Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στην επόμενη τα έκανε ακόμα χειρότερα... δεν έβγαλε καν ναυαρχίδα!:wacko:

 

Δυστυχώς η κατρακύλα της HMD δεν δείχνει σημάδια ανάκαμψης... :down:

Πραγματικά, έχεις δίκιο.
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα αντέχει ακόμα. Μόνο η μπαταρία έχει πέσει αισθητά γιατί στην κυριολεξία το σκίζω. Και φυσικά απ' το πρώτο 3μηνο-4μηνο που κοκκίνισε το πάνελ, πέρα απ' αυτό κανένα απολύτως παράπονο. Και το έχω πάνω από 2,5 χρόνια χωρίς format.

Τελικά καταλήγω ότι όταν θες να κρατήσεις μια συσκευή.πάνω από 1,5-2 χρόνια, πρώτο και κύριο που πρέπει να κοιτάζεις είναι η ποιότητα κατασκευής. Τα specs έτσι κι αλλιώς μέσα στη διετία θα ξεπεραστούν, αυτό που μένει είναι η αξιοπιστία του hardware και η σταθερότητα του software.

Λέω γιατί είμαι στα πρόθυρα να αλλάξω συσκευή και ενώ πραγματικά έχει πάρα πολλές επιλογές εκεί έξω, αναρωτιέμαι αν γλιτώνοντας 50-100€ από την τιμή αγοράς, μπαίνεις μακροπρόθεσμα σε μπελάδες και η συσκευή μπορεί να σε αφήσει μια στιγμή που θα είσαι σε ώρα ανάγκης και θα τη χρειαστείς.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ πρέπει να σε ανυσηχειην στο κλέψουν η το χάσεις πάρα αν χαλάσει.. Πόσες συσκευές σου έχουν χαλάσει από φυσικά αιτία;; εδώ έχουμε ακόμη oppo του 13 και rn3 που παίζουν μια χαρά τηρουμένων το spec και αντε το πρώτο έκανε και 400 ευρώ και είναι πολύ ποιοτική η oppo.. Το άλλο ήταν ένα σαπακι κινέζικο του τότε των 130 ευρω

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα αντέχει ακόμα. Μόνο η μπαταρία έχει πέσει αισθητά γιατί στην κυριολεξία το σκίζω. Και φυσικά απ' το πρώτο 3μηνο-4μηνο που κοκκίνισε το πάνελ, πέρα απ' αυτό κανένα απολύτως παράπονο. Και το έχω πάνω από 2,5 χρόνια χωρίς format.

Τελικά καταλήγω ότι όταν θες να κρατήσεις μια συσκευή.πάνω από 1,5-2 χρόνια, πρώτο και κύριο που πρέπει να κοιτάζεις είναι η ποιότητα κατασκευής. Τα specs έτσι κι αλλιώς μέσα στη διετία θα ξεπεραστούν, αυτό που μένει είναι η αξιοπιστία του hardware και η σταθερότητα του software.

Λέω γιατί είμαι στα πρόθυρα να αλλάξω συσκευή και ενώ πραγματικά έχει πάρα πολλές επιλογές εκεί έξω, αναρωτιέμαι αν γλιτώνοντας 50-100€ από την τιμή αγοράς, μπαίνεις μακροπρόθεσμα σε μπελάδες και η συσκευή μπορεί να σε αφήσει μια στιγμή που θα είσαι σε ώρα ανάγκης και θα τη χρειαστείς.

Εμενα και η μπαταρια ακομη καλη ειναι , βγαζω το candy crush με μια φορτιση, δωρο ειναι αυτα τα κινητα -ναυαρχιδες που τα αγοραζεις 200ε. Μου πεφτει καθημερινα και ομως αντεχει, σημαινει οτι εχει καλη ποιοτητα υλικων. Αυτα τα xiaomi του μικρου με εχουν καταστρεψει, ευτυχως ο μεγαλος πηρε σαν το δικο μου με 150 ε και σωθηκα. Αντε να αντεξει μεχρι να πεσει η τιμη του 9.3 να το παρω και ας παιρνουν οι αλλοι κινητα των 1000ε. Περαστικα τους

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιο πολύ πρέπει να σε ανυσηχειην στο κλέψουν η το χάσεις πάρα αν χαλάσει.. Πόσες συσκευές σου έχουν χαλάσει από φυσικά αιτία;; εδώ έχουμε ακόμη oppo του 13 και rn3 που παίζουν μια χαρά τηρουμένων το spec και αντε το πρώτο έκανε και 400 ευρώ και είναι πολύ ποιοτική η oppo.. Το άλλο ήταν ένα σαπακι κινέζικο του τότε των 130 ευρω

