Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η 2η e-sim εννοείται αφού δεν υπάρχει δεύτερη θύρα για SIM. Τώρα πως σε σένα υπάρχουν και στο άλλο παιδί δεν υπάρχουν δεν ξέρω. Σημασία έχει ότι υπάρχουν άρα λογικά θα το δώσει και εδώ όπως και στο 3.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

οταν λεω 2 σιμ αδελφε μου αυτο εννοω.

μια σιμ και μια η εσιμ.

οι ρυθμισεις υπαρχουν αλλα το μενου ενεργοποιησης της εσιμ δεν εμφανιζεται.

την τελευταια μπετα εχω οπως ερχεται απο google

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει παντως, πως απο την στιγμη που παιρνει ενημερωσεις η εφαεμογη esim manager απο το store, λογικα, θα εχει και το 2αρι μας αυτη την δυνατοτητα.
Link to comment
Share on other sites

Κατα περιεργο και παραξενο τροπο, ειδα πως το dome glass ειχε μια γρατζουνια που την καταλαβαινεις με το νυχι, χωρις να ερθει σε επαφη με κατι και ειδικα για να προκαλεσει μια τετοια γρατζουνια. Προσπαθουσα μετα με κλειδια κλπ να το γρατζουνισω και δεν παθαινε τιποτα, ετσι, το αλλαξα. Βεβαια, με την κολλα που μενει στο πλαι μεχρι να ξεραθει κλπ, κολλαει η σκονη και χνουδια και γινεται λιγο χαλια. Εμενα ειχε φυγει και η κολλα καπως απο το πλαι στο κενο που κανει αναμεσα σε τζαμι-οθονη και εβελεπες οτι εκεινο το σημειο στο πλαι, ηταν σαν να πηρε αερα ενα πραγμα. Ξενερωσα λιγο που αλλαξα τοσο συντομα τζαμακι και δεν ξερω τελικα κατα ποσο καλο ειναι, απ' οτι δειχνει και ακουγεται.

 

Nillkin που ειχα στο 6P HD+ PRO, μπορω να πω, πως εμεινα πιο ευχαριστημενος. Απο το 2016 μεχρι το 2019 που το κρατησα, ενα τζαμι ειχα μονο και δεν ειχε την παραμικρη γρατζουνια.

Μακαρι να μπορουσα να βρω και για το pixel, αλλα, δεν βρηκα τιποτα σε nillkin.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Μου κάηκε ο αντάπτορας των ακουστικών.Έχω καποιους απο άλλο κινητό αλλα δεν δούλεψαν ποτέ στο pixel.Σε άλλα κινητά μου δουλευουν κανονικά.Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τύπος που δουλεύει στο pixel;Εντύπωση μου κάνει όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κατα περιεργο και παραξενο τροπο, ειδα πως το dome glass ειχε μια γρατζουνια που την καταλαβαινεις με το νυχι, χωρις να ερθει σε επαφη με κατι και ειδικα για να προκαλεσει μια τετοια γρατζουνια. Προσπαθουσα μετα με κλειδια κλπ να το γρατζουνισω και δεν παθαινε τιποτα, ετσι, το αλλαξα. Βεβαια, με την κολλα που μενει στο πλαι μεχρι να ξεραθει κλπ, κολλαει η σκονη και χνουδια και γινεται λιγο χαλια. Εμενα ειχε φυγει και η κολλα καπως απο το πλαι στο κενο που κανει αναμεσα σε τζαμι-οθονη και εβελεπες οτι εκεινο το σημειο στο πλαι, ηταν σαν να πηρε αερα ενα πραγμα. Ξενερωσα λιγο που αλλαξα τοσο συντομα τζαμακι και δεν ξερω τελικα κατα ποσο καλο ειναι, απ' οτι δειχνει και ακουγεται.

 

Nillkin που ειχα στο 6P HD+ PRO, μπορω να πω, πως εμεινα πιο ευχαριστημενος. Απο το 2016 μεχρι το 2019 που το κρατησα, ενα τζαμι ειχα μονο και δεν ειχε την παραμικρη γρατζουνια.

