Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία του factory reset

 

Τσάμπα θα χάσεις χρόνο για να στήσεις τη συσκευή από την αρχή ...

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έφαγα ένα σκάλωμα πρωί πρωί δεν θυμόμουν πριν ή μετά.

Από την στιγμή που πήρα την συσκευή έκοψα και το ξεκλείδωμα το Root και το φλασάρισμα.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις reset. Είναι ένα μέτρο πρόληψης. Δεν σημαίνει όμως ότι αν δεν το κάνεις θα έχεις θέματα. Μπορεί και να μην έχεις κανένα θέμα χωρίς reset και να έχεις κάνει μία διαδικασία τσάμπα.

 

Η βέλτιση λύση πάντως αν θες να έχεις εντελώς το κεφάλι σου ήσυχο από σκέψεις ότι κάτι δεν έχει καθίσει καλά είναι το hard reset με χειροκίνητο πέρασμα όλου του firmware. Όπως λέω όμως και παραπάνω δεν είναι κάτι που απαιτείται και ούτε σημαίνει ότι αν δεν το κάνεις θα έχεις θέμα. Είναι απλώς πρόληψη.

 

Εγώ νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να κάνεις το update έτσι όπως είσαι. Και να δεις πως θα πάει η φάση. Αν έχεις θέμα τότε κάνεις reset.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μονο φορματ που εκανα, ηταν αυτο που οταν ανοιξα το κινητο τον Φεβρουάριο 2019, εκανε ποσες ενημερωσεις απο τον Ιουλιο του 2018. Περασε ολες τις ενημερωσεις, μαζι και την 9αρα και αφου πηρε και το patch του μηνα που ειχα ανοιξει το κινητο, τοτε το εκανα και φορματ και το εστησα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς Q beta 3 να μας πει αν παίζουν όλα κομπλέ. Κυρίως οι thrird party εφαρμογές. Ebanking φάση, cosmote tv go και λοιπά?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς Q beta 3 να μας πει αν παίζουν όλα κομπλέ. Κυρίως οι thrird party εφαρμογές. Ebanking φάση, cosmote tv go και λοιπά?

 

Το winbank ακόμα δεν..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Το winbank ακόμα δεν..

 

Μείον αλλά μόνο για winbank ΟΚ να βάλω. Cosmote TV Go έχει κανείς να μας πει? Ή εφαρμογή ebanking από άλλη τράπεζα?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μείον αλλά μόνο για winbank ΟΚ να βάλω. Cosmote TV Go έχει κανείς να μας πει? Ή εφαρμογή ebanking από άλλη τράπεζα?
Euro και alpha μια χαρά.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πως είναι? Γιατί διαβάζω μερικοί στο xda γκρινιάζουν για μειωμένη αυτονομία.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πως είναι? Γιατί διαβάζω μερικοί στο xda γκρινιάζουν για μειωμένη αυτονομία.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Για δωσε link...δεν βρηκα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, κατεβασα μια εφαρμογη .apk αλλα, δεν βρισκω πουθενα την επιλογη να επιτρεπεται η εγκατασταση αγνωστων εφαρμογων. Που πηγε?
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, κατεβασα μια εφαρμογη .apk αλλα, δεν βρισκω πουθενα την επιλογη να επιτρεπεται η εγκατασταση αγνωστων εφαρμογων. Που πηγε?

 

Κάπου στις ρυθμίσεις έχει επιλογή για το ποιες εφαρμογές μπορούν να κάνουν εγκατάσταση άλλες εφαρμογές. Αν πατήσεις πάνω στο .apk δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, κατεβασα μια εφαρμογη .apk αλλα, δεν βρισκω πουθενα την επιλογη να επιτρεπεται η εγκατασταση αγνωστων εφαρμογων. Που πηγε?

 

Αν πας να την εγκαταστήσεις θα σου βγάλει να πας σε αυτό το μενού αυτόματα. Σε κάθε περίπτωση κάνεις search στις ρυθμίσεις και στο βγάζει. Αυτό ισχύει από την προηγούμενη έκδοση android αν θυμάμαι. Οπότε βρίσκεις όποια επιλογή θες. Με το που γράψεις "unk" (από το unknown) θα δεις ότι θα στο βγάλει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν πας να την εγκαταστήσεις θα σου βγάλει να πας σε αυτό το μενού αυτόματα. Σε κάθε περίπτωση κάνεις search στις ρυθμίσεις και στο βγάζει. Αυτό ισχύει από την προηγούμενη έκδοση android αν θυμάμαι. Οπότε βρίσκεις όποια επιλογή θες. Με το που γράψεις "unk" (από το unknown) θα δεις ότι θα στο βγάλει.

