Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα το ίδιο θέμα και το έψαξα αρκετά... Το πρόβλημα εμφανίζεται στα widget που scroll-αρουν... Όσα ημερολόγιο κι αν έβαλα (και το Google calendar), όταν διάλεγα daily view, to do, lists και άλλα παρόμοια, σταμάταγαν οι ενημερώσεις μετά από λίγο... Μόλις έβαλα ένα widget με στατικό μηνιαίο ημερολόγιο, λειτουργεί κανονικότατα! Το widget του SofaScore πχ δε λειτουργεί ακόμα γιατί είναι scroll...

Έτσι ακριβώς είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως στεναχωριεμαι που δεν προλαβαν την προσφορα ατομα που το θελαν πολυ, και βλεπω ηδη αγγελιες απο ατομα που πηραν το κινητο στα 660 και 620, να το δινουν σφραγισμενο στα 700 και 730... Και χωρια το δωρο... Και ατομα που ειναι και πολλα χρονια στο φορουμ κιολας

 

τουλαχιστον αυτοι το αγορασαν! εγω ειδα άτομο να ζηταει 50 ευρω , για παραγγελια που απλα εχει κανει , ωστε να πανε μαζι να αγορασει ο αλλος και να δωσει σ αυτον 50ε.. Δηλαδη ζηταει 50 (!) ευρω μονο για την κρατηση που εκανε.. Μπορει δηλαδη να μην έχει ουτε για 5ευρη καρτα λεφτα , και απλα εκλεισε μια προσφορα και ζηταει λεφτα για να την παρει καποιος αλλος!

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον αυτοι το αγορασαν! εγω ειδα άτομο να ζηταει 50 ευρω , για παραγγελια που απλα εχει κανει , ωστε να πανε μαζι να αγορασει ο αλλος και να δωσει σ αυτον 50ε.. Δηλαδη ζηταει 50 (!) ευρω μονο για την κρατηση που εκανε.. Μπορει δηλαδη να μην έχει ουτε για 5ευρη καρτα λεφτα , και απλα εκλεισε μια προσφορα και ζηταει λεφτα για να την παρει καποιος αλλος!

 

Και γι αυτο λεω οτι δυστυχως το βαρελι δεν εχει πατο.. Το ειδα κι εγω αυτο που λες και το διαβαζα δευτερη και τριτη φορα γιατι ελεγα οτι δε μπορει κατι καταλαβαινω λαθος...

 

Σε αλλα νεα για ολους εμας που αναμενουμε τις παραγγελιες μας απο τον Κωτσο απλα περιμενουμε να παραλαβουν στην αποθηκη τους απο την Huawei. Υπομονη λιγες μερες..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Και γι αυτο λεω οτι δυστυχως το βαρελι δεν εχει πατο.. Το ειδα κι εγω αυτο που λες και το διαβαζα δευτερη και τριτη φορα γιατι ελεγα οτι δε μπορει κατι καταλαβαινω λαθος...

 

Σε αλλα νεα για ολους εμας που αναμενουμε τις παραγγελιες μας απο τον Κωτσο απλα περιμενουμε να παραλαβουν στην αποθηκη τους απο την Huawei. Υπομονη λιγες μερες..

Το μαύρο αλλάζει διαθεσιμότητα. Από Σέρρες που υπήρχε, τώρα υπάρχει Χαλκίδα. :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει αυτή η θήκη, αλλά δεν φάινεται να υπάρχει συμβατό tempered glass (δεν περιλαμβάνεται ούτε το βλέπω να πωλείται χωριστά)

https://www.gearbest.com/cases-leather/pp_1491916.html

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει κάποια εφαρμογή calendar widget από το play store, εκτός του Google calendar και σου δουλεύει το widget;
Εγώ το Google δουλεύω & πιο πριν δούλευα της Samsung. Δεν έχω ημερήσιο όμως όλο τον μήνα θέλω να βλέπω.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε joe ποτε εκανες την παραγγελια και παρελαβες σημερα? Αθηνα βρισκεσαι?

