Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!

Αντιμετωπίζω ενα λιγο περιεργο θεμα με το viber.. Να πω οτι ουτε κι εγω μεχρι στιγμης 2-3 μερες που το εχω το κινητο εχω χασει καποια ειδοποιηση απο messenger viber whatsapp που δουλευω περισσοτερο.

Λοιπον το θεμα που εχω ειναι οτι ενω στην αρχη με το που το εβαλα ολα καλα εβλεπα τα αυτοκόλλητα που εχει και μπορουσα να κατεβασω κι οποια ηθελα την αμεσως επομενη μερα δεν μου ανοιγε καν εκει που μπορεις να τα κατεβασεις! Το εσβησα και το εβαλα παλι αλλα τζιφος.. Εκανα μια επαναφορα χθες βραδυ, το εστησα παλι απο την αρχη, βαζω viber στην αρχη ολα κομπλε μου εμφανιζει να κατεβασω κτλ και σημερα παλι δεν ανοιγει καν το store για τα αυτοκολλητα! Το viber να πω οτι εκτος αυτο απ οτι βλεπω δουλευει κανονικοτατα. παιζει καποια ασυμβατοτητα με το oreo μηπως? Γιατι σε p9 lite 2017 που εχει την 7αρα πανω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο

Νομίζω είναι θέμα της εφαρμογής. Πέρα από το γεγονός ότι τελευταία σε πολλούς συμπεριφέρεται αλλόκοτα, σε φίλη μου σβήστηκε μόνο της και για δυο μέρες δεν μπορούσε να το εγκαταστήσει και για την ταλαιπωρία το βάιμπερ της έκανε δώρο όλα τα αυτοκόλλητα.

Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισαν και οι 2 κολλητοί μου. Ο ένας με Huawei και ο άλλος με iPhone και πάλι τους έδωσε δωρεάν τα αυτοκόλλητα.

Ετοιμάσου να δώσουν και σε σένα.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό ακριβώς. Έχει κάποια θεματακια τα οποία είναι για μένα μικρής σημασίας.

Βάλτε ένα nova αν δεν σας αρέσει το emui.

Μα να το έχουν πάρει κάποιοι με τιμολόγιο και δώρο στα 623.... Δηλαδή στα 350 Ε.... Και να

ψηριζουμε την μαϊμού. Τρελαίνομαι...

Έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα τα Samsung μέχρι το note 8, τα lg μέχρι το v20 και άλλα

δυνατά κινητά....

Overall είναι πολύ δυνατό....

Αυτό προσπαθώ να πω.

Πάντα εκφράζοντας προσωπική άποψη και φυσικά μη διεκδικώντας το αλάθητο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Αντιμετωπίζω ενα λιγο περιεργο θεμα με το viber.. Να πω οτι ουτε κι εγω μεχρι στιγμης 2-3 μερες που το εχω το κινητο εχω χασει καποια ειδοποιηση απο messenger viber whatsapp που δουλευω περισσοτερο.

Λοιπον το θεμα που εχω ειναι οτι ενω στην αρχη με το που το εβαλα ολα καλα εβλεπα τα αυτοκόλλητα που εχει και μπορουσα να κατεβασω κι οποια ηθελα την αμεσως επομενη μερα δεν μου ανοιγε καν εκει που μπορεις να τα κατεβασεις! Το εσβησα και το εβαλα παλι αλλα τζιφος.. Εκανα μια επαναφορα χθες βραδυ, το εστησα παλι απο την αρχη, βαζω viber στην αρχη ολα κομπλε μου εμφανιζει να κατεβασω κτλ και σημερα παλι δεν ανοιγει καν το store για τα αυτοκολλητα! Το viber να πω οτι εκτος αυτο απ οτι βλεπω δουλευει κανονικοτατα. παιζει καποια ασυμβατοτητα με το oreo μηπως? Γιατι σε p9 lite 2017 που εχει την 7αρα πανω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο

 

Νομίζω είναι θέμα της εφαρμογής. Πέρα από το γεγονός ότι τελευταία σε πολλούς συμπεριφέρεται αλλόκοτα, σε φίλη μου σβήστηκε μόνο της και για δυο μέρες δεν μπορούσε να το εγκαταστήσει και για την ταλαιπωρία το βάιμπερ της έκανε δώρο όλα τα αυτοκόλλητα.

Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισαν και οι 2 κολλητοί μου. Ο ένας με Huawei και ο άλλος με iPhone και πάλι τους έδωσε δωρεάν τα αυτοκόλλητα.

Ετοιμάσου να δώσουν και σε σένα.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επιβεβαιώνω και γώ τα λεγόμενα του Κωνσταντίνου. Τόσο για τα προβλήματα,όσο και για τα δωρεάν αυτοκόλλητα!

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Αα, και τωρα μολις ειδα αλλο μικρο θεματακι!

Στην εφαρμογη θεματα που εχει το κινητο σημερα μου ανοιγουν σχεδον τα μισα και τα αλλα δεν φορτωνουν καν.. Άλλα τα εμφανιζει και αλλα μου λεει δεν υπαρχουν αν πχ παω και πατησω πανω σε μια κατηγορια..

Λεπτομερεια της λεπτομερειας αυτο το προβλημα που αναφερω, αλλα μου κανει εντυπωση..

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς πώς απενεργοποιούνται τα notifications του Android system:

 

"App name" is displaying over other apps.

 

Πχ messenger

 

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά το μόνο θέμα που έχω αντιμετωπίσει προσωπικά με το emui, είναι με accessibility με μια εφαρμογή. Τίποτα άλλο. Το Google maps που αναφέρει το παιδί, το χρησιμοποιώ εδώ και 10 μέρες ΌΛΗ ΜΈΡΑ και ούτε μια φορά δεν είχα θέμα, με το να σκοτώσει την εφαρμογή όταν το κλειδωνα.

 

....

 

Τι διαβάζουμε πλέον εδώ μέσα ρε παιδιά; κάποιοι πήρατε κινητό σχεδόν στα 450 αν πουλήσετε το δώρο, και έχετε και παράπονα;

 

1ον, δεν αναφέρθηκα απλά στο Google Maps, το οποίο όταν θέλω directions κτλ μια χαρά δουλεύει (γιατί προφανώς είναι στο foreground)... Αναφέρθηκα στο Google Maps Timeline (ή αλλιώς Location History)... Πριν καμια βδομάδα είχα ρωτήσει εδώ μέσα αν το χρησιμοποιεί άλλος και αν έχει πρόβλημα, και κάποιος είχε. Το ίδιο αναφέρεται και στο xda...

 

2ον, είπα αρκετές φορές μέχρι τώρα οτι εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με τις ειδοποιήσεις και τα διάφορα messegers ή με emails. Το θέμα με Viber το είχα αλλά ήταν θέμα viber και το είχε η μισή Ανατολική Ευρώπη και Ασία την 1η του μήνα.. Καμία σχέση με τη συσκευή δλδ...

 

3ον, τι διαβάζεις εδώ πέρα? Διαβάζεις προβλήματα διαφόρων χρηστών της συσκευής και του emui κατ επέκταση (μιας και είναι και το πρώτο που πέρνει emui 8)... Δλδ τι έπρεπε να διαβάζει κάποιος εδώ? Μόνο πόσο γαμάτη συσκευή είναι? Και να εθελοτυφλούμε για τα διάφορα πρόβληματα? Αυτό είναι ανήκουστο, να μην αναφέρουμε ότι προβλήματα έχουμε. Και μάλιστα προβλήματα που αναφέρονται και σε ένα απ τα μεγαλύτερα fora του κόσμου (xda) είτε στο topic του Mate 10, είτε στα topic άλλων συσκευων που έχουν emui...

 

4ον, για τα λεφτά που έδωσα, μια χαρά είναι η συσκευή. Όλα αυτά τα πρόβληματα που εγώ έχω και με χαλάνε, αφορούν πρόβληματα με συγκεκριμένα προγράμματα και σε συγκεκριμένους τομείς. Οπότε για μένα, στην καθημερινότητα μου, είναι σημαντικά πρόβληματα. Και όλα είναι θέμα emui. Ξεκάθαρα. Ένας launcher δεν τα λύνει αυτά. Μόλις/αν βγεί αξιόπιστο vanilla Oreo από κάποιον dev, εγώ κατευθείαν rootαρω. Πότε δεν είχα θέματα με vanilla όσες beta και αν φόρεσα στο nexus 6p μου.