Μακαρι να μπορουσα να βρω και για το pixel, αλλα, δεν βρηκα τιποτα σε nillkin.

 

Ίσως είναι πιο πολύ θέμα συσκευής παρά μάρκας τζαμιού, λόγω της ελαφρώς καμπυλωτής οθόνης

 

Εγώ ξήλωσα πολύ σύντομα το τζαμάκι (βέβαια δεν είχα dome) και έβαλα μεμβράνη

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι πιο πολύ θέμα συσκευής παρά μάρκας τζαμιού, λόγω της ελαφρώς καμπυλωτής οθόνης

 

Εγώ ξήλωσα πολύ σύντομα το τζαμάκι (βέβαια δεν είχα dome) και έβαλα μεμβράνη

Εγώ έβαλα μεμβράνη από το media mark την καλή και είναι σούπερ έχει κάτσει τέλεια ούτε δαχτυλιες ούτε τίποτα.

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα μεμβράνη από το media mark την καλή και είναι σούπερ έχει κάτσει τέλεια ούτε δαχτυλιες ούτε τίποτα.

 

τι μαρκα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

τι μαρκα ειναι?

 

Zagg νομίζω έχω το 3xl και είναι σούπερ μην το ματιασω τώρα από πτώση δεν ξέρω αν φάει καμία Τούμπα αλλά προσέχω.

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όλο αυτό με τις μεμβράνες και τις θήκες που κάνουν το κινητό διπλάσιο σχεδόν, προσωπικά δεν το καταλαβαίνω. Του έχω μια θήκη, την πιο λεπτή που μπορούσα και αυτό μόνο για να σηκώνει τον φακό πίσω να μην κάνει γρατσουνιές. Totalle. Σχεδόν ανύπαρκτη.

Τώρα αν κανει γρατσουνιές στην οθόνη ή αν πέσει και σπάσει ας προσεχα. Αλλά να πάρω ένα κινητό και να μην το χαρώ δεν υπάρχει περίπτωση. Σαν να βάζω δέρμα στο αυτοκίνητο και να βάζω από πάνω κάλυμμα.

Και ΟΚ η θήκη αλλά εκτός από dome έχω δοκιμάσει 10 εταιρείες σε τζαμακια. Ποτέ δεν έχει ίδια αίσθηση η οθόνη. Και αν είναι να δώσω 40-50 για τζάμι, ας τα δώσω σε ασφάλεια. Ακόμα και το 70% που καλύπτει πλέον σε θραύση αξίζει 101% για να χαίρομαι το κινητό στο 100%!

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όλο αυτό με τις μεμβράνες και τις θήκες που κάνουν το κινητό διπλάσιο σχεδόν, προσωπικά δεν το καταλαβαίνω. Του έχω μια θήκη, την πιο λεπτή που μπορούσα και αυτό μόνο για να σηκώνει τον φακό πίσω να μην κάνει γρατσουνιές. Totalle. Σχεδόν ανύπαρκτη.

Τώρα αν κανει γρατσουνιές στην οθόνη ή αν πέσει και σπάσει ας προσεχα. Αλλά να πάρω ένα κινητό και να μην το χαρώ δεν υπάρχει περίπτωση. Σαν να βάζω δέρμα στο αυτοκίνητο και να βάζω από πάνω κάλυμμα.

Και ΟΚ η θήκη αλλά εκτός από dome έχω δοκιμάσει 10 εταιρείες σε τζαμακια. Ποτέ δεν έχει ίδια αίσθηση η οθόνη. Και αν είναι να δώσω 40-50 για τζάμι, ας τα δώσω σε ασφάλεια. Ακόμα και το 70% που καλύπτει πλέον σε θραύση αξίζει 101% για να χαίρομαι το κινητό στο 100%!

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Είναι μια προσέγγιση.

Μια άλλη προσέγγιση λέει:

To PIXEL 2 XL δεν έχει και κάνα σπουδαίο υλικό που σου δίνει κάποια premium αίσθηση όταν το κρατάς ώστε να διστάσεις να βάλεις θήκη.

Το πίσω μέρος είναι μεταλλικό το οποίο φαίνεται να έχει μια πλαστική επίστρωση από πάνω.

