Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα αυτό ακριβώς που λέει ο φίλος, ότι τραβήξεις με το pixel δεν σου τρώει τον χώρο από Google photos, και ότι κανείς upload από άλλο κινητό επίσης.
Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλες email ή πήρες τηλ?

Αν το δεύτερο, σε ποια χώρα κάλεσες?

 

Email. Ζήτησα και 2η φορά διευκρίνιση και η απάντηση ήταν ότι στέλνεις κατευθείαν σε αυτούς και σε κατευθύνουν αυτοί για το τι και πως. Οπότε ούτε θέμα εγγύησης-service τίθεται στο βαθμό που το συζητούσαμε την άλλη φορά. Ειδικά για κάποιον επαρχία, τι το στείλει Αθήνα, τι το στείλει έξω είναι το ίδιο. Τώρα, θα μου πεις πρέπει να μιλήσεις, γράψεις στα Αγγλικά. Εντάξει το 2018 το παίρνω και αυτό λίγο δεδομένο για την πλειοψηφία.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όποιος κάνει χρήση της eSim από Cosmote στο συγκεκριμένο κινητό, καλό θα ήταν να μας ενημερώσει. Άραγε θα λειτουργεί ως ένα απλό dual sim?
992
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αυτό ακριβώς που λέει ο φίλος, ότι τραβήξεις με το pixel δεν σου τρώει τον χώρο από Google photos, και ότι κανείς upload από άλλο κινητό επίσης.
Νομίζω ότι αν κάνεις upload από άλλο κινητό τότε σου τρώει χώρο.Εγω αναφερομουν σε φωτός που έχω τραβήξει με το pixel+ upload φωτός από άλλα κινητα-φωτογραφικες μέσω του pixel όμως.Τις έβαλα στο φάκελο DCIM του pixel και τις έκανε upload στο Google photos.

 

Ps Μην πάτε να ανεβάσετε τίποτα ταινίες.Θα σας τις βγάλει unsupported και θα φάει χώρο από τα 15gb

 

https://www.androidpolice.com/2018/12/11/google-photos-will-no-longer-provide-unlimited-storage-for-unsupported-video-files/

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν κάνεις upload από άλλο κινητό τότε σου τρώει χώρο.Εγω αναφερομουν σε φωτός που έχω τραβήξει με το pixel+ upload φωτός από άλλα κινητα-φωτογραφικες μέσω του pixel όμως.Τις έβαλα στο φάκελο DCIM του pixel και τις έκανε upload στο Google photos.

 

Ps Μην πάτε να ανεβάσετε τίποτα ταινίες.Θα σας τις βγάλει unsupported και θα φάει χώρο από τα 15gb

 

https://www.androidpolice.com/2018/12/11/google-photos-will-no-longer-provide-unlimited-storage-for-unsupported-video-files/

Ναι, με ότι συσκευή και να έχουν τραβηχτεί, αν τα βάλεις στο pixel (σε οποιονδήποτε φάκελο), για να ανέβουν, δεν αφαιρούν χώρο.

 

Για τα βίντεο, αυτό που λες ισχύει μόνο για τα μη υποστηριζόμενα φορμά.

 

Όπως γράφει και το άρθρο, υποστηρίζονται κανονικά τα .mpg, .mod, .mmv, .tod, .wmv, .asf, .avi, .divx, .mov, .m4v, .3gp, .3g2, .mp4, .m2t, .m2ts, .mts, και .mkv.

 

Τώρα αν κάποιος πάρει όλα του τα αρχεία από το δίσκο και τα ζιπάρει και τα μετονομάσει σε mp4, ή τα συμπεριλάβει ως πρόσθετα αρχεία σε κάποιο container format, δεν θα γίνουν δεκτά.

