Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι ρε μάγκα. Εγώ ετοιμάζουν να πάω να πάρω μια μπαταρία και να βρω κάποιον να την βάλει, χωρίς να το ψάξω περισσότερο. Αλλά είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος το έχει περάσει και έχει κάποια καλύτερη εικόνα από μένα.

 

Αλλά φιλαράκι μιλαμε για λιώσιμο..

Σκέψου ότι όταν ανοίγει, εκεί που είναι η οθόνη μαύρη, αλλά αναμμένη, βλέπεις να αχνοφαινονται παιχνίδια, μεσεντζερ, Facebook κτλ κτλ.

...και πολύ σου κράτησε 2 χρόνια με αυτό το λιώσιμο!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

...και πολύ σου κράτησε 2 χρόνια με αυτό το λιώσιμο!!!
Γιατί το λες αυτό;

Το έχει η γυναίκα μου από τον Φεβρουάριο του 2018, δε του έχω κάνει ποτέ φορμάτ, έχει περισσότερες εφαρμογές από εμένα, το λιώνει επαγγελματικά αλλά και γενικά το χρησιμοποιεί ως multimedia συσκευή και είναι βράχος όπως τα παλιά καλά Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία δεν έχει να κάνει με την συσκευή. Μόνο με τη χρήση της και το πόσο τη φροντίζεις ή την κακοποιείς. Αν φτάσει στο σημείο να κλείνει όταν κάνει κάτι που απαιτεί ρεύμα, όπως κλήσεις κλπ, φτάνει στα τελευταία της. Σταδιακά θα το κάνει όλο και συχνότερα αυτό, μέχρι που δεν θα αντέχει εκτός του φορτιστή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία δεν έχει να κάνει με την συσκευή. Μόνο με τη χρήση της και το πόσο τη φροντίζεις ή την κακοποιείς. Αν φτάσει στο σημείο να κλείνει όταν κάνει κάτι που απαιτεί ρεύμα, όπως κλήσεις κλπ, φτάνει στα τελευταία της. Σταδιακά θα το κάνει όλο και συχνότερα αυτό, μέχρι που δεν θα αντέχει εκτός του φορτιστή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Ακριβώς. Με κάλυψες!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, σας ευχαριστώ πολύ, ήσασταν βοηθητικότατοι!

 

Σας ευχαριστώ όλους. Ειμαστε ήδη στην αναζήτηση μπαταρίας.

 

Επειδή λίγο κολλήσαμε, ξέρεις κάνεις σας που μπορώ να βρω μια μπαταρία ΝΟΚΙΑ;

Edited by Memorex
Μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά...χθες μου ήρθαν τα Haylou GT1 Plus και προς μεγάλη μου έκπληξη δεν έχω καταφέρει να τα συνδέσω στο τηλέφωνο...Γράφει ότι είναι συνδεδεμένα αλλά το εικονίδιο πάνω στη μπάρα δεν εμφανίζεται και εννοείται δε βγαίνει κάποιος ήχος από τα ακουστικά...

Να σας πω ότι μετά από μια "περίεργη" σύνδεση που ακουγόταν μόνο το ένα ακουστικό, τελικά δεν ακούγεται κανένα..το ίδιο έκανε στης γυναίκας μου το samsung j6 αλλά τελικά συνδέθηκε μια χαρά..

Επίσης τα έχω δοκιμάσει σε τηλεοράσεις samsung και lg και παίζει μια χαρα, και πριν από λίγο μου έκαψε τον εγκέφαλο :X :wacko: όταν συνδέθηκαν και παίζουν άψογα στο παλιό lumia 800.....!!!!!!!...που δε φημιζόταν για τις ευκολίες του bluetooth του..

Τι να κάνω έχω αγανακτήσει..το παλεύω από χθες..

Εννοείται έχει γίνει 10 φορές ρεσετ στα ακουστικά, κλείσιμο-άνοιγμα τηλεφώνου, διαγραφή μνήμης bluetooth κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Με κάλυψες!!!

