Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι λίγο παράξενο που όλες οι μεγάλες αλυσίδες το έχουν στα 399; Είναι σίγουρα τό ίδιο τηλέφωνο; Πήγα να το πάρω και φοβήθηκα οι πολίτες μου έλεγαν ότι δεν είναι σε προσφορά απλά αυτή είναι η τιμή του αν κάποιος ξέρει κάτι ας μας ενημερώσει ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο παράξενο που όλες οι μεγάλες αλυσίδες το έχουν στα 399; Είναι σίγουρα τό ίδιο τηλέφωνο; Πήγα να το πάρω και φοβήθηκα οι πολίτες μου έλεγαν ότι δεν είναι σε προσφορά απλά αυτή είναι η τιμή του αν κάποιος ξέρει κάτι ας μας ενημερώσει ευχαριστώ
Αυτό που έχει στο site ο Γερμανός πάντως είναι το σωστό!! Η αρχική τιμή στις επώνυμες αλυσίδες ήταν στα 699€.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο παράξενο που όλες οι μεγάλες αλυσίδες το έχουν στα 399; Είναι σίγουρα τό ίδιο τηλέφωνο; Πήγα να το πάρω και φοβήθηκα οι πολίτες μου έλεγαν ότι δεν είναι σε προσφορά απλά αυτή είναι η τιμή του αν κάποιος ξέρει κάτι ας μας ενημερώσει ευχαριστώ

 

το ΧΖ είναι περσυνό, το XZ1 είναι το πιο πρόσφατο και όντως στα 399 είναι προσφορά σε σχέση με την αρχική --> έπεσες σε πωλητή που έχει μπερδέψει ίσως τα μοντέλα. Είναι εντυπωσιακό το πως μέσα σε 2 μήνες σπρώχνεται ήδη στα 399, ίσως στη SONY προσπαθουν να πουσάρουν λίγο τα νούμερα από τώρα για να μην αναγκαστούν να ρίξουν ακόμα περισσότερο την τιμή στο τέλος του χρόνου που δεν θα πετυχαίνουν τους στόχους...

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει και με το παραπάνω σε αυτά τα λεφτά, το είχα για κάποιο διάστημα και ηταν ενα εντελώς απροβλημάτιστο τηλέφωνο. Η χωρητικότητα της μπαταρίας μη σας τρομάζει, κάνει εξαιρετική διαχείριση το λογισμικό. Μέρα βγάζει άνετα με βαριά χρήση.
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ δεν έχω κινητό αυτή την εποχή και ψάχνω να βρω τι θα πάρω το Σόνι είναι βέβαια από της πρώτες μου επιλογές
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τσιμπήσα πάντως. Αν και είμαι των μικρών κινητών (έχω το Z5 compact και πριν το Z1 compact), πιστεύω να συνηθίσω το μέγεθός. Η τιμή είναι πολύ δελεαστική. Στις αλυσίδες του εξωτερικού που κοιτούσα , γιατί έχω άκρες από διάφορες χώρες, η φθηνότερη τιμή που βρήκα ήταν 599€
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο σερί htc τηλέφωνα γύρισα στην Sony. Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα με το καλημέρα λόγω λίγο παλιού ui αλλά η τιμή μαζί με το πρόγραμμα επιστροφή δεν μου επιτρέπει να μην χαίρομαι την αγορά μου. Το κινητό από το Γερμανό είναι λίγο cosmote branded. Στο παλιό Xperia z είχα χρησιμοποιήσει flash κάτι και πέρασα άδεια rom ελληνική. Τώρα δεν ξέρω ακόμη αλλά ψήνομαι αν γίνεται να το κάνω εκτός και αν δεν έχει κανένα θέμα η cosmote με τα update. Πάντως η συσκευή είναι πολύ ποιοτική πολύ καλύτερη στο χέρι από άλλες με γυαλί. Στο στήσιμο είμαστε. Καλώς σας βρήκα και είναι σίγουρο θα πληθυνουμε τις επόμενες μέρες
Link to comment
Share on other sites

Όπως το έκανες τότε, γίνεται και τώρα, περνάς οποία rom θέλεις...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε κάποια στιγμή θα το κάνω. Πρώτες εντυπώσεις το κινητό πάει σφαίρα, οθόνη εκπληκτική ήχος στέρεο επίσης ήχος από ακουστικά δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται πολύ αδύναμος. Στο HTC a9 μέχρι τη μέση της έντασης και ήταν πολύ δυνατά εδώ πρέπει να το πάω λίγο πριν το τέρμα. Μήπως κάνω κάτι λάθος; Επίσης reader Mode δεν βρήκα και την επιλογή εξοικονόμηση ενέργειας στην τοποθεσία αλλά ακόμα ψάχνω.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, έπαθα πλάκα με την τιμή που είδα στις μεγάλες αλυσίδες. Θα παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα ή πρόκειται για κάποια ειδική προσφορά;

Κρίμα να μην έχει φτάσει ακόμα η ώρα για να αλλάξω κινητό. Σε αυτή την τιμή θα το είχα αγοράσει για πλάκα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον Κώτσο σήμερα μου είπαν ότι προχωρά κανονικά η παραγγελία,όμως λόγω black Friday και φόρτου εργασίας θα δωθεί στο courier Παρασκευή και θα μου έρθει Δευτέρα Τρίτη.

