Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταφέρεις μια ερμηνεία που μπορεί να χρησιμοποιεί κάποιος "καταχρηστικά" ως κάτι που ονομάζεται επισήμως έτσι. Βλέπεις ότι δεν στο εξηγώ μόνο εγώ, και προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι ούτε εσύ τι σου λέμε.

Επίσης καλή συνέχεια.

 

Sent from my Galaxy A40

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρεις μια ερμηνεία που μπορεί να χρησιμοποιεί κάποιος "καταχρηστικά" ως κάτι που ονομάζεται επισήμως έτσι. Βλέπεις ότι δεν στο εξηγώ μόνο εγώ, και προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι ούτε εσύ τι σου λέμε.

Επίσης καλή συνέχεια.

 

Sent from my Galaxy A40

 

 

Βρε φιλε αφου έτσι το ονομάζει μια ολόκληρη εταιρεία με νομικό πλαίσιο απο πίσω της πόσο λιανά να στο κάνω...Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις...

Ελεος δηλαδή 3η φορά εξήγηση,ούτε σε παιδιά δημοτικού...

:)
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό τι σημασία έχει;;; Επειδή το αποκαλεί έτσι πάει να πει ότι γενικά ισχύει ότι κάνουν doa κατ'εξαίρεση οποτεδήποτε μέσα στην εγγύηση; Φυσικά και όχι. Απλά αυτοί μπορεί να το ονομάζουν έτσι για δική τους διευκόλυνση, επειδή η διαδικασία για αυτούς μπορεί να είναι όμοια. Αυτό έχει τεράστια διαφορά με το doa. Είπαμε, όταν αγοράσεις κάτι και είναι ελαττωματικό εκ κατασκευής. Όταν έρχεται, καινούριο δηλαδή, και το παραλαμβάνεις. Όταν το έχεις μήνες στην κατοχή σου και έχει πρόβλημα, είναι προφανές ότι δεν μπορεί να είναι ελαττωματικό κατά την παραλαβή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό τι σημασία έχει;;; Επειδή το αποκαλεί έτσι πάει να πει ότι γενικά ισχύει ότι κάνουν doa κατ'εξαίρεση οποτεδήποτε μέσα στην εγγύηση; Φυσικά και όχι. Απλά αυτοί μπορεί να το ονομάζουν έτσι για δική τους διευκόλυνση, επειδή η διαδικασία για αυτούς μπορεί να είναι όμοια. Αυτό έχει τεράστια διαφορά με το doa. Είπαμε, όταν αγοράσεις κάτι και είναι ελαττωματικό εκ κατασκευής. Όταν έρχεται, καινούριο δηλαδή, και το παραλαμβάνεις. Όταν το έχεις μήνες στην κατοχή σου και έχει πρόβλημα, είναι προφανές ότι δεν μπορεί να είναι ελαττωματικό κατά την παραλαβή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Μάλιστα.

Μία ολόκληρη εταιρεία το αποκαλεί

Κατ εξαίρεση διαδικασία doa γνωρίζοντας όλο το νομικό πλαίσιο της ονομασίας και εσύ λες ότι κάνουν λάθος.

Νομίζω ότι πλέον δεν ωφελεί η συνέχεια της συζήτησης.

Όσοι διαβάζουν ας κρίνουν...

 

Γι αυτό έχουμε φτάσει ως Ελλάδα εκεί που έχουμε φτάσει επειδή όλοι γνωρίζουμε τα πάντα από περιπτεραδες μέχρι ταξιτζήδες....

:)
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το Nokia 8 μπορούσα να πάρω και άλλη συσκευή Nokia ή άλλης μάρκας. Αν ήταν στα ίδια χρήματα η άλλη συσκευή δεν πλήρωνα τίποτα, αν κόστιζε κάτι παραπάνω πλήρωνα τη διαφορά μόνο.

Ισχύει στο κανονικό doa αυτό;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το Nokia 8 μπορούσα να πάρω και άλλη συσκευή Nokia ή άλλης μάρκας. Αν ήταν στα ίδια χρήματα η άλλη συσκευή δεν πλήρωνα τίποτα, αν κόστιζε κάτι παραπάνω πλήρωνα τη διαφορά μόνο.

