Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και πάνω που είπα ότι ηρέμησα με το s8+ και δεν κοιτάω άλλη συσκευή ούτε για δοκιμή, έρχεται το Note...

Δεν είχα ποτέ note, δεν ξέρω τι δουλειά κάνει το s pen, αλλά έχω ακούσει τόσα πολλά που πιστεύω ότι η δουλειά του θα είναι μοναδική..

Αυτό θα είναι το πρώτο μου note αν τα καταφέρω οικονομικά πριν το νέο έτος.

Πάντα θεωρούσα την ραμ σημαντική και τα 6 gb κάθε άλλο εκτός από αδιάφορο με αφήνουν.

Όπως και την μπαταρία κάμερα οθόνη..

Σε όλα μου φαίνεται υπέροχο εκτός από την μπαταρία..

Ένα 10% κάτω τουλάχιστον σε σχέση με το s8+ θεωρώ.

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να φορτίσω συσκευή μέσα στην μέρα..

Όσο για την τιμή είναι υψηλή ναι.

Πολύ υψηλή.

Αλλά πιστεύω ότι θα γίνει εκκίνηση στο σκρουτζ την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας στα 950€.

Να περιμένω και λίγο θα το χάσει το κατοσταρικο.

Από την παρουσίαση έως εδώ με έχει τρελάνει και από τώρα σκέφτομαι πως θα το αποκτήσω..

Εγώ το θεωρώ αναβάθμιση από το s8+.

Ραμ.

Κάμερα.

S pen που τόσα πολλά θετικά λέγονται.

Διπλή κάρτα σιμ αν αληθεύουν αυτά που διαβάζω.

Σχέδιο.

Αυτό το λίγο ποιο τετράγωνο μου αρέσει περισσότερο..

Με το καλό να παραλάβουν όσοι έκαναν προ παραγγελία.

Εμείς θα που θα καθηστερισουμε λίγο θα είμαστε εδώ να διαβάζουμε τις εντυπώσεις σας.

Όποιος το θεωρεί ίδιο με το s8+, πεταμένα λεφτά κτλ υπάρχουν τοοοοσες πολλές συσκευές για να διαλέξει.

Φιλικά! :)

 

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις έκανα ειδικά για το pen... Και ελπίζω να μην με απογοητεύσει. Να έδινε και πιο μεταλλική αίσθηση το σασι θα ήταν το τέλειο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε note δύσκολα θα ξανά φύγεις. Το πενάκι είναι εξαιρετικο και θα το αγαπήσεις με τις ευκολίες που προσφέρει.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Σε πιστεύω πραγματικά.

Ξέρω ανθρώπους που ζουν μέσα στα κινητά, και το Note 4 πχ δεν το αλλαζουν.

Η το Note 5.

Έχω μεγάλη διάθεση να δοκιμάσω αυτό το Note.

Γιατί είναι ένα τέρας.

Ένας βασιλιάς.

Από αυτά που βλέπουμε και διαβάζουμε τουλάχιστον.

Η μόνη απογοήτευση που δεν θα δεχτώ θα είναι από την μπαταρία.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλά με την (τραγική) διαχείρηση RAM που κάνουν τα SAMSUNG μη περιμένετε διαφορές από το 8/8+ στον τομέα αυτό. Μην ξεχνάμε ότι θα τρέχει στο παρασκήνιο και έξτρα services που απαιτούνται για το SPen. ;)

Προσωπικά εντυπωσιάστηκα από την ποιο τετράγωνη οθόνη του και την κάμερα.

Για την RAM & Dual SIM όχι και τόσο (έχω πάντα SD οπότε δεν με απασχολεί το Dual SIM).

Link to comment
Share on other sites

:DGalaxy Note fans

τα βιντεο του αστεριου εδω

https://www.youtube.com/watch?v=RKYjdTiMkXM

 

για να μη ξεχνιομαστε η παρουσιαση εδω συντομα σε 8 λεπτα.

 

αλλο ενα εδω

Link to comment
Share on other sites

Καλά με την (τραγική) διαχείρηση RAM που κάνουν τα SAMSUNG μη περιμένετε διαφορές από το 8/8+ στον τομέα αυτό. Μην ξεχνάμε ότι θα τρέχει στο παρασκήνιο και έξτρα services που απαιτούνται για το SPen. ;)

Προσωπικά εντυπωσιάστηκα από την ποιο τετράγωνη οθόνη του και την κάμερα.