Στην σειρά αίσθησης υλικών (Πλαστικό -> Μέταλλο -> Γυαλί -> Κεραμικό) είναι χαμηλά.

Άρα δεν ενδιαφέρει το γύρω γύρω. Βάζεις μια καλή στυλάτη θήκη (Spigen, Caseology κλπ) και από εκεί και πέρα ενδιαφέρει μόνο η εμπρόσθια όψη.

Στατιστικά στα 1-2 έτη που θα το κρατήσεις, μία τούμπα τουλάχιστον θα την φάει. Χωρίς θήκη και τζαμάκι, αν στην τούμπα σπάσει κάτι ή πάψει να λειτουργεί, δεν είναι μόνο το κόστος, αλλά όλη η φασαρία, να το στέλνεις για επισκευή, να περιμένεις καμιά 15αριά μέρες, να ψάχνεις άλλο τηλέφωνο μέχρι να έρθει, και μπορεί να είσαι σε διακοπές όταν σπάσει κλπ.

Ένα τζαμάκι δεν αλλάζει άλλωστε την όψη ή την αίσθηση κύλισης. Στην συγκεκριμένη συσκευή όμως λόγω του σχεδιασμού της οθόνης που έχει λίγη καμπυλότητα στα άκρα, τα τζαμάκια δεν έχουν καλή εφαρμογή και μαζεύουν σκόνη κλπ. Δεν είναι ούτε αρκετά καμπυλωτή ώστε τα τζαμάκια να βγαίνουν εξαρχής καμπυλωτά, ούτε απολύτως επίπεδη. Ήταν μια αχρείαστη επιλογή σχεδιαστικής διαφοροποίησης με κόστος στην πρακτικότητα. Οπότε ή βάζεις μια μεμβράνη (αλλά η αίσθηση κύλισης του δακτύλου δεν είναι είναι η ίδια όπως το τζάμι) ή δεν βάζεις τίποτα

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια προσέγγιση.

Μια άλλη προσέγγιση λέει:

To PIXEL 2 XL δεν έχει και κάνα σπουδαίο υλικό που σου δίνει κάποια premium αίσθηση όταν το κρατάς ώστε να μην διστάσεις να βάλεις θήκη.

Το πίσω μέρος είναι μεταλλικό το οποίο φαίνεται να έχει μια πλαστική επίστρωση από πάνω.

Στην σειρά αίσθησης υλικών (Πλαστικό -> Μέταλλο -> Γυαλί -> Κεραμικό) είναι χαμηλά.

Άρα δεν ενδιαφέρει το γύρω γύρω. Βάζεις μια καλή στυλάτη θήκη (Spigen, Caseology κλπ) και από εκεί και πέρα ενδιαφέρει μόνο η εμπρόσθια όψη.

Στατιστικά στα 1-2 έτη που θα το κρατήσεις, μία τούμπα τουλάχιστον θα την φάει. Χωρίς θήκη και τζαμάκι, αν στην τούμπα σπάσει κάτι ή πάψει να λειτουργεί, δεν είναι μόνο το κόστος, αλλά όλη η φασαρία, να το στέλνεις για επισκευή, να περιμένεις καμιά 15αριά μέρες, να ψάχνεις άλλο τηλέφωνο μέχρι να έρθει, και μπορεί να είσαι σε διακοπές όταν σπάσει κλπ.

Ένα τζαμάκι δεν αλλάζει άλλωστε την όψη ή την αίσθηση κύλισης. Στην συγκεκριμένη συσκευή όμως λόγω του σχεδιασμού της οθόνης που έχει λίγη καμπυλότητα στα άκρα, τα τζαμάκια δεν έχουν καλή εφαρμογή και μαζεύουν σκόνη κλπ. Δεν είναι ούτε αρκετά καμπυλωτή ώστε τα τζαμάκια να βγαίνουν εξαρχής καμπυλωτά, ούτε απολύτως επίπεδη. Ήταν μια αχρείαστη επιλογή σχεδιαστικής διαφοροποίησης με κόστος στην πρακτικότητα. Οπότε ή βάζεις μια μεμβράνη (αλλά η αίσθηση κύλισης του δακτύλου δεν είναι είναι η ίδια όπως το τζάμι) ή δεν βάζεις τίποτα

 

Και το dome που ειναι απο τα καλυτερα, μαζευει σκονη κολλημενη γυρο-γυρο απο το τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Και το dome που ειναι απο τα καλυτερα, μαζευει σκονη κολλημενη γυρο-γυρο απο το τζαμι.