 

Ισχύει στο κανονικό doa αυτό;

Ναι ισχύει.
:)
Link to comment
Share on other sites

Και σε ξαναρωτάω τι σχέση έχει τι κάνει μια εταιρεία, το μέγεθός της, και το νομικό πλαίσιο που έχει, σε αυτό που συζητάμε; Καμία απολύτως.

Όταν κάποιος γράφει πιο πάνω ότι δεν είναι doa αυτό, και σπεύδεις να τον διορθώσεις λέγοντας, όχι, λέγεται doa κατ'εξαίρεση, γενικεύεις και είναι κάτι που απλά δεν ισχύει. Αν έλεγες, η συγκεκριμένη εταιρία έχει βαφτίσει έτσι αυτή τη διαδικασία, και πάλι ανούσιο θα ήταν, αλλά θα είχε κάποια βάση. Το να προσβάλεις για τη χώρα γενικά είναι η εύκολη λύση. Είναι προφανές ότι δεν έχεις άλλο τρόπο να αιτιολογήσεις αυτό για το οποίο επιμένεις.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Και σε ξαναρωτάω τι σχέση έχει τι κάνει μια εταιρεία, το μέγεθός της, και το νομικό πλαίσιο που έχει, σε αυτό που συζητάμε; Καμία απολύτως.

Όταν κάποιος γράφει πιο πάνω ότι δεν είναι doa αυτό, και σπεύδεις να τον διορθώσεις λέγοντας, όχι, λέγεται doa κατ'εξαίρεση, γενικεύεις και είναι κάτι που απλά δεν ισχύει. Αν έλεγες, η συγκεκριμένη εταιρία έχει βαφτίσει έτσι αυτή τη διαδικασία, και πάλι ανούσιο θα ήταν, αλλά θα είχε κάποια βάση. Το να προσβάλεις για τη χώρα γενικά είναι η εύκολη λύση. Είναι προφανές ότι δεν έχεις άλλο τρόπο να αιτιολογήσεις αυτό για το οποίο επιμένεις.

 

Sent from my Galaxy S10e

Φίλε το έχω αιτιολογησει 4 φορές.

Είσαι εσύ σωστός και η εταιρεία λάθος.

Σε καλύπτει η απάντηση?

:)
Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρουμε κατά γράμμα το doa θα έπρεπε μόλις φτάσει η συσκευή και την ανοίξεις και δεν λειτουργήσει να τη στείλεις πίσω την ίδια μέρα κιόλας. Όχι μέχρι και 7 μέρες μετά. Άρα είναι θέμα εταιριών η διάρκεια του doa. Εγώ έτσι το βλέπω.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το έχω αιτιολογησει 4 φορές.

Είσαι εσύ σωστός και η εταιρεία λάθος.

Σε καλύπτει η απάντηση?

 

 

 

Όχι, καθόλου. Γιατί λάθος είναι αυτό που λες, με τον τρόπο που το λες, και καμία εταιρία. Το ότι χρησιμοποιείται ως εξήγηση η εταιρία είναι απλά αστείο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Μία ολόκληρη εταιρεία το αποκαλεί

Κατ εξαίρεση διαδικασία doa γνωρίζοντας όλο το νομικό πλαίσιο της ονομασίας και εσύ λες ότι κάνουν λάθος.

Νομίζω ότι πλέον δεν ωφελεί η συνέχεια της συζήτησης.

Όσοι διαβάζουν ας κρίνουν...

 

Γι αυτό έχουμε φτάσει ως Ελλάδα εκεί που έχουμε φτάσει επειδή όλοι γνωρίζουμε τα πάντα από περιπτεραδες μέχρι ταξιτζήδες....

Αυτό που λένε είναι ότι σε περίπτωση που δεν μπορούν να επισκευάσουν, για οποιοδήποτε λόγο μια συσκευή εντός εγγύησης τότε ακολουθούν "κατ' εξαίρεση" την ίδια διαδικασία που ακολουθείται και σε περίπτωση DOA. Δηλαδή αντικατάσταση με ίδια ή άλλη συσκευή ή ακόμη και έκδοση πιστωτικού.

DOA = Dead On Arrival (Νεκρό κατά την άφιξη*)

 

*Η μετάφραση είναι για τον Evris

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λένε είναι ότι σε περίπτωση που δεν μπορούν να επισκευάσουν, για οποιοδήποτε λόγο μια συσκευή εντός εγγύησης τότε ακολουθούν "κατ' εξαίρεση" την ίδια διαδικασία που ακολουθείται και σε περίπτωση DOA. Δηλαδή αντικατάσταση με ίδια ή άλλη συσκευή ή ακόμη και έκδοση πιστωτικού.

