Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νίκο την κάμερα πως την βλέπεις σε σχέση με το note 8

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βαγγέλη δεν το έχω δοκιμάσει αρκετά. Έτρεχα με δουλειά και δεν έχω βγάλει σχεδόν τίποτα, ούτε έκανα σύγκριση ακόμα.

Με δυσκολεψε το μενού, το στήσιμο σε κάποια πράγματα και ασχολήθηκα πολύ με αυτό. Πρώτη φορά δούλεψα Huawei και είπα να το δω σε όλες τις παραμέτρους, όχι μόνο κάμερα.

Μερικές φωτογραφίες που έβγαλα την κόρη μου προχθές μου άρεσαν πάρα πολύ, μες το σπίτι με την μικρή να κινείται, ελάχιστη θολούρα μόνο σε χέρια που κουνούσε γρήγορα και καλή λεπτομέρεια.

 

Θα βγάλω απόψε και αύριο και με τα 2 μαζί. Αν μου κάνει τη χάρη να ρίξει χιόνι σήμερα θα πάω να βγάλω αρκετές.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν το έχω δοκιμάσει αρκετά. Έτρεχα με δουλειά και δεν έχω βγάλει σχεδόν τίποτα, ούτε έκανα σύγκριση ακόμα.

Με δυσκολεψε το μενού, το στήσιμο σε κάποια πράγματα και ασχολήθηκα πολύ με αυτό. Πρώτη φορά δούλεψα Huawei και είπα να το δω σε όλες τις παραμέτρους, όχι μόνο κάμερα.

Μερικές φωτογραφίες που έβγαλα την κόρη μου προχθές μου άρεσαν πάρα πολύ, μες το σπίτι με την μικρή να κινείται, ελάχιστη θολούρα μόνο σε χέρια που κουνούσε γρήγορα και καλή λεπτομέρεια.

 

Θα βγάλω απόψε και αύριο και με τα 2 μαζί. Αν μου κάνει τη χάρη να ρίξει χιόνι σήμερα θα πάω να βγάλω αρκετές.

Ωραίος φίλε εγώ μια μέρα που έχω το Note μπορώ να πω σίγουρα ότι στα πορτραίτα με το θολωμα πίσω σε indoor το mate είναι ανώτερο

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια απορία στις προηγούμενες συσκευές μου με swipe up του Νόβα άνοιγε το google search ...Κάτω από την μπάρα λοιπόν έβγαζε άρθρα διαφορά από αυτά που με ενδιαφερανε προφανώς μέσω συλλογής πληροφοριών

Στο huawei ανοίγει η μπάρα και απο κάτω είναι κενή η υπόλοιπη σελίδα χωρίς news feed ...Πώς το κάνω να τα δείχνει Οπ ως το είχα στο s8?

 

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μια απορία και εγώ. Από το gallery μπορούσες να κάνεις "throw" οποιοδήποτε αρχείο, φώτο ή βίντεο να το παίξει η smart TV. Εδώ δεν βρίσκω τέτοια επιλογή, ξέρει κανείς αν γίνεται ??

Τη λιώνω την λειτουργία αυτή όταν μαζευόμαστε παρέα σπίτι και θέλω να δείξω τα ναζια της κόρης..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι τόσο τα Samsung όσο και το U11 που είχα δοκιμάσει έπαιζαν. Το G6 δε θυμάμαι. Με bs player και vlc παίζει πάντως.
Ναι όταν κατεβαίνει ο bs player και το vlc κατεβάζει και τα ανάλογα codecs τα οποία μάλιστα τα κάνει fork και δεν είναι τα γνήσια. Ο player που έχει το Huawei είναι της Google και δεν έχει τα codecs γιατί πρέπει να τα αγοράσει από την Microsoft. Δε το κάνει για προφανείς λόγους. Το ίδιο και η Apple. Προφανώς η Samsung και η HTC τα αγόρασαν.

Το ίδιο συμβαίνει και με τους σκληρούς η τα στικακια η τις κάρτες μνήμης που είναι σε φόρμα ntfs αν έχεις παρατηρήσει. Η παλιότερα με τα office και γενικά οτιδήποτε ήταν της Microsoft.

