Jump to content

[myPoll] Επόμενο smartphone - Πόσα χρήματα θα διαθέσετε για την αγορά του;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Πόσα χρήματα θα διαθέσετε για το επόμενο smartphone σας;  

400 members have voted

  1. 1. Πόσα χρήματα θα διαθέσετε για το επόμενο smartphone σας;

    • Πάνω από 500€
      77
    • 300 - 500€
      104
    • 200 - 300
      99
    • 100 - 200€
      92
    • Έως 100€
      11
    • Δεκάρα τσακιστή! - Επιδότηση
      9
    • Άλλο - Αιτιολόγηση
      8


Recommended Posts

Κι εγώ έβαλα πάνω από 500. Πάντα προσπαθούσα να βρω ένα κινητό να αξίζει τα λεφτά του στην μεσαία κατηγορία. Και μετά από ένα χρόνο άρχιζε να με κουράζει με τα κολληματάκια του. Πέρσι πήγα και έδωσα 650 για το galaxy s7 edge και είναι λες βγήκε χθες.

Ήμουν κατά των ναυαρχίδων για λόγω κυρίως της τιμής τους αλλά πλέον προτιμώ να δώσω 200-300 euro παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για 2-3 χρόνια παρά να δώσω 250-300EURO και μέσα στον χρόνο να αρχίσει να με ενοχλεί.

Το κινητό που έχω τώρα το ευχαριστιέμαι ένα χρόνο μετά όπως ευχαριστιόμουν τα προηγούμενα μου κινητά τον πρώτο μήνα αγοράς τους.

Ναυαρχίδα και ας αλλάζω κινητό κάθε 3 χρόνια. Δε με νοιάζει να είναι παλιό το μοντέλο. Με νοιάζει να δουλεύει καλά μέχρι την τελευταία του μέρα.

Άποψή μου πάντα.

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λογω του οτι εχω συμβολαιο με την 3 στην Αγγλια πιστευω για το Note 8 (αν δεν κανει καμια βλακεια η Samsung) θα δώσω το πολυ 99-129 Λιρες
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ* την ερώτηση κατευθυνομενη* από τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας ή από τις διαφημιστικές εταιρείες και ταυτόχρονα* πολύ χαζή,* γιατί είναι λίγοι αυτοί που θα απαντήσουν ειλικρινά ή δεν θα απαντήσουν καθόλου. Τονερωτημα έχει ήδη 1300 + προβολές και γύρω στις 200 ψήφους. Αυτό μετράει στο εξαχθεν αποτέλεσμα;
Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα δεν είναι πόσα αλλά σε πόσο χρόνο.

600 ευρώ για συσκευή που την κρατάς 5 χρόνια, είναι 120 ευρώ ετησίως.

600 ευρώ για συσκευή που την κρατάς 1 χρόνο και την πουλάς 240, είναι 360 ευρώ ετησίως.

Ίδια αρχική τιμή αλλά 3πλάσιο κόστος στην δεύτερη περίπτωση... ;)

 

Πολύ σωστό, έτσι είναι... Δεν είμαι διατεθειμένος να δίνω κάθε χρόνο χρήματα για κινητό, και μάλιστα 400 - 800 €. Προτιμώ να δώσω μια και καλή ένα σεβαστό ποσό (που για τα δικά μου οικονομικά είναι μέχρι 400-500 €) για ένα κινητό που θα κάνω άριστα την δουλειά μου και θα καλύπτει τις απαιτήσεις μου και να το κρατήσω 2 ή και 3 χρόνια. Το αν ενδιάμεσα θα βγει νεώτερο μοντέλο που θα είναι λίιιιγο πιο γρήγορα, θα έχει λίιιγη καλύτερη οθόνη, θα κρατά η μπαταρία του λιιιιγο περισσότερο δεν με αφορά και το θεωρώ (σόρρυ κιόλας) γελοίο... Για μένα το κινητό είναι εργαλείο και δεν εννοώ επαγγελματικά. Ούτε το θέλω για να είμαι με τις ώρες στα social media ή να παίζω παιχνίδια. Το θέλω για σωστή επικοινωνία σε όλα τα δυνατά και σύγχρονα επίπεδα, να έχει μια άριστη κάμερα, να δουλεύει άψογα με τις εφαρμογές που πραγματικά χρειάζομαι και μου διευκολύνουν την ζωή σε πρακτικό επίπεδο, να μην κολλά και να μην έχει μικροπροβλήματα κάθε 3 και λίγο. Και φυσικά να με καλύπτει αισθητικά...

