, υπάρχει το pro mode όπου σου δίνεται δυνατότητα να πειράξεις πολλές ρυθμίσεις όπως shutter speed, ISO, white balance κλπ όπου το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό. Μου τα έδειχνε φίλος φωτογράφος και βγάλαμε νυχτερινές λήψεις εσωτερικού και εξωτερικού χώρου χωρίς ίχνος κόκκου και με εκπληκτική απόδοση σε φως και χρώματα. Φυσικά δεν μιλάμε για "point n' shoot" φάση που σου δίνει το auto mode, αλλά αξίζει να πειραματιστείς. Με τριπόδι θα έχεις σαφώς καλύτερα αποτελέσματα. Να πω επίσης ότι ο φίλος φωτογράφος εντυπωσιάστηκε πάρα πολύ, είχε μείνει άφωνος. Μέσα από αυτό το mode και παίζοντας με τις ρυθμισεις τράβηξα φωτογραφιάρες το καλοκαίρι με έναστρο ουρανό, φεγγάρι κλπ. Αλλά γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος και από το auto mode, ειδικά την ημέρα με φυσικό φωτισμό. :)

Ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή ανάλυση! Ξέρω από φωτογραφία, ασχολούμαι από χρόνια, τραβούσα με φιλμ και Canon SLR. Το pro mode είναι λειτουργία του one plus ή κάποιας εφαρμογής?

Έχω ένα LETV Le1 pro και ότι ρυθμίσεις κι αν κάνω σε ISO, white balance κλπ. έχει πολύ κόκκο στην νυχτερινή λήψη. Γι αυτό και ρωτάω πώς είναι το oneplus 5t από θέμα κάμερας

Ποια εφαρμογή για φωτογραφία χρησιμοποιείτε? .

Link to comment
Share on other sites

Με την "μαμά" εφαρμογή είσαι μια χαρά .Iso, shutter speed ,white balance ,manual focus ..όλα με την εργοστασιακή κάμερα . Και από την στιγμή που ασχολείσαι θα σου φανεί παιχνιδάκι

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Με την "μαμά" εφαρμογή είσαι μια χαρά .Iso, shutter speed ,white balance ,manual focus ..όλα με την εργοστασιακή κάμερα . Και από την στιγμή που ασχολείσαι θα σου φανεί παιχνιδάκι

 

Το θέμα είναι για να βγάλεις αποτέλεσμα θέλει εκμάθηση αρκετά.

Εγώ με κανένα τηλ σε τέτοια λειτουργεία δεν κατάφερα κάτι καλύτερο.

Και οποίον ρώτησα που γνωρίζει από φωτό μου είπε βάλε auto γιατί θα τρελαθείς μέχρι να το μάθεις...

Ωστόσο υπάρχει κάμερα google όχι στο play store που κατεβάζεις αλλά ποια να επιλέξεις δεν ξέρω.

Σε ένα lg g6 είχα καλύτερα αποτελέσματα πάντως όχι πάντα βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Μετά από le eco max 2 , Samsung galaxy s8 πήρα επιτέλους και εγώ 5t...Ψάχνω για θήκες,είμαι Κύπρο και η αγορά εδώ είναι μικρή...έχω παραγγείλει από alliexpres αλλά αν δίνει κάποιος από εδώ να τις έχω πιο γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από le eco max 2 , Samsung galaxy s8 πήρα επιτέλους και εγώ 5t...Ψάχνω για θήκες,είμαι Κύπρο και η αγορά εδώ είναι μικρή...έχω παραγγείλει από alliexpres αλλά αν δίνει κάποιος από εδώ να τις έχω πιο γρήγορα.

 

Πώς το βλέπεις το 5t συγκριτικά με το LeEco? GPS, κάμερα, ταχύτητα απόκρισης?

Link to comment
Share on other sites

Ταχύτητα σε καθημερινή χρήση τα ίδια,το le eco είναι πραγματικά καταπληκτικό για τα λεφτά του..Το one plus είναι καλύτερο σε κάμερα,οθόνη.gps δεν έχω δοκιμάσει ακομα,το le eco ήταν ταχύτατο και ακριβεστατο
Link to comment
Share on other sites

Ταχύτητα σε καθημερινή χρήση τα ίδια,το le eco είναι πραγματικά καταπληκτικό για τα λεφτά του..Το one plus είναι καλύτερο σε κάμερα,οθόνη.gps δεν έχω δοκιμάσει ακομα,το le eco ήταν ταχύτατο και ακριβεστατο

 

Το LeTV που έχω εγώ πάντως, από GPS σκέτη απογοήτευση... Με κάτι fix από το φόρουμ την παλεύω αλλά δεν κρατάει σήμα. Δεν μπορώ να το βασιστώ για μια διαδρομή...Γι αυτό ρωτάω πώς τα πάει το 5Τ σε αυτό το θέμα.