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σχεδον ολες οι συσκευες μου εχουν χαλασει απο πτωσεις , το κινητο το εχω παντου , οχι στο συρταρι οταν ειμαι στην δουλεια και μοστρα οταν ειμαι στο Bar , και οταν λεμε παντου το εννοω. Παντως το πιο ανθεκτικο μαλλον ηταν το flex 2 που το βρηκα μεσα στις πλακες μαρμαρων χωρις να εχει παθει τιποτα, μετα εμεινε απο μπαταρια , τωρα ειναι στο συρταρι σαν κοινουργιο.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα και η μπαταρια ακομη καλη ειναι , βγαζω το candy crush με μια φορτιση, δωρο ειναι αυτα τα κινητα -ναυαρχιδες που τα αγοραζεις 200ε. Μου πεφτει καθημερινα και ομως αντεχει, σημαινει οτι εχει καλη ποιοτητα υλικων. Αυτα τα xiaomi του μικρου με εχουν καταστρεψει, ευτυχως ο μεγαλος πηρε σαν το δικο μου με 150 ε και σωθηκα. Αντε να αντεξει μεχρι να πεσει η τιμη του 9.3 να το παρω και ας παιρνουν οι αλλοι κινητα των 1000ε. Περαστικα τους.

 

Ε όχι, 1000€ για κινητό τα θεωρώ τρελά λεφτά. Με 400€ που το είχα πάρει το Nokia 8 ήταν πολύ καλή επένδυση. Με συνόδευσε 2.5+ χρόνια, σε λίγο καιρό μάλλον θα το έχω για δεύτερη συσκευή, μάλλον για να πληρεί καθήκοντα διαμεσολαβητή μεταξύ Play Store και AppGallery (λέω να κάνω την κουτουράδα και να πάω σε Huawei χωρίς GMS, τούτο εδώ θα το έχω για να δοκιμάζω εφαρμογές για το καινούργιο μου που μάλλον δε θα έχει Play Store).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Χτες κατέβασα την τελευταία ενημέρωση ασφαλείας για το κινητό (Οκτωβρίου). Με βάση τα λεγόμενα της Nokia, είναι η τελευταία ενημέρωση ασφαλείας που διατίθεται από την εταιρεία για αυτό το μοντέλο...

Μέχρι στιγμής δηλώνω πολύ ευχαριστημένος για τα 159 ευρώ που έδωσα (με την προσφορά επιστροφής Eurobank του Γερμανού όταν αγόρασα τη συσκευή το Νοέμβριο του 2018) και λογικά θα το κρατήσω τουλάχιστον άλλο ένα χρόνο (καθότι με καλύπτει στην καθημερινότητά μου και η μπαταρία συνεχίζει να αντέχει σχεδόν όπως τους πρώτους μήνες), παρότι δεν θα διατίθενται από εδώ και πέρα νέες ενημερώσεις ασφαλείας.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι φίλε, εφόσον σε καλύπτει ελαφρύ λογισμικό έχει με γρήγορο επεξεργαστή ακόμη και σήμερα ✌️
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
έχω ένα θέμα με το καλώδιο. Θέλω να συνδέσω το κινητό με το αυτοκίνητο(androind auto) και είδα πως μόνο με το οριτζιναλ Κάνω την δουλειά μου . Πήγα να αγοράσω ένα 2ο καλώδιο να έχω στο αμάξι και δεν βρίσκω αυθεντικό στο σκρουτζ. έχετε να προτείνεται κάποιο καλώδιο εκτός απο Νοκια που ξέρουμε ότι είναι ίδιων προδιαγραφών με το αυθεντικό. ;;;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, δώστε μου τα φώτα σας. Θέλω να αλλάξω μπαταρία στο Nokia 8 μου και το σκέφτομαι για την TS solutions. Στην πόλη μου έχει i-Repair. Είναι αξιόπιστοι; Τους έχει δοκιμάσει κανένας;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, δώστε μου τα φώτα σας. Θέλω να αλλάξω μπαταρία στο Nokia 8 μου και το σκέφτομαι για την TS solutions. Στην πόλη μου έχει i-Repair. Είναι αξιόπιστοι; Τους έχει δοκιμάσει κανένας;
Γιατί το σκέφτεσαι για την ts που είναι επίσημη και προτιμάς την I repair?