 

Κατά τ άλλα, μπαταρία ειναι απίστευτη, η συσκευή είναι ολοκαίνουργια, οποτε άφθονος χώρος για βελτίωση. Η κάμερα, εμένα προσωπικά, γι αυτά που διάβαζα πριν το πάρω, με έχει απογοητεύσει. Βλέπω πολύ θόρυβο γενικά, και δε μ αρέσει και το Leica style των φωτό (μιλάω πάντα για automatic, γιατί σε manual, απ ότι διαβάζω, τα σπάει η κάμερα)...

 

Αυτά...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

1ον, δεν αναφέρθηκα απλά στο Google Maps, το οποίο όταν θέλω directions κτλ μια χαρά δουλεύει (γιατί προφανώς είναι στο foreground)... Αναφέρθηκα στο Google Maps Timeline (ή αλλιώς Location History)... Πριν καμια βδομάδα είχα ρωτήσει εδώ μέσα αν το χρησιμοποιεί άλλος και αν έχει πρόβλημα, και κάποιος είχε. Το ίδιο αναφέρεται και στο xda...

 

2ον, είπα αρκετές φορές μέχρι τώρα οτι εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με τις ειδοποιήσεις και τα διάφορα messegers ή με emails. Το θέμα με Viber το είχα αλλά ήταν θέμα viber και το είχε η μισή Ανατολική Ευρώπη και Ασία την 1η του μήνα.. Καμία σχέση με τη συσκευή δλδ...

 

3ον, τι διαβάζεις εδώ πέρα? Διαβάζεις προβλήματα διαφόρων χρηστών της συσκευής και του emui κατ επέκταση (μιας και είναι και το πρώτο που πέρνει emui 8)... Δλδ τι έπρεπε να διαβάζει κάποιος εδώ? Μόνο πόσο γαμάτη συσκευή είναι? Και να εθελοτυφλούμε για τα διάφορα πρόβληματα? Αυτό είναι ανήκουστο, να μην αναφέρουμε ότι προβλήματα έχουμε. Και μάλιστα προβλήματα που αναφέρονται και σε ένα απ τα μεγαλύτερα fora του κόσμου (xda) είτε στο topic του Mate 10, είτε στα topic άλλων συσκευων που έχουν emui...

 

4ον, για τα λεφτά που έδωσα, μια χαρά είναι η συσκευή. Όλα αυτά τα πρόβληματα που εγώ έχω και με χαλάνε, αφορούν πρόβληματα με συγκεκριμένα προγράμματα και σε συγκεκριμένους τομείς. Οπότε για μένα, στην καθημερινότητα μου, είναι σημαντικά πρόβληματα. Και όλα είναι θέμα emui. Ξεκάθαρα. Ένας launcher δεν τα λύνει αυτά. Μόλις/αν βγεί αξιόπιστο vanilla Oreo από κάποιον dev, εγώ κατευθείαν rootαρω. Πότε δεν είχα θέματα με vanilla όσες beta και αν φόρεσα στο nexus 6p μου.

 

Κατά τ άλλα, μπαταρία ειναι απίστευτη, η συσκευή είναι ολοκαίνουργια, οποτε άφθονος χώρος για βελτίωση. Η κάμερα, εμένα προσωπικά, γι αυτά που διάβαζα πριν το πάρω, με έχει απογοητεύσει. Βλέπω πολύ θόρυβο γενικά, και δε μ αρέσει και το Leica style των φωτό (μιλάω πάντα για automatic, γιατί σε manual, απ ότι διαβάζω, τα σπάει η κάμερα)...

 

Αυτά...

 

Αν ρουταρεις την συσκευη δεν υπαρχει καποιο θεμα να χασεις εγγυηση οπως με την samsung σωστα? δεν φαινεται καπου οταν την επαναφερεις δλδ την συσκευη στην αρχικη της κατασταση.

 

Για την καμερα (φωτογραφιες) απο κατοχους note / s8 (που ειναι συνηθως τα σημεια αναφορας σε φωτογραφια) εχω ακουσει τα καλυτερα και οτι ουσιαστικα ειναι ισοδυναμα. Οταν λες "το Leica style των φωτό " τι εννοεις ? φαινονται καπως διαφορετικα?

