Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά είχα το p20 pro για λίγες μέρες και ψάχνω κινητό μέχρι 450€ και έως 500€ αν αξίζει τόσο πολύ με έμφαση στην κάμερα,μπαταρία και ηχείο...Θα με καλύψει κυρίως στην κάμερα;Το p20 pro ήταν ότι καλύτερο έχω πάρει αλλά δυστυχώς το κράτησα ελάχιστες μέρες και δεν θα ήθελα να πάρω κάτι κατώτερο σε κάμερα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα το p20 pro για λίγες μέρες και ψάχνω κινητό μέχρι 450€ και έως 500€ αν αξίζει τόσο πολύ με έμφαση στην κάμερα,μπαταρία και ηχείο...Θα με καλύψει κυρίως στην κάμερα;Το p20 pro ήταν ότι καλύτερο έχω πάρει αλλά δυστυχώς το κράτησα ελάχιστες μέρες και δεν θα ήθελα να πάρω κάτι κατώτερο σε κάμερα.
Ανώτερη κάμερα. Τουλάχιστον σίγουρα ανώτερη σε selfies και νυχτερινές. Σε ημέρα ίδια. Δεν νομίζω ότι θα δεις διαφορές. Προχώρησε άφοβα!

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ανώτερη κάμερα. Τουλάχιστον σίγουρα ανώτερη σε selfies και νυχτερινές. Σε ημέρα ίδια. Δεν νομίζω ότι θα δεις διαφορές. Προχώρησε άφοβα!

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Τέλεια... Γιατί το βρίσκω στα 499€ στο eshop και μου φαίνεται ότι αξίζει.Να υποθέσω στο Ζουμ θα χάνει λίγο και είναι λογικό,η μήπως όχι;

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια... Γιατί το βρίσκω στα 499€ στο eshop και μου φαίνεται ότι αξίζει.Να υποθέσω στο Ζουμ θα χάνει λίγο και είναι λογικό,η μήπως όχι;
Ναι, δεν έχω δει φωτογραφίες από p20 pro, αλλά πώς να συγκριθούν τα 40 MP με τα 12MP στο ζουμ?
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια... Γιατί το βρίσκω στα 499€ στο eshop και μου φαίνεται ότι αξίζει.Να υποθέσω στο Ζουμ θα χάνει λίγο και είναι λογικό,η μήπως όχι;

 

Και αν εχεις για μη πληρωμη του φπα απο καποιον, 403€

Link to comment
Share on other sites

Και αν εχεις για μη πληρωμη του φπα απο καποιον, 403€

 

Δυστυχώς δεν έχω κάποιον..ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το αγορασατε απο αμαζον, μπορειτε να δωσετε λιγο το link για 64gb? Το ζηταω, γιατι βγαζει αρκετα και δεν ξερω ποια ειναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι αγοράσατε το Pixel δεν είχατε ποτέ στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι άμα γίνει κάτι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία - service στην Ελλάδα και θα έπρεπε να το στείλετε σε κάποια άλλη χώρα, με ότι αυτό συνεπάγεται (κόστος, χρόνος, κτλ);

Το λέω αυτό γιατί είμαι τόσο πολύ "ψημένος" να το αγοράσω αλλά όταν σκέφτομαι αυτό το θέμα προτιμώ να πάρω κάτι άλλο (όπως το φτωχό πλην τίμιο Pocophone ή το P20 Pro) παρά το Pixel 2 XL.

Διορθώστε με κιόλας αν κάνω λάθος αλλά μου φαίνεται σαν λαχείο η όλη φάση. Πόσες πιθανότητες θα μου πέιτε έχεις να πέσεις σε ελλατωματικό; Και αν όμως σου "κάτσει" τότε;

Link to comment
Share on other sites

Όσοι αγοράσατε το Pixel δεν είχατε ποτέ στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι άμα γίνει κάτι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία - service στην Ελλάδα και θα έπρεπε να το στείλετε σε κάποια άλλη χώρα, με ότι αυτό συνεπάγεται (κόστος, χρόνος, κτλ);

 

Το λέω αυτό γιατί είμαι τόσο πολύ "ψημένος" να το αγοράσω αλλά όταν σκέφτομαι αυτό το θέμα προτιμώ να πάρω κάτι άλλο (όπως το φτωχό πλην τίμιο Pocophone ή το P20 Pro) παρά το Pixel 2 XL.