 

Επίσης για όποιον θέλει επιπλέον χώρο από τα 15 gigabyte υπάρχει πλέον διαθέσιμο στο Google one πρόγραμμα με 200 gb με τρία ευρώ το μήνα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει παίδες. Σούπερ φώτο!! Night sight. 4236e7c9ca41564dcbbe9ad4d0ecdaf2.jpg46a43d0662460dd57b2bf26e252cdb1e.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν υπάρχει παίδες. Σούπερ φώτο!! Night sight. 4236e7c9ca41564dcbbe9ad4d0ecdaf2.jpg46a43d0662460dd57b2bf26e252cdb1e.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

. 76049e2ef23a06e3bb1ace94a59afe72.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποιος κάνει χρήση της eSim από Cosmote στο συγκεκριμένο κινητό, καλό θα ήταν να μας ενημερώσει. Άραγε θα λειτουργεί ως ένα απλό dual sim?

Και εμένα με ενδιαφέρει. Θα γίνεται μια sim κανονική και μια eSim;; η μόνο μια eSim;;;

 

Από μια ψιλό έρευνα που έκανα στο Internet

Ρυθμίσεις eSIM για το Google Fi

https://support.google.com/fi/answer/7540641?hl=en

 

Υποστήριξη eSIM από παρόχους σε διάφορες χώρες

https://www.xda-developers.com/google-expanding-pixel-3-pixel-2-esim-support-more-carriers/

 

Αν και μιλάει για το Pixel 3. Υποστήριξη eSIM από οποιονδήποτε πάροχο με QR scanning

 

Θεωρώ ότι το Pixel 2 XL θα υποστηρίζει την eSIM της Cosmote. Στην τελευταία έκδοση του eSIM Manager της Google υποστηρίζεται η προσθήκη παρόχου με QR Code, ότι δίνει η Cosmote αυτή τη στιγμή.

Κάποιοι χρήστες αναφέρουν ότι ενώ παλιά υποστηρίζονταν μόνο το Google Fi, τώρα το έχει ανοίξει για όλους τους παρόχους που υποστηρίζουν eSΙΜ.

Το αρνητικό είναι ότι μπορείς να έχεις ενεργή μόνο μία SIM τη φορά. Μόνο την φυσική SIM ή μόνο την eSIM.

Πήγα σήμερα σε κατάστημα Γερμανού στην Καστοριά, αλλά δε γνώριζαν κάτι.

Θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω όταν έρθει στα καταστήματα. Έτσι και αλλιώς για τρεις μήνες θα είναι δωρεάν η έκδοσή της, μετά 9,90€ εφάπαξ.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν κάνεις upload από άλλο κινητό τότε σου τρώει χώρο.Εγω αναφερομουν σε φωτός που έχω τραβήξει με το pixel+ upload φωτός από άλλα κινητα-φωτογραφικες μέσω του pixel όμως.Τις έβαλα στο φάκελο DCIM του pixel και τις έκανε upload στο Google photos.

 

Ps Μην πάτε να ανεβάσετε τίποτα ταινίες.Θα σας τις βγάλει unsupported και θα φάει χώρο από τα 15gb

 

https://www.androidpolice.com/2018/12/11/google-photos-will-no-longer-provide-unlimited-storage-for-unsupported-video-files/

 

Αφού πρέπει να τα περάσω μέσω pixel για να μη μετρήσουν στα gb δε με χαλάει καθόλου. Night sight έχει πάρει με update ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρέπει να τα περάσω μέσω pixel για να μη μετρήσουν στα gb δε με χαλάει καθόλου. Night sight έχει πάρει με update ?
Ναι

 

10chrs.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα της esim?

Στην ουσία γίνεται dual?

Μπορούν να καταχωρηθούν δύο αριθμοί στην e-sim? Αν ναι, παίζουν και οι δύο ταυτόχρονα?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ποια είναι τα πλεονεκτήματα της esim?

Στην ουσία γίνεται dual?

Μπορούν να καταχωρηθούν δύο αριθμοί στην e-sim? Αν ναι, παίζουν και οι δύο ταυτόχρονα?