 

Δεν σε καλυψε. Άλλο λεει.

 

Το λιώσιμο ειναι πολύ σχετικό. Μπορεί για παράδειγμα όντως να το δουλεύεις πολλές ώρες την ημέρα αλλά να κάνεις στο ενδιάμεσο μικρές φορτίσεις (πχ 40-80). Επιπλέον μπορεί η χρήση που έκανε να μην ανέβαζε πολύ θερμοκρασίες (πχ να ηταν ελαφρία τα apps που έτρεχε). Σε τέτοια χρήση, κάθε άλλο παρά την κακοποιείς τη συσκευή. Δηλαδή πολλές ώρες χρήσης δεν συνεπάγονται απαραίτητα ότι σε ενάμιση χρονο θα τα χει φτύσει η μπαταρία.

 

Με αυτό που έγραψε λοιπόν ο @Memorex δεν είναι ξεκάθαρο το αν την πρόσεχε την μπαταρία. Βέβαια για ένα κινητό με μικρή σχετικά αυτονομία, η λογική λεει πως για ενας χρήστης που το λιώνει ίσως αναγκάζεται συχνά να το φορτίζει κοντά στα άκρα (0-100) ή ακόμη και να το φορτίζει παράλληλα καθώς το δουλεύει (υψηλότερες θερμοκρασίες). Και από ότι φαίνεται ενδέχεται να έπαιξε κάτι τέτοιο στο Memorex.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, σας ευχαριστώ πολύ, ήσασταν βοηθητικότατοι!

 

Σας ευχαριστώ όλους. Ειμαστε ήδη στην αναζήτηση μπαταρίας.

 

Επειδή λίγο κολλήσαμε, ξέρεις κάνεις σας που μπορώ να βρω μια μπαταρία ΝΟΚΙΑ;

Κανονικά σε service θα πρέπει να το πας. Δεν την αλλάζεις μόνο σου. Αλλιώς χάνεις εγγύηση ...

 

@Antretng Κι όμως με κάλυψε... Γιατί κι εγώ την είχα 1,5 χρόνο τη συσκευή χωρίς να πάθει το παραμικρό η μπαταρία. Μη ξεχνάμε ότι είναι 5.3" η συσκευή, οπότε θεωρώ για τη συσκευή η μπαταρία είναι αρκετή και δεν χρειάζεται κάθε λίγο φόρτιση.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά σε service θα πρέπει να το πας. Δεν την αλλάζεις μόνο σου. Αλλιώς χάνεις εγγύηση ...

 

@Antretng Κι όμως με κάλυψε... Γιατί κι εγώ την είχα 1,5 χρόνο τη συσκευή χωρίς να πάθει το παραμικρό η μπαταρία. Μη ξεχνάμε ότι είναι 5.3" η συσκευή, οπότε θεωρώ για τη συσκευή η μπαταρία είναι αρκετή και δεν χρειάζεται κάθε λίγο φόρτιση.

 

Τι σχέση έχει η σχετικά μικρή οθόνη με την μικρότερη αυτονομία; Ισα ισα το ανάποδο θα περίμενες σε ceteris paribus (δηλαδή ίδιο soc, ανάλυση οθόνης, nits, module κεραίας, διαχείριση λογισμικού, μέγεθος μπαταρίας κλπ).

 