 

Διορθώστε με κιόλας αν κάνω λάθος αλλά μου φαίνεται σαν λαχείο η όλη φάση. Πόσες πιθανότητες θα μου πέιτε έχεις να πέσεις σε ελλατωματικό; Και αν όμως σου "κάτσει" τότε;

Δεν βρίσκω ποιος ο λόγος να ανησυχήσω για κάτι τέτοιο. Τι το πάω σε σέρβις εδώ, τι το στείλω έξω είναι το ίδιο. Ειδικά για εμένα που είμαι επαρχία.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όσοι αγοράσατε το Pixel δεν είχατε ποτέ στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι άμα γίνει κάτι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία - service στην Ελλάδα και θα έπρεπε να το στείλετε σε κάποια άλλη χώρα, με ότι αυτό συνεπάγεται (κόστος, χρόνος, κτλ);

 

Φυσικά, αν δεν υπήρχε αυτός ο περιορισμός θα ήταν πολλοί περισσότεροι οι κάτοχοι.

 

Τι το πάω σε σέρβις εδώ, τι το στείλω έξω είναι το ίδιο.

 

Εδώ που; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που; :confused:

 

Ρώτησε αν είχα δεύτερες σκέψεις για το ότι δεν έχει εδώ. Δεν είπα ότι έχει. Λέω ότι για μένα δεν είχα καμία δεύτερη σκέψη καθώς είτε είχε εδώ επίσημο σερβις είτε όχι είναι το ίδιο πράγμα. Αφού είμαι επαρχία, πάλι μπλέκω με αποστολή και λοιπά οπότε για μένα είναι το ίδιο. Αγγλικά ξέρω να μιλάω οπότε ούτε η γλώσσα με προβληματίζει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λέω ότι για μένα δεν είχα καμία δεύτερη σκέψη καθώς είτε είχε εδώ επίσημο σερβις είτε όχι είναι το ίδιο πράγμα.

 

Δεν είναι το ίδιο πράγμα πίστεψέ με... ελπίζω να μη το χρειαστείς γιατί τότε θα με θυμηθείς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσοι αγοράσατε το Pixel δεν είχατε ποτέ στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι άμα γίνει κάτι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία - service στην Ελλάδα και θα έπρεπε να το στείλετε σε κάποια άλλη χώρα, με ότι αυτό συνεπάγεται (κόστος, χρόνος, κτλ);

Το λέω αυτό γιατί είμαι τόσο πολύ "ψημένος" να το αγοράσω αλλά όταν σκέφτομαι αυτό το θέμα προτιμώ να πάρω κάτι άλλο (όπως το φτωχό πλην τίμιο Pocophone ή το P20 Pro) παρά το Pixel 2 XL.

Διορθώστε με κιόλας αν κάνω λάθος αλλά μου φαίνεται σαν λαχείο η όλη φάση. Πόσες πιθανότητες θα μου πέιτε έχεις να πέσεις σε ελλατωματικό; Και αν όμως σου "κάτσει" τότε;

 

Είναι το τρίτο κινητό που έχω πάρει από Αμερική. Πάντα το σκέφτομαι και υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου τι θα γίνει ΑΝ.

Στη δική μου περίπτωση μια που έχω αρκετούς καλούς φίλους που ζουν εκεί, υπάρχει μια σχετικά εύκολη λύση με κάποιο τρόπο να φτάσει πίσω.

Ναι είναι ρίσκο πάντα. Αλλά όταν το κινητό που έχεις επιλέξει δεν υπάρχει στη χώρα που ζεις τι να κάνεις; Γενικά έχω τη συνήθεια να παίρνω συσκευές που δεν είναι εύκολα να βρεις στην Ελλάδα. Το είχα κάνει και με το κινητό του avatar μου, το έκανα και με το Pixel. Παραλίγο να το είχα κάνει και με το Essential και Blackberry παλιότερα.