DOA = Dead On Arrival (Νεκρό κατά την άφιξη*)

 

*Η μετάφραση είναι για τον Evris

 

 

Αντε να δούμε αν θα γίνει αντιληπτό με την δική σου εξηγηση...

:)
Link to comment
Share on other sites

@Gx2 Ευχαριστώ για τη μετάφραση αλλά σε πρόλαβα. Δες τι έγραψα πιο πάνω.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αν αύριο η Apple πει ότι ο ουρανός είναι κόκκινος θα δεχτούμε ότι είναι κόκκινος κατ εξαίρεση.. Ωραία πράγματα

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε αν θα γίνει αντιληπτό με την δική σου εξηγηση...
Το θέμα είναι να γίνει αντιληπτό από όλους...

Το πώς αναφέρεται μια συγκεκριμένη διαδικασία εντός μιας εταιρείας, ορίζει το όνομα της διαδικασίας μέσα στην συγκεκριμένη εταιρεία και μόνο.

Αν εγώ π.χ. είμαι προπονητής της Χ ομάδας και ονομάσω το σύστημα 4-3-3, "τουρλουμπούκι", οι παίχτες της συγκεκριμένης ομάδας θα καταλαβαίνουν τι σημαίνει. Αυτό δε σημαίνει ότι το συγκεκριμένο σύστημα θα ονομάζεται πλέον "τουρλουμπούκι" (ή "κατ'εξαίρεση DOA")

Αυτά.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Η αρχική κουβέντα ξεκίνησε από το ότι ο άνθρωπος παρέδωσε το κινητό στο Γερμανό.

Στο Γερμανό λοιπόν λέγεται έτσι.

Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα...

Πόσο πιο απλά να εξηγηθεί....

:)
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία ονομάζεται κατ εξαίρεση διαδικασία Doa.

Όχι σκέτο Doa.

Το έχω ξαναγράψει πάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έτσι λέγεται φίλε μου.

Μετα από κάποιο διάστημα από την αγορά (συνηθως) 2εβδομαδες, αν το στείλεις για σέρβις ακόμα και μετά από ένα ή μέχρι δύο χρόνια και δεν μπορεί να επισκευαστεί, σου προτείνουν κατ εξαίρεση διαδικασία doa για να πάρεις ότι άλλο επιθυμείς.

 

Φίλε μου εγώ το εξήγησα 2 φορές. Αν δεν μπορεί να γινει αντιληπτό σίγουρα δεν φταίω εγώ.

Καλή συνέχεια

 

Βρε φιλε αφου έτσι το ονομάζει μια ολόκληρη εταιρεία με νομικό πλαίσιο απο πίσω της πόσο λιανά να στο κάνω...Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις...

Ελεος δηλαδή 3η φορά εξήγηση,ούτε σε παιδιά δημοτικού...

 

Και αυτό τι σημασία έχει;;; Επειδή το αποκαλεί έτσι πάει να πει ότι γενικά ισχύει ότι κάνουν doa κατ'εξαίρεση οποτεδήποτε μέσα στην εγγύηση; Φυσικά και όχι. Απλά αυτοί μπορεί να το ονομάζουν έτσι για δική τους διευκόλυνση, επειδή η διαδικασία για αυτούς μπορεί να είναι όμοια. Αυτό έχει τεράστια διαφορά με το doa. Είπαμε, όταν αγοράσεις κάτι και είναι ελαττωματικό εκ κατασκευής. Όταν έρχεται, καινούριο δηλαδή, και το παραλαμβάνεις. Όταν το έχεις μήνες στην κατοχή σου και έχει πρόβλημα, είναι προφανές ότι δεν μπορεί να είναι ελαττωματικό κατά την παραλαβή.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Μεταφέρεις μια ερμηνεία που μπορεί να χρησιμοποιεί κάποιος "καταχρηστικά" ως κάτι που ονομάζεται επισήμως έτσι. Βλέπεις ότι δεν στο εξηγώ μόνο εγώ, και προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι ούτε εσύ τι σου λέμε.

Επίσης καλή συνέχεια.