Για την RAM & Dual SIM όχι και τόσο (έχω πάντα SD οπότε δεν με απασχολεί το Dual SIM).

 

Ας είναι και τα services που λες τα παραπάνω.

Αλλά δύο ολόκληρα gb ram παραπάνω δεν είναι αρκετά για να δούμε μια σεβαστή διαφορά?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, για το s7 edge με S8 plus έδωσα την εξήγηση της λάθος εκτίμησης που κάναμε πολλοί, όπως και εγώ και που όταν πήρα το σ8 παραδέχθηκα ότι όντως έπεσα έξω. Όμως τα συγκριτικά του ίντερνετ γενικά δεν τα πιστεύω καθώς και πολλούς χρήστες ακόμα και εδώ που λένε πχ ότι το μικρό σ8 βγάζει ίδια αυτονομία σχεδόν με το μεγάλο και μου πετάνε ως απόδειξη ένα νούμερο οθόνης....

Έχω μάθει να κρίνω παίρνοντας δεδομένα από πολλούς και με βάση την εμπειρία μου καταλαβαίνω τι παίζει. Όσο για το note fe πρέπει να αποφασίσουμε τελικά τι ισχύει, γιατί αν αυτό με ίδια τεχνολογία με το s7 edge είναι ισάξιο του s8 τότε το s7 edge που μόνο μεγαλύτερη μπαταρία έχει και πιο μικρή οθόνη, έχει καλύτερη αυτονομία ή μόνο αυτό ξαφνικά έγινε προβληματικό ??

Γιαυτό λέω, δεν παραμυθιαζομαι, σίγουρα η μπαταρία για μένα παίζει ρόλο γιατί είμαι επαγγελματίας και μιλάω 2 ώρες τη μέρα και έχω και άλλες 2 με 3 ώρες οθόνης αρα βγάζω 2 μέρες με το S8 plus εφόσον δεν ξεπεράσω αυτή την χρήση ανά μέρα, άρα θα είμαι οκ αν βγάζω άνετα τη μέρα με note και ελπίζω το πεν να φανεί αντάξιο της φήμης για την πρακτική εφαρμογή σε πράγματα που όντως πιστεύω ότι θα χρειαστεί. Αν κάτι από όλα με απογοητεύσει απλά θα φύγει και θα μείνω με σ8. Αλλιώς θα δώσω σ8.

 

 

 

 

Μαύρο διότι πίσω δε μου αρέσει το σημείο με τις κάμερες στα άλλα χρώματα όπου παραμένει μαύρο.

Γενικά θεωρώ μεγάλο φάουλ της Samsung το γυαλιστερό - γυφτε σασι που έφερε με το σ8 και το συνεχίζει και εδώ. Αντίστοιχα και το μαύρο μοιάζει φτηνό πλαστικό στο σ8, και θεωρώ ότι δεν άλλαξε στο note. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι θα πουληθεί εύκολα αν δεν το κρατήσω, και θα περιμένω να βγει ασημί αν αποφασίσω να το πάρω για μένα ξανά.

Σίγουρα παίζει ρόλο κι η φθορά της μπαταρίας του s7edge καθώς είναι ενός χρόνου ενώ του fe καινούρια. Επίσης οι μπαταρίες μέχρι τη σειρά s7 πέφτουν πιο γρήγορα ειδικά αν δεν τις προσέξεις. Από το s8 και μετά, σύμφωνα και με την ίδια τη Samsung πάντα, οι μπαταρίες κρατάνε περίπου το 95% της χωρητικότητάς τους μετά το πρώτο χρόνο σε σχέση με το 80% των παλιών. Επίσης θετικό για μένα που δεν αλλάζω συσκευή κάθε χρόνο. Όσο για τις υπερβολές στα βίντεο και στα φόρα συμφωνώ απόλυτα: με κάθε νέα συσκευή βλέπεις στο xda posts με 8,9 και 10 ώρες sot. Τα έβλεπα το 15 στο νήμα του note 4,τα βλέπω και φέτος στου s8+. Και για το glossy πίσω μέρος έχεις δίκιο.. Διαφωνώ όμως πως φαίνεται σα φθηνό πλαστικό, προσωπικά μου αρέσει στην όψη, όταν δεν είναι γεμάτο δακτυλιές. Θα προτιμούσα σίγουρα να είναι frosted για να μην είμαστε μ'ένα πανάκι στο χέρι όλη την ώρα.

