Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο νοτε 4, ειχα θεμα, το κινητο δεν έμπαινε σε sleep mode οσο δεν το χρησιμοποιουσες μονο οσο ειμουν σπίτι. Αποτέλεσμα εχανε πχ το βραδυ 30%. Το ειχα ψάξει και ειχα βγάλει ακρη. Το modem.ειχε μεσα ενα τσιπακι της huawei και υπηρχε οντως ασυμβατότητα απο μια ρομ και μετα, με αποτέλεσμα να συμβαίνει αυτό το φαινόμενο. Δοκίμασα τα πάντα αλλα δε γινόταν τίποτα. Η λυση δόθηκε βάζοντας το παλαιο modem που ειχα και ολα οκ..

Συμβαίνουν και αυτα δηλαδή, γι αυτο το γραφω.

Link to comment
Share on other sites

Format έχω κάνει 3 από χθες αλλά τίποτα. Ωραία ιδέα αυτή με το μόντεμ, θα προσπαθήσω να δανειστώ ένα το σ/κ για να δω τι παίζει..

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Έχω το ίδιο ρουτερ και είχα παρόμοιο πρόβλημα. Στα νέα ρουτερ της cosmote υπάρχει κάπου ρύθμιση να διατηρεί τις IP για 3 εβδομάδες. Το άλλαξα και το όρισα 24 ώρες και διορθώθηκε το προβλημα. Η ρύθμιση αυτή είναι στη διαδρομή "home network -> home neetwork (LAN) -> DHCP". Επίσης όρισα σταθερή IP σε εναν repeater που εχω...

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια παιδιά. Επειδή είμαι στη δουλειά τώρα, όταν θα πάω σπίτι θα δοκιμάσω τα πάντα, κι αν δε γίνει τίποτα θα περάσω από το γερμανό να μου δώσουν ένα καινούριο. Όταν έχω νέα θα ενημερώσω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιος έχει παρατηρήσει light bleed από τις άκρες τις οθόνης δεξιά αριστερά; Θα το περάσει στην εγγύηση η Samsung;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο ρουτερ και είχα παρόμοιο πρόβλημα. Στα νέα ρουτερ της cosmote υπάρχει κάπου ρύθμιση να διατηρεί τις IP για 3 εβδομάδες. Το άλλαξα και το όρισα 24 ώρες και διορθώθηκε το προβλημα. Η ρύθμιση αυτή είναι στη διαδρομή "home network -> home neetwork (LAN) -> DHCP". Επίσης όρισα σταθερή IP σε εναν repeater που εχω...

 

Προσπάθησα να το ρυθμίσω να κάνει ανανέωση ανά ημέρα όπως μου είπες, έκανα ένα restart και δούλεψε για 2-3 λεπτά, σετάρω το mail ακαριαία, κατέβασε σφαίρα κτλ όμως μετά άρχισε πάλι τα ίδια. Από τις ρυθμίσεις του DCHP είχε μηδενίσει τα πάντα κι αναγκάστηκα να κάνω factory reset. Έκτοτε δεν ξανά δούλεψε οπότε πλέον είμαι σίγουρος πως φταίει το modem. Θα περάσω από το γερμανό αύριο να ζητήσω καινούριο κι ελπίζω να μη μου δώσουν ίδιο μοντέλο. Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη πολύτιμη βοήθειά σας!!

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιος έχει παρατηρήσει light bleed από τις άκρες τις οθόνης δεξιά αριστερά; Θα το περάσει στην εγγύηση η Samsung;

 

 