Και μέχρι στιγμής και από τον Απρίλιο του 16 το LG V10 μου με έχει ικανοποιήσει απόλυτα σε όλα ανεξαιρέτως τα επίπεδα. Οπότε με βάση αυτό και ιδίως τις δικές μου ανάγκες και θέλω, ίσως μετά από 1 και μάλλον 2 χρόνια να ξαναδώσω ένα αντίστοιχο ποσό (~420 μου στοίχισε) για το επόμενο κινητό μου...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ξοδεύω όσα παίρνω από το κινητό που έχω και δίνω σαν μεταχειρισμένο συν 20-50 ευρώ επιπλέον για κάποιο άλλο συνήθως και αυτό μεταχειρισμένο από αγγελία. Συνολικά γύρω στα 200 μου βγαίνει συνήθως και παίρνω κάποιο high-end διετίας. Θεωρώ πως αυτό συμφέρει καλύτερα έχοντας δοκιμάσει αξιόλογες συσκευές από άτομα που τις προσέχουν.
Link to comment
Share on other sites

Πανω απο $750 οσο αξιζει ενα Google Pixel που θα μ ερθη την αλλη Δευτερα απο την Αγγλια με το καλο.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ* την ερώτηση κατευθυνομενη* από τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας ή από τις διαφημιστικές εταιρείες και ταυτόχρονα* πολύ χαζή,* γιατί είναι λίγοι αυτοί που θα απαντήσουν ειλικρινά ή δεν θα απαντήσουν καθόλου. Τονερωτημα έχει ήδη 1300 + προβολές και γύρω στις 200 ψήφους. Αυτό μετράει στο εξαχθεν αποτέλεσμα;

 

Η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο. Το myphone είναι φόρουμ, δεν είναι η ΕΛΣΤΑΤ. Βάζει ένα poll κι όποιος θέλει, δημοκρατικότατα, απαντάει.

 

Στα του θέματος, έδωσα 399€ για το OP3, πιο παλιά 420 για το Meizu Pro 5 και ήταν/ είναι και τα 2 άψογα για μένα. Στο μέλλον μέχρι 400, ίσως και λιγότερα γιατί δε νομίζω πως ένα κινητό αξίζει παραπάνω χρήματα και επιπλέον αν βρεις κάποιο καλό deal ουσιαστικά μπορείς να πάρεις ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί με αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απαιτητική στα τηλέφωνα μου, γι'αυτό και προτιμώ να δίνω μέχρι 200ευρω από Κίνα για κινητά που μου βγάζουν 3 χρόνια ανετα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το poll αγαπητέ, έχει λειψες ερωτήσεις . Μια ερωτηση η οποια δεν υπάρχει και αποτυπώνεται εδώ μέσα είναι και η

Αυτή που επισημάνθηκε από αλλά μέλη και εν συντομία λέει τα εξής: κάθε ποσα χρονια αλλαζετε κινητο και πόσα χρήματα δινετε; Και δεν ειναι παράνοια. Παρανοια ειναι να πιστευεις εσυ οτι σου σερβίρουν σαν poll, έτσι στα ξαφνικά, χωρίς να δικαιολογει ο συντακτης του την ανάγκη ύπαρξης του. Σε τι ενδιαφερει τα υπολοιπα μελη του φόρουμ αν κάποιος θα δώσει 100 ή 1000 ευρω να αγοράσει ένα κινητο; Σε πληροφορω κανεναν . Άλλωστε το φόρουμ είναι πρωτίστως πληροφοριακό και ενημερωτικό προς τους άλλους χρήστες. Η συγκεκριμένη ερώτηση όμως δεν απευθύνεται στους υπόλοιπους χρηστες, άλλα εξυπηρετεί άλλος σκοπους. Και σε κάθε περίπτωση οφείλει ο συντάκτης του συγκεκριμένου poll να δικαιολογήσει την ανάγκη για το ερώτημα του καθώς και τον τρόπο επιλογής των ερωτήσεων. Αυτά αγαπητέ fan boy

Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι από 200 έως 300 ευρώ βρίσκεις ένα αξιοπρεπές κινητό να καλύπτεις ωραία και καλά τις ανάγκες σου. Περισσότερα νομίζω είναι υπερβολή, για το δικό μου μπάτζετ . Βέβαια πολλές φορές ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις (όχι πάντα..). Και σίγουρα αν κάποιος διαθέτει την οικονομική άνεση κατανοώ απόλυτα το λόγο που μπορεί να δίνει πολλά περισσότερα χρήματα για πολλούς και διάφορους λόγους.
Link to comment
Share on other sites