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλουμε ακρη και να κανουμε ενα βασικο troubleshooting οσοι δεν εχετε θεμα με τις ενημερωσεις social, messaging, play store κτλ δεν εχετε πειραξει καποια ρυθμιση στο μενου Ρυθμισεις/μπαταρια/εκκινηση και τα εχει αφησει ολα auto ;
Link to comment
Share on other sites

Αν ρουταρεις την συσκευη δεν υπαρχει καποιο θεμα να χασεις εγγυηση οπως με την samsung σωστα? δεν φαινεται καπου οταν την επαναφερεις δλδ την συσκευη στην αρχικη της κατασταση.

 

Για την καμερα (φωτογραφιες) απο κατοχους note / s8 (που ειναι συνηθως τα σημεια αναφορας σε φωτογραφια) εχω ακουσει τα καλυτερα και οτι ουσιαστικα ειναι ισοδυναμα. Οταν λες "το Leica style των φωτό " τι εννοεις ? φαινονται καπως διαφορετικα?

 

Δεν γνωρίζω για την εγγύηση της Huawei σχετικά με το ροοταρισμα. Γενικά μιλώντας, χάνεις την εγγύηση. Επίσης γενικά μιλώντας, μπορείς να το επαναφέρεις εύκολα. Δεν έχω ακούσει για τη Huawei να έχει κάποιου είδους "μετρητή" και να φανεί με γυμνό μάτι οτι ροοταριστικε εφόσον βάλεις μαμα rom ξανά. Οπότε για μένα, μην αγχώνεσαι με αυτό. Απλά, ακόμα δεν υπάρχει έμπιστος τρόπος για root στο Mate 10... Έχει προβλήματα ακόμα.

 

Leica style. Χρησιμοποιεί διαφορετικά το depth of field κτλ, διαφορετικά σε σχέση με τους άλλους τις δύο κάμερες, και έχει άλλους αλγόριθμους για portraits κτλ. Οπότε ναι, είναι διαφορετικό. Δεν είμαι και ο καλύτερος γνώστης, αλλά υπάρχουν πολλές πληροφορίες αν googlαρεις. Επίσης εμένα προσωπικά δε μου αρέσουν και τα beautifications που είναι τώρα μόδα, αλλά τα απενεργοποιείς εύκολα... Το κυρίως θέμα μου είναι οτι βλέπω θόρυβο σε σχέση με την κάμερα του nexus 6p, αλλα βέβαια εκεί υπήρχε και το HDR+.

 

Για να βγαλουμε ακρη και να κανουμε ενα βασικο troubleshooting οσοι δεν εχετε θεμα με τις ενημερωσεις social, messaging, play store κτλ δεν εχετε πειραξει καποια ρυθμιση στο μενου Ρυθμισεις/μπαταρια/εκκινηση και τα εχει αφησει ολα auto ;

 

Εγώ προσωπικά, είτε με manual, είτε με auto, δεν είχα θέμα με ειδοποιήσεις...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι μια χαρά.

Το πήρα στα 799 με δώρο. Όποιος το έχει πάρει στα 6... με δώρο και δεν το θέλει ας στείλει. Το παίρνω άνετα δεύτερη φορά για την σύζυγο, που έπαθε πλάκα με την φωτογραφική του και γλυκοκοιταει το δικό μου...

Όλα τα άλλα που διαβάζω εδώ είναι.. Να είχαμε να λέγαμε....

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Το κινητό είναι αισθητικά κόσμημα και λειτουργικά τούμπανο. Κάποια ήσσονος σημασίας θεματάκια (που δεν θεωρούνται καν προβλήματα) κάποιοι τα γιγαντώνουν. Χαρείτε την συσκευή σε αυτά που σας προσφέρει...δώσατε τόσα χρήματα. Αν βρεθούν προβλήματα ,εδώ είμαστε για να τα συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στο manual επιλεγεις και τις 3 επιλογες;

Γιατι εγω στο manual επελεγα μονο την τελευταια.