Επίσης είναι πολύ σημαντική η διαφορά στην τιμή σε αρκετές συσκευές. Ακόμα πιο πολύ παλιότερα με την ισοτιμία €-$. Όταν είχα πάρει το HTC One η διαφορά πρέπει να ήταν κοντά στα 200€ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο πράγμα πίστεψέ με... ελπίζω να μη το χρειαστείς γιατί τότε θα με θυμηθείς.

 

Αγοράζοντας από Amazon, όντως δεν είναι το ίδιο πράγμα. Είναι πολύ καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο πράγμα πίστεψέ με... ελπίζω να μη το χρειαστείς γιατί τότε θα με θυμηθείς.
Δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω αλλά επειδή ήδη έχω επικοινωνήσει με Google δεν βλέπω το παραμικρό θέμα. Πραγματικά! Στα συν ότι έτσι και αλλιώς το έχω πάρει από Αμαζον αφού ήταν φθηνότερο από οποιαδήποτε κατάστημα στην Ελλάδα. Γενικά επειδή έχω χρειαστεί και 3 φορές σέρβις Ελλάδα, η ταλαιπωρία ήταν απίστευτη. LG, Huawei, Sony. Και εξυπηρέτηση μίνιμουμ εβδομάδα και γενικότερα πολύ καλή συνεννόηση. Οπότε δεν βρίσκω κάτι αρνητικό στο ότι δεν έχει εδώ σέρβις.

 

Τώρα επειδή έγινε αναφορά και για Αμερική σε ένα ποστ από άλλο χρήστη. Εγώ έχω πάρει από Ευρώπη. Οπότε είναι διαφορετικό.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αγοράζοντας από Amazon, όντως δεν είναι το ίδιο πράγμα. Είναι πολύ καλύτερα

 

Εντάξει ρε παιδιά, η εγγύηση που σου παρέχει το Amazon είναι γνωστή και αποδεκτή από όλους μας. Απλά εγώ μιλάω γενικά μιας και δεν αγοράζουν όλοι από Amazon.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

...

Το λέω αυτό γιατί είμαι τόσο πολύ "ψημένος" να το αγοράσω αλλά όταν σκέφτομαι αυτό το θέμα προτιμώ να πάρω κάτι άλλο (όπως το φτωχό πλην τίμιο Pocophone ή το P20 Pro) παρά το Pixel 2 XL.

...

 

Πες μας γιατί έχεις ψηθεί με το Pixel 2 XL να σου πούμε αν είσαι σωστά ψημένος :)

 

To Pocophone μπορεί να είναι value for money, αλλά είναι άλλης κατηγορίας, με οθόνη LCD

 

Και αντί για €265 για το Pocophone, βάζεις άλλα €70 και με €335 παίρνεις το Mi 8 το οποίο είναι στην κατηγορία του Pixel

Επίσης το Mi 8 έχει ποιοτικότερη οθόνη από το Pixel (είναι κατασκευής της samsung αντί της LG που είναι στο Pixel), μεγαλύτερη 6.2" vs 6", αλλά βέβαια με μικρότερη ανάλυση (1080 vs 1440). Αλλά συνολικά δείχνει καλύτερη.

Έχει επίσης 6GB μνήμη vs 4GB, Snapdragon 845 vs 835, 20MP selfie camera vs 8MP.

To καλό της κάμερας του Pixel δεν είναι το hardware αλλά το software, αλλά ως software έχει μεταφερθεί και στις άλλες συσκευές, οπότε εγκαθιστάς στο xiaomi την google camera, και έχεις και τα πλεονεκτήματα των προηγμένων αλγορίθμων της google.