 

Ρωτάς σε λάθος μέρος, απευθύνσου εδώ...http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=473905

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει περάσει κανεις κάποιο τζαμακι της προκοπής εκτος του Dome ? Ας στείλει κάποιο λινκ για αγορά. Πήρα κάτι τζαμακια από Amazon και σε 5 λεπτά ξεκολησε πολύ μαπα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει περάσει κανεις κάποιο τζαμακι της προκοπής εκτος του Dome ? Ας στείλει κάποιο λινκ για αγορά. Πήρα κάτι τζαμακια από Amazon και σε 5 λεπτά ξεκολησε πολύ μαπα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπα, μάλλον αν δεν βρεις curved, δεν θα εφαρμόζει απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά έχει περάσει κανεις κάποιο τζαμακι της προκοπής εκτος του Dome ? Ας στείλει κάποιο λινκ για αγορά. Πήρα κάτι τζαμακια από Amazon και σε 5 λεπτά ξεκολησε πολύ μαπα.

 

Ψάξε να είναι οπωσδήποτε full glue. Είχα πάρει ένα τέτοιο το οποίο κολλάει σε όλη την οθόνη και όχι περιμετρικά ενώ παράλληλα καλύπτει όλη την επιφάνεια. Ήταν και είναι εξαιρετικό, το είχα πάρει από το eBay αλλά πλέον δεν είναι διαθέσιμο και δεν έχω link.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλα χριστουγεννα!

 

 

ερωτησουλα....

υπαρχει περιπτωση να πεσει κατω απο τα 500 ευρω η τιμη του pixel 2 xl?

ρωταω γιατι συνηθως τα κινητα φτανουν μια κατωτατη τιμη και σταματανε εκει,

 

π.χ το lg g5 ειναι ακριβωτερο αυτη τη στιγμη απο το lg g6....

lg g5 350 eur!!!!

lg g6 270 eur......

 

ευχαριστω

Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλα χριστουγεννα!

 

 

ερωτησουλα....

υπαρχει περιπτωση να πεσει κατω απο τα 500 ευρω η τιμη του pixel 2 xl?

ρωταω γιατι συνηθως τα κινητα φτανουν μια κατωτατη τιμη και σταματανε εκει,

 

π.χ το lg g5 ειναι ακριβωτερο αυτη τη στιγμη απο το lg g6....

lg g5 350 eur!!!!

lg g6 270 eur......

 

ευχαριστω

Προσωπικά το βλέπω από δύσκολο έως απίθανο. Πάντα σε λογικό διάστημα. Οριακά πριν βγει το Pixel 4 ίσως. Αλλά πριν το καλοκαίρι το θεωρώ απίθανο. Οποτε μετά σκέφτεσαι. Θες ένα κινητό που οριακά θα πάρει την 10αρα έκδοση και μετά μόνο security updates για ένα χρόνο ακόμα?? Επιλογές είναι αυτά. Αλλά με την λογική αυτή γιατί να πάρεις πιξελ 2 και να μην πάρεις το πιξελ 1 τώρα που είναι στα 300- ?

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βλέπω από δύσκολο έως απίθανο. Πάντα σε λογικό διάστημα. Οριακά πριν βγει το Pixel 4 ίσως. Αλλά πριν το καλοκαίρι το θεωρώ απίθανο. Οποτε μετά σκέφτεσαι. Θες ένα κινητό που οριακά θα πάρει την 10αρα έκδοση και μετά μόνο security updates για ένα χρόνο ακόμα?? Επιλογές είναι αυτά. Αλλά με την λογική αυτή γιατί να πάρεις πιξελ 2 και να μην πάρεις το πιξελ 1 τώρα που είναι στα 300- ?