Το poll αγαπητέ, έχει λειψες ερωτήσεις . Μια ερωτηση η οποια δεν υπάρχει και αποτυπώνεται εδώ μέσα είναι και η

Αυτή που επισημάνθηκε από αλλά μέλη και εν συντομία λέει τα εξής: κάθε ποσα χρονια αλλαζετε κινητο και πόσα χρήματα δινετε; Και δεν ειναι παράνοια. Παρανοια ειναι να πιστευεις εσυ οτι σου σερβίρουν σαν poll, έτσι στα ξαφνικά, χωρίς να δικαιολογει ο συντακτης του την ανάγκη ύπαρξης του. Σε τι ενδιαφερει τα υπολοιπα μελη του φόρουμ αν κάποιος θα δώσει 100 ή 1000 ευρω να αγοράσει ένα κινητο; Σε πληροφορω κανεναν . Άλλωστε το φόρουμ είναι πρωτίστως πληροφοριακό και ενημερωτικό προς τους άλλους χρήστες. Η συγκεκριμένη ερώτηση όμως δεν απευθύνεται στους υπόλοιπους χρηστες, άλλα εξυπηρετεί άλλος σκοπους. Και σε κάθε περίπτωση οφείλει ο συντάκτης του συγκεκριμένου poll να δικαιολογήσει την ανάγκη για το ερώτημα του καθώς και τον τρόπο επιλογής των ερωτήσεων. Αυτά αγαπητέ fan boy

Έχεις δίκιο. Οι εταιρείες ερευνών αντί να πάρουν τα επίσημα στοιχεία πωλήσεων από λιανέμπορες ή τις ίδιες τις εταιρείες, λένε στο myphone να κάνει κάνα poll... Ό,τι να 'ναι...

Θες να μας πεις και τους σκοπούς που εξυπηρετούν; Αφού τους ξέρεις ήδη.

Επίσης κάνε κάνα Google translate στο "fan boy" μπας και μάθεις να το χρησιμοποιείς εκεί που κολλάει.

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έως 200 θα δώσω όταν δωσω. Υπάρχουν και οι προσφορές όπως και τα μεταχειρισμένα.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Εσκασα 530€ πέρσυ το Σεπτέμβρη για το S7 edge και δεν το μετανιώνω και θα μείνει η main συσκευή μου για τουλάχιστον 1 χρόνο ακόμη. Επειδή το μικρόβιο δεν φεύγει όμως προχθές παρήγγειλα ένα mi5 σαν δεύτερη συσκευη στα 200€. Εξαρτάται λοιπόν από διάφορους παράγοντες και γενικώς μου αρέσει να δοκιμάζω vfm συσκευές σαν δεύτερες (πριν είχα το mic4c για κάνα 6 μηνο, παίζει ακόμη και σαν δευτέρο το Galaxy Nexus που ακόμη φλασαρω Roms! ) :lol:
Link to comment
Share on other sites

Από 100 έως 200 προσπαθώντας να μην ξεπεράσω τα 150.

Για το μόνο πού θα έδινα ένα 20αρικο παραπάνω από τα 150 θα ήταν το 950xl.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 200 το πολυ και παλι απο κινα αλλα μονον οταν χαλασει αυτο που εχω εδω και τρια χρονια απο κινα και το οποιο δουλευει αψογα ακομα και σημερα lenovo a806

:)

