Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το καλώδιο λειτουργεί ως κεραία, άρα είναι απαραίτητο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστό το κινητό μας για να παίξει ραδιόφωνο θέλει ακουστικά στην θύρα audio jack.

Υπάρχει δυνατότητα ταυτόχρονα να παίζει το ραδιόφωνο σε ακουστικά Bluetooth; Το έχει δοκιμάσει κανένας;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το δοκίμασα για σένα και δυστυχώς δεν παίζει δεν έχει τέτοια επιλογή αλλά δεν έχει ούτε και από το μεγάφωνο να παίζει, νομίζω ότι είναι η χειρότερη εφαρμογή ραδιοφώνου σε Android.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει στην 10.3 ver διότι ως γνωστόν στην 11 δεν παίζει το VoWifi.

Όταν θα βγει η αναβάθμιση για την 12, θα το εμφανίσει στο κινητό ή θα πρέπει πρώτα να βάλω την 11?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα για σένα και δυστυχώς δεν παίζει δεν έχει τέτοια επιλογή αλλά δεν έχει ούτε και από το μεγάφωνο να παίζει, νομίζω ότι είναι η χειρότερη εφαρμογή ραδιοφώνου σε Android.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ φίλε. ;-)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι κάτοχος ενός Note 5.

Επειδή έσπασε η οθόνη μπήκα σε διαδικασία έρευνας αγοράς νεου κινητού ή επισκευής.

 

Κάποιες ερωτήσεις.

1. Καταρχήν για να μου μείνει το κινητό σκεφτομαι αγορα οθονης απο ebay κλπ. Είναι αυτές οι οθόνες που βρίσκεις εφαμιλες της αυθεντικης όσων αφορά φωτεινότητα, χρώματα κλπ;

Θα εκτιμούσα αν κάποιος έχει αγοράσει οθόνη να μου υποδείξει και έμεινε ευχαριστημένος να μου υποδείξει ακριβώς ποια οθόνη αγόρασε.

 

2. Έχει η γυναίκα μου ένα redmi 8. Η οθόνη του 5, είναι χάρμα οφθαλμών σε σχέση με του 8 λογω ανάλυσης προφανώς. Παίρνει η κόρη ένα note 8.σαφως υψηλότερη ανάλυση. Αλλά πάλι δίπλα δίπλα με το 5, χάνει στα μάτια μου. Ακομα αυτη την βρίσκω πιο "ξεθωριασμένη" σε σχεση με του note 5. Που οφείλεται αυτή η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες μου ήρθε μήνυμα από την Vodafone ότι μπορώ να ενεργοποιήσω το το wifi calling.

Είναι κάτι που αξίζει να το κάνω στην συσκευή; Κερδίζω κάτι ουσιαστικό;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες μου ήρθε μήνυμα από την Vodafone ότι μπορώ να ενεργοποιήσω το το wifi calling.

Είναι κάτι που αξίζει να το κάνω στην συσκευή; Κερδίζω κάτι ουσιαστικό;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλύτερη ποιότητα κλήσεων μέσω LTE, κλήσεις μέσω WiFi εάν το σήμα είναι χαμηλό ή και ανύπαρκτο, εξοικονομεί ποιο πολύ μπαταρία σε αντίθεση όταν έκανε εναλλαγή η κλήση από 4G σε 3G.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Είμαι κάτοχος ενός Note 5.

 

Επειδή έσπασε η οθόνη μπήκα σε διαδικασία έρευνας αγοράς νεου κινητού ή επισκευής.

 

 

 

Κάποιες ερωτήσεις.

 

1. Καταρχήν για να μου μείνει το κινητό σκεφτομαι αγορα οθονης απο ebay κλπ. Είναι αυτές οι οθόνες που βρίσκεις εφαμιλες της αυθεντικης όσων αφορά φωτεινότητα, χρώματα κλπ;

 

Θα εκτιμούσα αν κάποιος έχει αγοράσει οθόνη να μου υποδείξει και έμεινε ευχαριστημένος να μου υποδείξει ακριβώς ποια οθόνη αγόρασε.

