Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακόμη εφαρμόζω ένα κόλπο που είχα διαβάσει πριν 3-4 χρόνια. Ελέγχω αν παραμένει αδιάβροχο με τον αισθητήρα ατμοσφαιρικήπ πίεσης. Πιέζω δηλαδή λίγο την οθόνη, και αν αυξήθει η πιεση και παραμείνει για λίγο, τότε κατα πιθανότητα είναι ακόμη οκ από αδιαβροχοποιηση. Σε σχέση με το z3 που μετά το εξάμηνο χάνονταν η αδιαβροχοποιηση(2 κινητά μου είχαν αλλάξει με εγγύηση), είναι πιο σωστή κατατασκευή. 1 χρόνο κοντεύει να κλείσει το δικό μου, και είναι ακόμη οκ.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα το κντ απ το σέρβις,αντικατάσταση μπαταρίας μου είπαν,αλλά δεν θα έπρεπε να επιβεβαιώνεται αυτή η αντικατάσταση με κάποιο έγγραφο απ το κατάστημα που έγινε?τα μόνο χαρτί που μου έστειλε το κατάστημα είναι η καταγραφή του προβλήματος,που εγώ ο ίδιος τόνισα κατά την συνομιλία μας.εννοώ,πώς είμαι σίγουρος ότι όντως αλλάξανε την μπαταρία του κινητού,άσχετα αν δουλεύει σωστά πλέον
KT23
Link to comment
Share on other sites

με handsfree?

 

 

Κανονικά με ακούνε και με hamdsfree. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί θεωρούσα ότι στην ανοιχτή ακρόαση και στην κανονική συνομιλία ένα μικρόφωνο χρησιμοποιεί η συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Υπό ποιες προϋποθέσεις αλλάζει η μπαταρία εντός εγγύησης; σε λιγότερο από 1 χρόνο δεν κρατάει πια το ίδιο sot χωρίς δραστική αλλαγή στον τρόπο χρήσης

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι έβγαλε κιτρινίλα αλλά αυτή τη φορά πάνω αριστερά. Ελπίζω να φύγει μόνη της όπως και την προηγούμενη φορά.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά με ακούνε και με hamdsfree. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί θεωρούσα ότι στην ανοιχτή ακρόαση και στην κανονική συνομιλία ένα μικρόφωνο χρησιμοποιεί η συσκευή

 

πιστευω με μια επαναφορα τοτε να λυθει το θεμα σου

Link to comment
Share on other sites

πιστευω με μια επαναφορα τοτε να λυθει το θεμα σου

 

Ευχαριστώ πολύ.

Πάντως μιας και έγραψα μετά από καιρό να πω πως είναι η χειρότερη συσκευή που πέρασε από τα χέρια μου.Μετάνιωσα πικρά την ώρα που την αγόρασα.1,5 χρόνια χρήσης και πάντα με θήκη εδώ και πολλούς μήνες άρχισε να ξεκολλάει το κάτω πλαστικό ως που πριν κανένα μήνα ξεκόλλησε τελείως. Το πάνω πλαστικό με την σειρά του άρχισε και αυτό τα ίδια.

Με το που το άνοιξα είχε καμμένα πίξελ και έτρεχα στα σερβις.

Για το πλαστικό ρώτησα σε σερβις στον Ευελπίδων και μου είπαν ότι πρέπει να πάει κεντρικά κατι που προφανώς και δεν έχω διάθεση να κάνω χάνοντας μια μέρα ενώ αν το στείλω δεν έχω ιδέα πότε θα το ε΄χω πίσω και πρακτικά μένω χωρίς κινητό για μέρες..'

Αυτά σχετικά με την εμπειρία μου..

Όπως βλέπετε έχω ένα κινητό που ούτε αδιάβροχο είναι ,ούτε λειτουργικό σε απόλυτο βαθμό ενώ δεν υποστηρίζεται σοβαρά από σερβις.

Μμετά από όλη αυτή την εμπειρία θα το σεκφτώ πάρα πολύ αν θα πάρω σόνυ ξανά στην ζωή μου

 

ΥΓ. προφανώς και έχω και κάνα δυο λεκέδες στην οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη εφαρμόζω ένα κόλπο που είχα διαβάσει πριν 3-4 χρόνια. Ελέγχω αν παραμένει αδιάβροχο με τον αισθητήρα ατμοσφαιρικήπ πίεσης. Πιέζω δηλαδή λίγο την οθόνη, και αν αυξήθει η πιεση και παραμείνει για λίγο, τότε κατα πιθανότητα είναι ακόμη οκ από αδιαβροχοποιηση. Σε σχέση με το z3 που μετά το εξάμηνο χάνονταν η αδιαβροχοποιηση(2 κινητά μου είχαν αλλάξει με εγγύηση), είναι πιο σωστή κατατασκευή. 1 χρόνο κοντεύει να κλείσει το δικό μου, και είναι ακόμη οκ.

