Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν ανοίγει το κινητό σου βγάζει λογότυπο της cosmote?

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι δεν βγαζει

Link to comment
Share on other sites

Τότε πρέπει να φλασαρεις την ρομ της κοσμοτε. Εγω ακολούθησα αυτόν τον οδηγό http://www.xperiablog.net/2018/01/28/newflasher-guide-to-install-new-firmware-for-xperia-xz-premium-xz1-and-more/amp/

που σίγουρα χρειάζεται μία μικρή εξοικείωση με το "άθλημα" του φλασαρισματος αλλά κάπου μεσα στο θέμα αν θυμαμαι καλά, διαβασα ότι το αναλαμβάνει και ο Γερμανός.

Link to comment
Share on other sites

Τότε πρέπει να φλασαρεις την ρομ της κοσμοτε. Εγω ακολούθησα αυτόν τον οδηγό http://www.xperiablog.net/2018/01/28/newflasher-guide-to-install-new-firmware-for-xperia-xz-premium-xz1-and-more/amp/

που σίγουρα χρειάζεται μία μικρή εξοικείωση με το "άθλημα" του φλασαρισματος αλλά κάπου μεσα στο θέμα αν θυμαμαι καλά, διαβασα ότι το αναλαμβάνει και ο Γερμανός.

 

Backup να κρατήσει πρώτα και μετά ας πάει στον Γερμανό να ρωτήσει το παιδί αλά γιατί να περάσει την rom της Cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να έχεις volte/vowifi χρειάζεται η ρομ της cosmote

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα χρονο συμβιωσης με το xz1 και αφου χαλασε το κινητο της γυναικας μου της το εδωσα και πηρα το p20 της huawei. Η συγκριση στην ουσια αναμεσα σε αυτα τα δυο. Το sony τελικα μου αρεσει τελικα ποιο πολυ με τα bezel του. Αυτο ειναι υποκειμενικο φυσικα. Ο ηχος στο sony ειναι stereo ενω στο huawei ειναι απο ενα ηχειακη και το καταλαβαινω ειδικα οταν ακουω μουσικη η οταν παιζω κανενα παιχνιδακι. Και μαλιστα στο σημειο που ειναι το ηχειο την ωρα που παιζω ευκολα το καλυπτω με το χερι με αποτελεσμα ο ηχος να χανεται. Η οθονη στα δικα μου ματια παντα του sony μου αρεσε ποιο πολυ. Τα χρωματα μου φαινονται ποιο ζωντανα. Εχει και πιστοποιηση ip68 ενω το huawei δεν εχει. Τo sony πηρε σχετικα το android 9 πολλυ γρηγορα οταν βγηκε ενω στο huawei την πηρε προσφατα. Εχω παρατηρησει και καποια Lag στο huawei.. Απο αποψη μπαταριας περιμενα ποιο πολλα απο το huawei σε σχεση με το sony. Στο μοναδικο που κερδιζει ειναι στης φωτογραφιες. Αλλα και σε αυτο τον τομεα κερδιζει οταν βγαζεις φωτογραφιες σε λιγο ποιο σκοτεινα μερη γιατι οι φωτογραφιες σε μερα μου φανηκαν ιδιες. Το αποτελεσμα. Το μετανιωσα.
Link to comment
Share on other sites

Ξανά καντο τράμπα με την σύζυγο

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή που έχει η συσκευή "υπηρεσίες εταιρείας κινητής τηλεφωνίας" (Carrier Services) τι ακριβώς κάνει;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή που έχει η συσκευή "υπηρεσίες εταιρείας κινητής τηλεφωνίας" (Carrier Services) τι ακριβώς κάνει;

 

Λαμβάνει ρυθμίσεις από την Google για ρύθμιση παραμέτρων του τηλεφώνου σχετικά με τον πάροχο που χρησιμοποιείς.

Στην πράξη ρυθμίζει την υπηρεσία RCS. Στο μέλλον πιθανόν να ρυθμίζει VoLTE/voWiFi.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω σε όλον τον χαμό με την Huawei και τον Τραμπ σκάει καινούργια ενημέρωση για το XZ1. Το απόγευμα θα την περάσω, αν και μάλλον είναι μόνο security patch

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα πριν λίγο. Η εκδοση άλλαξε σε 47.2.Α.10.62 και το security patch σε 1-5-2019

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 μέρες χωρίς restart, έκανε σήμερα το πρωί με την νέα αναβάθμιση. Εξαιρετική εμπειρία χρήσης για μένα, δεν έχω μετανιώσει καθόλου για την αγορά του. Ίσως η καλύτερη αγορά κινητού που έχω κάνει σε αυτήν την τιμή.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Το restart το προτινει η Sony στις συμβουλες μια φορά τη βδομαδα για να απολαμβανεις τα μεγιστα απο την συσκευη που ομολογουμενως μετραει παρα πολυ αναλογικα και με την τιμή της!
Link to comment
Share on other sites

Έχω εκπλαγεί ευχαριστα με την αυτονομία της συσκευής. Έχουν κάνει εξαιρετική διαχείριση πραγματικά.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλα τσιπακια και snap στον τομέα αυτονομία.

Δεν ζεσταίνει,οταν κατι δε ζεσταίνεται δεν χανει και μπαταρία.

Την συσκευή δεν την εχω πετύχει ζεστή,το ιδιο και ενα leeco x722 που εχω με snap821.

Ειχα ομως και το z5c με τον 810.

Ε ρε γλέντια εκει!!!!!οτι πρεπει για τα χερια σε χειμώνα και χιόνι.