 

Η οποία κλειδωνε τα πάντα και τα έδινε μόνο επί πληρωμή. Μέχρι που κατάλαβε πως αν θέλει να μείνει στην αγορά πρέπει να αρχίζει να κάνει εκπτώσεις. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως όλοι βάζουν τα δικά της πράγματα ακόμη και αν τα δίνει τσάμπα. Πχ. Τα Microsoft office τα δίνει δωρεάν σε Android και Mac OS (στο iPhone δεν ξέρω) αλλά κανείς δεν τα βάζει γιατί είναι κλειστό λογισμικό και προτιμούν όλοι τα ανοικτού κώδικα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν κατεβαίνει ο bs player και το vlc κατεβάζει και τα ανάλογα codecs τα οποία μάλιστα τα κάνει fork και δεν είναι τα γνήσια. Ο player που έχει το Huawei είναι της Google και δεν έχει τα codecs γιατί πρέπει να τα αγοράσει από την Microsoft. Δε το κάνει για προφανείς λόγους. Το ίδιο και η Apple. Προφανώς η Samsung και η HTC τα αγόρασαν.

Το ίδιο συμβαίνει και με τους σκληρούς η τα στικακια η τις κάρτες μνήμης που είναι σε φόρμα ntfs αν έχεις παρατηρήσει. Η παλιότερα με τα office και γενικά οτιδήποτε ήταν της Microsoft.

 

Η οποία κλειδωνε τα πάντα και τα έδινε μόνο επί πληρωμή. Μέχρι που κατάλαβε πως αν θέλει να μείνει στην αγορά πρέπει να αρχίζει να κάνει εκπτώσεις. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως όλοι βάζουν τα δικά της πράγματα ακόμη και αν τα δίνει τσάμπα. Πχ. Τα Microsoft office τα δίνει δωρεάν σε Android και Mac OS (στο iPhone δεν ξέρω) αλλά κανείς δεν τα βάζει γιατί είναι κλειστό λογισμικό και προτιμούν όλοι τα ανοικτού κώδικα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά σαν καταναλωτής που τα σκάει, με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.. Τίποτα άλλο.

 

2ον, τόσο στο g6 όσο και εδώ διαπίστωσα ότι η gopro που έχω δεν συνδέεται με τίποτα στα 5ghz..

 

Στα 2.4 δεν έχει θέμα αλλά θέλω να παίζει στα 5. Έχει κανείς καμία ιδέα ?? Μιας και στο νότε που είχα έπαιξε με την πρώτη στα 5..

 

Και κάτι ακόμα, έχω μια smart TV 6ετιας. Με όλα τα κινητά όταν ήμουν σε μια φώτο πχ είχε επιλογή throw να την βλέπεις στην tv. Εδώ δεν βρίσκω κάτι ανάλογο. Μόνο share με wifi ( όχι το direct) αλλα δεν την βλέπει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

To mirrorshare το δοκίμασες;

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Ναι δεν την βλέπει. Έχω αλλάξει από το Ζ1 πάρα πολλές συσκευές, δες υπογραφή. Πρώτη φορά δεν δουλεύει με τίποτα αυτό και ήταν ένας από τους λόγους που πήρα τότε την smart TV. Βλέπουμε τα πάντα εκεί με παρέες, και φίλοι ρίχνουν φώτο από βόλτες κλπ... Και είναι σα να έχουμε ένα άλμπουμ που το χαζεύουμε

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν την βλέπει. Έχω αλλάξει από το Ζ1 πάρα πολλές συσκευές, δες υπογραφή. Πρώτη φορά δεν δουλεύει με τίποτα αυτό και ήταν ένας από τους λόγους που πήρα τότε την smart TV. Βλέπουμε τα πάντα εκεί με παρέες, και φίλοι ρίχνουν φώτο από βόλτες κλπ... Και είναι σα να έχουμε ένα άλμπουμ που το χαζεύουμε

 

Mε mirrorshare γινεται,απλα πρεπει την πρωτη φορα να κανεις pair με την τηλεοραση. Θα μπεις ρυθμισεις mirroshare να βρει απο κει την τηλεοραση πρωτα