 

 

 

2. Έχει η γυναίκα μου ένα redmi 8. Η οθόνη του 5, είναι χάρμα οφθαλμών σε σχέση με του 8 λογω ανάλυσης προφανώς. Παίρνει η κόρη ένα note 8.σαφως υψηλότερη ανάλυση. Αλλά πάλι δίπλα δίπλα με το 5, χάνει στα μάτια μου. Ακομα αυτη την βρίσκω πιο "ξεθωριασμένη" σε σχεση με του note 5. Που οφείλεται αυτή η διαφορά;

Επειδή έχω πάρει οθόνη από eBay για το redmi note 4 βέβαια κ μάλιστα 2 φορές, διαπίστωσα ότι το τζάμι είναι παντελώς μουφα κ σπάει με το παραμικρό. Φαντάσου έβαλα ένα selfie stick και ράγισε η οθόνη. Τα χρώματα καλά ήταν δεν κατάλαβα διαφορά. Η αφή ήταν ικανοποιητική πολύ λίγες φορές έχανε!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω δύο tempered glasses πού είχα πάρει για το κινητό που όμως ποτέ δεν αγόρασα. Γράφουν για Note 5 pro αλλά νομίζω πως κάνουν και στο 5. Όποιος τα θέλει τα χαρίζω αρκεί να τα παραλάβετε από το χώρο μου . Είμαι Ηλιούπολη Αθήνα , στείλτε p.m.
Link to comment
Share on other sites

Τι λέει βρε παιδιά; Πόσοι μείνατε ακόμα με το εκπληκτικό 5ρι;Με τι rom είστε πλέον; Εγώ σε evoX εδώ και μισό χρόνο και το κινητό είναι σούπερ σε όλα!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι λέει βρε παιδιά; Πόσοι μείνατε ακόμα με το εκπληκτικό 5ρι;Με τι rom είστε πλέον; Εγώ σε evoX εδώ και μισό χρόνο και το κινητό είναι σούπερ σε όλα!!!

 

Havoc-OS ολα καλα ολα ανθηρα

απλα μου λειπει λιγακι το MIUI

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω δύο tempered glasses πού είχα πάρει για το κινητό που όμως ποτέ δεν αγόρασα. Γράφουν για Note 5 pro αλλά νομίζω πως κάνουν και στο 5. Όποιος τα θέλει τα χαρίζω αρκεί να τα παραλάβετε από το χώρο μου . Είμαι Ηλιούπολη Αθήνα , στείλτε p.m.

 

Καλησπερα φιλε. Αυριο θα ειμαι στο indigo στην Ηλιουπολη το πρωι. Να περασω να μου δωσεις το ενα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε. Αυριο θα ειμαι στο indigo στην Ηλιουπολη το πρωι. Να περασω να μου δωσεις το ενα;

Έχω πρωί βάρδια και τελειώνω μετά τίς 4.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, αποφάσισα να κάνω root το κινητό μιας και ακόμα αξίζει σαν συσκευή. Μπορεί να περιγράψει κάποιος ΄συντομα την διαδικασία root?

Γινεται να έχω root αλλά να κρατήσω την miui? Επείσης το xposed framework λειτουργεί μαζί με το magisk?

Τέλος, διάβασα ότι κάποιες εφαρμογές τραπεζων δεν λειτουργούν σε rooted συσκεύες, ισχύει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Το κινητό απλά δε νοιώθει..Σε πρώτο στάδιο ξεκίνα με τη διαδικασία unlock bootloader (Χωρίς αυτό δε γίνεται τίποτα),καθως θα χρειαστεί να περιμένεις μερικές ημέρες μέχρι να σε αφήσει! Ψάξε αυτό σε πρώτο στάδιο και μετά σε μερικές ημέρες μόλις κάνεις unlock θα στα πούμε όλα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Το κινητό απλά δε νοιώθει..Σε πρώτο στάδιο ξεκίνα με τη διαδικασία unlock bootloader (Χωρίς αυτό δε γίνεται τίποτα),καθως θα χρειαστεί να περιμένεις μερικές ημέρες μέχρι να σε αφήσει! Ψάξε αυτό σε πρώτο στάδιο και μετά σε μερικές ημέρες μόλις κάνεις unlock θα στα πούμε όλα!

Καλησπέρα,

Εκανα το unlock, δεν χρειαζόνταν να περιμένω τελικά , έγινε κατευθείαν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εκανα το unlock, δεν χρειαζόνταν να περιμένω τελικά , έγινε κατευθείαν

 

Ίσως μάλλον θα είχες κάνει από πριν το αίτημα για ξεκλείδωμα, να το έχεις ξεκλειδώσει μετά το έχεις κλειδώσει.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μάλλον θα είχες κάνει από πριν το αίτημα για ξεκλείδωμα, να το έχεις ξεκλειδώσει μετά το έχεις κλειδώσει.