Απο τον 810 και εδω οι snap δεν παίζονται,επαθε και εμαθε!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και το leeco lemax 2 που έχει τον snap 820 και αρκετές φορές ζεσταίνεται σε έντονη χρήση. Το xz1 όντως δε ζεσταίνεται τόσο πολύ

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σκεφτείτε που εμένα τώρα πήρε το 9 το Α7 2018 με 1η Απρίλη security patch ενώ το Sony το έχει το 9 εδώ και πόσο καιρό και 3 update στο καπάκι η διαφορά των εταιρειών
Link to comment
Share on other sites

Με τρώει το χέρι μου να το κάνω root. Υπάρχουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες θα έλεγα, με τις οποίες έχω συνηθίσει όλα αυτά τα χρόνια στα υπόλοιπα κινητά μου που έχω root

Και με ψιλό χαλάει που δεν μπορώ να έχω τις ίδιες ευκολίες και στο xz1. Από αυτά που διάβασα στο XDA κατάλαβα ότι αν το κάνω root θα χάσω στην ποιότητα της κάμερας λόγω των drm keys Αν και από ότι είδα υπάρχει τρόπος να τα πάρεις backup.

Αυτό που με ενδιαφέρει όμως είναι να μην χάσω την καταπληκτική λειτουργία του modem της συσκευής που πραγματικά με την Cosmote απογειώνεται η εμπειρία χρήσης.

Υπάρχει Λοιπόν κάποιος ασφαλής τρόπος να το κάνω root και να μην πειραχτούν πράγματα όπως το volte/vowifi?

Link to comment
Share on other sites

Πρίν το τελευταίο security patch μου έκανε 1 μικρό "κόλλημα" 2-3 φορές.Οταν είναι ανοιχτό το Wi-Fi και κατέβαζα εν μέρει την μπάρα ειδοποιήσεων,έδειχνε το εικονίδιο του Wi-Fi σβηστό,μόνο όταν κατέβαζα την μπάρα ολόκληρη το έδειχνε ενεργό.Είναι το μόνο bug που έχει κάνει.

 

Μετά απο 6 μήνες που το έχω,λειτουργεί άψογα όπως την 1η ημέρα.Με ικανοποιεί οτι είναι αλαγκάριστο γενικώς και γρήγορο σε όλα και μου αρέσουν τα stereo speakers που είναι σε απόσταση και όχι κοντά μεταξύ τους.

Επίσης είναι θετικό οτι δεν ζεσταίνεται.

Αν είχε μπαταρία 3.000 mAh,OIS,έπαιρνε Gcam, capacitive buttons και ελαφρώς στρογγυλεμένες άκρες θα ήταν τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν και security patch η αναβάθμιση,μήπως έχει τπτ bug και αυτό?από χθες το βράδυ που το πέρασα,έχω θέμα με το bluetooth (sony sbh 24) και ενώ χτυπάει σε εισερχόμενες κλήσεις,έχω κανονικά ήχο σε βίντεο youtube,δεν ακούω τον συνομιλητή όταν απαντάω σε κλήση.έκανα κανονικά επανεκκίνηση το κινητό,απεγκατέστησα το bluetooth και το εγκατέστησα ξανά,αλλά δεν υπάρχει αποτέλεσμα.τί λέτε?
KT23
Link to comment
Share on other sites

Το restart το προτινει η Sony στις συμβουλες μια φορά τη βδομαδα για να απολαμβανεις τα μεγιστα απο την συσκευη που ομολογουμενως μετραει παρα πολυ αναλογικα και με την τιμή της!

 

Μετά κάποιες μέρες (δεν εχω ψάξει πόσες, ξεχνιέμαι) "χάνει" τους ήχους ειδοποίησης από viber, tapatalk, fb messenger κλπ και απλά βλέπω το λαμπάκι. Με την επανεκκίνηση τα ξαναβρίσκει. Αυτό το κάνει από τότε που μπήκε το 9.0. Η επανεκκίνηση μάλλον είναι απαραίτητη, όχι προαιρετική.

 

Αυτονομία, με δύο ώρες κλήσεις την ημέρα και περίπου 2 ώρες οθόνης, φτάνω "άδειος" το βράδυ.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν και security patch η αναβάθμιση,μήπως έχει τπτ bug και αυτό?από χθες το βράδυ που το πέρασα,έχω θέμα με το bluetooth (sony sbh 24) και ενώ χτυπάει σε εισερχόμενες κλήσεις,έχω κανονικά ήχο σε βίντεο youtube,δεν ακούω τον συνομιλητή όταν απαντάω σε κλήση.έκανα κανονικά επανεκκίνηση το κινητό,απεγκατέστησα το bluetooth και το εγκατέστησα ξανά,αλλά δεν υπάρχει αποτέλεσμα.τί λέτε?

Δεν αποκλείω να έκαναν κάποια πατάτα.. Παντού συμβαίνουν αυτά. Προσωπικά μιλώντας χρησιμοποιώ το sony mw600 και κάτι κινέζικα στερεοφωνικά earbuds χωρίς πρόβλημα.

Εν τω μεταξύ το έκανα root και επιτέλους απολαμβάνω την συσκευή μου 100%. Με χαλάει λίγο το μήνυμα που βγαίνει στην αρχή για το unlocked bootloader και ότι έχασα την εγγύηση αλλά οκ τα πλεονέκτηματα του root ήταν σημαντικότερα για τη χρήση που κάνω

Στο κομμάτι της αυτονομίας είμαι περίπου στις 4-4.30 ώρες sot με χρήση 95% σε 4g δίκτυο σε σύνολο εκτός φόρτισης περίπου 12 ώρες, κάτι εκπληκτικό μπορώ να πω για 2700mah μπαταρία

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον!!!

Δεν έχω μπει στην διαδικασία για root.

Ειναι ευκολο;

Τα drm keys τα χάνουμε που ήξερα και τα καλουδια που έχουν μέσα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...