Ας ελπίσουμε να αξίζει η αναμονή! :)

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε κάποια στιγμή θα το κάνω. Πρώτες εντυπώσεις το κινητό πάει σφαίρα, οθόνη εκπληκτική ήχος στέρεο επίσης ήχος από ακουστικά δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται πολύ αδύναμος. Στο HTC a9 μέχρι τη μέση της έντασης και ήταν πολύ δυνατά εδώ πρέπει να το πάω λίγο πριν το τέρμα. Μήπως κάνω κάτι λάθος; Επίσης reader Mode δεν βρήκα και την επιλογή εξοικονόμηση ενέργειας στην τοποθεσία αλλά ακόμα ψάχνω.

 

Τα ηχεία των Sony δεν είχαν ποτέ πολύ δυνατό ήχο σε σχέση με άλλα λόγω αδιάβροχης υλοποίησης, αν και από review αλλά και από προσωπική εμπειρία με προηγούμενα μοντέλα, ο ήχος από ακουστικά, ειδικά με τα MDR-EX750 είναι κορυφή!!!

Για την εξοικονόμηση ενέργειας στην τοποθεσία μπορείς να βρεις ρυθμίσεις μέσω του μενού ρυθμίσεις-> τοποθεσία-> λειτουργία.

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Και αν το παρετε απο τον Γερμανο με πιστωτικη καρτα EYROBANK εχετε και επιστροφη 20% που σημαινει οτι σας ερχεται 319,2 !
Link to comment
Share on other sites

τελικά είπαν να κουνήσουν το νήμα οι εταιρείες με την προσφορά της black Friday. λόγο των ημερών μπήκα κ φωτό στον πειρασμό κ το πήρα στη γνωστή τιμή στο γνωστό χρώμα από κοτσ.θα κάνει ζεύγος με το sony mv1 ήταν κ λόγος που δεν Μ πείραξε η απουσία ΦΜ.στα + μίνι Τζακ έχω αρκετά ακουστικά.πρωτη φορά θα δουλέψω Σόνυ,να περάσω κάνα 6μηνο + - γιατί ο έρωτας είναι lg v30 μη το πάω ως την blackτου 18 για να το πάρω
Link to comment
Share on other sites

Sony ότι να ναι διαφημίζει ήχο κορυφαίο και τα έχει όλα απενεργοποιημενα με το καλημέρα. Ο ήχος είναι κορυφή και από τα ακουστικά αρκεί να ενεργοποιήσεις τις κατάλληλες επιλογές. Όποιος το βρίσκει το παίρνει ειδικά από Γερμανό η τιμή είναι όντως τιμή μαύρης Παρασκευής
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην το βρει κανείς ειδικά στο Γερμανό, απο το πρωί ψάχνω στα νοτια κ δεν υπάρχει τίποτα...κάποιοι είχαν 1 κομμάτι ολο και όλο
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην το βρει κανείς ειδικά στο Γερμανό, απο το πρωί ψάχνω στα νοτια κ δεν υπάρχει τίποτα...κάποιοι είχαν 1 κομμάτι ολο και όλο

 

αποτι είδα υπάρχει σε online παραγγελία με δωρεάν παράδοση στις μεγάλες αλυσίδες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Υπάρχει κάποιος οδηγός για να περάσω το official firmware της Sony Ελλάδος; Το αγόρασα από το Γερμάνο και ειναι branded cosmote. Να σημειώσω ότι δεν θέλω να γίνει root στη συσκευή. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Και αν το παρετε απο τον Γερμανο με πιστωτικη καρτα EYROBANK εχετε και επιστροφη 20% που σημαινει οτι σας ερχεται 319,2 !

 

Ειναι ειδικο προγραμμα αυτο? Επιστροφη χρηματων εννοεις?

Smartphone: Past:Sony Xperia M Dual,Sony Xperia M4 AQUA, Sony Xperia XZ ,Samsung Galaxy S8, now:S9+

Tablet: Sony Xperia S, Samsung Galaxy Tab A 2015 ROOTED UB, now: Huawei matepad 11

 

Link to comment
Share on other sites

Η eurobank εχει συνεργασια με Γερμανό και cosmote για επιστροφή 20% στις αγορές με πιστωτική.

Για αυτο και ο Γερμανός με τιμη 399 σου πήγαινε 320.