 

Sent from my Galaxy A40

 

Καλά. Ο καθένας μπορεί να το αποκαλεί όπως θέλει. Μεταξύ τους μπορεί να το λένε και έτσι μπακάλικα για να καταλάβουν. Doa δεν νοείται για κάτι άλλο πέρα από ένα μικρό διάστημα από την αγορά. Και ακριβώς ότι σημαίνει ο ορισμός κάνει το doa. Αλλαγή σε προϊόντα ελαττωματικά εξαρχής. Το να στο αντικαταστήσει είναι κάτι που προβλέπεται από τη νομοθεσία ως υποχρέωση του αντιπροσώπου και του πωλητή, αν δεν μπορεί να επισκευαστεί. Ακόμη και αν δεν μπορούν να στο αντικαταστήσουν (ούτε να το επισκευάσουν προφανώς) υποχρεούνται να σου δώσουν πίσω χρήματα. Δεν αναφέρεται πουθενά ως doa κατ'εξαίρεση. Επίσης, το doa αν θυμάμαι καλά δεν είναι καν υποχρέωση από το νόμο, απλά όσοι πωλητές σέβονται τον πελάτη το προσφέρουν μόνοι τους. Αυτό που είναι υποχρεωτικό είναι η άμεση αντικατάσταση σε προβληματικό μόνο σε εξ αποστάσεως αγορές.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Και σε ξαναρωτάω τι σχέση έχει τι κάνει μια εταιρεία, το μέγεθός της, και το νομικό πλαίσιο που έχει, σε αυτό που συζητάμε; Καμία απολύτως.

Όταν κάποιος γράφει πιο πάνω ότι δεν είναι doa αυτό, και σπεύδεις να τον διορθώσεις λέγοντας, όχι, λέγεται doa κατ'εξαίρεση, γενικεύεις και είναι κάτι που απλά δεν ισχύει. Αν έλεγες, η συγκεκριμένη εταιρία έχει βαφτίσει έτσι αυτή τη διαδικασία, και πάλι ανούσιο θα ήταν, αλλά θα είχε κάποια βάση. Το να προσβάλεις για τη χώρα γενικά είναι η εύκολη λύση. Είναι προφανές ότι δεν έχεις άλλο τρόπο να αιτιολογήσεις αυτό για το οποίο επιμένεις.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Φίλε το έχω αιτιολογησει 4 φορές.

Είσαι εσύ σωστός και η εταιρεία λάθος.

Σε καλύπτει η απάντηση?

 

Μάλιστα.

Μία ολόκληρη εταιρεία το αποκαλεί

Κατ εξαίρεση διαδικασία doa γνωρίζοντας όλο το νομικό πλαίσιο της ονομασίας και εσύ λες ότι κάνουν λάθος.

Νομίζω ότι πλέον δεν ωφελεί η συνέχεια της συζήτησης.

Όσοι διαβάζουν ας κρίνουν...

 

Γι αυτό έχουμε φτάσει ως Ελλάδα εκεί που έχουμε φτάσει επειδή όλοι γνωρίζουμε τα πάντα από περιπτεραδες μέχρι ταξιτζήδες....

 

Η αρχική κουβέντα ξεκίνησε από το ότι ο άνθρωπος παρέδωσε το κινητό στο Γερμανό.

Στο Γερμανό λοιπόν λέγεται έτσι.

Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα...

Πόσο πιο απλά να εξηγηθεί....

Δε νομίζω ότι αυτό υποστήριζες.

Προσωπικά αμφιβάλλω ότι το λένε έτσι και στο Γερμανό αλλά δεν έχει καμία σημασία.

Αυτό που με ενόχλησε είναι η αναφορά;

'Γι αυτό έχουμε φτάσει ως Ελλάδα εκεί που έχουμε φτάσει επειδή όλοι γνωρίζουμε τα πάντα από περιπτεραδες μέχρι ταξιτζήδες...."

Εξού και το κόλλημα.

Δεν είναι κακό να έχεις μια άποψη (σωστή ή λάθος) και να την υποστηρίζεις με όποιο τρόπο νομίζεις, αλλά το να χαρακτηρίζεις όσους έχουν αντίθετη άποψη και να γενικεύεις, είναι κάπως.