 

Edit: τώρα που διάβασα καλύτερα είδα πως λες για το σασί κι όχι για το glossy πίσω. Όσες φορές έχω πιάσει το s8+ στα χέρια μου δε πρόσεξα κατι στο σασί που να με χαλάσει,θα δούμε πως είναι και στο note 8 όταν με το καλό το πιάσουμε στα χέρια μας.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

Ας είναι και τα services που λες τα παραπάνω.

Αλλά δύο ολόκληρα gb ram παραπάνω δεν είναι αρκετά για να δούμε μια σεβαστή διαφορά?

 

Βάση λογικής πρέπει. Αλλά Samsung είναι, ποτέ δεν ξέρεις!

Είναι το μοναδικό ελλάτωμα που με απαγοήτευσε στο S8+ και δεν θα κάνω το λάθος να δώσω πάλι τόσα χρήματα για το Note και να ξενερώσω. Ήδη πιστεύω ότι το S8+ δεν τα αξίζει τα 620~ε που κοστίζει σήμερα (χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι ένα από τα καλύτερα κινητά του πλανήτη, όπως και το ΝΟΤΕ 8). :)

 

Διορθώνεται βέβαια με root αλλά πέφτει σημαντικά το κόστος μεταπώλησης και χάνω και το Samsung PASS που είναι από τις ποιο χρήσιμες εφαρμογές (Login με ίριδα σε sites- απίστευτο!). :)

Link to comment
Share on other sites

Βάση λογικής πρέπει. Αλλά Samsung είναι, ποτέ δεν ξέρεις!

Είναι το μοναδικό ελλάτωμα που με απαγοήτευσε στο S8+ και δεν θα κάνω το λάθος να δώσω πάλι τόσα χρήματα για το Note και να ξενερώσω. Ήδη πιστεύω ότι το S8+ δεν τα αξίζει τα 620~ε που κοστίζει σήμερα (χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι ένα από τα καλύτερα κινητά του πλανήτη, όπως και το ΝΟΤΕ 8). :)

 

Διορθώνεται βέβαια με root αλλά πέφτει σημαντικά το κόστος μεταπώλησης και χάνω και το Samsung PASS που είναι από τις ποιο χρήσιμες εφαρμογές (Login με ίριδα σε sites- απίστευτο!). :)

Μα δεν είναι πως δε φτάνουν τα 4gb για multitasking, είναι υπέρ αρκετά ακόμα και στο touchwiz. Είναι επιλογή της samsung να σκοτώνει τις εφαρμογές από ένα σημείο και μετά για λόγους που μόνο αυτή ξέρει. Ίσως για να σώσει κάποια μπαταρία; πάντως με ρουτ κι ένα απλό mod στη στοκ ρομ το multitask δουλεύει όπως θα έπρεπε οπότε δεν είναι θέμα πόρων..

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε πιστεύω πραγματικά.

Ξέρω ανθρώπους που ζουν μέσα στα κινητά, και το Note 4 πχ δεν το αλλαζουν.

Η το Note 5.

Έχω μεγάλη διάθεση να δοκιμάσω αυτό το Note.

Γιατί είναι ένα τέρας.

Ένας βασιλιάς.

Από αυτά που βλέπουμε και διαβάζουμε τουλάχιστον.

Η μόνη απογοήτευση που δεν θα δεχτώ θα είναι από την μπαταρία.

 

Το κινητό είναι τέρας....Βασιλιάς....

Τώρα γράφω με το s-pen μου και η αίσθηση/ευκολία/παραγωγικότητα είναι μοναδική!....Φυσικά με το s-pen του note5 τού οποίου η λειτουργία ειναι υποδειγματική.

Η ακριβή τιμή του note8 είναι σχετική.

