Jump to content

Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βαγγέλη μόνο με cosmote rom δουλεύει στο s8

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλή Χρονιά Ευάγγελε, σε ευχαριστώ, πως γίνεται όμως;

Πρέπει να την περάσω και από που; είμαι σε περιοχή με ανύπαρκτο σήμα και με εξυπηρετούσε αφάνταστα η υπηρεσία αυτή.

Στο Ματε 10 από media Mark το είχα και δούλευε ρολόι.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά έφτιαξα επιτέλους το πρόβλημα με το ακουστικό. Δώστε βάση γιατί αργά ή γρήγορα θα συμβεί και σε άλλους λόγο χρήσης.

Λοιπόν, πριν μερικές μέρες μετά το update που έκανα, διαπίστωσα ότι ο ήχος στο ακουστικό έπεσε από το 100% στο υπό το μηδέν (έτσι ακουγόταν, στο τέρμα ρυθμισμένο εννοείται). Οπότε φαντάστηκα ότι θα ήταν από το update.

Φυσικά προσπάθησα να καθαρίσω το ακουστικό, άσχετα αν φαινόταν πεντακάθαρο ακόμα και με έλεγχο από φακό για macro. Χρησιμοποίησα λοιπόν μια οδοντογλυφίδα περιμετρικά, αυτοκόλλητα για αφαίρεση σκόνης από παλιά screen protectors και ελάχιστο πεπιεσμενο αέρα που είχε απομείνει στο σπρέι.

Δεν είδα καμία διαφορά, οπότε άρχισα να δοκιμάσω διάφορα softwareικά για να κάνω debug και να βρω τι φταίει.

Τίποτα δεν έλυσε το πρόβλημα οπότε είπα να δοκιμάσω τον πιο μπακάλικο τρόπο που έβλεπα παντού για καθαρισμό του ακουστικού.. Στεγνή οδοντόβουρτσα!

Έτριψα μερικά δευτερόλεπτα προς κάθε κατεύθυνση και δεν είδα καθόλου σκόνη να βγαίνει προς τα έξω, ούτε στο ελάχιστο.

Παρόλα αυτά, δοκιμασα να κάνω μια κλήση άμεσα και ο ήχος επανήλθε στο μέγιστο!!

Και δεν μιλάμε για μικρή αύξηση, αλλά για τεράστια. Άκουγα ελάχιστα τον συνομιλητή μου ΜΟΝΟ σε κλειστό χώρο χωρίς κανένα θόρυβο και με το κινητό πιεσμένο πάνω στο αυτί, ενώ τώρα που επέστρεψε στα κανονικά επίπεδα έχω την ένταση στη μέση και είναι ήδη πολύ δυνατά!

Αν λοιπόν κάποιος δει κάτι παρόμοιο, ξέρει τι πρέπει να κάνει!!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφτιαξα επιτέλους το πρόβλημα με το ακουστικό. Δώστε βάση γιατί αργά ή γρήγορα θα συμβεί και σε άλλους λόγο χρήσης.

Λοιπόν, πριν μερικές μέρες μετά το update που έκανα, διαπίστωσα ότι ο ήχος στο ακουστικό έπεσε από το 100% στο υπό το μηδέν (έτσι ακουγόταν, στο τέρμα ρυθμισμένο εννοείται). Οπότε φαντάστηκα ότι θα ήταν από το update.

Φυσικά προσπάθησα να καθαρίσω το ακουστικό, άσχετα αν φαινόταν πεντακάθαρο ακόμα και με έλεγχο από φακό για macro. Χρησιμοποίησα λοιπόν μια οδοντογλυφίδα περιμετρικά, αυτοκόλλητα για αφαίρεση σκόνης από παλιά screen protectors και ελάχιστο πεπιεσμενο αέρα που είχε απομείνει στο σπρέι.

Δεν είδα καμία διαφορά, οπότε άρχισα να δοκιμάσω διάφορα softwareικά για να κάνω debug και να βρω τι φταίει.

Τίποτα δεν έλυσε το πρόβλημα οπότε είπα να δοκιμάσω τον πιο μπακάλικο τρόπο που έβλεπα παντού για καθαρισμό του ακουστικού.. Στεγνή οδοντόβουρτσα!

Έτριψα μερικά δευτερόλεπτα προς κάθε κατεύθυνση και δεν είδα καθόλου σκόνη να βγαίνει προς τα έξω, ούτε στο ελάχιστο.

Παρόλα αυτά, δοκιμασα να κάνω μια κλήση άμεσα και ο ήχος επανήλθε στο μέγιστο!!