Με επιλεγμένες και τις τρεις επιλογές, θεωρητικά το τηλέφωνο (emui) δεν επεμβαίνει δραστικά στην εφαρμογή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με επιλεγμένες και τις τρεις επιλογές, θεωρητικά το τηλέφωνο (emui) δεν επεμβαίνει δραστικά στην εφαρμογή.

 

Σε ευχαριστω. Θα το αφησω στο auto για οσος εφαρμογες με νοιαζουν να τρεχουν στο υποβαθρο και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω πρόβλημα που συνάντησα με την always on display δε το συνάντησε κανένας άλλος;

 

*

 

"Μετά το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα πολλές φορές ακουγόταν ο ήχος ότι ξεκλείδωσε αλλά η οθόνη παρέμενε στην always on κατάσταση για 3 δευτερόλεπτα περίπου και μετά έφευγε και εμφάνιζε τη homescreen οθόνη."

Link to comment
Share on other sites

1ον, δεν αναφέρθηκα απλά στο Google Maps, το οποίο όταν θέλω directions κτλ μια χαρά δουλεύει (γιατί προφανώς είναι στο foreground)... Αναφέρθηκα στο Google Maps Timeline (ή αλλιώς Location History)... Πριν καμια βδομάδα είχα ρωτήσει εδώ μέσα αν το χρησιμοποιεί άλλος και αν έχει πρόβλημα, και κάποιος είχε. Το ίδιο αναφέρεται και στο xda...

 

2ον, είπα αρκετές φορές μέχρι τώρα οτι εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με τις ειδοποιήσεις και τα διάφορα messegers ή με emails. Το θέμα με Viber το είχα αλλά ήταν θέμα viber και το είχε η μισή Ανατολική Ευρώπη και Ασία την 1η του μήνα.. Καμία σχέση με τη συσκευή δλδ...

 

3ον, τι διαβάζεις εδώ πέρα? Διαβάζεις προβλήματα διαφόρων χρηστών της συσκευής και του emui κατ επέκταση (μιας και είναι και το πρώτο που πέρνει emui 8)... Δλδ τι έπρεπε να διαβάζει κάποιος εδώ? Μόνο πόσο γαμάτη συσκευή είναι? Και να εθελοτυφλούμε για τα διάφορα πρόβληματα? Αυτό είναι ανήκουστο, να μην αναφέρουμε ότι προβλήματα έχουμε. Και μάλιστα προβλήματα που αναφέρονται και σε ένα απ τα μεγαλύτερα fora του κόσμου (xda) είτε στο topic του Mate 10, είτε στα topic άλλων συσκευων που έχουν emui...

 

4ον, για τα λεφτά που έδωσα, μια χαρά είναι η συσκευή. Όλα αυτά τα πρόβληματα που εγώ έχω και με χαλάνε, αφορούν πρόβληματα με συγκεκριμένα προγράμματα και σε συγκεκριμένους τομείς. Οπότε για μένα, στην καθημερινότητα μου, είναι σημαντικά πρόβληματα. Και όλα είναι θέμα emui. Ξεκάθαρα. Ένας launcher δεν τα λύνει αυτά. Μόλις/αν βγεί αξιόπιστο vanilla Oreo από κάποιον dev, εγώ κατευθείαν rootαρω. Πότε δεν είχα θέματα με vanilla όσες beta και αν φόρεσα στο nexus 6p μου.

 

Κατά τ άλλα, μπαταρία ειναι απίστευτη, η συσκευή είναι ολοκαίνουργια, οποτε άφθονος χώρος για βελτίωση. Η κάμερα, εμένα προσωπικά, γι αυτά που διάβαζα πριν το πάρω, με έχει απογοητεύσει. Βλέπω πολύ θόρυβο γενικά, και δε μ αρέσει και το Leica style των φωτό (μιλάω πάντα για automatic, γιατί σε manual, απ ότι διαβάζω, τα σπάει η κάμερα)...

 

Αυτά...

Ουτε με το Location History εχω καποιο θεμα προσωπικα. Ολα καλα δουλευουν, αλλα για να το αναφερουν οπως λες, ισως και να υπαρχει σε αλλους.