 

Με πηγαινει σε εφαρμογες που εχω ηδη, οχι, οπως σε προηγουμενες εκδοσεις που απλα ενεργοποιουσες την μπαρα που ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Με πηγαινει σε εφαρμογες που εχω ηδη, οχι, οπως σε προηγουμενες εκδοσεις που απλα ενεργοποιουσες την μπαρα που ειχε.

 

Όπως σου είπα κάνεις αναζήτηση την ρύθμιση που θες και σε πάει κανονικά εκεί που θες. Στην Pie τα permissions ως γνωστόν έχουν αλλάξει και έχουν γίνει πιο εξατομικευμένα για κάθε εφαρμογή. Άρα την εγκατάσταση από άγνωστες πηγές την δίνεις πλέον ρητά σε μία εφαρμογή (π.χ. chrome) και όχι γενικά για οποιαδήποτε εφαρμογή στο κινητό. Αυτό νόμιζα ότι το ήξερες.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα κάνεις αναζήτηση την ρύθμιση που θες και σε πάει κανονικά εκεί που θες. Στην Pie τα permissions ως γνωστόν έχουν αλλάξει και έχουν γίνει πιο εξατομικευμένα για κάθε εφαρμογή. Άρα την εγκατάσταση από άγνωστες πηγές την δίνεις πλέον ρητά σε μία εφαρμογή (π.χ. chrome) και όχι γενικά για οποιαδήποτε εφαρμογή στο κινητό. Αυτό νόμιζα ότι το ήξερες.

 

Να σου πω την αληθεια, δεν χρειαστηκε ποτε με P να κανω εγκατασταση .apk εκτος του play store, οποτε, με επιασε και αδιαβαστο.

 

*Εχετε προσεξει μηπως να εχετε περισσοτερη καταναλωση μπαταριας απο πριν με τις υπηρεσιες google με την εκδοση 17.1.22?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω το εξης:αγοραζω απο αλλον το pixel2,μεχρι ποτε θα εχω απεριοριστο χωρο για φωτο;θα εχω και εγω απεριοριστο χωρο ή οχι;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω το εξης:αγοραζω απο αλλον το pixel2,μεχρι ποτε θα εχω απεριοριστο χωρο για φωτο;θα εχω και εγω απεριοριστο χωρο ή οχι;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μέχρι 31/1/2022

Ναι θα έχεις και εσύ, δεν έχει να κάνει με τον αρχικό χρήστη αλλά με την συσκευή

Και κάτι ακόμα καλύτερο, ο απεριόριστος χώρος δεν ισχύει για τις φωτογραφίες που θα τραβηχτούν με το pixel 2, αλλά μέ όλες όσες ανεβαστούν από το pixel 2

Αν για παράδειγμα έχεις 100 GB photo στο PC σου και τις μεταφέρεις με USB στο pixel, θα ανέβουν και αυτές χωρίς να έχεις περιορισμό χώρου

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να χαμηλώνει η ένταση του κουδουνισματος από το κουμπί by deafault kai και όχι να εμφανίζεται το εικονίδιο και να μπαίνουμε να το κάνουμε εμείς
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να χαμηλώνει η ένταση του κουδουνισματος από το κουμπί by deafault kai και όχι να εμφανίζεται το εικονίδιο και να μπαίνουμε να το κάνουμε εμείς
Εμένα με το κουμπί και χαμηλώνει και εμφανίζεται και η μπάρα
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με το κουμπί και χαμηλώνει και εμφανίζεται και η μπάρα

 

Μπάρα εμφανίζεται αλλά για το volume των media. Όχι για το ringtone/notification. Τώρα να υπάρχει επιλογή ίσως μου έχει ξεφύγει

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπάρα εμφανίζεται αλλά για το volume των media. Όχι για το ringtone/notification. Τώρα να υπάρχει επιλογή ίσως μου έχει ξεφύγει
Ακριβώς . Ψάχνω παντού αν γίνεται αλλιώς. Δεν μπορεί να είναι μόνο για τα media ...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μόνο για τα media είναι παιδιά!

Και σε εμένα έτσι ήταν και είναι ακόμα με το 3 xl

 

Στάλθηκε από το Pixel 3 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς . Ψάχνω παντού αν γίνεται αλλιώς. Δεν μπορεί να είναι μόνο για τα media ...
Στην επιλογή control ring volume είναι.

Αλλά η στοκ μάλλον δεν το έχει89f58408a14c9ae3e5e2bad43bfcab60.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...