Και δεν μιλάμε για μικρή αύξηση, αλλά για τεράστια. Άκουγα ελάχιστα τον συνομιλητή μου ΜΟΝΟ σε κλειστό χώρο χωρίς κανένα θόρυβο και με το κινητό πιεσμένο πάνω στο αυτί, ενώ τώρα που επέστρεψε στα κανονικά επίπεδα έχω την ένταση στη μέση και είναι ήδη πολύ δυνατά!

Αν λοιπόν κάποιος δει κάτι παρόμοιο, ξέρει τι πρέπει να κάνει!!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Νικο, μηπως σου ειχε βραχει το ακουστικο και γι αυτο δεν ακουγοταν?

Γιατι το σεναριο της σκονης μου φαινεται απιθανο. Δεν μου εχει τυχει ποτε , σε κανενα κινητο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νικο, μηπως σου ειχε βραχει το ακουστικο και γι αυτο δεν ακουγοταν?

Γιατι το σεναριο της σκονης μου φαινεται απιθανο. Δεν μου εχει τυχει ποτε , σε κανενα κινητο.

Όχι Γιάννη είμαι σίγουρος. Ποτέ δεν ακούμπησε νερό στην συσκευή ως τώρα.

Αλλά και να υπήρχε υγρασία, με τον αέρα που έριξα θα έφευγε σίγουρα!

Ούτε σε εμένα έτυχε ποτέ θέμα με σκόνη κλπ σε μικρόφωνα/ακουστικά κ.ο.κ, αλλά απ ότι φαίνεται για όλα υπάρχει πρώτη φορά :lol:

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά Ευάγγελε, σε ευχαριστώ, πως γίνεται όμως;

Πρέπει να την περάσω και από που; είμαι σε περιοχή με ανύπαρκτο σήμα και με εξυπηρετούσε αφάνταστα η υπηρεσία αυτή.

Στο Ματε 10 από media Mark το είχα και δούλευε ρολόι.

 

Καλή Χρονιά χρόνια πολλά!

Μπορείς να κατεβάσεις την τελευταία κοσμοτε ρομ από το sammobile και να την περάσεις με Odin.

Υπάρχει νομίζω οδηγός στο forum αλλά δεν τον βρίσκω να στον παραθέσω..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Όχι Γιάννη είμαι σίγουρος. Ποτέ δεν ακούμπησε νερό στην συσκευή ως τώρα.

Αλλά και να υπήρχε υγρασία, με τον αέρα που έριξα θα έφευγε σίγουρα!

Ούτε σε εμένα έτυχε ποτέ θέμα με σκόνη κλπ σε μικρόφωνα/ακουστικά κ.ο.κ, αλλά απ ότι φαίνεται για όλα υπάρχει πρώτη φορά :lol:

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Έτσι φαίνεται!! :lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει αν γίνεται στο μονόκαρτο να μπει δεύτερη σιμ κ αν κάποιος έχει δοκιμάσει τους sim adapter που κυκλοφορούν να μας πει εντυπώσεις κ αν κάνουν δουλειά. Έχω δει ότι υπάρχουν κ bluetooth
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφτιαξα επιτέλους το πρόβλημα με το ακουστικό. Δώστε βάση γιατί αργά ή γρήγορα θα συμβεί και σε άλλους λόγο χρήσης.

Λοιπόν, πριν μερικές μέρες μετά το update που έκανα, διαπίστωσα ότι ο ήχος στο ακουστικό έπεσε από το 100% στο υπό το μηδέν (έτσι ακουγόταν, στο τέρμα ρυθμισμένο εννοείται). Οπότε φαντάστηκα ότι θα ήταν από το update.

Φυσικά προσπάθησα να καθαρίσω το ακουστικό, άσχετα αν φαινόταν πεντακάθαρο ακόμα και με έλεγχο από φακό για macro. Χρησιμοποίησα λοιπόν μια οδοντογλυφίδα περιμετρικά, αυτοκόλλητα για αφαίρεση σκόνης από παλιά screen protectors και ελάχιστο πεπιεσμενο αέρα που είχε απομείνει στο σπρέι.

Δεν είδα καμία διαφορά, οπότε άρχισα να δοκιμάσω διάφορα softwareικά για να κάνω debug και να βρω τι φταίει.

Τίποτα δεν έλυσε το πρόβλημα οπότε είπα να δοκιμάσω τον πιο μπακάλικο τρόπο που έβλεπα παντού για καθαρισμό του ακουστικού.. Στεγνή οδοντόβουρτσα!

Έτριψα μερικά δευτερόλεπτα προς κάθε κατεύθυνση και δεν είδα καθόλου σκόνη να βγαίνει προς τα έξω, ούτε στο ελάχιστο.

Παρόλα αυτά, δοκιμασα να κάνω μια κλήση άμεσα και ο ήχος επανήλθε στο μέγιστο!!