 

2/1 γύρω στις 3 το μεσημέρι, Θεσσαλονίκη. Παραλαβή από κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει αυτή η θήκη, αλλά δεν φάινεται να υπάρχει συμβατό tempered glass (δεν περιλαμβάνεται ούτε το βλέπω να πωλείται χωριστά)

https://www.gearbest.com/cases-leather/pp_1491916.html

 

Από,τι καταλαβαίνω από τις εγκοπές πάνω και κάτω, είναι μπάμπερ (3 κομμάτια). Τα μπάμπερ συνήθως δημιουργούν πρόβλημα στο σήμα και στους δέκτες γενικότερα (WiFI,GPS). Ενώ από το βάλε βγάλε μπορεί να σου αφήσουν και κανένα σημαδάκι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, μόλις παρέλαβα το γκρι στα 623 από κατάστημα.

 

Πήρες και δωροεπιταγη? Εγώ έχω πει αποστολή στο σπίτι..

Link to comment
Share on other sites

Καλό χρυσό το κινητό, άλλα το software είναι πραγματικά για πέταμα... Εκτός όλων των άλλων που έχω αναφέρει (google maps timeline, garmin connect, διάφορα μικροbugs, κτλ κτλ), ξαφνικά ανακάλυψα ότι με ένα restart μου έβαλε το Play 10+ update σε διάφορα apps, ενώ τόσες μέρες δεν έδινε τίποτα. Και γιατί λέω ότι φταίει το emui? Γιατί σε πολλά από αυτά, βλέπω release 2+ εβδομάδων... Και μην ξεχνάμε ότι η κάμερα γενικά θέλει που και που restart της συσκευής για να λειτουργεί σωστά το AI (κάτι που αναφέρονται και στο XDA, όπως και για τα παραπάνω που ανέφερα...). Τι να την κάνω τη γαμάτη συσκευή αν το os είναι για πέταμα? Πραγματικά για πέταμα. Τόσα bugs, δεν είχε καμία beta του official Oreo ή του Nougat... Έλεος πια με το emui. Και δεν βλέπω φως στον ορίζοντα από custom, μιας και απ ότι φαίνεται ούτε στο Mate 10, θα δωθεί official twrp... Πράγματι κρίμα για ένα τέτοιο hardware να έχει τόσο απογοητευτικό software... Και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι για τα περισσότερα φταίει η ξεροκεφαλιά της Huawei με το killing των apps (το οποίο προφανώς δεν συνεργάζεται σωστά με τα guidelines της Google για το doze στο Oreo)...
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω παρατηρήσει κάτι από τα παραπάνω.

Τα updates του PlayStore έρχονται τακτικά και με συνέπεια, η κάμερα λειτουργεί υπόδειγματικα και το κινητό με το nova πάει μαλλιοκουβαρα, χωρίς κανένα restart.

Κάνα 2 φορές έχω τσάκωσει τις ειδοποιήσεις να μην έρχονται στην ώρα τους, παρά μόνο με το άνοιγμα των εφαρμογών.

Αυτό έχει αναφερθεί και το ξέρουμε.

Κατά τα άλλα το βλέπω να δουλεύει πολύ καλά με την ορεο...

Link to comment
Share on other sites

Καλό χρυσό το κινητό, άλλα το software είναι πραγματικά για πέταμα... Εκτός όλων των άλλων που έχω αναφέρει (google maps timeline, garmin connect, διάφορα μικροbugs, κτλ κτλ), ξαφνικά ανακάλυψα ότι με ένα restart μου έβαλε το Play 10+ update σε διάφορα apps, ενώ τόσες μέρες δεν έδινε τίποτα. Και γιατί λέω ότι φταίει το emui? Γιατί σε πολλά από αυτά, βλέπω release 2+ εβδομάδων... Και μην ξεχνάμε ότι η κάμερα γενικά θέλει που και που restart της συσκευής για να λειτουργεί σωστά το AI (κάτι που αναφέρονται και στο XDA, όπως και για τα παραπάνω που ανέφερα...). Τι να την κάνω τη γαμάτη συσκευή αν το os είναι για πέταμα? Πραγματικά για πέταμα. Τόσα bugs, δεν είχε καμία beta του official Oreo ή του Nougat... Έλεος πια με το emui. Και δεν βλέπω φως στον ορίζοντα από custom, μιας και απ ότι φαίνεται ούτε στο Mate 10, θα δωθεί official twrp... Πράγματι κρίμα για ένα τέτοιο hardware να έχει τόσο απογοητευτικό software... Και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι για τα περισσότερα φταίει η ξεροκεφαλιά της Huawei με το killing των apps (το οποίο προφανώς δεν συνεργάζεται σωστά με τα guidelines της Google για το doze στο Oreo)...
Όλα αυτά που λες μάλλον ο μόνος είσαι που τα έχεις . Κανένα πρόβλημα δεν έχω. Το κινητό σπέρνει . Επανεκκίνηση έκανα μετά από μια εβδομάδα που το είχα . Κανε μια επαναφορά για αρχή .