Όταν κυκλοφόρησε το S6 edge plus στις 4/9/2015 είχε 869 ευρώ. Το note5 δεν κυκλοφόρησε Ελλάδα, αλλά άμα κυκλοφορούσε θα είχε ίδια τιμή.

Τώρα το note8 ξεκινάει 160 ευρώ ακριβότερα, όσο δηλαδή το δώρο που θα δίνει στις προπαραγγελίες (Dex).

Και μιλάμε γιά μιά συσκευή που ονειρεύεται κάθε νοτάκιας που σέβεται τον εαυτό του! Οθονάρα 6.3" τεράστιο, όμορφο, ip68...αρματωμένο όσο δεν πάει!

Η μπαταρία του θα είναι το μόνο ελαφρώς μελανό σημείο καθότι θα υπολείπεται ένα 8-10% από το S8 plus (ήδη έχουν γίνει οι σχετικές μετρήσεις).

 

Στην τελική πουλάς το Dex (έστω και στη μισή τιμή) και σου βγαίνει σχεδόν όσο το S6 edge plus.

Τα χρώματα είναι υποκειμενικά και εδώ έρχονται μόνο το black και το gold, τουλάχιστον στην αρχή.

Το gold φαίνεται δυνατό στα βίντεο, πρέπει να τα δούμε live πρώτα για να αποφασίσουμε.

Edited by frix_ath
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παίζει ρόλο κι η φθορά της μπαταρίας του s7edge καθώς είναι ενός χρόνου ενώ του fe καινούρια. Επίσης οι μπαταρίες μέχρι τη σειρά s7 πέφτουν πιο γρήγορα ειδικά αν δεν τις προσέξεις. Από το s8 και μετά, σύμφωνα και με την ίδια τη Samsung πάντα, οι μπαταρίες κρατάνε περίπου το 95% της χωρητικότητάς τους μετά το πρώτο χρόνο σε σχέση με το 80% των παλιών. Επίσης θετικό για μένα που δεν αλλάζω συσκευή κάθε χρόνο. Όσο για τις υπερβολές στα βίντεο και στα φόρα συμφωνώ απόλυτα: με κάθε νέα συσκευή βλέπεις στο xda posts με 8,9 και 10 ώρες sot. Τα έβλεπα το 15 στο νήμα του note 4,τα βλέπω και φέτος στου s8+. Και για το glossy πίσω μέρος έχεις δίκιο.. Διαφωνώ όμως πως φαίνεται σα φθηνό πλαστικό, προσωπικά μου αρέσει στην όψη, όταν δεν είναι γεμάτο δακτυλιές. Θα προτιμούσα σίγουρα να είναι frosted για να μην είμαστε μ'ένα πανάκι στο χέρι όλη την ώρα.

 

Edit: τώρα που διάβασα καλύτερα είδα πως λες για το σασί κι όχι για το glossy πίσω. Όσες φορές έχω πιάσει το s8+ στα χέρια μου δε πρόσεξα κατι στο σασί που να με χαλάσει,θα δούμε πως είναι και στο note 8 όταν με το καλό το πιάσουμε στα χέρια μας.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Μα δεν συγκρίνω με παλιό s7 edge. Η σύγκριση που έκανα τότε ήταν με καινούριο ενός μήνα καθώς το είχα ξανά πάρει. Είμαι αρκετά παλιός και έμπειρος να την πατήσω και να κάνω τόσο λάθος σύγκριση.

Όσο για το σασί, εμένα με χαλάει αυτή η γυαλαδα, είναι σαν ψεύτικο το μαύρο και γυφτε τα ανοιχτά χρώματα. Παρόλα αυτά δεν με νοιάζει τόσο. Μένει να δούμε το note

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και γω σε μαύρο με το που άνοιξαν οι προ-παραγγελίες. Υπάρχει μήπως καμία ένδειξη για το πότε θα παραλάβουμε.
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και γω σε μαύρο με το που άνοιξαν οι προ-παραγγελίες. Υπάρχει μήπως καμία ένδειξη για το πότε θα παραλάβουμε.