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Mε mirrorshare γινεται,απλα πρεπει την πρωτη φορα να κανεις pair με την τηλεοραση. Θα μπεις ρυθμισεις mirroshare να βρει απο κει την τηλεοραση πρωτα

 

Μα δεν την βρίσκει, αυτό λέω. Και να φταίει ξαφνικά η tv μετά από τόσα χρόνια ? Δεν υπάρχει συσκευή από το Ζ1 και έπειτα από αυτά που έχω υπογραφή που να μην έπαιξε με ένα απλό share ή throw. Εδώ δεν την βλέπει με τίποτα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα προσπάθησε να κάνεις log off και ξανά login στο δίκτυο μέσω της τηλεόρασης. Είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο με το honor 8 pro που έχω και με απλή αποσύνδεση και επανασύνδεση, λύθηκε.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το βίντεο παίζει να είναι τουλάχιστον δύο σκάλες κάτω από s8 plus. Σήμερα το χρειάστηκα αρκετά και το δοκίμασα. Μην κάνετε το λάθος και ζουμάρετε. Δεν εννοώ πολύ που όλα τα κινητά έχουν θέμα. Λίγο να το τσιμπήσεις χαλάει πάρα πολύ η ποιότητα.
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα προσπάθησε να κάνεις log off και ξανά login στο δίκτυο μέσω της τηλεόρασης. Είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο με το honor 8 pro που έχω και με απλή αποσύνδεση και επανασύνδεση, λύθηκε.

 

Έκανα, έκανα και σύνδεση και σε 5ghz και στα 2.4 και παπαλα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Help!!! Καλημέρα παιδιά!!! Έχει παρατηρήσει κανείς flickering στην οθόνη του κινητού? Δηλαδή στιγμιαία αύξηση και μείωση της φωτεινότητας κι δεν εννοώ λόγω αισθητήρα φωτεινότητας. Εννοώ σε σταθερό περιβάλλον φωτός να αυξηθεί στιγμιαία η φωτεινότητα και να ξανα πάει στο προηγούμενο επίπεδο... Έχει αναφερθεί κάπου τέτοιο πρόβλημα γνωρίζει κάποιος?

 

Κάτι τέτοιο στιγμιαίο σαν να αναβοσβήνει ένα φλας μου το έκανα σε εξωτερικό χώρο ενώ περπάταγα και έπαιζα. Δε μου το είχε ξανά κάνει και ούτε μου το ξανά έκανε πάλι. Εκείνη τη φορά το έκανα 5 με 10 φορές σε διάστημα 1 με 2 λεπτών.

 

Επίσης θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Τα instagram story τα βλέπετε κανονικά ή σας κόβει εικόνα (ίσως λόγο αναλογίας οθόνης); Επίσης με ποιά επιλογή από την κάμερα μπορούμε να βγάλουμε απλή κανονική φωτογραφία; Τι εννοώ; Ήθελα να βγάλω μια παρέα σε τραπέζι και οι πίσω στο τραπέζι φαίνονταν θολοί. Πως μπορώ να τους πάρω όλους καθαρά;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και το μεγάλο και το δώρο με mirror share παίξανε και τα δύο. Όχι όμως στην τηλεόραση αλλά από το LG ήχο σύστημα που τρέχει μαζί της. Βέβαια μου έκανε pair με την δεύτερη η τρίτη φορά που δοκίμασα.
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Τα instagram story τα βλέπετε κανονικά ή σας κόβει εικόνα (ίσως λόγο αναλογίας οθόνης); Επίσης με ποιά επιλογή από την κάμερα μπορούμε να βγάλουμε απλή κανονική φωτογραφία; Τι εννοώ; Ήθελα να βγάλω μια παρέα σε τραπέζι και οι πίσω στο τραπέζι φαίνονταν θολοί. Πως μπορώ να τους πάρω όλους καθαρά;

 

Κατέβασε nocrop story Instagram για να ανεβάζεις όπως τραβάς με τη κάμερα σου . Για τις φωτό που λες για να μη θολώνει απενεργοποίησε αυτά που έχω σε κύκλο . Εσένα είναι φωτισμένα κίτρινα da28f6df2ddb920b78313bf053dd012b.jpg