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω παρατηρήσει κάτι από τα παραπάνω.

Τα updates του PlayStore έρχονται τακτικά και με συνέπεια, η κάμερα λειτουργεί υπόδειγματικα και το κινητό με το nova πάει μαλλιοκουβαρα, χωρίς κανένα restart.

Κάνα 2 φορές έχω τσάκωσει τις ειδοποιήσεις να μην έρχονται στην ώρα τους, παρά μόνο με το άνοιγμα των εφαρμογών.

Αυτό έχει αναφερθεί και το ξέρουμε.

Κατά τα άλλα το βλέπω να δουλεύει πολύ καλά με την ορεο...

Έτσι ακριβώς. Με 100+ εφαρμογές και με όλες τις social εφαρμογές λειτουργούν όλα άψογα. Δεν έχω χάσει ποτέ το παραμικρό ούτε ειδοποιήσεις ούτε μηνύματα . Επίσης όλα τα update χτυπάνε αμέσως.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Οι ενημερωσεις του Play store ειναι θεμα του Play store και μονο. Το μονο που μπορει να φταιει το κινητο ειναι να το κλεινει και να μη τα κανει αυτοματα, αν μπεις θα τα δειξει

 

Το 2 βδομαδες δε λεει κατι γιατι ολες οι εφαρμογες βγαινουν με σταδιακη διαθεση σε καποιο ποσοστο των χρηστων και οχι σε ολους μαζι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ενημερωσεις του Play store ειναι θεμα του Play store και μονο. Το μονο που μπορει να φταιει το κινητο ειναι να το κλεινει και να μη τα κανει αυτοματα, αν μπεις θα τα δειξει

 

Το 2 βδομαδες δε λεει κατι γιατι ολες οι εφαρμογες βγαινουν με σταδιακη διαθεση σε καποιο ποσοστο των χρηστων και οχι σε ολους μαζι

 

Οχι μονο αυτο, εμεις εχουμε oreo που σημαινει οτι δν εχουμε πολλα updates μιας και ποσες συσκευες εχουν..

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τα updates τα έχω στο manual. Όσο και αν είναι σταδιακό ένα update, σπανίως κρατάει 2 εβδομάδες, ιδίως όταν είσαι beta tester (όπως είμαι σε αρκετές). Επίσης, πως δικαιολογήται λίγο πριν το restart να μην βρίσκει τίποτα, και καπάκι μετά να βρίσκει πάνω από 10? Οκ, να δεχτώ ότι ήταν στιγμιαίο κόλλημα αυτό. Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρω, αναφέρονται και στο Xda και μάλιστα αρχίζουν και γίνονται μαζικά πλέον, μιας και όλο και περισσότεροι το αγοράζουν. Παρεμπιπτόντως, δεν αναφέρθηκα πουθενά για ειδοποιήσεις ή social, όλα μου ρχονται κανονικά, και messenger και viber, whatsapp, emails, όλα... Το θέμα με την κάμερα αναφέρεται και στο XDA, και σε εκείνους διορθώθηκε με restart (για να ξέρεις αν σου συμβαίνει, προφανώς και πρέπει να προσέχεις κάθε φορά αν σου αναγνωρίζει αντικείμενα, πρόσωπα κτλ με τη μία). Θέματα με garmin connect, strava κτλ επίσης αναφέρονται εκτεταμένα στο xda. Όπως επίσης και το Maps Timeline. Εδώ στο myphone είμαστε 2 με το ίδιο πρόβλημα και υπάρχουν κι άλλοι στο xda. Εσείς που λέτε οτι δεν έχετε τέτοια προβλήματα, χρησιμοποιείτε τέτοια προγράμματα?
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω και εγω οτι εχω παρατηρησει μερικες φορες οι ειδοποιησεις σε διαφορες social media και messaging εφαρμογες να μην ερχονται παρα μονο αν ανοιξεις την εφαρμογη.