 

Εγω τους ειπα να με παρουν τηλεφωνο με την αφιξη αμεσα οπως καθε χρονο ετσι και φετος:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους ειπα να με παρουν τηλεφωνο με την αφιξη αμεσα οπως καθε χρονο ετσι και φετος:D

Παρακολουθώ την εξέλιξη της παραγγελίας. Αν η επίσημη κυκλοφορία της συσκευής είναι στις 15 του Σεπτέμβρη, τότε λογικά θα παραλάβουμε λίγες μέρες νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ την εξέλιξη της παραγγελίας. Αν η επίσημη κυκλοφορία της συσκευής είναι στις 15 του Σεπτέμβρη, τότε λογικά θα παραλάβουμε λίγες μέρες νωρίτερα.

 

Εκει θα παιξει ναι.Κοιτα να ειναι παντα σφραγισμενη η συσκευη και να την ανοιξεις εκει.Εγω επισης καθομαι στο καταστημα και την κανω ελεγχο γενικο τα παντα ολα και μετα φευγω αμα δω κατι στραβο λεω φερε αλλη τωρα.:DΝταξει με εχουν παρει γραμμη στη στουρναρη και καθε φορα που με βλεπουν λενε "αμαν"ειμαστε φιλοι χρονια:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η προπαραγγελία μπήκε σε black μετά το περσινό φιάσκο του 7.Κάτοχος σχεδόν όλης της σειράς απο το 3 και μετά και με το 5αρι να δηλώνω ικανοποιημένος οσο δεν πάει.Μόλις έδιωξα και το s7edge όποτε το περιμένω.Μόνος προβληματισμός όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω η μπαταρία γιατί με το s7 edge ήμουν σε καλό στάδιο.Τώρα που ξαναχρησιμοποιώ το note 5 που το έχω για backup συσκευή θυμήθηκα πόσο ωραίο και βολικό είναι το πενάκι.Ας μας έρθει το νεο λοιπον!!
Link to comment
Share on other sites

Η προπαραγγελία μπήκε σε black μετά το περσινό φιάσκο του 7.Κάτοχος σχεδόν όλης της σειράς απο το 3 και μετά και με το 5αρι να δηλώνω ικανοποιημένος οσο δεν πάει.Μόλις έδιωξα και το s7edge όποτε το περιμένω.Μόνος προβληματισμός όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω η μπαταρία γιατί με το s7 edge ήμουν σε καλό στάδιο.Τώρα που ξαναχρησιμοποιώ το note 5 που το έχω για backup συσκευή θυμήθηκα πόσο ωραίο και βολικό είναι το πενάκι.Ας μας έρθει το νεο λοιπον!!

 

Μια χαρα θα ειναι η μπαταρια ! Αντε να το χαρεις οσο δεν παει:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε πιστεύω πραγματικά.

Ξέρω ανθρώπους που ζουν μέσα στα κινητά, και το Note 4 πχ δεν το αλλαζουν.

Η το Note 5.

Έχω μεγάλη διάθεση να δοκιμάσω αυτό το Note.

Γιατί είναι ένα τέρας.

Ένας βασιλιάς.

Από αυτά που βλέπουμε και διαβάζουμε τουλάχιστον.

Η μόνη απογοήτευση που δεν θα δεχτώ θα είναι από την μπαταρία.

Αλλάζω εγώ το 3αρι μου νομίζεις? Spen και τα μυαλά στα κάγκελα με το καλό να το πάρεις να το χαρείς είναι μια κατηγορία μόνα τους και μπράβο στη Samsung.

 

https://youtu.be/FIfaKH7reo0

 

 