Στα υπολοιπα που λες, ειναι ξεκαθαρα προσωπικη χρηση αρα δεν μπορω να πω κατι αν σε χαλανε καθημερινα. Αλλα το να βλεπουμε ατομα που δεν ανοιγουν το κινητο γιατι εχουν τρομοκρατηθει, ε το θεωρω υπερβολικο για μενα. Τουμπανη ειναι η συσκευη, και προφανως αν δεν εισαι καποιος τερμα power user και ανυπομονος, θα δεις βελτιωσεις στα επομενα updates. Δεν υπαρχει απροβληματιστη συσκευη απο day 1 και το εχουμε δει απο ολες τι εταιριες αυτο (Samsung που εσκαγαν, Google με burn in κτλ κτλ).

Τελος για την καμερα, παλι θεμα γουστου ειναι. Ο θορυβος υπαρχει γιατι κραταει και περισσοτερη λεπτομερεια συνηθως. Εξαρταται το τι σου αρεσει στο ματι γενικα. Εχει γινει εδω μεσα συγκριση S8 vs U11 οπου ειναι ξεκαθαρη η διαφορα στο software. Ωστοσο δεν θα δεις ποτε και τα καρτουνιστικα χρωματα αλλων συσκευων.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τον φίλο που ενώ βγάζει το mate 10 pro σχεδόν για δωσιμο γτ ενώ είναι καλύτερο σε κάμερα, μπαταρία και δεν ξέρω κ γω τι άλλο γράφει, αλλά στο βίντεο του τα χαλάει, τι να πω; μάλλον είναι βιντεογραφος οπότε καλύτερα να αφήσει το 7 plus και να πάει σε v30.

 

Τι διαβάζουμε πλέον εδώ μέσα ρε παιδιά; κάποιοι πήρατε κινητό σχεδόν στα 450 αν πουλήσετε το δώρο, και έχετε και παράπονα;

 

είπα την γνώμη μου σαν κάτοχος της συσκευής σε ένα φίλο παραπάνω που ρώτησε. Και κατά την άποψή μου ΠΆΝΤΑ, αν δεν ήταν αυτή η προσφορά, δεν θα έδινα τόσα χρήματα για το συγκεκριμένο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Το κινητό είναι αισθητικά κόσμημα και λειτουργικά τούμπανο. Κάποια ήσσονος σημασίας θεματάκια (που δεν θεωρούνται καν προβλήματα) κάποιοι τα γιγαντώνουν. Χαρείτε την συσκευή σε αυτά που σας προσφέρει...δώσατε τόσα χρήματα. Αν βρεθούν προβλήματα ,εδώ είμαστε για να τα συζητήσουμε.

 

Από τη πρώτη στιγμή λέω οτι σαν συσκευή είναι γαμάτη. Το λειτουργικό όμως όχι. Και δεν είναι μόνο δική μου άποψη δυστυχώς. Είναι ομολογουμένως στη μεγαλύτερη πλειοψηφία, γενική... Πώς ακριβώς θα συζητηθούν τα πρόβληματα όπως λες, αν τα ακυρώνεις και τα λες ήσσονος σημασίας ή ούτε καν πρόβληματα? Το πόσο σημαντικό είναι ένα πρόβλημα για κάθε χρήστη, δε θα το κρίνεις ούτε εσύ, ούτε εγώ. Ο καθένας ξεχωριστά το κρίνει. Αλλά ούτε μπορείς εσύ να ακυρώνεις ένα πρόβλημα. Αν εγώ πχ είμαι αθλητής, και χρειάζομαι και το Strava, και το Garmin Connect, και το Nike (που κάποιος πιο πάνω είπε οτι δεν έχει πρόβλημα, αλλά σε άλλα fora λένε ότι έχει), τότε τα πρόβληματα που περιγράφονται, είναι σημαντικά για μένα ή είναι ήσσονος σημασίας?

 

Απορώ για ποιο λόγο ευλογείτε τα γένια σας. Είπαμε χίλιες φορές. Η συσκευή είναι πολύ καλή, το software όμως πάσχει από συγκεκριμένα θέματα. Δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει όσοι δε τα αντιμετωπίζετε επειδή πχ δε κάνετε ίδια χρήση, να τα ακυρώνετε. Ο καθένας διαβάζει και κρίνει μόνος του. Και ναι, προφανώς είναι υπερβολή να μην ανοίγει κάποιος αγορασμένη συσκευή, αν τα πρόβληματα που έχω εγώ για παράδειγμα δεν τον αγγίζουν...