 

Το τεστ της αδιαβροχοποίησης το φρόντισα γιατί είχα ατύχημα με καφέ, το έπλυνα, όλα ΟΚ.

 

Αυτό με τον αισθητήρα, που βλέπεις την ένδειξη; Κάποιο μενού σέρβις; Εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Και από app, αλλά και από το service menu( *#*#7378423#*#* ).

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ πολύ.

Πάντως μιας και έγραψα μετά από καιρό να πω πως είναι η χειρότερη συσκευή που πέρασε από τα χέρια μου.Μετάνιωσα πικρά την ώρα που την αγόρασα.1,5 χρόνια χρήσης και πάντα με θήκη εδώ και πολλούς μήνες άρχισε να ξεκολλάει το κάτω πλαστικό ως που πριν κανένα μήνα ξεκόλλησε τελείως. Το πάνω πλαστικό με την σειρά του άρχισε και αυτό τα ίδια.

Με το που το άνοιξα είχε καμμένα πίξελ και έτρεχα στα σερβις.

Για το πλαστικό ρώτησα σε σερβις στον Ευελπίδων και μου είπαν ότι πρέπει να πάει κεντρικά κατι που προφανώς και δεν έχω διάθεση να κάνω χάνοντας μια μέρα ενώ αν το στείλω δεν έχω ιδέα πότε θα το ε΄χω πίσω και πρακτικά μένω χωρίς κινητό για μέρες..'

Αυτά σχετικά με την εμπειρία μου..

Όπως βλέπετε έχω ένα κινητό που ούτε αδιάβροχο είναι ,ούτε λειτουργικό σε απόλυτο βαθμό ενώ δεν υποστηρίζεται σοβαρά από σερβις.

Μμετά από όλη αυτή την εμπειρία θα το σεκφτώ πάρα πολύ αν θα πάρω σόνυ ξανά στην ζωή μου

 

ΥΓ. προφανώς και έχω και κάνα δυο λεκέδες στην οθόνη

 

Τελικά σε όλους έχουν βγει κίτρινοι λεκέδες στην οθόνη απ ότι φαίνεται..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

εγω απο την αλλη ειμαι κατ ευχαριστημένος..εκανα την αγορα 18/4/2018 οπως και οι προηγουμενες συσκευες μου..xperia Z.Z1 ειναι και αυτο τελειο..κανενα προβλημα κανενα παραπονο μεχρι στιγμης..εχει φαει πολυ νερο κατω απ την βρυση και δεν μου εχει βγαλει κανενα κουσουρι απο θεμα οθονης η wifi που βλεπω παραπονα απο αλλους..

ειμαι sonakias εδω και χρονια και αισθάνομαι τυχερος μπορω να πω που ολες της οι ναυαρχιδες μεσα σε λιγους μηνες πεφτουν στο μισο και παρακατω..δεν θα κατσω φυσικα να τσακώνομαι με αλλους για το θεμα πιο ειναι καλυτερο και πιο οχι..δεν βγαζω ποσοστα απο την σονυ :D αλλα οταν ολες μου τις συσκευες και πριν απο το Ζ που ηταν παλι sony τις πουλαω για να παρω το επομενο και κανενα κινητο δεν μου εχει χαλασει τοτε..τι αλλο μπορω να πω εκτος απο καλα λογια?

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ sonακιας είμαι, αλλά θέματα έχουν. Όχι βέβαια παραπάνω από τα άλλα κινητά. Πχ τα μισο s8 που έχω δει, έχουν παθει burn-in στην οθόνη, και πολλά samsung γενικά είναι έχουν ευαίσθητες μπαταρίες που φουσκώνουν και ξεκολλουν την πλατη. Δεν θεωρώ λοιπόν τα sony περισσότερο πρόβληματικα, αλλά ούτε και λιγότερο.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