Φαινεται πολυ ; Σε ποιο σημειο ακριβως ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιος έχει παρατηρήσει light bleed από τις άκρες τις οθόνης δεξιά αριστερά; Θα το περάσει στην εγγύηση η Samsung;
Όχι μιας και δεν επηρεάζει τη στεγανοποίηση και τη λειτουργικότητα της συσκευής. Βασικά και να σου το αλλάξουν είμαι 99,9% σίγουρος πως η καινούρια οθόνη πάλι θα παρουσιάζει το ίδιο θέμα απλά μπορεί σε άλλα σημεία. Είμαι στο 5ο note 8 κι όλα μα όλα είχαν reflections. Κάποια στη μια πλευρά κυρίως, το ένα είχε 6-7 σημεία περιμετρικά της οθόνης κτλ. Τα 3 ήταν κατασκευασμένα τον Αύγουστο , το ένα τον Οκτώβρη και αυτό που έχω τώρα είναι του Νοέμβρη. Το θέμα αυτό υπάρχει από το s6edge κι αφού δε διορθώθηκε εδώ και 3 χρόνια μη περιμένεις φως.. και μην ακούς πως κάποια δεν έχουν, έχουν όλα ανεξαιρέτως απλά σε κάποια φαίνεται πιο έντονα όταν το κοιτάς, σε κάποια άλλα φαίνεται εντονότερα υπό γωνία κτλ. Κάποιοι δε το παρατηρούν, κάποιοι άλλοι φοράνε θήκη που αγκαλιάζει το πλαίσιο από day 1 οπότε δε το βλέπουν κτλ. Ο συνεργάτης μου στη δουλειά έχει το s7 edge από πέρισυ τον Ιούνιο και δε το είχε δει καν, όταν του το ανέφερα είπε πως το δικό του είναι τέλειο. Όταν πήγαμε στην αποθήκη που έχει χαμηλό φωτισμό, βγάλαμε τη θήκη και το έβαλα φουλ φωτεινότητα άλλαξε γνώμη...

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

Όχι μιας και δεν επηρεάζει τη στεγανοποίηση και τη λειτουργικότητα της συσκευής. Βασικά και να σου το αλλάξουν είμαι 99,9% σίγουρος πως η καινούρια οθόνη πάλι θα παρουσιάζει το ίδιο θέμα απλά μπορεί σε άλλα σημεία. Είμαι στο 5ο note 8 κι όλα μα όλα είχαν reflections. Κάποια στη μια πλευρά κυρίως, το ένα είχε 6-7 σημεία περιμετρικά της οθόνης κτλ. Τα 3 ήταν κατασκευασμένα τον Αύγουστο , το ένα τον Οκτώβρη και αυτό που έχω τώρα είναι του Νοέμβρη. Το θέμα αυτό υπάρχει από το s6edge κι αφού δε διορθώθηκε εδώ και 3 χρόνια μη περιμένεις φως.. και μην ακούς πως κάποια δεν έχουν, έχουν όλα ανεξαιρέτως απλά σε κάποια φαίνεται πιο έντονα όταν το κοιτάς, σε κάποια άλλα φαίνεται εντονότερα υπό γωνία κτλ. Κάποιοι δε το παρατηρούν, κάποιοι άλλοι φοράνε θήκη που αγκαλιάζει το πλαίσιο από day 1 οπότε δε το βλέπουν κτλ. Ο συνεργάτης μου στη δουλειά έχει το s7 edge από πέρισυ τον Ιούνιο και δε το είχε δει καν, όταν του το ανέφερα είπε πως το δικό του είναι τέλειο. Όταν πήγαμε στην αποθήκη που έχει χαμηλό φωτισμό, βγάλαμε τη θήκη και το έβαλα φουλ φωτεινότητα άλλαξε γνώμη...

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Θεωρείς πως αν ήταν κενό, δε θα έμπαινε νερό ?? Εγώ τα έχω δοκιμάσει όλα στο νερό και δεν μπήκε μεσα.

Επίσης ρώτησα σέρβις αλλά και έκανα παρατήρηση και είναι αυτό που λες εσύ, αντανάκλαση..όχι bleed.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρα μεγάλη τότε. Τόσα λεφτά και δεν μπορούν εκεί να το φτιάξουν; Πώς βλέπω ημερομηνία κατασκευής;
Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρα μεγάλη τότε. Τόσα λεφτά και δεν μπορούν εκεί να το φτιάξουν; Πώς βλέπω ημερομηνία κατασκευής;

 

Τι να φτιάξουν ? Την αντανάκλαση του φωτός ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς πως αν ήταν κενό, δε θα έμπαινε νερό ?? Εγώ τα έχω δοκιμάσει όλα στο νερό και δεν μπήκε μεσα.