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Ο πρόεδρος της Samsung δήλωσε χθες πως το note 8 συγκεκριμένα, κάνει 30% καλύτερη διαχείριση μπαταρίας από το note 7, και πως η μπαταρία του θα διατηρεί πάνω από το 95% της χωρητικότητάς της μετά από 2 χρόνια χρήσης... Αν δεν είναι παπάτζες αυτά που λέει, τι να πω μπράβο τους. Κι όχι τόσο για την αυτονομία, αυτή περιμένω να είναι στα ίδια επίπεδα με το s8+, στη χειρότερη ένα 5-10% κάτω. Η διατήρηση όμως της χωρητικότητας μετά από κάποιο χρονικό διάστημα είναι μείζον ζήτημα για μένα καθώς πρώτον δε σκοπεύω να αλλάζω κάθε χρόνο συσκευή και δεύτερον μένω σε νησί και για μια απλή αλλαγή μπαταρίας θα πρέπει να στείλω με κούριερ το κινητό στο σέρβις, να μείνω πόσες μέρες χωρίς κινητό κτλ συν σίγουρη επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μιας και δε μπορώ να το στείλω με τα προσωπικά μου δεδομένα μέσα.. Για να καταλάβετε πόσο δραστική είναι η μείωση χωρητικότητας, η μπαταρία μου στο note 4 είχει περιπου 3220mha καινούρια, ενώ τώρα, μετά από 27 μήνες χρήσης βρίσκεται περίπου στα 2381. Και αυτό με πολύ προσοχή καθώς έχω χρησιμοποιείσει fast charge λιγότερες απο 10 φορές μέσα στα δύο χρόνια, ποτέ δε φορτίζω ενώ χρησιμοποιώ το κινητό κτλ..

 

https://www.google.gr/amp/www.androidauthority.com/samsung-galaxy-note-8-dj-koh-interview-795846/amp/

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση και δεν έχω σίγουρη απάντηση, ίσως θα απαιτούσε διαφορετικό σχεδιασμό σ'ένα ήδη στενάχωρο σασί, σκέψου πως έχει ότι και το s8+ συν το s-pen,συν το διπλό φακό δίχως καρούμπαλο κι όλα αυτά σχεδόν στο ίδιο σασί. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει το dual sim και δε θα το χρησιμοποιώ οποιαδήποτε μορφή κι αν έχει..

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Ίσως γιατί θέλει 2 κεραίες ώστε να λειτουργούν και 2 σιμ ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

Ο πρόεδρος της Samsung δήλωσε χθες πως το note 8 συγκεκριμένα, κάνει 30% καλύτερη διαχείριση μπαταρίας από το note 7, και πως η μπαταρία του θα διατηρεί πάνω από το 95% της χωρητικότητάς της μετά από 2 χρόνια χρήσης... Αν δεν είναι παπάτζες αυτά που λέει, τι να πω μπράβο τους. Κι όχι τόσο για την αυτονομία, αυτή περιμένω να είναι στα ίδια επίπεδα με το s8+, στη χειρότερη ένα 5-10% κάτω. Η διατήρηση όμως της χωρητικότητας μετά από κάποιο χρονικό διάστημα είναι μείζον ζήτημα για μένα καθώς πρώτον δε σκοπεύω να αλλάζω κάθε χρόνο συσκευή και δεύτερον μένω σε νησί και για μια απλή αλλαγή μπαταρίας θα πρέπει να στείλω με κούριερ το κινητό στο σέρβις, να μείνω πόσες μέρες χωρίς κινητό κτλ συν σίγουρη επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μιας και δε μπορώ να το στείλω με τα προσωπικά μου δεδομένα μέσα.. Για να καταλάβετε πόσο δραστική είναι η μείωση χωρητικότητας, η μπαταρία μου στο note 4 είχει περιπου 3220mha καινούρια, ενώ τώρα, μετά από 27 μήνες χρήσης βρίσκεται περίπου στα 2381. Και αυτό με πολύ προσοχή καθώς έχω χρησιμοποιείσει fast charge λιγότερες απο 10 φορές μέσα στα δύο χρόνια, ποτέ δε φορτίζω ενώ χρησιμοποιώ το κινητό κτλ..

 

https://www.google.gr/amp/www.androidauthority.com/samsung-galaxy-note-8-dj-koh-interview-795846/amp/