Ειδικά όταν έχεις άδικο.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Όχι, καθόλου. Γιατί λάθος είναι αυτό που λες, με τον τρόπο που το λες, και καμία εταιρία. Το ότι χρησιμοποιείται ως εξήγηση η εταιρία είναι απλά αστείο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Όταν μια εταιρία η πλήθος από αυτές όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση.. Μιλάνε για έναν όρο δεν μιλάνε όπως ο μάστρο μπαμπης... Υπάρχει νομικό πλαίσιο, νομικοί, δικηγόροι και όλα αυτά βασίζονται σε κάποια οδηγία.. Αλλιως θα του έλεγε αλλαγή λόγω μη επισκευής η κάτι τέτοιο σε ένα χαρτί και θα τελείωνε η υπόθεση... Εμείς μεταξύ μας μπορούμε να το λέμε και hoa και μια.. Η μεγάλης εταιρίες κάπου βασίζονται.. Δεν είναι το μαγαζάκι της γειτονιάς... Από ένα λάθος κόμμα η μία λάθος πρόταση μπορούν να πάθουν μεγάλες ζημιές από δικηγόρους(στο εξωτερικό, όχι εδώ).. Σε κάλυψα η δεν υφιστατε Doa ακόμη και υφιστατε Dia

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Να με καλύψεις με τι; Με ένα σωρό ανυπόστατες αναφορές σε διάφορα άσχετα; Γνωρίζεις την νομοθεσία; Αν όχι, καλό είναι να μην πετάς πράγματα που δεν στέκουν για φθηνό εντυπωσιασμό. Δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να αντιμετωπίσει πρόβλημα μια εταιρεία αν δεν χρησιμοποιήσει την λέξη doa. Η υποχρέωση που την δεσμεύει νομικά προς τον πελάτη, είναι σε όλη τη διάρκεια της εγγύησης (καλής λειτουργίας) να εξασφαλίζει ότι σε περίπτωση προβλήματος θα αποκατασταθεί είτε με επισκευή είτε με αλλαγή. Doa είπαμε τι είναι, μην τα ξαναλέμε. Το ζήτημα ξεκίνησε όταν κάποιος έσπευσε να διορθώσει κάποιον που ανέφερε σωστά τι εκφράζει η έννοια του doa. Χωρίς να λέει παράλληλα ότι ο Γερμανός το ονομάζει έτσι. Αν το έλεγε πιθανώς να μην ασχολιόταν κανείς να απαντήσει γιατί δεν θα χρειαζόταν. Με την παράληψη αυτή, αφήνει να εννοηθεί ότι παντού γενικά υπάρχει αυτή η "διαδικασία κατ'εξαίρεση doa", πράγμα που δεν υφίσταται, και λέμε τόσα άτομα ότι δεν είναι έτσι. Doa είναι συγκεκριμένο πράγμα, και αν ο Γερμανός ονομάζει έτσι την αντικατάσταση μη επισκευαζόμενης συσκευής για να μην μπερδεύει τους υπαλλήλους του είναι άλλο θέμα. Μπορούν να το πουν όπως θέλουν, αλλά doa εξ ορισμού δεν μπορεί να είναι.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ο Γερμανός λέει την αντικατάσταση συσκευής doa; Αν το λένε κι άλλοι;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω κανέναν άλλον να το λέει έτσι. Και αν θες, υπάρχει και μια διαφορά. Όταν παραλαμβάνεις κάτι και είναι ελαττωματικό, και το κατάστημα έχει doa, αφού το ελέγξουν και διαπιστωθεί το πρόβλημα στο αλλάζουν επιτόπου. Σε διαφορετική περίπτωση βλάβης εντός εγγύησης, το ίδιο κατάστημα στέλνει την συσκευή στο κεντρικό σέρβις της αντιπροσωπείας και εφόσον δεν επισκευάζεται δίνουν έγκριση στο κατάστημα να προχωρήσει σε αντικατάσταση. Μπορεί ακόμη να γίνει και το άλλο, να έχει πάει ο πελάτης το προϊόν μόνος του στο σέρβις της αντιπροσωπείας και να του έχει δώσει χαρτί με το οποίο πάει στο κατάστημα για αλλαγή.