Επίσης ρώτησα σέρβις αλλά και έκανα παρατήρηση και είναι αυτό που λες εσύ, αντανάκλαση..όχι bleed.

Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο, συμφωνώ μαζί σου, δε είναι κενό προφανώς αλλά ούτε και light bleed μιας και οι amoled οθόνες δεν έχουν backlight οπότε το κλασικό bleeding είναι αδύνατο. Είναι αντανακλάσεις λόγω της κυρτότητας της οθόνης που οποίες αντανακλώνται στο λείο πλαίσιο. Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό και δε το έχει διορθώσει η samsung εδώ και τρία χρόνια είναι άλλη κουβέντα. Από τη κυκλοφορία του κινητού ακόμα χρήστες στο xda που είχαν s7 edge, s8 plus κτλ το είχαν αναφέρει πως οι αντανακλάσεις υπάρχουν και εδώ οπότε προσωπικά ήξερα πάνω κάτω τι θα αντιμετωπίσω.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχα ρωτήσει για απενεργοποίηση του McAfee, η λύση είναι η παρακάτω (για όποιον ενδιαφέρεται).

 

searched and I've found a way to disable it without factory reset:

Settings > Apps tap on the top-right and check 'Show system apps' search for 'Device security’. Force stop it. Now tap on its storage and then delete the app's data Done! Now under device maintenance, security, it was show up as disabled. Leave it like that.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρα μεγάλη τότε. Τόσα λεφτά και δεν μπορούν εκεί να το φτιάξουν; Πώς βλέπω ημερομηνία κατασκευής;
Κατεβάζεις το samsung phone info από το playstore.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

. Είμαι στο 5ο note 8 κι όλα μα όλα είχαν reflections.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Νομίζω ότι reflections σημαίνει αντανάκλαση.

Το να λες την διάχυση αντανάκλαση είναι λάθος. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι reflections σημαίνει αντανάκλαση.

Το να λες την διάχυση αντανάκλαση είναι λάθος. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Βασικά είναι διάχυση φωτός λόγω της κυρτής οθόνης το οποίο αντανακλάται στο γυαλιστερό πλαίσιο δημιουργώντας αυτό το "καθρέπτισμα" που βλέπουμε. Όπως θες πες το δε θα τα χαλάσουμε εκεί, ίσως ο όρος να είναι όντως λάθος, στο xda κτλ ως reflection το αναφέρουν όλοι γιατί ο όρος bleed είναι ακόμα πιο λάθος κι από εκεί μου κόλλησε κι εμένα.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι διάχυση φωτός λόγω της κυρτής οθόνης το οποίο αντανακλάται στο γυαλιστερό πλαίσιο δημιουργώντας αυτό το "καθρέπτισμα" που βλέπουμε. Όπως θες πες το δε θα τα χαλάσουμε εκεί, ίσως ο όρος να είναι όντως λάθος, στο xda κτλ ως reflection το αναφέρουν όλοι γιατί ο όρος bleed είναι ακόμα πιο λάθος κι από εκεί μου κόλλησε κι εμένα.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Προφανώς όμως αλλάζει η ουσία, άλλο διάχυση που σημαίνει κενό που σημαίνει κακή κατασκευή κλπ κλπ και άλλο κάτι πολύ φυσιολογικό που είναι η αντανάκλαση του φωτός, είναι σα να σε ενοχλεί που το φως του αμαξιου σου αντανακλαται στον προφυλακτηρα.

Κανένα θέμα για μένα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι διάχυση φωτός λόγω της κυρτής οθόνης το οποίο αντανακλάται στο γυαλιστερό πλαίσιο δημιουργώντας αυτό το "καθρέπτισμα" που βλέπουμε. Όπως θες πες το δε θα τα χαλάσουμε εκεί, ίσως ο όρος να είναι όντως λάθος, στο xda κτλ ως reflection το αναφέρουν όλοι γιατί ο όρος bleed είναι ακόμα πιο λάθος κι από εκεί μου κόλλησε κι εμένα.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Και η διάχυση ανήκει στην ανάκλαση (ειδική περίπτωση ανάκλασης).