Ψαξε λίγο την I repair στο Google...

:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρησιμοποιεί κανείς καμιά Custom ROM η είστε όλοι με την stock? Επίσης, το android 8 είναι καλύτερο απο το 9 για την συσκευή μας? Edited by alexx
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το σκέφτεσαι για την ts που είναι επίσημη και προτιμάς την I repair?

Ψαξε λίγο την I repair στο Google...

Είπα μήπως η irepair έχει καλύτερο σέρβις, συν τοις άλλοις υπάρχει κατάστημα irepair στην πόλη μου, να μη μπλέκω με αποστολή με courier κλπ.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Είπα μήπως η irepair έχει καλύτερο σέρβις, συν τοις άλλοις υπάρχει κατάστημα irepair στην πόλη μου, να μη μπλέκω με αποστολή με courier κλπ.
Αν έψαξες στο Google είμαι σίγουρος ότι θα πάρεις την σωστή απόφαση.
:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρησιμοποιεί κανείς καμιά Custom ROM η είστε όλοι με την stock? Επίσης, το android 8 είναι καλύτερο απο το 9 για την συσκευή μας?

 

Μία χαρά είναι με Android 9.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τις τελευταίες μέρες (προ 15ημέρου συμπτωματικά έκλεισε τα 2 χρόνια η συσκευή) παρατηρώ ότι η μπαταρία πέφτει αρκετά γρήγορα μετά από πλήρη φόρτιση. Αποκορύφωμα προχθές το βράδυ που έπεσα για ύπνο με την ένδειξη στο 20% κι όταν σηκώθηκα μετά από 7 ώρες, η συσκευή είχε σβήσει! (ενώ έχω ενεργοποιημένη εν τω μεταξύ και την κατάσταση εξοικονόμησης μπαταρίας, όταν πέφτει στο 15%). Φορτίζω χθες το πρωί τη συσκευή στο 100%, χρήση τηλεφώνου για κλήσεις όλη μέρα για 2 λεπτά, αναμμένη οθόνη κανά 15λεπτο συνολικά με φωτεινότητα στο 50%, κλειστή τοποθεσία, κλειστό bluetooth, ανοιχτό wifi τη μέρα, το κλείνω όταν έπεσα για ύπνο, σήμερα το πρωί η μπαταρία στο 48%...

Δηλαδή σε 21 ώρες από την τελευταία πλήρη φόρτιση μου έφαγε 52% με την ελάχιστη χρήση που ανέφερα...Είναι λογικό ή να αρχίσω να ψάχνομαι;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες (προ 15ημέρου συμπτωματικά έκλεισε τα 2 χρόνια η συσκευή) παρατηρώ ότι η μπαταρία πέφτει αρκετά γρήγορα μετά από πλήρη φόρτιση. Αποκορύφωμα προχθές το βράδυ που έπεσα για ύπνο με την ένδειξη στο 20% κι όταν σηκώθηκα μετά από 7 ώρες, η συσκευή είχε σβήσει! (ενώ έχω ενεργοποιημένη εν τω μεταξύ και την κατάσταση εξοικονόμησης μπαταρίας, όταν πέφτει στο 15%). Φορτίζω χθες το πρωί τη συσκευή στο 100%, χρήση τηλεφώνου για κλήσεις όλη μέρα για 2 λεπτά, αναμμένη οθόνη κανά 15λεπτο συνολικά με φωτεινότητα στο 50%, κλειστή τοποθεσία, κλειστό bluetooth, ανοιχτό wifi τη μέρα, το κλείνω όταν έπεσα για ύπνο, σήμερα το πρωί η μπαταρία στο 48%...

Δηλαδή σε 21 ώρες από την τελευταία πλήρη φόρτιση μου έφαγε 52% με την ελάχιστη χρήση που ανέφερα...Είναι λογικό ή να αρχίσω να ψάχνομαι;

 

Για μπες πρώτα στη μπαταρία και ρίξε μια ματιά μήπως κάποια εφαρμογή τρώει ασυνήθιστα μπαταρία. Μήπως φταίει κάποια εφαρμογή. Εάν όχι μάλλον πας για μπαταρία....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ,το θεωρώ απίθανο να έχει τέτοια πτώση μπαταρία με την χρήση που ανέφερες. Κάποια εφαρμογή σου κάνει την ζημιά ή το να έχεις κάκιστο σήμα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ενεργή τη λειτουργία προσαρμοστικής μπαταρίας και δεν είδα κάποια εφαρμογή να κάνει ιδιαίτερη χρήση. Η παρακάτω οθόνη είναι από την εφαρμογή μπαταρίας της συσκευής και δείχνει τη χρήση της το τελευταίαο 24ωρο:

https://ibb.co/MfVySqL

 