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Πως μετρησες την μπαταρία στο νοτε 4? Υπάρχει εφαρμογή μονο γι Nougat ξερω, και το νοτε 4 εχει μεινει στην 6.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω οσοι και οσες το προπαραγγειλατε βιαστικα και δεν αντεξατε πως και εχετε τοσα χρηματα να διαθεσετε ΑΜΕΣΑ για την αγορα του ; Μιλαμε 530 + 500 = 1030 ευρω. Προσωπικα εγω θελω δυο μηνες Σεμπεβριο και Οκτωμβριο για να τα μαζευω αυτα τα χρηματα χωρις να πουλησω κανενα απ τα κινητα μου τηλεφωνα γιατι θα τα πουλησω στην μιση τιμη και πιο κατω απ οσο τα πηρα και τα λοιπαμαι. Βεβαια υπαρχει και η αλλη επιλογη να περιμενω ως τα χριστουγεννα και να το παρω με συμβολαιο με 213ευρω μπροστα αρχικα απο την ΜΤΝ αλλα δεν θελω να μπλεξω με συμβολαια παλι μ φτανουν αυτα που πληρωνω το S8 + LG G6 120Ευρω τον μηνα στανταρ.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε ccypruss0000 ο καθενας εχει το προγραμμα του και αγοραζει συμφωνα με τα οικονομικα του.Οπως εσυ εχεις το δικο σου προγραμμα που αναλυεις παραπανω ετσι και ο καθενας.Εγω πχ.πουλησα το S8-plus και θα συμπληρωσω να παρω το Note 8.Αλλος πραττει αλλιως.
Link to comment
Share on other sites

Βρε ccypruss0000 ο καθενας εχει το προγραμμα του και αγοραζει συμφωνα με τα οικονομικα του.Οπως εσυ εχεις το δικο σου προγραμμα που αναλυεις παραπανω ετσι και ο καθενας.Εγω πχ.πουλησα το S8-plus και θα συμπληρωσω να παρω το Note 8.Αλλος πραττει αλλιως.

Ναι συμφωνω φιλε μ αλλα πως γινεται καποιοι να σκανε τοσα χρηματα χωρις να πουλησουν τα κινητα τους τα καμαρια τους ;

Αν το ηξερα οτι θα παρουσιαζοταν το Note 8 τοτε θα οικονομουσα τα 530 τον Αυγουστο αλλα δεν το ηξερα. Και πρεπει να περιμενουμε να δουμε μπας και σπαει ή κανει εκληξη οπως το Νοτε 7 ειναι και αυτο να μην βαλουμε την ζωη μας σε κυνδυνο. Πειτε μ ενα δανειο των 500ευρω γι τον Σεμπεβριο και να το πληρωσω ολο το ποσο τον Οκτωμβριο που δανιστικα πως σας φενεται ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω φιλε μ αλλα πως γινεται καποιοι να σκανε τοσα χρηματα χωρις να πουλησουν τα κινητα τους τα καμαρια τους ;

Αν το ηξερα οτι θα παρουσιαζοταν το Note 8 τοτε θα οικονομουσα τα 530 τον Αυγουστο αλλα δεν το ηξερα. Και πρεπει να περιμενουμε να δουμε μπας και σπαει ή κανει εκληξη οπως το Νοτε 7 ειναι και αυτο να μην βαλουμε την ζωη μας σε κυνδυνο. Πειτε μ ενα δανειο των 500ευρω γι τον Σεμπεβριο και να το πληρωσω ολο το ποσο τον Οκτωμβριο που δανιστικα πως σας φενεται ;

Ρε συ κουμάντο στην τσέπη μας θα κάνετε? Τα έχουμε όλοι μαζί και δεν το ξέρουμε? Κάποιες στιγμές έχω την αίσθηση ότι μπαίνω σε οικονομικό φόρουμ και όχι τεχνολογικό.... Ημαρτον....

Έχετε σκεφτεί κάποιοι που κρίνετε αυτούς που έχουν και τα δίνουν ότι μπορεί να έχουν την δυνατότητα να το κάνουν αυτό? Η μήπως θα πρέπει να ρωτάμε την γνώμη σας?

Συγνώμη για το off topic αλλά θα έπρεπε νομίζω να συζητάμε για το τεχνολογικό κομμάτι και όχι για το οικονομικό.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα τις δηλώσεις πάντως της σαμσουνγκ απο λινκ που εβαλε φιλος ποιο πισω.. Το Update λεει εγινε βαση ερευνων πανω στο τι ζητανε οι χρηστες..