Πάντως δεν είναι διάχυση το συγκεκριμένο φαινόμενο, αλλά απλή ανάκλαση.

Ο μόνος λόγος που υπάρχουν οι κυρτές οθόνες είναι καθαρά design και δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω εκτός από...ανακλάσεις....

Απλά κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι το τραβήξαμε από τα μαλλιά το θέμα. Δεν έχω πρόβλημα κι εγώ, είναι λίγο ενοχλητικό όταν πχ βλέπεις ένα hdr βίντεο το βράδυ να φαίνονται αυτές οι αντανακλάσεις αλλά μέχρι εκεί, μπορώ να ζήσω με αυτό.. σε απλή χρήση με φωτισμό δωματίου δε φαίνεται τίποτα έτσι κι αλλιώς. Το ότι θα μπορούσε να το διορθώσει πάντως η samsung, ειδικά σε συσκευές του χιλιάρικου, είναι γεγονός.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι το τραβήξαμε από τα μαλλιά το θέμα. Δεν έχω πρόβλημα κι εγώ, είναι λίγο ενοχλητικό όταν πχ βλέπεις ένα hdr βίντεο το βράδυ να φαίνονται αυτές οι αντανακλάσεις αλλά μέχρι εκεί, μπορώ να ζήσω με αυτό.. σε απλή χρήση με φωτισμό δωματίου δε φαίνεται τίποτα έτσι κι αλλιώς. Το ότι θα μπορούσε να το διορθώσει πάντως η samsung, ειδικά σε συσκευές του χιλιάρικου, είναι γεγονός.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Όχι δε μπορεί.

Μόνο αν σταματήσει τις curved ή κάνει καμιά μεγάλη ανακάλυψη...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μπορεί.

Μόνο αν σταματήσει τις curved ή κάνει καμιά μεγάλη ανακάλυψη...

Μια χαρά μπορεί. Το έχουν εξηγήσει στο xda κι υπάρχει και βίντεο στο youtube που εξηγεί τι και πώς. Δεν είναι ότι έχει αντανάκλαση όλο το στεφάνι περιμετρικά της οθόνης αλλά κάποια σημεία. Το πρώτο note 8 που είχα είχε 6-7 τυχαία σημεία που έκανε αντανάκλαση. Το επόμενο είχε σε όλη τη δεξιά πλευρά, αυτό που έχω τώρα έχει στην αριστερή και στη δεξιά καθόλου. Στην αριστερή πλευρά ισχύουν οι νόμοι της φυσικής αλλά στη δεξιά όχι; δε νομίζω... είναι αυτή η μαύρη βαφή από την άκρη της edge οθόνης ως το πλαίσιο. Σε κάποια σημεία είναι τσίμα τσίμα ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι βαμμένο μαύρο μέχρι το εσωτερικό μέρος του κρυστάλλου ώστε να μην αφήνει το φως να καθρεπτίσει στο πλαίσιο. Δε το εξηγώ καλά,αν προσέξεις την οθόνη σε ένα βίντεο που ανοίγουν το note 8 θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και στο S8+ μου αυτή η διαρροή φωτισμού. Μόλις το είδα το έστειλα κατευθείαν στη Smartec και μου είπαν ότι τα περισσότερα είναι έτσι και δεν θεωρείται πρόβλημα αυτό. Το έχω βάλει και στο νερό εν τω μεταξύ για να διαπιστώσω ότι δεν θα έχει θέμα και όλα καλά. Μην αγχώνεστε για αυτό. Αν σας ενοχλεί αισθητικά με μια θήκη θα είστε κομπλέ!
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου! Αυτό που αναφέρετε ονομάζεται από τους περισσότερους bleeding. Από όσο ξέρω είναι προνόμιο των edge οθονών, δε φτιάχνει.

 

Αντίστοιχο bleeding έχουν και οι Back/Edge Lit TVs για άλλο λόγο βέβαια.