Η έννοια και η ουσία του doa είναι μια. Κάτι που αποδεδειγμένα παρελήφθη με ελάττωμα, και όχι λειτουργικό σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του, να μπορεί να γίνει άμεσα αλλαγή στον πελάτη από το κατάστημα αγοράς χωρίς να ταλαιπωρηθεί και να περιμένει ή να γίνεται μπαλάκι μεταξύ σημείου πώλησης και σέρβις. Όλα τα άλλα είναι φυσιολογικές καλύψεις στα πλαίσια της εγγύησης.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Όταν μια εταιρία η πλήθος από αυτές όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση.. Μιλάνε για έναν όρο δεν μιλάνε όπως ο μάστρο μπαμπης... Υπάρχει νομικό πλαίσιο, νομικοί, δικηγόροι και όλα αυτά βασίζονται σε κάποια οδηγία.. Αλλιως θα του έλεγε αλλαγή λόγω μη επισκευής η κάτι τέτοιο σε ένα χαρτί και θα τελείωνε η υπόθεση... Εμείς μεταξύ μας μπορούμε να το λέμε και hoa και μια.. Η μεγάλης εταιρίες κάπου βασίζονται.. Δεν είναι το μαγαζάκι της γειτονιάς... Από ένα λάθος κόμμα η μία λάθος πρόταση μπορούν να πάθουν μεγάλες ζημιές από δικηγόρους(στο εξωτερικό, όχι εδώ).. Σε κάλυψα η δεν υφιστατε Doa ακόμη και υφιστατε Dia

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άστο φίλε, δεν θα βγάλεις ούτε εσύ άκρη.

Βλέπεις ότι υπάρχει θέμα..... Τσάμπα ασχολήθηκες και εσύ και εγώ.....

:)
Link to comment
Share on other sites

Άστο φίλε, δεν θα βγάλεις ούτε εσύ άκρη.

Βλέπεις ότι υπάρχει θέμα..... Τσάμπα ασχολήθηκες και εσύ και εγώ.....

Να που συμφωνούμε και σε κάτι.

Θέμα υπάρχει και δεν λύνεται, οπότε, τσάμπα ασχοληθήκαμε όλοι...

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω κανέναν άλλον να το λέει έτσι. Και αν θες, υπάρχει και μια διαφορά. Όταν παραλαμβάνεις κάτι και είναι ελαττωματικό, και το κατάστημα έχει doa, αφού το ελέγξουν και διαπιστωθεί το πρόβλημα στο αλλάζουν επιτόπου. Σε διαφορετική περίπτωση βλάβης εντός εγγύησης, το ίδιο κατάστημα στέλνει την συσκευή στο κεντρικό σέρβις της αντιπροσωπείας και εφόσον δεν επισκευάζεται δίνουν έγκριση στο κατάστημα να προχωρήσει σε αντικατάσταση. Μπορεί ακόμη να γίνει και το άλλο, να έχει πάει ο πελάτης το προϊόν μόνος του στο σέρβις της αντιπροσωπείας και να του έχει δώσει χαρτί με το οποίο πάει στο κατάστημα για αλλαγή.

Η έννοια και η ουσία του doa είναι μια. Κάτι που αποδεδειγμένα παρελήφθη με ελάττωμα, και όχι λειτουργικό σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του, να μπορεί να γίνει άμεσα αλλαγή στον πελάτη από το κατάστημα αγοράς χωρίς να ταλαιπωρηθεί και να περιμένει ή να γίνεται μπαλάκι μεταξύ σημείου πώλησης και σέρβις. Όλα τα άλλα είναι φυσιολογικές καλύψεις στα πλαίσια της εγγύησης.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Έχεις δουλέψει ποτέ σε service εταιρείας;

 

Απ' ό,τι φαίνεται, όχι.

 

Επειδή λοιπόν κάποιοι έχουμε δουλέψει και σε service, όταν κάποιος πελάτης φέρνει προϊόν για έλεγχο, μέσα στο χρονικό πλαίσιο της εγγύησης, αλλά όχι μέσα στις 2 εβδομάδες μετά την αγορά, και το πρόβλημα που διαπιστώνεται είναι ασύμφορο ή δε διορθώνεται με επισκευή, τότε ακολουθείται η διαδικασία αντικατάστασης, που για τις εταιρείες ονομάζεται "διαδικασία doa". Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τα κινητά, για όλα τα ηλεκτρονικά προϊόντα.

 

Εννοείται πως η άμεση αλλαγή που αναφέρεις γίνεται μόνο στις πρώτες 2 εβδομάδες. Για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα της εγγύησης, προηγείται ο τεχνικός έλεγχος και αν διαπιστωθεί κάτι από τα παραπάνω, μόνο τότε γίνεται η έγκριση της αντικατάστασης.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...