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε nocrop story Instagram για να ανεβάζεις όπως τραβάς με τη κάμερα σου . Για τις φωτό που λες για να μη θολώνει απενεργοποίησε αυτά που έχω σε κύκλο . Εσένα είναι φωτισμένα κίτρινα da28f6df2ddb920b78313bf053dd012b.jpg

 

Sent from Mate 10 pro

 

Σ'ευχαριστώ, αλλά για το instagram εννοώ των άλλων ατόμων τα βλέπετε κανονικά;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΚΑλησπερα φιλε μου, αν και δε θεωρω οτι αξιζει να σταθουμε πολυ στο θεμα γιατι καθε φορα τα ιδια λεω,

Για μενα η sd εχει μεγαλη αξια. Ειναι σημαντικο να μπορεις να παρεις τα αρχεια σου καθε στιγμη, ειδικα αν σπασει η συσκευη, χαλασει κλπ.

Το να παιρνω back up καθε τρεις και λιγο, ειδικα με το μαπα ιντερνετ που εχουμε ειναι βαρετο και ενεργοβορο, βγαζω καθημερινα φωτο και βιντεο την κορη μου. Μια στο τοσο καθομαι και ξεδιαλεγω ποια θελω να κρατησω γιατι ειμαι κατα στο να κρατας πολλα αρχεια, ομως τη στιγμη που βγαζω δεν ασχολουμαι παντα να ξεκαθαρισω. Αν εχεις αυτοματο cloud θα στα ριξει ολα μεσα, αν σβησεις, θα σου σβησει και στο cloud? Πολλες φορες μπερδευεται το πραγμα και στα επαναφερει. Αν παλι τα ριχνω με τη μια στον υπολογιστη με ενα copy paste θα πρεπει να κανω και εκει εκκαθαριση..

Με την Sd περναω απο τη μια συσκευη στην αλλη σε ενα δευτερολεπτο και εχω ολα μου τα αρχεια. Δεν την θελω για εφαρμογες κλπ αρα αυτο περι ταχυτητας νομιζω ειναι περιττο.

Επισης εννοειται οτι αν σεβεσαι τον εαυτο σου, οταν σκας λεφτα για καλο κινητο, εχεις και καλη καρτα. Ετσι λοιπον εχω μια απο τις πιο γρηγορες, pro+ 128GB που γραφεις πανω και απευθειας.

Αν ηταν τοσο μαπα οι καρτες, ουτε οι φωτογραφοι θα τις δουλευαν ουτε οι action καμερες. Θα σου εδιναν εσωτερικο χωρο, και ενα καλωδιο να τα ριχνεις σε υπολογιστη ή κινητο...

Αυτη ειναι η αποψη μου και επειδη εχω καρτες μνημης πανω απο 10ετια, και καμια ποτε δε μου χαλασε, δεν τις αλλαζω, παρολα αυτα δε θα πεθανουμε, προσαρμοζομαστε..

 

Φίλε μου λόγω δουλειάς βγάζω άπειρες φωτογραφίες καθημερινά. Δεν χρειάζεται ούτε cloud(δλδ internet) ούτε καλώδιο. Μια εφαρμογή τύπου shareit ( http://www.ushareit.com ) και έχεις πάρει αντίγραφο στον υπολογιστή σου σε ελάχιστο χρόνο μέσω lan Επίσης θεωρώ υπεραρκετο τον χώρο που παρέχεται και είναι άνω των 64gb. Στην προηγούμενη συσκευή μου έκανα έναν χρόνο να γεμίσω 64 gb με περίπου 30000 φωτογραφίες βίντεο και εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λόγω δουλειάς βγάζω άπειρες φωτογραφίες καθημερινά. Δεν χρειάζεται ούτε cloud(δλδ internet) ούτε καλώδιο. Μια εφαρμογή τύπου shareit ( http://www.ushareit.com ) και έχεις πάρει αντίγραφο στον υπολογιστή σου σε ελάχιστο χρόνο μέσω lan Επίσης θεωρώ υπεραρκετο τον χώρο που παρέχεται και είναι άνω των 64gb. Στην προηγούμενη συσκευή μου έκανα έναν χρόνο να γεμίσω 64 gb με περίπου 30000 φωτογραφίες βίντεο και εφαρμογές.