Edited by Vzoun
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπορεί. Το έχουν εξηγήσει στο xda κι υπάρχει και βίντεο στο youtube που εξηγεί τι και πώς. Δεν είναι ότι έχει αντανάκλαση όλο το στεφάνι περιμετρικά της οθόνης αλλά κάποια σημεία. Το πρώτο note 8 που είχα είχε 6-7 τυχαία σημεία που έκανε αντανάκλαση. Το επόμενο είχε σε όλη τη δεξιά πλευρά, αυτό που έχω τώρα έχει στην αριστερή και στη δεξιά καθόλου. Στην αριστερή πλευρά ισχύουν οι νόμοι της φυσικής αλλά στη δεξιά όχι; δε νομίζω... είναι αυτή η μαύρη βαφή από την άκρη της edge οθόνης ως το πλαίσιο. Σε κάποια σημεία είναι τσίμα τσίμα ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι βαμμένο μαύρο μέχρι το εσωτερικό μέρος του κρυστάλλου ώστε να μην αφήνει το φως να καθρεπτίσει στο πλαίσιο. Δε το εξηγώ καλά,αν προσέξεις την οθόνη σε ένα βίντεο που ανοίγουν το note 8 θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Οι ανακλάσεις είναι επειδή το φως χτυπάει υπό διάφορες γωνίες το γυαλί αφού δεν είναι επίπεδο, αλλά κυρτό.

Γι αυτό και το φαινόμενο είναι έντονο στις edge οθόνες.

Στις επίπεδες οθόνες βάζουν πολωτικό φίλτρο και γι αυτό είναι μικρές οι ανακλάσεις.

Πως θα βάλεις όμως πολωτικό γίλτρο όταν το γυαλί έχει κούρμπα;

Αν έκανες κάτι τέτοιο υπό διάφορες γωνίες αν το κοιτούσες θα έβλεπες μαύρη οθόνη.

Eπειδή το είπε κάποιος στο xda, βρήκε τη λύση που δεν την έχει η Samsung ίδίως αν ήταν μια απλή βαφή;

Επειδή τίποτα δεν είναι ίδιο, δε θα είναι και εντελώς ίδιο το αποτέλεσμα σε όλες τις συσκευές.

Αλλά λίγο, πολύ, αριστερά, δεξιά όλες το έχουν, ακόμα και οι τηλεοράσεις.

 

Από το 4Κ.com:

http://4k.com/wp-content/uploads/2015/12/20150428_162435.jpg

The distortion of light reflection on a curved 4K TV display is worse than that of a flat screen version

 

Υπάρχει και στο S8+ μου αυτή η διαρροή φωτισμού. Μόλις το είδα το έστειλα κατευθείαν στη Smartec και μου είπαν ότι τα περισσότερα είναι έτσι και δεν θεωρείται πρόβλημα αυτό. Το έχω βάλει και στο νερό εν τω μεταξύ για να διαπιστώσω ότι δεν θα έχει θέμα και όλα καλά. Μην αγχώνεστε για αυτό. Αν σας ενοχλεί αισθητικά με μια θήκη θα είστε κομπλέ!

 

Την καλησπέρα μου! Αυτό που αναφέρετε ονομάζεται από τους περισσότερους bleeding. Από όσο ξέρω είναι προνόμιο των edge οθονών, δε φτιάχνει.

 

Αντίστοιχο bleeding έχουν και οι Back/Edge Lit TVs για άλλο λόγο βέβαια.

 

Άλλο παιδιά το bleeding και άλλο η ανάκλαση. Bleeding είναι αυτό http://i60.tinypic.com/2zdsxtw.png

Link to comment
Share on other sites

Οι ανακλάσεις είναι επειδή το φως χτυπάει υπό διάφορες γωνίες το γυαλί αφού δεν είναι επίπεδο, αλλά κυρτό.

Γι αυτό και το φαινόμενο είναι έντονο στις edge οθόνες.

Στις επίπεδες οθόνες βάζουν πολωτικό φίλτρο και γι αυτό είναι μικρές οι ανακλάσεις.