 

Ναι για αυτό το λέω, η ελαφρώς καμπυλωτή οθόνη στα άκρα είναι μια σχεδιαστική επιλογή της google που δεν προσφέρει τίποτα, και ένα επίπεδο τζαμάκι δεν μπορεί να έχει απόλυτη εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια προσέγγιση.

Μια άλλη προσέγγιση λέει:

To PIXEL 2 XL δεν έχει και κάνα σπουδαίο υλικό που σου δίνει κάποια premium αίσθηση όταν το κρατάς ώστε να διστάσεις να βάλεις θήκη.

Το πίσω μέρος είναι μεταλλικό το οποίο φαίνεται να έχει μια πλαστική επίστρωση από πάνω.

Στην σειρά αίσθησης υλικών (Πλαστικό -> Μέταλλο -> Γυαλί -> Κεραμικό) είναι χαμηλά.

Άρα δεν ενδιαφέρει το γύρω γύρω. Βάζεις μια καλή στυλάτη θήκη (Spigen, Caseology κλπ) και από εκεί και πέρα ενδιαφέρει μόνο η εμπρόσθια όψη.

Στατιστικά στα 1-2 έτη που θα το κρατήσεις, μία τούμπα τουλάχιστον θα την φάει. Χωρίς θήκη και τζαμάκι, αν στην τούμπα σπάσει κάτι ή πάψει να λειτουργεί, δεν είναι μόνο το κόστος, αλλά όλη η φασαρία, να το στέλνεις για επισκευή, να περιμένεις καμιά 15αριά μέρες, να ψάχνεις άλλο τηλέφωνο μέχρι να έρθει, και μπορεί να είσαι σε διακοπές όταν σπάσει κλπ.

Ένα τζαμάκι δεν αλλάζει άλλωστε την όψη ή την αίσθηση κύλισης. Στην συγκεκριμένη συσκευή όμως λόγω του σχεδιασμού της οθόνης που έχει λίγη καμπυλότητα στα άκρα, τα τζαμάκια δεν έχουν καλή εφαρμογή και μαζεύουν σκόνη κλπ. Δεν είναι ούτε αρκετά καμπυλωτή ώστε τα τζαμάκια να βγαίνουν εξαρχής καμπυλωτά, ούτε απολύτως επίπεδη. Ήταν μια αχρείαστη επιλογή σχεδιαστικής διαφοροποίησης με κόστος στην πρακτικότητα. Οπότε ή βάζεις μια μεμβράνη (αλλά η αίσθηση κύλισης του δακτύλου δεν είναι είναι η ίδια όπως το τζάμι) ή δεν βάζεις τίποτα

Προφανώς υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Απλως το ανέφερα. Για μένα ούτε θήκη κάνει. Όλες οι θήκες που προσφέρουν προστασία ουσιαστική αυξάνουν τον όγκο του κινητού. Το τζαμακι χαλάει την αίσθηση. Τώρα για τούμπα. Εμένα σε 6 χρόνια μόνο το 6p μου έχει πέσει και αυτό με ζημιές μόνο αισθητικά με χτυπήματα στις γωνιές όπου έφυγε το χρώμα. Είναι πόσο προσέχει κανείς.

 

Όσο για το υλικό που λες στο 2XL διαφωνώ. Η Ματ αίσθηση πίσω είναι ότι καλύτερο έχω τα τελευταία χρόνια, μακράν καλύτερο από s8+, s9+ που έχω νιώσει πως είναι. Και το ματ του δίνει και grip που είναι σημαντικό. Διαφωνώ ως προς την αίσθηση όχι το αν θεωρείται premium υλικό.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όλο αυτό με τις μεμβράνες και τις θήκες που κάνουν το κινητό διπλάσιο σχεδόν, προσωπικά δεν το καταλαβαίνω. Του έχω μια θήκη, την πιο λεπτή που μπορούσα και αυτό μόνο για να σηκώνει τον φακό πίσω να μην κάνει γρατσουνιές. Totalle. Σχεδόν ανύπαρκτη.