Το μόνο που έχω κάνει στο σπίτι τελευταία, είναι ότι έριξα την ισχύ του σήματος του wifi από το 100% στο 60% για να μειώσω κάπως την ακτινοβολία στο χώρο. Το τηλέφωνο πάντως είναι συνήθως στο ίδιο δωμάτιο με το ρούτερ σε απόσταση βαριά 1,5 μέτρο. Να τρώει τόση μπαταρία λόγω αυτής της ρύθμισης που έκανα στο σήμα;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Ε, μπορείς να το τσεκάρεις. Αν το βάλεις στο 100% για λίγες μέρες και δεις να βελτιώνεται η αυτονομία, τότε αυτό είναι.

 

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες (προ 15ημέρου συμπτωματικά έκλεισε τα 2 χρόνια η συσκευή) παρατηρώ ότι η μπαταρία πέφτει αρκετά γρήγορα μετά από πλήρη φόρτιση. Αποκορύφωμα προχθές το βράδυ που έπεσα για ύπνο με την ένδειξη στο 20% κι όταν σηκώθηκα μετά από 7 ώρες, η συσκευή είχε σβήσει! (ενώ έχω ενεργοποιημένη εν τω μεταξύ και την κατάσταση εξοικονόμησης μπαταρίας, όταν πέφτει στο 15%). Φορτίζω χθες το πρωί τη συσκευή στο 100%, χρήση τηλεφώνου για κλήσεις όλη μέρα για 2 λεπτά, αναμμένη οθόνη κανά 15λεπτο συνολικά με φωτεινότητα στο 50%, κλειστή τοποθεσία, κλειστό bluetooth, ανοιχτό wifi τη μέρα, το κλείνω όταν έπεσα για ύπνο, σήμερα το πρωί η μπαταρία στο 48%...

Δηλαδή σε 21 ώρες από την τελευταία πλήρη φόρτιση μου έφαγε 52% με την ελάχιστη χρήση που ανέφερα...Είναι λογικό ή να αρχίσω να ψάχνομαι;

Σε συνέχεια του παραπάνω μηνύματος, ενημερώνω ότι χωρίς να αλλάξω τίποτα απολύτως, η μπαταρία τελικά φαίνεται να επανήλθε στο γνώριμο/φυσιολογικό ρυθμό κατανάλωσης, οπότε όλα καλά προς το παρόν...

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά για φωτογραφίες ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε;

 

Μου είχατε προτείνει κάποια πριν 2,5 χρόνια που αγόρασα το κινητό αλλα τελευταία δεν συγχρονίζεται το κλείστρο με το φλάς, με αποτέλεσμα να μου τραβάει τις φωτογραφίες σκοτεινές. :blink: Την απεγκατέστησα και δεν θέλω να μείνω με την stock εφαρμογή.

 

Ξέρετε κάποια που να δουλεύει καλά με το κινητό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για φωτογραφίες ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε;

 

 

 

Μου είχατε προτείνει κάποια πριν 2,5 χρόνια που αγόρασα το κινητό αλλα τελευταία δεν συγχρονίζεται το κλείστρο με το φλάς, με αποτέλεσμα να μου τραβάει τις φωτογραφίες σκοτεινές. :blink: Την απεγκατέστησα και δεν θέλω να μείνω με την stock εφαρμογή.

 

 

 

Ξέρετε κάποια που να δουλεύει καλά με το κινητό;

Μία έκδοση Gcam διάλεξε.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ψαχνω να βρω κολλα οθηνης κινητου..ο λογος ειναι οτι μου ξεκολησε ο φακος απο τη καμερα και αντι να βαλω logo ελεγα να βαλω κολλα οθονης η ταινια διπλης οψης.κινητο Nokia 8.εχω βρει και ολο το σετακι του φακου που περιεχει adhesive κολλα πανω του αλλα αυτη ειναι η τελευταια λυση

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
11 ώρες πριν, tolispao13 said:

εχω βρει και ολο το σετακι του φακου που περιεχει adhesive κολλα πανω του αλλα αυτη ειναι η τελευταια λυση

Αυτή είναι και η μόνη σωστή λύση. Ότι άλλο βάλεις, πιθανότατα ζημιά θα κάνεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...