Edit: Μίλησα για αυτονομία... οχι μπαταρία. Η μπαταρία από μονη της δεν ειναι αρκετή για να κρίνεις αυτονομία.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα. Όσοι είχατε θέμα με το κινητό, το στειλατε στο service από την φόρμα που υπάρχει στο site ή καλέσατε κατευθείαν το επισκευαστικό κέντρο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αυτή η κοκκινίλα στην οθόνη που λέτε είναι που όταν πατάς το κουμπί να ανοίξει η οθόνη παρουσιάζει στιγμιαία ένα κόκκινο περίγραμμα; Γιατί μου το κάνει πολύ καιρό αυτό αλλά δεν το δίνω σημασία και λέω να το στείλω για αλλαγή, μιας και έχω εγγύηση μέχρι τον Σεπτέμβριο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αυτή η κοκκινίλα στην οθόνη που λέτε είναι που όταν πατάς το κουμπί να ανοίξει η οθόνη παρουσιάζει στιγμιαία ένα κόκκινο περίγραμμα; Γιατί μου το κάνει πολύ καιρό αυτό αλλά δεν το δίνω σημασία και λέω να το στείλω για αλλαγή, μιας και έχω εγγύηση μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Δεν μπόρεσαν να το κάνουν και έδωσαν άλλη συσκευή (doa). Σε Γερμανό το έδωσα γιατί από κει την είχα πάρει τη συσκευή.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Δεν μπόρεσαν να το κάνουν και έδωσαν άλλη συσκευή (doa). Σε Γερμανό το έδωσα γιατί από κει την είχα πάρει τη συσκευή.

 

Άλλο πράγμα είναι το DOA (dead on arrival) και άλλο αυτό που περιγράφεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα είναι το DOA (dead on arrival) και άλλο αυτό που περιγράφεις.

Κι αυτοί έτσι το έλεγαν. Οι υπάλληλοι στον Γερμανό! Κι αυτό 1,5 χρόνο μετά την αγορά του. Δυστυχώς τους όρους δεν τους κατέχω, όπως ξέρεις....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήρα το p40 φόρτωσα και Google services και τέλος το Nokia 8. Για την ιστορία έχω το κλασσικό Nokia 8 αλλά με τα 6 gb ram. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μου κάνει την πρόταση του.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μάγκες

 

Ρε παιδιά, κοιτούσα την ενημέρωση ασφαλείας και έχει ακόμα του Απριλίου 2020.

Πώς θα πάρουμε τις επόμενες; ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μάγκες

 

Ρε παιδιά, κοιτούσα την ενημέρωση ασφαλείας και έχει ακόμα του Απριλίου 2020.

Πώς θα πάρουμε τις επόμενες; ;

 

Ανά 4μηνο πλέον και οσονούπω τέλος....

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση του Αυγούστου δεν θα είναι η τελευταία; Τον Σεπτέμβριο κλείνει 3 χρόνια..
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα είναι το DOA (dead on arrival) και άλλο αυτό που περιγράφεις.
Κατ εξαίρεση διαδικασία doa λέγεται....
:)
Link to comment
Share on other sites

Κάλυψη εντός εγγύησης λέγεται. Οφείλει να σου παρέχει μία λειτουργική συσκευή. Αν δεν μπορεί να επισκευαστεί δεν μένει παρά να στο αντικαταστήσει. Doa μόνο κατά την αγορά και για σύντομο χρονικό διάστημα έχει νόημα να υφίσταται σαν όρος.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Κάλυψη εντός εγγύησης λέγεται. Οφείλει να σου παρέχει μία λειτουργική συσκευή. Αν δεν μπορεί να επισκευαστεί δεν μένει παρά να στο αντικαταστήσει. Doa μόνο κατά την αγορά και για σύντομο χρονικό διάστημα έχει νόημα να υφίσταται σαν όρος.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Εξ ου και Dead On Arrival....

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοούσαν τα αρχικά (doa). Έτσι το είπαν οι υπάλληλοι στον Γερμανό, έτσι το έγραψα κι εγώ εδώ. Κι έτσι το κατάλαβα κι εγώ στο φόρουμ. Εφόσον αλλάζουν τη συσκευή υπέθεσα θα είναι doa.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κάλυψη εντός εγγύησης λέγεται. Οφείλει να σου παρέχει μία λειτουργική συσκευή. Αν δεν μπορεί να επισκευαστεί δεν μένει παρά να στο αντικαταστήσει. Doa μόνο κατά την αγορά και για σύντομο χρονικό διάστημα έχει νόημα να υφίσταται σαν όρος.