 

Καταρχάς φίλε μου με 4ΜΒ που είναι ένα αρχείο φωτογραφίας, 30.000 φώτο σημαίνει ότι θες 120gb. Αν κάποια από αυτά ήταν και βίντεο σημαίνει ότι θες 200...

Άρα είτε δουλεύεις χαμηλή ανάλυση, είτε είχες apple που έχει δικό της format για να πιάνουν λίγο χώρο αν το επιλέξεις είτε κάτι δεν λες καλά.

 

Δεύτερον αν διάβασες τι γράφω, λέω ότι τα αρχεία που έχω στην κάρτα, ΘΕΛΩ να τα έχω μαζί μου. Το πρόβλημα μου δεν είναι το back up. Αυτό έλειπε να είχα 80gb μόνο στην SD...

Απλά κρατάω από στιγμές αρχεία και δεν τα σβήνω. Πχ από μια εκδρομή θα κρατήσω φώτο και βίντεο, και θα περάσω τα πάντα στο pc. Σίγουρα περισυ που γεννήθηκε η κόρη μου έκανα σπατάλη αλλά γενικά θέλω χώρο και μόνο με SD έχεις όσο θες κάθε φορά ( που λέει ο λόγος). Από εκεί και πέρα τα 128 προς το παρόν με καλύπτουν και μένω εκεί. Απλά το σχολίασα με βάση την χρήση που έχω κάνω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε εγώ μια μέρα που έχω το Note μπορώ να πω σίγουρα ότι στα πορτραίτα με το θολωμα πίσω σε indoor το mate είναι ανώτερο

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό συμβαίνει λόγω διαφορετικής φιλοσοφίας που έχουν οι δύο εταιρίες στο portrait mode.

Το Note 8 χρησιμοποιεί την 2η κάμερα για εστίαση η οποία διαθέτει μεγαλύτερο aperture (2.4) με αποτέλεσμα να έχει μειονέκτημα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού . Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στα iPhone.

Σε γενικές γραμμές για να το πω απλά το αποτέλεσμα του mate 10 pro είναι καλύτερο σε ευκρίνεια σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, αλλά πολύ πιο αφύσικο και λιγότερο ρεαλιστικό στο ματι. Αντίθετα το Note είναι πιο κοντά στο αποτέλεσμα που έχουμε στο μυαλό μας οταν τραβάμε με μια DSLR.

Σε συνθήκες καλού φωτισμού το portrait mode στο Note είναι κατά πολύ καλύτερο από το αντίστοιχο του Mate 10 pro. Το ίδιο και το portrait mode του iPhone x/8 plus.

Εστιάζοντας στο portrait mode και μόνο, το mate 10 pro κατά την γνώμη μου έρχεται 4ο , αμέσως μετά από iPhone, note 8 , pixel xl2.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Το ζοομ κατά την διάρκεια του video δεν είναι καθόλου ομαλό. Επίσης δεν γίνεται με τα δάκτυλα στην οθόνη πάρα μόνο με την κλίμακα που βγάζει πάνω. Η μπαταρία είναι φοβερή. Δεν υπάρχει πουθενά αλλού. Και μιλάω ώρες κάθε μέρα και συνέχεια σερφιν
Link to comment
Share on other sites

Της ίδιας άποψης είμαι και γω για το portrait (vag μη βαράς :) ). Στο mate όπως και στο p10, είναι σαν να έχεις τραβήξει από πριν μια κενή bokeh φωτογραφία και μετά απλά να πετάς τα πρόσωπα μέσα στη φωτογραφία. Αλλά το ξαναλέω, αφού φτιάξανε το shutter lag που στο p10 ήταν ανυπόφορο προσωπικά, μικρό το κακό.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν βαράω αλλά οι διαφορές στις κάμερες είναι πολύ μικρές φέτος μπράβο στη Huawei που έκανε άλμα σε αυτόν τον τομέα

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, ερώτηση, στα βίντεο όταν τα βλέπεις πως κάνεις ζουμ ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...