Μη το ψάχνεις αλλο δεν υπάρχει το κινητό πλέον πουθενά όχι μόνο Γερμανό.

Εγώ κοιμήθηκα τον ύπνο του δικαίου και ειχα και φίλο με πιστωτική eurobank.

320 τετοιο chipset και χαρακτηριστικά ......... μη μου το θυμίζεις μηηηηηηηηηη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά προς το παρών παλεύονται τα σήματα της κοσμοτε αλλά και εγώ ψήνομαι για debrand γενικά. Υπάρχουν οδηγίες στο xda αλλά απ ότι κατάλαβα είναι και για ροοτ μαζί. Τώρα αν ψάξεις φίλε έχει οδηγίες και στο Xperiablog παλιότερες αλλά απλοϊκές και κάνουν δουλειά. Πρώτη φόρτιση μέχρι 29% έγραψε 5 ώρες οθόνη με τα δίκτυα ανοιχτά πάντα, χωρίς παιχνίδι βέβαια αλλά και χωρίς stamina mode. Άριστες εντυπώσεις γενικά, κατασκευή απίστευτη και το μαύρο στα μπεζελ με οθόνη σβηστή δείχνει σαν να έχεις infinity display. Αυτά
Link to comment
Share on other sites

Λογικα απο Δευτέρα παραλαμβάνω και εγώ, καθως ημουν σε φάση αλλαγής και τα 600-800€ για κινητά τύπου mate 10 pro και u11+ έτσουζαν.

Απο root πως πάμε; χάνεις εγγύηση; μπορείς να γυρίσεις πίσω σε μαμα σε περίπτωση που χρειαστείς το service;

κυρίως το χρειάζομαι για το titanium backup, το adaway και μερικές ακόμη ευκολίες του xposed:)

Το θέμα στο xda το είδα πολύ φτωχό δυστυχώς :(

και μια τελευταία ερώτηση, για θήκη τύπου Pouch έχει πάρει το μάτι σαν σε κανένα κατάστημα που να ταιριάζει;

 

Ευχαριστώ

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Aν κάνεις ρουτ χάνεις κλειδιά drm και παίζει τραγικά η κάμερα, η οθόνη χάνει τους αλγορίθμους βελτιστοποίησης κλπ.

 

Στα 320Ε ήταν η κλεψιά του αιώνα.

 

Επίσης επειδή έχω xz premium branded, κανένα θέμα με ενημερώσεις.

Τις ίδιες μέρες με τα unbranded έρχονται και δε μένει καμία εφαρμογή μπάστακας.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λογικα απο Δευτέρα παραλαμβάνω και εγώ, καθως ημουν σε φάση αλλαγής και τα 600-800€ για κινητά τύπου mate 10 pro και u11+ έτσουζαν.

Απο root πως πάμε; χάνεις εγγύηση; μπορείς να γυρίσεις πίσω σε μαμα σε περίπτωση που χρειαστείς το service;

κυρίως το χρειάζομαι για το titanium backup, το adaway και μερικές ακόμη ευκολίες του xposed:)

Το θέμα στο xda το είδα πολύ φτωχό δυστυχώς :(

και μια τελευταία ερώτηση, για θήκη τύπου Pouch έχει πάρει το μάτι σαν σε κανένα κατάστημα που να ταιριάζει;

 

Ευχαριστώ

Καταρχήν μην ξεχνάς ότι το κινητό τώρα βγήκε και μάλιστα κατευθείαν με την 8 που σημαίνει ότι ακόμα δεν έχουν προλάβει να ασχοληθούν για να έχει πολλά πράγματα στους XDA

Από κει και πέρα για να το κάνεις root (εκτός και αν προκύψει κανένα καλό νέο exploid στην 8), πρέπει να ξεκλείδωσεις τον bootloader. Αυτό γίνεται επικοινωνοντας με την sony η οποία κρατάει το imei της συσκευής. Έτσι και να τον ξανάκλειδώσεις ξέρει ότι τον έχεις ξεκλείδωσει και δεν υπάρχει εγγύηση.

Από εκεί και πέρα όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω κάνοντας το θα χάσεις τα DMR κλειδιά , χάνοντας και διάφορα καλούδια της Sony. Στη σειρά Z5 είχε βρεθεί τρόπος να τα κάνεις backup πριν ξεκλείδωσεις τον bootloader και μετά να τα ενσωματώσεις στον καινούριο kernel με το root και έτσι δεν έχανες τίποτα. Αλλά είναι πολύ νωρίς για όλα αυτά για το XZ1.

Για μένα το βασικό δεν είναι ότι χάνεται η εγγύηση , αλλά τα κλειδιά.

Μέχρι τώρα όλα τα κινητά μου ήταν rootαρισμένα και σκεφτόμουν ότι δεν θα μπορούσα ποτέ με κινητό χωρίς root, αλλά υπάρχουν κάποιες λύσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...