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

ευχαριστω φιλε κωστα,

θελω πιξελ 2 γιατι θελω την καμερα του(την καλυτερη εως σημερα στην αγορα)

και επισης επειδη δεν πεφτω θυμα του μαρκετιγκ να παω ντε και καλα σε κινητο με τον 845 ακομα και με λιγοτερα χρηματα(αλλα να χασω την καμερα του πιξελ 2)

αρα κανω υποχωρηση σε hardware(εικονικη κατ εμε) και παιρνω top camera

 

δεν ξερω ποιοα ειναι η γνωμη σου για τα παραπανω (αλλιως πηγαινα σε mi 8 που ειναι αρκετα τιμιο και με καλη καμερα επισης)

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βλέπω από δύσκολο έως απίθανο. Πάντα σε λογικό διάστημα. Οριακά πριν βγει το Pixel 4 ίσως. Αλλά πριν το καλοκαίρι το θεωρώ απίθανο. Οποτε μετά σκέφτεσαι. Θες ένα κινητό που οριακά θα πάρει την 10αρα έκδοση και μετά μόνο security updates για ένα χρόνο ακόμα?? Επιλογές είναι αυτά. Αλλά με την λογική αυτή γιατί να πάρεις πιξελ 2 και να μην πάρεις το πιξελ 1 τώρα που είναι στα 300- ?

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Το pixel 2 θα πάρει και 11 καθώς είναι το πρώτο που επίσημα έχει υποστήριξη για αναβάθμιση λογισμικού 3 χρόνων.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για τον φίλο που ενδιαφέρεται, υπάρχουν μεταχειρισμένα, πολύ καλές περιπτώσεις, αρκετά κάτω των 500€.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το pixel 2 θα πάρει και 11 καθώς είναι το πρώτο που επίσημα έχει υποστήριξη για αναβάθμιση λογισμικού 3 χρόνων.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Σωστά, το είχα ξεχάσει αυτό.

 

Ωστόσο στην βάση του το σκεπτικό έχει και το κομμάτι οτι η αναβολή αγοράς με την αναμονή να πέσει το κινητό στα χαμηλοτερα επίπεδα, ίσως δεν έχει νόημα.

Πάντα μπορείς να περιμένεις να φτάσει χαμηλοτερα κάτι(ας πούμε πιξε 2), αλλά πάλι αυτό σημαίνει ότι και ο αντικαταστατησ(ας πούμε πιξελ 3) πάει προς χαμηλότερη τιμη. Οποτε γιατί να μην περιμένεις τον αντικαταστατη να πέσει? Και αυτό επαναλαμβάνεται για πάντα.

 

Αν δεν ορισεισ κάποια ημερομηνία και ταβάνι τιμής που θες τότε δεν θα αποφασίσεις ποτέ να πάρεις αυτό το κάτι.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε κωστα,

 

θελω πιξελ 2 γιατι θελω την καμερα του(την καλυτερη εως σημερα στην αγορα)

 

και επισης επειδη δεν πεφτω θυμα του μαρκετιγκ να παω ντε και καλα σε κινητο με τον 845 ακομα και με λιγοτερα χρηματα(αλλα να χασω την καμερα του πιξελ 2)

 

αρα κανω υποχωρηση σε hardware(εικονικη κατ εμε) και παιρνω top camera

 

 

 

δεν ξερω ποιοα ειναι η γνωμη σου για τα παραπανω (αλλιως πηγαινα σε mi 8 που ειναι αρκετα τιμιο και με καλη καμερα επισης)

Λοιπόν amazon.de το έχει 485 ευρώ και αν εχεισ και επαγγελματικό αφμ θα το πάρεις καμία 400 ευρώ το 64 GB . Εγγύηση αμαζον δε έχει να φοβασαι για τίποτα!!!

 

Σου παραθέτω το λινκ

 

Google Pixel 2 XL 64GB schwarz https://www.amazon.de/dp/B076KT8HT2/ref=cm_sw_r_cp_apa_i_qOdjCbM7JWYX4

 

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν amazon.de το έχει 485 ευρώ και αν εχεισ και επαγγελματικό αφμ θα το πάρεις καμία 400 ευρώ το 64 GB . Εγγύηση αμαζον δε έχει να φοβασαι για τίποτα!!!