Κλαιν μαιν είναι αυτά, καθαρο μάρκετινγκ. Αμα κανουμε ενα γκάλοπ εδώ εδω για το note 8 (και οπουδήποτε στον πλανήτη), το 90% θα ζητήσει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Αυτο απο μονο του τον αυτοδιαψευδει με αποτέλεσμα να μην έχει καμια βαρύτητα σε ολα τα υπολοιπα που ισχυρίζεται. Λεει οτι σε 2 χρόνια η μπαταρία θα εχει το 95% της αρχικής χωρητικότητας.. Μακαρι αλλα δεν το βλεπω ούτε καν πιθανο.

Ο ΒΑΣΙΚΟΣ λόγος που μπαινει τοσο μικρη μπαταρία ειναι για να σου σπασει τα νευρα σε 1-1.5 χρονο και να πας να αγορασεις το επόμενο. Στο οποίο κεντρικο ρολο στο μάρκετινγκ θα έχει το: "Λυσαμε το πρόβλημα αυτονομίας που ειχατε στο 8, σας ακουσαμε".

Η βασική αρχη του μαρκετινγκ, δημιουργησε μια ανάγκη και ικανοποιησε τη. Αυτο ακριβώς κανει. Οτι ειχε κανει και οταν αφαιρεσε τη microsd, για να την ξαναβαλει στο επομενο ως" μεγαλο συν". Τα εγραφα και τοτε και στοιχηματιζα 200% οτι στο επομενο θα την ξαναβαλει. Και όχι φυσικά επειδη "ακουσε τους χρήστες"

Απο την αρχη ηξερε οτι οι χρήστες τη θελανε. Ηξερε πολυ καλα τι εκανε.

Και τωρα το ιδιο κάνει. Εχει βαλει κάποια συν τα οποία πιστεύει (και ετσι ειναι) οτι θα δελεασουν ενα μεγαλο ποσοστό να το αγοράσει παρα το μειον της μπαταρίας. Θα το καταπιουν για τα υπόλοιπα συν.

Μαζι με δηλώσεις που υποτιμουν το πρόβλημα, (καλύτερη αυτονομία λογω λιθογραφιας, 95% αντοχη σε 2 χρονια κλπ) γιατί περί προβλήματως πρόκειται ξεκαθαρα.

Δε νοηται συσκευή τέτοιου τυπου με τοση μικρη μπαταρία. Οποιος δεν το καταλαβαίνει δεν εχει νοημα να τ9 συζητάμε παραπέρα.

Με τοσο μικρη μπαταρία απο ενα σημείο και μετα θα φορτιζεις ποιο συχνα, 2 φορες τη μερα, με ασύρματη φορτηση κλπ. Οποτε οι κυκλοι φορτισης θα αυξηθούν και δεν υπάρχει περίπτωση ξα συμβει το 95%.

Ποσο μαλλον οτι δεν εχουν καν τεσταριστει για τετοια διαστήματα. Πρόκειται για σουπερ αισιοδοξη προβλεψη.

Παρολα αυτα μη με βριζετε αν μαθετε οτι το αγορασα και εγω καποια στιγμη :lol:

Γιατι η συσκευή ειναι σούπερ ερωτευσιμη. Θα κρατηθω λογω αυτου ομως, και σε καμια περίπτωση δε θα το παρω πριν δω και συγκρίνω τα αντίστοιχα που θα βγουν.

Edit.. Τα 6 γιγα μνημης, πρακτικά πανε περιπατο λογω μπαταριας.. Τοχω αναλυσει πολλες φορές, βαριέμαι να το ξανακάνω. 300% βεβαιο η διαχείριση των αποθηκευμενων εφαρμογων μετα κανα μισαωρο θα ειναι σουπερ aggressive (περισσοτερο και απο τα s8) για να εξεικονομηθει ενέργεια..

Κατι που καθιστα τα 6 γιγα μάρκετινγκ. Για σωστη διαχείριση με τετοια οθονη, θες τουλάχιστον 3700-4000 αλλιως πρακτικά τα κλείνεις συνεχώς..

Ετοιμαστείτε στο νοτε 9 να ακουσετε πόσο καλύτερη διαχείριση κανει σε σχεση με το 8.

Δυστυχώς το 8 ειναι μεταβατικο και μη ολοκληρωμενο σταδιο.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...