Επισης οπως εχει αφερθει ξανα, η ενταση του ηχου απο δονηση γυρισε σε ηχο. Ελπιζω σε καποια νεα αναβαθμιση να φτιαχτει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά απ όσα λέω:

Update των widget: https://forum.xda-developers.com/mate-10/how-to/widgets-stop-updating-t3703572

Background apps: https://forum.xda-developers.com/mate-10/how-to/issue-keeping-apps-running-background-t3729303

Σχετικά με την camera και το AI: https://forum.xda-developers.com/mate-10/help/camera-ai-doesnt-to-t3729263

Σχετικά με το Timeline: https://forum.xda-developers.com/mate-10/help/google-maps-location-timeline-data-t3728112

 

Και γενικά υπάρχουν πολλά links σχετικά με activity και sports apps που έχουν πολλά προβλήματα με το emui γενικότερα (τα οποία btw, χρησιμοποιούν το gps και το emui τα κάνει kill όταν σβήνει η οθόνη).

Καταλαβαίνω ότι κάποια απ αυτά τα πρόβληματα είναι "εξειδικευμένα", άλλα δε παύουν να οφείλονται στο emui γενικότερα. Νομίζω όλοι περιμεναμε με το 8 να λυθούν όλα αυτά, κάτι που δε συμβαίνει. Ίσα ίσα που δεν υπάρχει καν whitelist των apps πλέον (απ την έκδοση 5 αν θυμάμαι καλά).

 

Βάζω κι ένα link για όποιον θέλει να δοκιμάσει ή έστω να καταλάβει τι ακριβώς κάνει το emui με το κλείσιμο των εφαρμογών, και ενδεχόμενη λύση αν είσαι root:

https://forum.xda-developers.com/mate-9/how-to/guide-huaweis-background-task-freezer-t3728298

 

Όπου να ναι θα πάρουμε και νέο update το οποίο δε φαίνεται να λύνει πολλά πράγματα, ίσα ίσα λένε ήδη ότι είναι χειρότερο...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή, περιμένω να παραλάβω πως και πως,θέλω να μάθω αν η υποδοχή της δεύτερης sim δέχεται microsd.. Κι ένα προτεινόμενο tempered glass.. Thanks
Link to comment
Share on other sites

Επειδή, περιμένω να παραλάβω πως και πως,θέλω να μάθω αν η υποδοχή της δεύτερης sim δέχεται microsd.. Κι ένα προτεινόμενο tempered glass.. Thanks

 

Δεν το έχω ανοίξει το δικό μου, αλλά έχω διαβάσει πως ΔΕΝ δέχεται microsd, κι αυτό αναφέρεται ως ένα βασικό μειονέκτημα της συσκευής (μαζί με την επιλογή της παλαιότερης τεχνολογίας bluetooth 4.2, έναντι της 5.0)

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο αυτο, εμεις εχουμε oreo που σημαινει οτι δν εχουμε πολλα updates μιας και ποσες συσκευες εχουν..

 

Από πότε τα updates των εφαρμογών πάνε ανάλογα με την έκδοση του λογισμικού στο android? Αν πχ το Outlook βγάλει update, εμείς δε θα το πάρουμε επειδή έχουμε oreo?

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Σ αυτό δεν έχουμε δυνατότητα αλλαγής των κουμπιών της αρχικής η εγώ δε μπορώ Νάντο βρω;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ανοίξει το δικό μου, αλλά έχω διαβάσει πως ΔΕΝ δέχεται microsd, κι αυτό αναφέρεται ως ένα βασικό μειονέκτημα της συσκευής (μαζί με την επιλογή της παλαιότερης τεχνολογίας bluetooth 4.2, έναντι της 5.0)
Όπως και η έλλειψη jack

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καθώς το έστηνα σήμερα το κινητό, παρατήρησα μια ελαφριά κιτρινίλα στο κάτω 1/3 της οθόνης. Λέτε να είναι λόγω της προεγκατεστημένης μεμβράνης;

Το παρατηρούσα μόνο κοιτώντας κάθετα το κινητό. Υπό γωνία δεν έβλεπα κατι.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Σ αυτό δεν έχουμε δυνατότητα αλλαγής των κουμπιών της αρχικής η εγώ δε μπορώ Νάντο βρω;;;;;
Ρυθμίσεις -> Έξυπνη βοήθεια -> Πλοήγηση στο σύστημα -> Γραμμή πλοήγησης -> Ρυθμίσεις
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...