Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Στα Ελληνικά δεν έχω ποτέ τις συσκευές μου, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις διαφορετικές επιλογές.

 

 

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να βάλει αγγλικά για να εμφανιστούν , στα ελληνικά (και σε άλλες ίσως) γλώσσες δεν τα εμφανίζει (τουλάχιστον έτσι ήταν παλιά)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την 10.2.2.0 είμαστε εντάξει; Να προχωρήσω ή υπάρχουν θεματακια;

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την έβαλα χτες. Μέχρι τώρα καλά πάει, αλλά δε μπορώ να ρουτάρω (antiroll).

 

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να βάλει αγγλικά για να εμφανιστούν , στα ελληνικά (και σε άλλες ίσως) γλώσσες δεν τα εμφανίζει (τουλάχιστον έτσι ήταν παλιά)

 

Το δοκίμασα αλλά το disable είναι απενεργοποιημένο. Μόνο force stop, αλλά όταν βγαίνω και ξαναμπαίνω το βρίσκω στην ίδια κατάσταση (screenshot).

 

msa.png' alt='msa.png'>

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα χτες. Μέχρι τώρα καλά πάει, αλλά δε μπορώ να ρουτάρω (antiroll).

Γιατί δεν μπορείς να ρουτάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορείς να ρουτάρεις;

 

 

Είμαι με MIUI 10.2.1 και προσπαθώ για root. Έχω φλασάρει το magisk με twrp, όπως λέει εδώ κι όλα γίνονται κανονικά, αλλά μετά την επανεκκίνηση δεν μου δίνει δικαιώματα. Το one click root το έχουν κατεβάσει. Καμιά ιδέα;

Τότε είχε δουλέψει. Τώρα με το που ξεκινάει το TWRP μου πετάει για το αντιρολ και σταματάει.

Edited by apostolispd
Link to comment
Share on other sites

Τότε είχε δουλέψει. Τώρα με το που ξεκινάει το TWRP μου πετάει για το αντιρολ και σταματάει.

 

Εγώ με OF και magisk ρούταρα κανονικά

Link to comment
Share on other sites

OF;;;

 

freeonlinedice.com[/url]]

 

Κάνε boot το twrp πέρασε μετα το αρχείο .img του twrp στην συσκευή και flashαρέ το ίδιο το twrp ως recovery μέσω του twrp.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να βάλει αγγλικά για να εμφανιστούν , στα ελληνικά (και σε άλλες ίσως) γλώσσες δεν τα εμφανίζει (τουλάχιστον έτσι ήταν παλιά)

 

Αυτό δεν το γνώριζα.

 

Το δοκίμασα αλλά το disable είναι απενεργοποιημένο. Μόνο force stop, αλλά όταν βγαίνω και ξαναμπαίνω το βρίσκω στην ίδια κατάσταση (screenshot).

 

msa.png' alt='msa.png'>

 

Χμ.. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν άλλαξε κάτι εσωτερικά από google (χωρίς κάποιο update)...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αντί για fastboot flash recovery θα γράψεις fastboot boot recovery. Και θα φλασαρεις το twrp.img που θα έχεις βάλει στην εσωτερική μνήμη του κινητού ξανά μέσα από το twrp.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

HTC DESIRE 825
Link to comment
Share on other sites

Orange Fox Recovery

 

Και σ' αυτό "Anti-roll back check failed."

 

Τελικά ήθελε πρώτα φλασάρισμα το dummy (στην 9.2.1 το είχα κάνει κατευθείαν). Μετά από αυτό όλη η διαδικασία έγινε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Και σ' αυτό "Anti-roll back check failed."

 

Τελικά ήθελε πρώτα φλασάρισμα το dummy (στην 9.2.1 το είχα κάνει κατευθείαν). Μετά από αυτό όλη η διαδικασία έγινε κανονικά.

 

Πάλι καλά. Πάντως εγώ έχω από όταν το πήρα την orange fox recovery με magisk root και παίρνει όλες τις αναβαθμίσεις ΟΤΑ και μετά το ρουτάρω κανονικά χωρίς θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ σε έχασα, μάλλον αυτό προσπαθώ να κάνω.

 

Βλέποντας από το command προσπαθείς να το flashάρεις. (fastboot flash etc. etc.)

 

Θα μπορούσες εναλλακτικά να κάνεις κατέυθειαν εκκίνηση του twrp χωρίς να το περάσεις πρώτα στην μνήμη της συσκευής.

Δηλαδή fastboot boot filename.img κάνοντας απλώς εκκίνηση του twrp μετά χρειάζεται να μεταφέρεις το αρχείο στην συσκευή και να το flashάρεις.

Με αυτό τον τρόπο "προσπερνάς" την ανάγκη του dummy.img

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Άλλο νόμιζα ότι εννοείς. Ήμουν με meizu 3 χρόνια και όλα ήταν έτοιμα (ξεκλείδωτο, ρουτ με ένα τικ κλπ) κι έχω να ασχοληθώ με twrp κλπ μια 5ετία. Μας ξανακάθισε στα θρανία η Xiaomi :lol::lol:

 

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την 10.2.2.0 είμαστε εντάξει;

Να την περάσουμε άνετα ή υπάρχουν θεματάκια;

Κάποιοι διαμαρτύρονται σχετικά με την μπαταρία....

Όποιος έχει περάσει αρκετές ημέρες με την 10.2.2.0 ας μας δώσει feedback....