Edited by SCORPIONE69
Link to comment
Share on other sites

Το LeTV που έχω εγώ πάντως, από GPS σκέτη απογοήτευση... Με κάτι fix από το φόρουμ την παλεύω αλλά δεν κρατάει σήμα. Δεν μπορώ να το βασιστώ για μια διαδρομή...Γι αυτό ρωτάω πώς τα πάει το 5Τ σε αυτό το θέμα.

 

Oχι δεν ειχα κανενα θεμα,θα δοκιμασω αυριο και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ειχα κανενα θεμα,θα δοκιμασω αυριο και θα σου πω

 

Δεν παίζει να συγκρίνεται το 5Τ με το Le Eco σε ταχύτητα. Θεωρώ τα 1+ από τα πιο γρήγορα εκεί έξω.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή ανάλυση! Ξέρω από φωτογραφία, ασχολούμαι από χρόνια, τραβούσα με φιλμ και Canon SLR. Το pro mode είναι λειτουργία του one plus ή κάποιας εφαρμογής?

Έχω ένα LETV Le1 pro και ότι ρυθμίσεις κι αν κάνω σε ISO, white balance κλπ. έχει πολύ κόκκο στην νυχτερινή λήψη. Γι αυτό και ρωτάω πώς είναι το oneplus 5t από θέμα κάμερας

Ποια εφαρμογή για φωτογραφία χρησιμοποιείτε? .

 

Να σαι καλά φίλε! Με το stock camera app είμαι και εκεί υπάρχει το pro (manual) mode. Για νυχτερινές λήψεις συνήθως χαμηλώνω το ISO σε 100 - 400 και shutter speed 3"-6", ανάλογα τις συνθήκες. Χωρίς τριπόδι το slow shutter speed είναι σκέτη καταστορφή όμως. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε! Με το stock camera app είμαι και εκεί υπάρχει το pro (manual) mode. Για νυχτερινές λήψεις συνήθως χαμηλώνω το ISO σε 100 - 400 και shutter speed 3"-6", ανάλογα τις συνθήκες. Χωρίς τριπόδι το slow shutter speed είναι σκέτη καταστορφή όμως. :rolleyes:

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τρίποδο σε κινητό, οπότε ιίσως έτσι να είναιδιαφορετικά τα πράγματα. Το πάτημα δεν προκαλεί κούνημα? Ή μήπως χρησιμοποιείς ντεκλανσέρ???

Edited by SCORPIONE69
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τρίποδο σε κινητό, οπότε ιίσως έτσι να είναιδιαφορετικά τα πράγματα. Το πάτημα δεν προκαλεί κούνημα? Ή μήπως χρησιμοποιείς ντεκλανσέρ???

Έχω ένα Joby τρίποδο για κινητά που έχει και μαγνήτες στα πόδια, ψάχτο μια αν θέλεις. Δεν είναι τίποτα το φοβερό αλλά είναι αρκετά σταθερό. Δεν προκαλεί κούνημα κατά το πάτημα, ωστόσο αν το έχεις σε μη στέρεα βάση πιστεύω το κόλπο με το timer που ανέφερε ο άλλος φίλος θα κάνει δουλειά. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Joby τρίποδο για κινητά που έχει και μαγνήτες στα πόδια, ψάχτο μια αν θέλεις. Δεν είναι τίποτα το φοβερό αλλά είναι αρκετά σταθερό. Δεν προκαλεί κούνημα κατά το πάτημα, ωστόσο αν το έχεις σε μη στέρεα βάση πιστεύω το κόλπο με το timer που ανέφερε ο άλλος φίλος θα κάνει δουλειά. :)

 

Θα το κοιτάξω, joby είναι η μάρκα του? Έτσι να το αναζητήσω? Δεν έχω καταφέρει ποτέ να βγάλω ουρανό εντελώς μαύρο και φώτα ακουνητα, ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει τριποδάκι και θα δεις ;)

 

Κοιτάζω το site της joby και δεν καταλαβαίνω πώς στηρίζεται το κινητό στο τριποδακι... Το κινητό δεν έχει υποδοχή για να βιδώσει πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω το site της joby και δεν καταλαβαίνω πώς στηρίζεται το κινητό στο τριποδακι... Το κινητό δεν έχει υποδοχή για να βιδώσει πάνω του.

 

θα αγορασεις ενα mount για το κινητο με θηλυκη εισοδο απο κατω.Υπαρχουν με 2-3 ευρω μεχρι και 10 ευρω.Προσωπικα εχω παρει ενα manfroto με 10 ευρω και ενα gorilla pod της joby και το κινητο το στηριζω παντου.Υπερ-σταθερες ληψεις ειδικα αν θελω να βγαλω αστερια :D

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...