 

Δεν το συνεχίζω άλλο αυτό. Όποιος θέλει να ψάξουμε να βρούμε λύσεις στα θέματα που αναφέρθηκαν τότε πολύ ευχαρίστως να συνεχίσω επ αυτού τη κουβέντα...

 

Τελος για την καμερα, παλι θεμα γουστου ειναι. Ο θορυβος υπαρχει γιατι κραταει και περισσοτερη λεπτομερεια συνηθως. Εξαρταται το τι σου αρεσει στο ματι γενικα. Εχει γινει εδω μεσα συγκριση S8 vs U11 οπου ειναι ξεκαθαρη η διαφορα στο software. Ωστοσο δεν θα δεις ποτε και τα καρτουνιστικα χρωματα αλλων συσκευων.

 

Συμφωνώ απολύτως όπως το θέτεις...

Edited by off_d
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω με S7 ειμαι μπορεις να γραψεις ετσι πολυ επιγραμματικα τις πρωτες διαφορες που εχεις εντοπισει? ειτε θετικα ειτε αρνητικα.
Κοίτα μπαταρία έχω κάνει δύο φορτίσεις για την ώρα, το ίδιο με το s7 τις βρίσκω σε διάρκεια (περίπου 24 με την δική μου χρήση). Το πάνελ του Mate σαφώς ανώτερο από αυτού του s7 το dual pixel του s7 με ξενέρωνε απίστευτα, πολύ ασπριλα βρε αδερφέ. Ταχύτητα δεν υπάρχει το Mate. Δεν έχω τίποτα να προσάψω στο Huawei αν εξαιρέσεις το ότι ψάχνομαι να το μάθω μετά από 6 χρόνια note & s σειρές. Το δουλεύω με μονή sim & δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμα κάποιο πρόβλημα. Όλα είναι θέμα συνήθειας.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τις χοντρές θήκες σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτήν. Την αντίστοιχη έχω και στο τωρινό κινητό μου και είναι ό,τι πρέπει για όσους δεν θέλουν να δίνουν όγκο στα κινητά τους.

Την πήρα σε μαύρο από Ελλάδα για να μην περιμένω.

Ακόμη καλύτερη σε όγκο από αυτήν που είχε μέσα. Δίνει ελάχιστο όγκο και (για μένα) έχει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα σε μαύρο από Ελλάδα για να μην περιμένω.

Ακόμη καλύτερη σε όγκο από αυτήν που είχε μέσα. Δίνει ελάχιστο όγκο και (για μένα) έχει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι.

 

Προστατεύει καθόλου φίλε μου την κάμερα και την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

1ον, δεν αναφέρθηκα απλά στο Google Maps, το οποίο όταν θέλω directions κτλ μια χαρά δουλεύει (γιατί προφανώς είναι στο foreground)... Αναφέρθηκα στο Google Maps Timeline (ή αλλιώς Location History)... Πριν καμια βδομάδα είχα ρωτήσει εδώ μέσα αν το χρησιμοποιεί άλλος και αν έχει πρόβλημα, και κάποιος είχε. Το ίδιο αναφέρεται και στο xda...

 

2ον, είπα αρκετές φορές μέχρι τώρα οτι εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με τις ειδοποιήσεις και τα διάφορα messegers ή με emails. Το θέμα με Viber το είχα αλλά ήταν θέμα viber και το είχε η μισή Ανατολική Ευρώπη και Ασία την 1η του μήνα.. Καμία σχέση με τη συσκευή δλδ...

 

3ον, τι διαβάζεις εδώ πέρα? Διαβάζεις προβλήματα διαφόρων χρηστών της συσκευής και του emui κατ επέκταση (μιας και είναι και το πρώτο που πέρνει emui 8)... Δλδ τι έπρεπε να διαβάζει κάποιος εδώ? Μόνο πόσο γαμάτη συσκευή είναι? Και να εθελοτυφλούμε για τα διάφορα πρόβληματα? Αυτό είναι ανήκουστο, να μην αναφέρουμε ότι προβλήματα έχουμε. Και μάλιστα προβλήματα που αναφέρονται και σε ένα απ τα μεγαλύτερα fora του κόσμου (xda) είτε στο topic του Mate 10, είτε στα topic άλλων συσκευων που έχουν emui...