 

Sent from my Galaxy S10e

Η διαδικασία ονομάζεται κατ εξαίρεση διαδικασία Doa.

Όχι σκέτο Doa.

Το έχω ξαναγράψει πάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρω τι εννοούσαν τα αρχικά (doa). Έτσι το είπαν οι υπάλληλοι στον Γερμανό, έτσι το έγραψα κι εγώ εδώ. Κι έτσι το κατάλαβα κι εγώ στο φόρουμ. Εφόσον αλλάζουν τη συσκευή υπέθεσα θα είναι doa.
Έτσι λέγεται φίλε μου.

Μετα από κάποιο διάστημα από την αγορά (συνηθως) 2εβδομαδες, αν το στείλεις για σέρβις ακόμα και μετά από ένα ή μέχρι δύο χρόνια και δεν μπορεί να επισκευαστεί, σου προτείνουν κατ εξαίρεση διαδικασία doa για να πάρεις ότι άλλο επιθυμείς.

:)
Link to comment
Share on other sites

Καλά. Ο καθένας μπορεί να το αποκαλεί όπως θέλει. Μεταξύ τους μπορεί να το λένε και έτσι μπακάλικα για να καταλάβουν. Doa δεν νοείται για κάτι άλλο πέρα από ένα μικρό διάστημα από την αγορά. Και ακριβώς ότι σημαίνει ο ορισμός κάνει το doa. Αλλαγή σε προϊόντα ελαττωματικά εξαρχής. Το να στο αντικαταστήσει είναι κάτι που προβλέπεται από τη νομοθεσία ως υποχρέωση του αντιπροσώπου και του πωλητή, αν δεν μπορεί να επισκευαστεί. Ακόμη και αν δεν μπορούν να στο αντικαταστήσουν (ούτε να το επισκευάσουν προφανώς) υποχρεούνται να σου δώσουν πίσω χρήματα. Δεν αναφέρεται πουθενά ως doa κατ'εξαίρεση. Επίσης, το doa αν θυμάμαι καλά δεν είναι καν υποχρέωση από το νόμο, απλά όσοι πωλητές σέβονται τον πελάτη το προσφέρουν μόνοι τους. Αυτό που είναι υποχρεωτικό είναι η άμεση αντικατάσταση σε προβληματικό μόνο σε εξ αποστάσεως αγορές.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλά. Ο καθένας μπορεί να το αποκαλεί όπως θέλει. Μεταξύ τους μπορεί να το λένε και έτσι μπακάλικα για να καταλάβουν. Doa δεν νοείται για κάτι άλλο πέρα από ένα μικρό διάστημα από την αγορά. Και ακριβώς ότι σημαίνει ο ορισμός κάνει το doa. Αλλαγή σε προϊόντα ελαττωματικά εξαρχής. Το να στο αντικαταστήσει είναι κάτι που προβλέπεται από τη νομοθεσία ως υποχρέωση του αντιπροσώπου και του πωλητή, αν δεν μπορεί να επισκευαστεί. Ακόμη και αν δεν μπορούν να στο αντικαταστήσουν (ούτε να το επισκευάσουν προφανώς) υποχρεούνται να σου δώσουν πίσω χρήματα. Δεν αναφέρεται πουθενά ως doa κατ'εξαίρεση. Επίσης, το doa αν θυμάμαι καλά δεν είναι καν υποχρέωση από το νόμο, απλά όσοι πωλητές σέβονται τον πελάτη το προσφέρουν μόνοι τους. Αυτό που είναι υποχρεωτικό είναι η άμεση αντικατάσταση σε προβληματικό μόνο σε εξ αποστάσεως αγορές.

 

Sent from my Galaxy S10e

Φίλε μου εγώ το εξήγησα 2 φορές. Αν δεν μπορεί να γινει αντιληπτό σίγουρα δεν φταίω εγώ.

Καλή συνέχεια

:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...