 

Σου παραθέτω το λινκ

 

Google Pixel 2 XL 64GB schwarz https://www.amazon.de/dp/B076KT8HT2/ref=cm_sw_r_cp_apa_i_qOdjCbM7JWYX4

 

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

 

καλη φαση!

εππαγγελματικο αφμ δεν παιζει ομως...

και σε μενα αφου ειμαι πολωνια θα ρθει σχετικα γρηγορα.

ψαχνω εδω για μεταχειρισμενο αλλα ολοι βαρανε 400 ευρω,ειναι πολλα,

βλεπω να καταληγω με mi 8 στα 350 αλλα χμμμ δεν ξερω.....

με εχει ψαρωσει το πιξελακι,

 

απλα επειδη δεν εχω δουλεψει τις συσκευες εχω αυτα τα δυο διλληματα....

ποσο ποιο γρηγορο θα ειναι το μι8 με τα 6gb ram kai ton 845 σε σχεση με το πιξελ?

επισης ποσο κοντα ειναι η καμερα του μι 8 σε σχεση με το πιξελ?

τα παραπανω επηρεαζουν πολυ την αγορα μου και δεν εχω ξεκακαρη αποψη,θελω να κανω τη σωστη επιλογη,

 

ευχαριστω μαγκες!

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

...

βλεπω να καταληγω με mi 8 στα 350 αλλα χμμμ δεν ξερω.....

με εχει ψαρωσει το πιξελακι,

 

απλα επειδη δεν εχω δουλεψει τις συσκευες εχω αυτα τα δυο διλληματα....

ποσο ποιο γρηγορο θα ειναι το μι8 με τα 6gb ram kai ton 845 σε σχεση με το πιξελ?

 

 

Θα είναι πιο γρήγορο, αλλά η βελτίωση μάλλον δεν θα είναι παρατηρήσιμη

 

...

επισης ποσο κοντα ειναι η καμερα του μι 8 σε σχεση με το πιξελ?

 

Πολύ κοντά.

Και για το night sight που με τη δική του εφαρμογή κάμερας δεν είναι κοντά, επειδή είναι θέμα λογισμικού και όχι υλικού, θα βάλεις την μεταφορά του google camera

 

Η μόνη επιφύλαξη που θα είχα στην κάμερα είναι ο βαθμός σταθεροποίησης στα βίντεο που στο pixel είναι πολύ καλή αλλά επειδή δεν ξέρω αν βασίζεται αμιγώς σε λογισμικό, δεν ξέρω αν μεταφέρεται με τον ίδιο τρόπο σε άλλες συσκευές

Link to comment
Share on other sites

φιλε nikos2k5

 

απο τη μια δινω 400 κατοσταρικα για πιξελ μεταχειρισμενο απο την αλλη παιρνω μι 8 με 350 και 2 ετη εγγυηση και καινουργια specs,

σιγουρα η google ειναι πολυ μπροστα σε updates και εχει και stock android αλλα και η χιαομι δεν τα παει ασχημα στα updates,εμενα δεν μου αρεσει καθολου το miui και τα του βαζα κατευθειαν nova και ολες τις ρυθμισεις να μοιαζει σαν πιξελ,απλο και λιτο,

ομως η καμερα του πιξελ δεχεται συνεχεια βελτιωσεις οπως το night sight κλπ,γιατι οι τυποι δουλευουν πολυ στο software,

οι αλλες εταιρειες οχι μονο δεν αξιοποιουν τον 845 αλλα δεν εχουν καλο software καμερας.

απο το αρκετο ψαξιμο που εχω κανει το πιξελ ειναι πολυ μπροστα απο αλλα κινητα σε καμερα(hdr+ kai software καμερας)

αρα εστω και το μι 8 με ιδιο hardware καμερων και με gcam δεν θα χει ΠΑΛΙ τα ιδια αποτελεσματα,ισως κανω λαθος......

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...