Τώρα αν κανει γρατσουνιές στην οθόνη ή αν πέσει και σπάσει ας προσεχα. Αλλά να πάρω ένα κινητό και να μην το χαρώ δεν υπάρχει περίπτωση. Σαν να βάζω δέρμα στο αυτοκίνητο και να βάζω από πάνω κάλυμμα.

Και ΟΚ η θήκη αλλά εκτός από dome έχω δοκιμάσει 10 εταιρείες σε τζαμακια. Ποτέ δεν έχει ίδια αίσθηση η οθόνη. Και αν είναι να δώσω 40-50 για τζάμι, ας τα δώσω σε ασφάλεια. Ακόμα και το 70% που καλύπτει πλέον σε θραύση αξίζει 101% για να χαίρομαι το κινητό στο 100%!

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Εχεις δοκιμασει αυτην? Πραγματικα, εξαιρετικη στο θεμα λεπτη.

https://www.amazon.co.uk/X-level-Google-Mobile-Guardian-Protective-Pixel2-Black/dp/B076BJG8YF/ref=sr_1_fkmrnull_2?crid=3GBK1NPRU3D59&keywords=x-level+pixel+2xl&qid=1555967169&s=gateway&sprefix=x-level+%2Caps%2C213&sr=8-2-fkmrnull

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλήξει στη λύση του bumper.

Πήρα αυτό της Rhinoshield και για το 2 και για το 2XL. Προστατεύει από τις περισσότερες πτώσεις, τώρα αν κάτσει και πέσει πάνω σε χαλίκι η οθόνη, οκ προφανώς δεν θα σώσει. Δεν μπορώ με τίποτα όμως τις μεμβράνες. Μόνο που βλέπω το περίγραμμά τους κάτι παθαίνω.

Από την άλλη το τελείως "γυμνό" το θεωρώ μεγάλο ρίσκο. Ειδικά σε λεπτές συσκευές που γλιστράνε αρκετά.

Επίσης το πίσω μέρος μου αρέσει πάρα πολύ ως αίσθηση στο χέρι. Αυτή η επίστρωση πάνω στο μέταλλο είναι καταπληκτική.

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι πάνω από τα γούστα μου. Αλλά σε ανεκτό πάχος. Ωστόσο από τις φωτογραφίες δείχνει να μην σηκώνει την κάμερα πίσω. Απλώς την φέρνει πρόσωπο αλλά όχι πιο ψηλά. Άρα για ποιον λόγο να βάλω θήκη. Καλή πρόταση πάντως.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πως μπορουμε να καταλαβουμε ρε παιδια ποτε πιανουμε 4G+ στο κινητο μας που απλα δειχνει, E, G, H, H+ και σκετο 4G?

 

Τρέχεις ένα speed test :p, 4G εμένα δεν μου λέει, με cosmote βλέπω LTE. Στην Αμερική που είχα δοκιμάσει με Fi, πάλι σαν ένδειξη LTE έβλεπα.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Δεν ασχολήθηκα καθόλου με την beta Q γιατί δεν είχα καλή εμπειρία σε προηγούμενη συσκευή.

Τώρα στην απορία που έχω.

Όταν έρθει με το καλό η Q έκδοση θέλω να κάνω clean install για να αποφύγω τυχόν προβλήματα.

To factory reset το κάνω εφόσον κάνω το update ή πριν και μετά την εγκατάσταση της επόμενης έκδοσης.

Ευχαριστώ.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είμαι περίεργος σε τέτοια update κάνω ένα ρεσετ πριν και ένα μετά την αναβάθμιση

 

Sent from my Pixel 2 XL

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έφαγα ένα σκάλωμα πρωί πρωί δεν θυμόμουν πριν ή μετά.

Από την στιγμή που πήρα την συσκευή έκοψα και το ξεκλείδωμα το Root και το φλασάρισμα.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...