ε ναι...δεν υπαρχει το τέλειο κινητο ..σκοπος ομως ειναι να σου βγαζει οσο το δυνατον λιγοτερα θέματα εφ οσον κι εσυ του (φερεσαι) σωστα :happy: επισης με τα samsung βλεπω πολλες σπασμενες οθονες ειδικα στις γωνιες τους..δεν ξερω αn ειναι βαση πωλησεων ..δηλαδη αν η samsung πουλαει 100 κινητα και η sony 20 ..λογικο ειναι βαση αναλογίας πωλησεων να εχουν περισσοτερο προβλημα τα samsung επειδη ειναι ποιο πολλα..παντως σε αγγελιες το βλεπω παρα πολυ συχνα..να πουλανε κινητα samsung με σπασμενες οθονες Edited by loypis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σήμερα στα ξαφνικά μόλις έκλεισα στα 20% μπαταρία πήγα να το ανοίξω και δεν άναβε το δοκίμασα να το βάλω για φόρτιση και πάλι δεν άναβε Μόλις πάτησα το κουμπί της αύξησης έντασης και το κουμπί της εκκίνησης έκανε restart και μου βγάλε 1 σηματάκι με ένα κατσαβίδι έκανε restart και το κινητό άνοιξε αυτό μου το έκανε και όταν το φορτίζω και το ανάβω μετά το κινητό μου βγάζει αυτή την ένδειξη του κατσαβιδιού που και που έκανε restart και άνοιγε το κινητό σας έχει ξανασυμβεί αυτό τώρα τελευταία μου το κάνει να το στείλω για σέρβις αλλά πρέπει να κρατήσω και backup Ίσως Ήταν τελείως νεκρό και δεν άναβε με κανένα φορτιστή ούτε Powerbank ούτε τίποτα και μόνο με το σα βγάλσιμο της μπαταρίας άναψε η να του κάνω ένα πέρασμα με το PC Companion ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ημουν σονακιας για χρονια,με 2 διαλειμματα με samsung s6 και τωρα με s8,ενα εχω να πω:καμια σχεση ουτε σε οθονη ουτε σε καμερα.και η αξιοπιστια εχει παει περιπατο για τα σονυ πλεον
Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ημουν σονακιας για χρονια,με 2 διαλειμματα με samsung s6 και τωρα με s8,ενα εχω να πω:καμια σχεση ουτε σε οθονη ουτε σε καμερα.και η αξιοπιστια εχει παει περιπατο για τα σονυ πλεον

 

Μια χαρά οθοναρα και κάμερα έχει το σονυ σε σχέση με το σ8 . Βάλτε δίπλα δίπλα όπως είχα κάνει εγώ να δεις πόσο αργό είναι το σ8 και τι κολλήματα τρώει. Και μιλάω ως κάτοχος σαμσουνγκ

 

Παιδιά Επειδή μου έχει ξεμείνει μια spigen διάφανη, κάνα 2 μηνο χρησιμοποιημένη , αν την θέλει κάποιος από Αθηνά μπορεί να έρθει να του την δώσω. Ίσως έχω και κανένα γυαλακι , απλά μ είναι αχρείαστα. Δεν θέλω χρήματά εννοείται. Ότι θέλετε πμ

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

επειδή μου χάλασε η 32αρα Sony sd μου την αντικαταστήσαμε από το μαγαζί που την είχα πάρει

με αυτήν εδώ Sandisk Extreme 64GB 160MB/sec MicroSDXC και το κινητό μπλόκαρε και έχω παραγγείλει μία SANDISK SDSQUNS-064G-GN3MN 64GB ULTRA MICRO SDXC UHS-I CLASS 10

εύχομαι μου ξαναβγάλει το κατσαβίδι και να κάνει restart το κινητό και την άλλη Θα τη βάλω στο άλλο κινητό την πρώτη που σας είπα στο Α7 2018 που έχω σαν 2 και το καλόν τι είναι Dual SIM πότε αν χρειαστεί πότε θα το στείλω ξανά service Να μη μείνω χωρίς τα δύο μου νούμερα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κατσαβίδι μου το έβγαζε παλιότερα σχετικά συχνά μετά απο restart. Δεν είχα πάντως κάποιο θέμα. Πιστεύω οτι αν ξαναπεράσεις το λογισμικό του, θα λυθεί το θέμα. Είναι καθαρά software.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

47.2.A.10.80 λεει το δικο μου.

Διόρθωσα το post μου, είχα γράψει 2.80 αντί για 10.80.Μου κάνει εντύπωση που δεν έβγαλαν για Ιούλιο, κάθε μήνα βγάζουν, κάποιους μήνες 2 patches κιόλας.

Ολες οι ενημερώσεις φαίνονται αν πας Ρυθμίσεις-Σύστημα-Σύνθετες-Ενημέρωση λογισμικού, πάνω δεξιά στις 3 τελείες στο ενημέρωση ιστορικού.

Τι έγινε, πήγαν διακοπές; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Dark mode Γιατί δεν υποστηρίζει το Xperia με την τελευταία αναβάθμιση στο 9 όπως κάνει το Α7 2018 που έχω σαν δεύτερο κινητό
Link to comment
Share on other sites

Μαλακίες της Sony, όπως και η μη υιοθέτηση των gestures του Android Pie.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Εσείς τι κάρτα sd έχετε επάνω? Εγώ του έβαλα αυτήν https://www.mymemory.com/sandisk-64gb-extreme-a2-plus-micro-sd-card-sdxc-uhs-i-u3-adapter-170mb-s.html αλά μου έβγαζε το κατσαβίδι και έκανε restart Τώρα θα του βάλω μια 64 με 80 εγράφη και ανάγνωση
Link to comment
Share on other sites

Και από app, αλλά και από το service menu( *#*#7378423#*#* ).

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τελικά σε όλους έχουν βγει κίτρινοι λεκέδες στην οθόνη απ ότι φαίνεται..

 

το δοκίμασα και αλλάζει τιμές κανονικά, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/uA8BUgy.jpg

Εσάς πόσο σας βγάζει στο battery health? Νομίζω πριν λίγο καιρό μου εβγαζε παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...