Πως θα βάλεις όμως πολωτικό γίλτρο όταν το γυαλί έχει κούρμπα;

Αν έκανες κάτι τέτοιο υπό διάφορες γωνίες αν το κοιτούσες θα έβλεπες μαύρη οθόνη.

Eπειδή το είπε κάποιος στο xda, βρήκε τη λύση που δεν την έχει η Samsung ίδίως αν ήταν μια απλή βαφή;

Επειδή τίποτα δεν είναι ίδιο, δε θα είναι και εντελώς ίδιο το αποτέλεσμα σε όλες τις συσκευές.

Αλλά λίγο, πολύ, αριστερά, δεξιά όλες το έχουν, ακόμα και οι τηλεοράσεις.

 

Από το 4Κ.com:

http://4k.com/wp-content/uploads/2015/12/20150428_162435.jpg

The distortion of light reflection on a curved 4K TV display is worse than that of a flat screen version

 

 

 

 

 

Άλλο παιδιά το bleeding και άλλο η ανάκλαση. Bleeding είναι αυτό http://i60.tinypic.com/2zdsxtw.png

Σωστός. Και bleeding έχουν μόνο οι ips. (όχι όλες).

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, θα έχουμε ή αντανάκλαση, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα ή το πολύ πολύ διαρροή φωτός από το πλαίσιο (που είναι πρόβλημα γιατί σημαίνει ότι υπάρχει κενό μεταξύ....συρμού και αποβάθρας :p ).

Πάντως εγώ δεν βλέπω κανένα κενό, η συναρμογή είναι άριστη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι ανακλάσεις είναι επειδή το φως χτυπάει υπό διάφορες γωνίες το γυαλί αφού δεν είναι επίπεδο, αλλά κυρτό.

Γι αυτό και το φαινόμενο είναι έντονο στις edge οθόνες.

Στις επίπεδες οθόνες βάζουν πολωτικό φίλτρο και γι αυτό είναι μικρές οι ανακλάσεις.

Πως θα βάλεις όμως πολωτικό γίλτρο όταν το γυαλί έχει κούρμπα;

Αν έκανες κάτι τέτοιο υπό διάφορες γωνίες αν το κοιτούσες θα έβλεπες μαύρη οθόνη.

Eπειδή το είπε κάποιος στο xda, βρήκε τη λύση που δεν την έχει η Samsung ίδίως αν ήταν μια απλή βαφή;

Επειδή τίποτα δεν είναι ίδιο, δε θα είναι και εντελώς ίδιο το αποτέλεσμα σε όλες τις συσκευές.

Αλλά λίγο, πολύ, αριστερά, δεξιά όλες το έχουν, ακόμα και οι τηλεοράσεις.

 

Από το 4Κ.com:

http://4k.com/wp-content/uploads/2015/12/20150428_162435.jpg

The distortion of light reflection on a curved 4K TV display is worse than that of a flat screen version

 

 

 

 

 

Άλλο παιδιά το bleeding και άλλο η ανάκλαση. Bleeding είναι αυτό http://i60.tinypic.com/2zdsxtw.png

 

Όντως έχεις δίκιο, μετά από αρκετό διάβασμα που έριξα βλέπω πως είναι πολύ πιο σύνθετο από λίγο βαφή περιμετρικά της οθόνης ή ένα φίλτρο. Bleeding δεν είναι, για αυτό και δε καλύπτει κάτι η αντιπροσωπία, όπως είπα εξ αρχής και στο φίλο που έκανε το αρχικό ποστ. Είναι πολύ περίεργο πάντως που το φως αντανακλάται μόνο από τη μία πλευρά ή κάποιες φορές ακόμα και διακεκομμένα σε διάφορα σημεία.

 

Άσχετο, με το θέμα μου με το μόντεμ παιδιά πέρασα από γερμανό σήμερα κι είχαν μόνο το ίδιο μοντέλο ρούτερ να μου δώσουν, αυτό δίνει ακόμη ο οτε μου είπαν. Θα μιλήσω αργότερα με ένα τεχνικό μπας και βγάλουμε άκρη αλλιώς θα αναγκαστώ να αγοράσω δικό μου..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...