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την 10.2.2.0 είμαστε εντάξει;

Να την περάσουμε άνετα ή υπάρχουν θεματάκια;

Κάποιοι διαμαρτύρονται σχετικά με την μπαταρία....

Όποιος έχει περάσει αρκετές ημέρες με την 10.2.2.0 ας μας δώσει feedback....

 

Ευχαριστώ.

 

Η τελευταία stable έχει λίγες μέρες που βγήκε. Σε μένα δουλεύει μια χαρά. Αλλά πάντα πρέπει να περιμένεις μια βδομάδα περίπου για να κρίνεις

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.μολις εκανα αιτηση για ξεκλειδωμα.αλλα πανε χρονια που ασχοληθηκα με το σπορ και τα πραγματα εχουν αλλαξει.μπορει καποιος να με βοηθησει;θελω για αρχη να περασω gcam.και να μεινω στοκ miui με ota και κλειδωμενο bootloader.κλειδωνει μετα σωστα;και εαν αποφασισω να φλασαρω υπαρχει σωστη σταθερη ρομ να βαλω;η οχι;οποτε

1 πως περναω gcam χωρις να χασω οτα;;

2 κλειδωνει ο bootloader μετα;

3 υπαρχει ρομ με καλη διαχειρηση μπαταριας και ραμ χωρις bugs;;

4 αυτο το antiroll τι ειναι;

ευχαριστωπολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Ευχαριστημένος κάτοχος ενός redmi note 5 (4-64) εδώ και περίπου 10 μήνες.

Ήρθε η ώρα αλλαγής κινητού για την σύζυγο και επειδή θέλω να μείνω σε γνώριμα λημέρια (miui κτλ), από μία έρευνα που έκανα είδα ότι ο διάδοχος του είναι το redmi note 6 pro, με ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι να προτιμήσω το νέο μοντέλο ή να πάω στο 5άρι; Η τιμή τους διαφέρει στα 20 ευρώ περίπου πράγμα που δεν με ενοχλεί. Απλά θέλω ένα απροβλημάτιστο κινητό, όσο γίνεται αυτό.

Τι λέτε; Αξίζει ακόμα το 5άρι;

 

Ευχαριστώ.

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Ευχαριστημένος κάτοχος ενός redmi note 5 (4-64) εδώ και περίπου 10 μήνες.

Ήρθε η ώρα αλλαγής κινητού για την σύζυγο και επειδή θέλω να μείνω σε γνώριμα λημέρια (miui κτλ), από μία έρευνα που έκανα είδα ότι ο διάδοχος του είναι το redmi note 6 pro, με ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι να προτιμήσω το νέο μοντέλο ή να πάω στο 5άρι; Η τιμή τους διαφέρει στα 20 ευρώ περίπου πράγμα που δεν με ενοχλεί. Απλά θέλω ένα απροβλημάτιστο κινητό, όσο γίνεται αυτό.

Τι λέτε; Αξίζει ακόμα το 5άρι;

 

Ευχαριστώ.

 

Όπως είπες τα χαρακτηριστικά είναι ίδια. Το 6 απλά έχει notch και διπλή κάμερα μπροστά για σελφι που η δεύτερη βοηθάει για το bokeh και το 5 είναι χωρίς notch με μόνη κάμερα μπροστά αλλά με φλας. Αυτές πρέπει να είναι οι κυρίες διάφορες τους.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπες τα χαρακτηριστικά είναι ίδια. Το 6 απλά έχει notch και διπλή κάμερα μπροστά για σελφι που η δεύτερη βοηθάει για το bokeh και το 5 είναι χωρίς notch με μόνη κάμερα μπροστά αλλά με φλας. Αυτές πρέπει να είναι οι κυρίες διάφορες τους.

Πιστεύεις ότι το note 5 είναι ακόμα vfm και θα συνεχίσει να υποστηρίζεται επαρκώς, ώστε να μιλάμε για μία τριετία απροβλημάτιστης χρήσης (εκτός απρόοπτης βλάβης)?

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι το note 5 είναι ακόμα vfm και θα συνεχίσει να υποστηρίζεται επαρκώς, ώστε να μιλάμε για μία τριετία απροβλημάτιστης χρήσης (εκτός απρόοπτης βλάβης)?

 

Σαφώς και είναι ακόμα vfm! Χτες πήρε και android 9 (dev 9.3.25).

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι ακόμα vfm! Χτες πήρε και android 9 (dev 9.3.25).
Με το Android 9, μήπως μπορείς να μας πεις αν έχει διορθωθεί το θέμα της κάμερας στο Instagram; Που βγάζει τα βίντεο με χαμηλά fps και θολά. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι το note 5 είναι ακόμα vfm και θα συνεχίσει να υποστηρίζεται επαρκώς, ώστε να μιλάμε για μία τριετία απροβλημάτιστης χρήσης (εκτός απρόοπτης βλάβης)?

 

Αν η χρήση είναι η κλασική που κάνει ο απλός χρήστης (φβ, νιβερ, ίντερνετ, φώτο) το λιγότερο 2ετια την βγάζει σίγουρα. Από υποστήριξη θα έχει σίγουρα επίσημα ακόμα ένα χρόνο (όπως είπαν θα πάρει και Android 9) απλά δεν θυμάμαι αν η χιαομι δίνει 2ετη επίσημη υποστήριξη στα κινητά της η περισσότερο. Στα 150 που έχουν δεν θα βρεις πολλες καλύτερες λύσεις από το 5ή το 6.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...