 

Καλησπέρα, έχει λίγους μήνες που το unlocking γίνεται σχεδόν αμέσως, όπως δηλαδή και με εμένα. Νόμιζα ότι θα έπρεπε να περιμένω 15 μέρες αλλά τελικά ξεκλειδώθηκε αμέσως. Δέιτε αν θέλετε και το παρακάτω ΄βιντεο σχετικά με τον bootloader

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει λίγους μήνες που το unlocking γίνεται σχεδόν αμέσως, όπως δηλαδή και με εμένα. Νόμιζα ότι θα έπρεπε να περιμένω 15 μέρες αλλά τελικά ξεκλειδώθηκε αμέσως. Δέιτε αν θέλετε και το παρακάτω ΄βιντεο σχετικά με τον bootloader

 

Εγώ που έχω το 8Τ, περίμενα 7 ημέρες, της μητέρας μου το 4Α, 3 ημέρες. Γενικά είναι όπως της καπνήσει την Xiaomi στο θέμα αυτό. Άκουσα από άλλους ότι περίμεναν 2 εβδομάδες. Το ότι έγινε κατευθείαν, σημαίνει πως έκανες την αίτηση για ξεκλειδωμα, έκανες απόπειρα ξεκλειδώματος αλλά σου έλεγε κάποιο χρόνο, το ξέχασες, και τώρα θυμήθηκες, ή το ξεκλείδωσες αλλά μετά το κλείδωσες και τώρα το ξανά ξεκλειδώνεις (μόνο μια φορά περιμένεις στην αναμονή, και μετά όποτε θες).

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

redmi 5 για πρωτη φορα αιτημα ξεκλειδωματος το ξεκλειδωσε αμεσως

εχω την εντυπωση οτι καποια απο τα παλια μοντελα πλεον τα ξεκλειδωνει αμεσα

οσο πιο καινουργιο ειναι το μοντελο εχει χρονο αναμονης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι,

πέρασα τελικά custom rom, την arrow v9.0 , το magisk δουλευει μια χαρα, το gps δεν μπορει να κάνει lock για κάπιο λόγο, έβαλα και ενα magisk module αλλα πάλι τίποτα. Χρησιμοποιώ την εφαρμογη satstrat απο το Fdroid για να μου δείξει τους διαθέσιμους δορυφόρους αλλα δεν μπορεί να κλειδώσει σε κανένα(αυτο με την havoc rom)

Το xposed υποστηρίζεται ? κατέβασα το riru edxposed αλλα το κινητό μπηκε σε bootloop(με την arrow v9.0). Υπάρχει τρόπος να δουλέψει το xposed framework?

Επίσης ποια rom προτείνετε?

Edited by panira
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, αποφάσισα να κάνω root το κινητό μιας και ακόμα αξίζει σαν συσκευή. Μπορεί να περιγράψει κάποιος ΄συντομα την διαδικασία root?

Γινεται να έχω root αλλά να κρατήσω την miui? Επείσης το xposed framework λειτουργεί μαζί με το magisk?

Τέλος, διάβασα ότι κάποιες εφαρμογές τραπεζων δεν λειτουργούν σε rooted συσκεύες, ισχύει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ :)

 

Εδώ έχει ένα πολύ καλό οδηγό για ξεκλείδωμα bootloader και root. Προφανώς δε θα κάνεις το βήμα F (Install a custom rom). Στο βήμα C (Install the TWRP Recovery) προτείνω να κατεβάσεις το ελληνικό TWRP αντί αυτού που προτείνει ο οδηγός.

 

Στο δικό μου έκανα ακριβώς αυτά και το κράτησα με miui (root από την 1η μέρα και όσο το είχα εγώ και τώρα που το έδωσα στη γυναίκα). Για exposed framework δεν μπορώ να σου πω. Για εφαρμογές τραπεζών, στης Eurobank δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω (δυστυχώς παροπλισμένο) ένα note 5 λόγω σπασμένης οθόνης.

Ψάχνοντας κινητό λοιπόν νέο διαπιστώνω ότι το redmi 8 καθώς και το redmi note 8 τα οποία έχουν ώτα άλλα μέλη της ης οικογένειας, έχουν χειρότερη εικόνα σε σχέση με το note 5. Δεν υπάρχει διαφορα στον τύπο των οθονών (ips lcd 16M) όλες, με διάφορα φυσικά στην ανάλυση. Αυτό που μου ξενίζει στις οθόνες των 8 και note 8, είναι αυτή η πιο matte αίσθηση που δίνουν σε σχέση με την πιο καθαρή εικόνα του note 5. Υπάρχει εξήγηση ή η xiaomi απλά άλλαξε τον τύπο του panel ως προς το χειρότερο; Επίσης επειδή βρήκα μεταχειρισμένο ένα κλειδωμένο note 7 γνωρίζει κανείς να μου πει αν αυτή η διαφορά στην οθόνη υφίσταταιει και σε αυτό; Καθότι δεν μπορώ να το χειριστώ λόγω κλειδώματος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...