 

Αλλά και χωρίς την google camera, δεν θεωρείται άχρηστο στις φωτό:

V1VScbX.jpg

Αν ντε και καλά θες να δώσεις 500άρικο, δες και το Mi Mix 3 το οποίο είναι πολύ όμορφο, με μεγάλη οθόνη, χωρίς notch αφού έχει slide selfie camera, κεραμικό, 128GB αποθηκευτικό χώρο κλπ

Αν είσαι Αθήνα, μπορείς να πας στο Mi Store στο golden hall που τα έχουν όλα απλωμένα, να τα δεις από κοντά

 

Εγώ, την καλύτερη εμπειρία Android μέχρι τώρα, την έχω με το pixel xl 2, αλλά όλα έχουν να κάνουν με το τι ψάχνει κανείς ...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, η εγγύηση που σου παρέχει το Amazon είναι γνωστή και αποδεκτή από όλους μας. Απλά εγώ μιλάω γενικά μιας και δεν αγοράζουν όλοι από Amazon.

 

Για τα pixel δεν νομίζω να υπάρχουν εναλλακτικές για αγορά από Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για τα pixel δεν νομίζω να υπάρχουν εναλλακτικές για αγορά από Ελλάδα

 

Υπάρχουν αρκετές επιλογές να το φέρεις από εξωτερικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή από Αμαζον έχει ίδια τιμή με Ελλάδα και χαμηλότερη δεν μπορώ να βρω έναν λόγο να το πάρεις από Ελλάδα.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να προχωρησω η να προχωρησει καποιος στην αγορα της συσκευης αυτο το διαστημα που ειναι 2 χρονια μετα την κυκλοφορια του η οχι?

Θα εχει υποστηριξη μεχρι και το 2020 η φετος σταματαει που κλεινει 2 χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να προχωρησω η να προχωρησει καποιος στην αγορα της συσκευης αυτο το διαστημα που ειναι 2 χρονια μετα την κυκλοφορια του η οχι?

Θα εχει υποστηριξη μεχρι και το 2020 η φετος σταματαει που κλεινει 2 χρονια?

 

Ναι, εννοείται ότι έχει νόημα να το πάρεις τώρα, παρότι έχει περάσει 1.5 χρόνος από τότε που κυκλοφόρησε, αν το βρεις σε καλή τιμή

 

Η επίσημη υποστήριξη είναι τουλάχιστον μέχρι Οκτώβριο του 2020:

 

https://support.google.com/nexus/answer/4457705

 

Αλλά και να σταματήσει η Google να το υποστηρίζει μετά, θα υπάρχουν σίγουρα custom roms που θα το υποστηρίζουν

 

Π.χ. για το Nexus 6 υπάρχουν μια χαρά pie custom roms

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να προχωρησω η να προχωρησει καποιος στην αγορα της συσκευης αυτο το διαστημα που ειναι 2 χρονια μετα την κυκλοφορια του η οχι?

Θα εχει υποστηριξη μεχρι και το 2020 η φετος σταματαει που κλεινει 2 χρονια?

 

Τέλη του 17 κυκλοφόρησε, άρα είναι ενάμιση ετών περίπου :)

 

Για το αν αξίζει η όχι είναι καθαρά άποψη του καθενός..

 

Πχ εδώ που ρωτάς όλοι θα σου πούμε ότι αξίζει!

Προσωπικά όσο το είχα, το μεγαλύτερο παράπονο που είχα ήταν η οθόνη.

Μαθημενος σε samsung συσκευές η οθόνη του δεν με τρέλανε.

 

Κατά τα άλλα όλα δουλεύουν ομαλά..

Μπαταρία με άριστους χρόνους

Και σχεδιασμός που προσωπικά μου άρεσε σαν συσκευή.!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να προχωρησω η να προχωρησει καποιος στην αγορα της συσκευης αυτο το διαστημα που ειναι 2 χρονια μετα την κυκλοφορια του η οχι?

Θα εχει υποστηριξη μεχρι και το 2020 η φετος σταματαει που κλεινει 2 χρονια?

 

Για μένα αξίζει αν το βρεις σε καλή τιμή. Η συσκευή είναι απροβλημάτιστη, έχει κορυφαία κάμερα, εξαιρετική μπαταρία και θα έχεις υποστήριξη για 1,5 χρόνο ακόμα. Προσωπική εκτίμηση ότι αξίζει περισσότερο να το πάρεις από το 3 που δεν έχει και τόσο τρομερές διαφορές πλην οθόνης (ενώ χάνει σε μπαταρία).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...