Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το "προβλημα" που ειχα με το glance του καιρου, η λυση ειναι, εκκαθαριση δεδομενων & cache απο pixel launcher & google app και σεταρισμα εκ νεου. Μια ερωτηση μονο, που ισως ειναι χαζη. Αν ειναι κλειστο το gps, ανανεωνεται η θερμοκρασια μπροστα και η τοποθεσια η μονο με gps ανοιχτο δουλευει στο 100%?
Εμένα δουλεύει κανονικά με location on ή off. Με δεδομένα ή WiFi. Όπως και να είναι.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δουλεύει κανονικά με location on ή off. Με δεδομένα ή WiFi. Όπως και να είναι.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Αν εισαι ομως με δεδομενα και κλειστο gps, οταν πατας τον καιρο, τι περιοχη/πολη σου δειχνει? Την σωστη?

 

*Το ρωταω, γιατι αν ειναι κλειστο το gps εμενα, παιρνει πληροφοριες απο το δικτυο wifi που φαινεται και με δεδομενα μου δειχνει Αθηνα, ενω ειμαι Θεσ/νικη. Αν ειναι ανοιχτο το gps, σαφως και ολα ειναι με ακριβεια στο θεμα περιοχη/πολη.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι ομως με δεδομενα και κλειστο gps, οταν πατας τον καιρο, τι περιοχη/πολη σου δειχνει? Την σωστη?

 

*Το ρωταω, γιατι αν ειναι κλειστο το gps εμενα, παιρνει πληροφοριες απο το δικτυο wifi που φαινεται και με δεδομενα μου δειχνει Αθηνα, ενω ειμαι Θεσ/νικη. Αν ειναι ανοιχτο το gps, σαφως και ολα ειναι με ακριβεια στο θεμα περιοχη/πολη.

 

Κανονικά Πάτρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά Πάτρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Πως γινεται αυτο ρε συ?

Αφου με δεδομενα, δεν μπορει να καταλαβει την τοποθεσια χωρις ανοιχτο gps. Παιρνει πληροφοριες απο τα κεντρικα της εταιριας του παροχο που εχεις.

Εχεις βαλει στην list την Πατρα η το εχεις γυρισμενο στην επιλογη your location να σε βρισκει οπου και να πας?

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο ρε συ?

 

Αφου με δεδομενα, δεν μπορει να καταλαβει την τοποθεσια χωρις ανοιχτο gps. Παιρνει πληροφοριες απο τα κεντρικα της εταιριας του παροχο που εχεις.

 

Εχεις βαλει στην list την Πατρα η το εχεις γυρισμενο στην επιλογη your location να σε βρισκει οπου και να πας?

Ούτε λίστα έχω ούτε τίποτα. Ούτε που θυμάμαι να το έχω πειράξει να σου πω. Και γιατί με τα δεδομένα δεν μπορεί να δει που είσαι? Κανονικά μπορεί και με αυτά. Αν θυμάσαι παλιότερα είχε και σχετικό mode το location για μόνο εύρεση τοποθεσίας με δεδομένα

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

@Fotis , μπορώ να σε ρωτήσω γιατί τόσο κόλλημα με τον καιρό στο glance? Με με παρεξηγήσεις, ρωτάω καθαρά από περιέργια οπότε μπορείς άνετα να μου πεις "άντε γ@μ...", απλώς παίζει 3-4 σελίδες να είναι αφιερωμένες στο παραπάνω..
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο ρε συ?

Αφου με δεδομενα, δεν μπορει να καταλαβει την τοποθεσια χωρις ανοιχτο gps. Παιρνει πληροφοριες απο τα κεντρικα της εταιριας του παροχο που εχεις.

Εχεις βαλει στην list την Πατρα η το εχεις γυρισμενο στην επιλογη your location να σε βρισκει οπου και να πας?

 

Το βρίσκει μέσω κεραιών κινητής που είσαι συνδεδεμένος, υπάρχουν και εφαρμογές στο store για να δεις με ποια κεραία έχεις συνδεθεί και που βρίσκεται

Από το netmonitor

Φυσικά δεν είναι ακριβής γιατί μπορεί να βρίσκεσαι αρκετά μακριά από την κεραία25c54beadc32d3ff84d37be06c452f00.jpg

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

@Fotis , μπορώ να σε ρωτήσω γιατί τόσο κόλλημα με τον καιρό στο glance? Με με παρεξηγήσεις, ρωτάω καθαρά από περιέργια οπότε μπορείς άνετα να μου πεις "άντε γ@μ...", απλώς παίζει 3-4 σελίδες να είναι αφιερωμένες στο παραπάνω..

 

Ενταξει, πιστευω πως ολοι μας θα θελαμε να δουλευει σωστα μια δυνατοτητα που μας δινει η συσκευη μας.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, πιστευω πως ολοι μας θα θελαμε να δουλευει σωστα μια δυνατοτητα που μας δινει η συσκευη μας.

 

Καλά κάνεις και θες. Εγώ από την άλλη αν κάτι δεν το χρησιμοποιώ δεν με ενδιαφέρει αν δουλέυει καλά. Αλλά όπως σου είπα και παραπάνω, ακόμα και με δεδομένα βρίσκει που είσαι. Απλώς με χειρότερη ακρίβεια.

 

Πάντως και νωρίτερα σου είχα πει. Κάνε format και πέρασμα της τελευταίας στοκ ρομ. Διαδικασία αλλά πιθανό να λύσει πράγματα που ίσως δεν έχουν κάτσει καλά. Εγώ για παράδειγμα είχα τρελό battery drain αρχικά. Τύπου 30% σε idle/sleep το βράδυ!