Link to comment
Share on other sites

εδινα πανω από 400 ευρω για αγορά κινητού.πλεον επειδή βγαινουν καλα κινητα και σε πολυ χαμηλοτερες τιμές και επιδη διαπίστωσα ότι όλα τα κινητα μα όλα έχουν ημερομηνια ληξης,όπως και απαξιωση τιμης σε συντομο σχετικα διαστημα δε προκειται να δωσω ποτε πανω απο 200
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "δεκάρα τσακιστή - επιδότηση" τι ακριβώς σημαίνει; Για να πάρεις σήμερα καλό κινητό αποκλειστικά με επιδότηση σημαίνει πολύυυυυ γενναία επιδότηση ή πολύυυ γενναία πάγια δηλαδή πολλά λεφτά. Εκτός κι αν μιλάμε για αυτά που με το χαμηλότερο πάγιο τα δίνουν δωρεάν δηλαδή κινητά των 30 ευρώ. Κάποιος που μπορεί να πάρει ένα κινητό των 500 ευρώ με επιδότηση φανερώνει πολλά περισσότερα για την οικονομική του κατάσταση σε σχέση με κάποιον που θα δώσει άπαξ το 500άρι χωρίς συμβόλαιο.. αν το ζητούμενο του poll είναι αυτό φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα μπορέσω να συνεχίσω τον διάλογο με ένα άνθρωπο που έχει σαν ψευδώνυμο το ειμαι καλα. Γιατί ο άνθρωπος που έχει αυτό το ψευδώνυμο προφανώς είναι ή εκτός πραγματικοτητας ή έχει όλα τα προβλήματα του λυμένα ή κατι παίρνει και δεν το μαρτυράει. Οι διάλογοι μας είναι σε κοινή χρήση, σε ανάγνωση των υπολοίπων χρηστών, οι οποίοι θα βγάλουν τα δικά τους συμπερασματα. Εσύ και εγω έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Συνέχισε τη ζωή σου ευτυχισμένα και να είσαι καλά
Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι κατι το οποιο διατρεχει τοσους πολλους κινδυνους απο πεσιματα γλυστριματα κακουχιες κλπ δεν αξιζει με τιποτα πανω απο 200 βαρια 300 ευρω.

Εχω παρει στο παρελθον ολη τη σειρα note με 500αρια και οφειλω να ομολογησω οτι πιο πολυ φοβομουν μη μου πεσουν σπασουν χτυπησουν κλπ παρα τα χαρηκα.

Το κινητο που εχω εδω και 1 χρονο, xiaomi mi max, το πληρωσα 200 ευρω και το εχω καταχαρει. Οταν αποφασισω να το αλλαξω, θα παιξω στα ιδια λεφτα.

Εκτος εαν η σαμσουνγκ βγαλει επιτελους ενα πραγματικά καλο note (χλωμο, λογω edge trend που σιχαινομαι) και με βαλει σε πειρασμο, που και παλι δυσκολα θα ενδώσω.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το op3 πέρυσι.

 

Φέτος μάλλον θα το δώσω στη κοπέλα μου και θα πάρω κάποιο πιθανότατα από Κίνα μεριά φετινό.

 

Τα χρήματα που έχω σκοπό να δώσω φέτος δεν θα είναι περισσότερα από 300 €.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έλεγα πως πάνω από 150€ είναι πολλά, μέχρι που βρήκα το 950 XL στα 250€ και μπήκαν μέσα μου οι διαόλοι! Ευτυχώς δεν το μετάνιωσα. Αποδείχτηκε πολύ καλύτερο από ότι περίμενα αν και το φοβόμουν λίγο, διαβάζοντας περί προβλημάτων software και hardware. Για το μέλλον, αν δεν βγάλει η μικρομαλακή κανένα Surface phone, δεν βλέπω να δίνω ούτε ευρώ τσακιστό για άλλο κινητό, μέχρι το τερατάκι να παραδώσει πνεύμα.
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα δεν έδινα πάνω απο 250 τα τελευταία χρόνια. Τώρα ψήφισα 300-500 γιατί μιας και έχω απογοητευτεί απο αυτά που είδα και διαβάζω για τα wm10 θα πάω σε iOS μεταχειρισμένο εκτός και αν σκάσει μύτη κανένα καλό windows phone. Είδωμεν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει να είναι τελευταίο μοντέλο, αλλά να το βγάζω στο τραπέζι και να πέφτουν σαγώνια.

Γι'αυτό το τρίμηνο επέλεξα ένα ταπεινό iphone 4s.

To iphone 4s elite gold edition. Φυσικά δεν έχω βγάλει το ταμπελάκι της τιμής του απο πάνω.

Το τρίμηνο αλλάζει 1/7 και ψάχνομαι. Παρακαλώ προτείνετε μου κάποιο.

30/6 θα το δωρίσω στην ανηψιά μου που θα το κάνει δώρω στην barbie της.

Link to comment
Share on other sites

Δεκέμβριο του 2014 αγόρασα το coolpad μου 100 ευρώ μεταχειρισμένο. Άλλαξα φέτος μια μπαταρία και ... έχουμε μέλλον.

Εκτός από το ένα και μοναδικό πρόβλημα που παρουσιάστηκε (φέτος) στη rom που του φόρεσα (τότε) και το διόρθωσα, άλλα κολλήματα η bugs δεν είδα ποτέ και από ότι φαίνεται δεν πρόκειται να δω. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...