 

4ον, για τα λεφτά που έδωσα, μια χαρά είναι η συσκευή. Όλα αυτά τα πρόβληματα που εγώ έχω και με χαλάνε, αφορούν πρόβληματα με συγκεκριμένα προγράμματα και σε συγκεκριμένους τομείς. Οπότε για μένα, στην καθημερινότητα μου, είναι σημαντικά πρόβληματα. Και όλα είναι θέμα emui. Ξεκάθαρα. Ένας launcher δεν τα λύνει αυτά. Μόλις/αν βγεί αξιόπιστο vanilla Oreo από κάποιον dev, εγώ κατευθείαν rootαρω. Πότε δεν είχα θέματα με vanilla όσες beta και αν φόρεσα στο nexus 6p μου.

 

Κατά τ άλλα, μπαταρία ειναι απίστευτη, η συσκευή είναι ολοκαίνουργια, οποτε άφθονος χώρος για βελτίωση. Η κάμερα, εμένα προσωπικά, γι αυτά που διάβαζα πριν το πάρω, με έχει απογοητεύσει. Βλέπω πολύ θόρυβο γενικά, και δε μ αρέσει και το Leica style των φωτό (μιλάω πάντα για automatic, γιατί σε manual, απ ότι διαβάζω, τα σπάει η κάμερα)...

 

Αυτά...

Ρε φίλε δεν είπαμε για εσένα. Αλλά δεν μπορεί να λένε κάποιοι ότι το έκλεισα στα 623 με δώρο και τιμολόγιο αλλά σκέφτομαι να το ακυρώσω γιατί είναι μάπα. Τι θέλουνε δλδ ρε φίλε; υπολογιστή της νάσα με φωτογραφία dslr, μπαταρία αυτοκινήτου και τιμή 2 ευρώ;

Οκ το κινητό δεν είναι τέλειο αλλά σε αυτήν την προσφορά είναι παραπάνω από μονόδρομος.

Οποίος δεν το θέλει στην τελική το αγοράζω ευχαρίστως πάλι ρε παιδιά. Με 623 ευρώ και δώρο; να προλάβαινα να πάρω δύο τρία...

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα σε μαύρο από Ελλάδα για να μην περιμένω.

Ακόμη καλύτερη σε όγκο από αυτήν που είχε μέσα. Δίνει ελάχιστο όγκο και (για μένα) έχει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι.

Το θεμα ειναι και να προστατευει ομως. Αυτη τι λεει απο προστασια ? Εγω πηρα αυτη https://www.skroutz.gr/s/13635946/Ringke-Fusion-Smoke-Black-Huawei-Mate-10-Pro.html και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Έχει καταπληκτικη αίσθηση για τα δικα μου γούστα , και είχε μεσα και μια προστατευτικη (σκληρη) μεμβρανη για την πλατη του κινητου!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι και να προστατευει ομως. Αυτη τι λεει απο προστασια ? Εγω πηρα αυτη https://www.skroutz.gr/s/13635946/Ringke-Fusion-Smoke-Black-Huawei-Mate-10-Pro.html και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Έχει καταπληκτικη αίσθηση για τα δικα μου γούστα , και είχε μεσα και μια προστατευτικη (σκληρη) μεμβρανη για την πλατη του κινητου!
Καλύπτει καθόλου την οθόνη?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω πρόβλημα που συνάντησα με την always on display δε το συνάντησε κανένας άλλος;

 

*

 

"Μετά το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα πολλές φορές ακουγόταν ο ήχος ότι ξεκλείδωσε αλλά η οθόνη παρέμενε στην always on κατάσταση για 3 δευτερόλεπτα περίπου και μετά έφευγε και εμφάνιζε τη homescreen οθόνη."

Πότε δεν μου συμβαίνει. Το έχω 20 μέρες κοντά

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτει καθόλου την οθόνη?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι εννοεις αν καλυπτει την οθονη? Φέρνει αρκετά σε spigen στο θεμα καλυψης αν βοηθαει αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...