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και θες. Εγώ από την άλλη αν κάτι δεν το χρησιμοποιώ δεν με ενδιαφέρει αν δουλέυει καλά. Αλλά όπως σου είπα και παραπάνω, ακόμα και με δεδομένα βρίσκει που είσαι. Απλώς με χειρότερη ακρίβεια.

 

Πάντως και νωρίτερα σου είχα πει. Κάνε format και πέρασμα της τελευταίας στοκ ρομ. Διαδικασία αλλά πιθανό να λύσει πράγματα που ίσως δεν έχουν κάτσει καλά. Εγώ για παράδειγμα είχα τρελό battery drain αρχικά. Τύπου 30% σε idle/sleep το βράδυ!

 

Μια ερωτηση μονο, στα settings του google app - customization - weather - εχεις ενεργοποιημενες και τις 2 επιλογες?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση μονο, στα settings του google app - customization - weather - εχεις ενεργοποιημενες και τις 2 επιλογες?
Weather updates -> ON

Weather updates from your location -> ON

 

Και τα 2 εννοείται. Αφού θέλω να βλέπω τον καιρό εκεί που είμαι.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στο location είναι φίλε μου.

Security & location, και μετά advanced.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Οχι της τοποθεσιας, αλλα, οταν κανεις αναζητηση κατι στο google, εννοω. (Στην μπαρα της home page)

Link to comment
Share on other sites

Οχι της τοποθεσιας, αλλα, οταν κανεις αναζητηση κατι στο google, εννοω. (Στην μπαρα της home page)
Δες στο myactivity.google.com για επιλογές που έχει.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δες στο myactivity.google.com για επιλογές που έχει.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Το βρηκα εδω που εδωσες να μην κραταει ιστορικο αναζητησης, αλλα, αφου το εκλεισα, σταματησε και ο καιρος. Οποτε, το ανοιξα ξανα. :P

 

*Btw, δεν ηρθε ακομα η ενημερωση της καμερας στο playstore. (Το ιδιο δεν ειναι αμα κατεβασω και περασω το apk η θα φαινεται η εφαρμογη μη πιστοποιημενο?)

Link to comment
Share on other sites

...

*Btw, δεν ηρθε ακομα η ενημερωση της καμερας στο playstore. (Το ιδιο δεν ειναι αμα κατεβασω και περασω το apk η θα φαινεται η εφαρμογη μη πιστοποιημενο?)

 

Ναι είναι ακριβώς το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα dual sim Που συζητούσαμε τελευταία. Όπως ανέφεραν στο θέμα του 3XL.

https://www.xda-developers.com/android-q-dual-sim-dual-standby-support-pixel-3/

 

Οπότε πιθανό να δούμε κάτι τέτοιο και στο 2XL.

 

Καλα νέα από εδώ στο νήμα του Pixel 3

 

pixel 3xl dsds

Λοιπόν παιδιά έχω ευχάριστα νέα για τους κατόχους pixel 3 καθώς η συσκευή πλέον μπορεί να δουλέυει με την android q beta 2 σαν dual sim dual standby (DSDS) όπως όλα τα δίκαρτα με μία φυσική και μία esim.

 

Το δοκίμασα σε pixel 3 xl και φαίνεται ότι όλα δουλεύουν ρολόι. Λοιπόν τα βήματα που έκανα είναι τα εξής:

1. ενεργοποιείς τη συκευή σου στο πρόγραμμα beta του androig Q. όταν εγγραφεί η συσκευή θα έρθει έρθει κανονικά ota update με την android q beta 2.

2. αφού εγκατασταθεί στις επιλογές για προγραμματιστές/επισημάνσεις λειτουργιών πρέπει να επιλεγούν οι ρυθμίσεις settings _moble_network_v2 και settings _network_and_inernet_v2. Ουσιστικά αυτές οι ρυθμίσεις ενεργοποιούν το DSDS.

3. ενεργοποιέις την esim με τις προβλεπόμενες οδηγίες

 

 

προς το παρόν όλα φαίνονται οκ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα το δώσουν και σε εμάς με την επίσημη. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πιο δύσκολη η beta 2 της Q, περισσότερες ασυμβατότητες και περισσότερες δυσκολίες στην καθημερινή χρήση. Προσωπικά, με έχουν επηρεάσει 2 θέματα αλλά ΟΚ, περιμένω την 3.

Συγκεκριμένα, έχει σπάσει το RCS και δεν συνδέεται το photos με την camera..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Πιο δύσκολη η beta 2 της Q, περισσότερες ασυμβατότητες και περισσότερες δυσκολίες στην καθημερινή χρήση. Προσωπικά, με έχουν επηρεάσει 2 θέματα αλλά ΟΚ, περιμένω την 3.

Συγκεκριμένα, έχει σπάσει το RCS και δεν συνδέεται το photos με την camera..

 

Μπορείς να δεις σε παρακαλώ αν υπάρχουν οι ρυθμίσεις για dual sim, όπως αναφέρεται παραπάνω για το Pixel 3; Θέλω να βάνω beta 2 μόνο για αυτό το λόγο.

992
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις σε παρακαλώ αν υπάρχουν οι ρυθμίσεις για dual sim, όπως αναφέρεται παραπάνω για το Pixel 3; Θέλω να βάνω beta 2 μόνο για αυτό το λόγο.

 

Όχι, για να το τεστάρεις πρέπει να έχεις ΚΑΙ esim, εγώ δεν έχω πλέον esim.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Όχι, για να το τεστάρεις πρέπει να έχεις ΚΑΙ esim, εγώ δεν έχω πλέον esim.
Οι ρυθμίσεις που πρέπει να αλλαχτούν στα Dev settings ίσως υπάρχουν ανεξάρτητα από το αν έχεις e-sim. Αυτό θέλει να δει ο φίλος λογικά.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...