Και δεν μιλάμε για μικρή αύξηση, αλλά για τεράστια. Άκουγα ελάχιστα τον συνομιλητή μου ΜΟΝΟ σε κλειστό χώρο χωρίς κανένα θόρυβο και με το κινητό πιεσμένο πάνω στο αυτί, ενώ τώρα που επέστρεψε στα κανονικά επίπεδα έχω την ένταση στη μέση και είναι ήδη πολύ δυνατά!

Αν λοιπόν κάποιος δει κάτι παρόμοιο, ξέρει τι πρέπει να κάνει!!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Μιλάς για λόγους χρήσης.. Τι ακριβώς εννοείς ? Πόσες ώρες συνολικά ομιλίας έχεις και πόσο καιρό έχεις την συσκευή ? Για να υπάρχει και ένα μέτρο σύγκρισης πάντα

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για λόγους χρήσης.. Τι ακριβώς εννοείς ? Πόσες ώρες συνολικά ομιλίας έχεις και πόσο καιρό έχεις την συσκευή ? Για να υπάρχει και ένα μέτρο σύγκρισης πάντα
Η συσκευή είναι 6 μηνών περίπου και από ομιλία ελάχιστα μιας και χρησιμοποιώ το i7 για τηλέφωνα. Περίπου μιση ωρα τη μέρα θα έλεγα κλήσεις για τα προσωπικά τηλεφωνήματα που το έχω!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

διάβασα για τα τηλέφωνα samsung galaxy s8 plus οτι έχουν θέμα με bootloop και για την μπαταρία οτι αν σβήσει η συσκευή θα είναι νεκρή όταν προσπαθήσεις να την φορτίσεις;

τζαμπα ήταν τα λεφτά μας δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

διάβασα για τα τηλέφωνα samsung galaxy s8 plus οτι έχουν θέμα με bootloop και για την μπαταρία οτι αν σβήσει η συσκευή θα είναι νεκρή όταν προσπαθήσεις να την φορτίσεις;

τζαμπα ήταν τα λεφτά μας δηλαδή;

Ναι έτσι είναι. Πούλησέ το άμεσα. Χαχα. Σε όλα τα τηλέφωνα υπάρχουν θέματα και μικροbugs. Εάν είσαι τόσο άτυχος, τι να πω. Επίσης οι μπαταρίες δεν θα πρέπει να πηγαίνουν ποτέ στο 0% και αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

διάβασα για τα τηλέφωνα samsung galaxy s8 plus οτι έχουν θέμα με bootloop και για την μπαταρία οτι αν σβήσει η συσκευή θα είναι νεκρή όταν προσπαθήσεις να την φορτίσεις;

τζαμπα ήταν τα λεφτά μας δηλαδή;

Χρόνια πολλά!

Θέμα με bootloops δεν έχω ακούσει και δεν νομίζω να υπήρχε και να μην το ξέραμε.

Αυτό που λες για τη μπαταρία, αφορά το note 8, όχι το s8 και βέβαια αφορά κάποιες λίγες προβληματικές συσκευές, όχι όλες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση που όλα αυτά τα <<προβλήματα>> έκαναν την εμφάνιση τους έτσι ξαφνικά μετά το σκάνδαλο με το δούλεμα που κάνει το μήλο στους κατόχους του. Έτσι τροφή για σκέψη...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση που όλα αυτά τα <<προβλήματα>> έκαναν την εμφάνιση τους έτσι ξαφνικά μετά το σκάνδαλο με το δούλεμα που κάνει το μήλο στους κατόχους του. Έτσι τροφή για σκέψη...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και έλεγα να μη το πω...αυτό και η καταπληκτική έρευνα που βγάζει πρώτο gadget το iPhone ...lol

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι 6 μηνών περίπου και από ομιλία ελάχιστα μιας και χρησιμοποιώ το i7 για τηλέφωνα. Περίπου μιση ωρα τη μέρα θα έλεγα κλήσεις για τα προσωπικά τηλεφωνήματα που το έχω!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Έχω την συσκευή τρίτο μήνα τώρα και έχω, με ένα γρήγορο υπολογισμό που έκανα, το ελάχιστο 45΄ - 50΄ ομιλίας την μέρα και μόνιμο συγχρονισμό και mail + sms καθημερινά λόγο δουλειάς. Το ακουστικό δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα, γενικά η συσκευή βασικά, και έχω και περίπου 2 μέρες διάρκεια μπαταρίας. Έχω την εντύπωση πως όπως είπε και κάποιος ακόμα μάλλον κάτι έτυχε σε εσένα με υγρασία ή τελείως τυχαίο καθώς με πολύ μεγαλύτερη χρήση σε αρκετά μικρότερο χρόνο η συσκευή δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό θέμα!

Σε απόλυτη σύγκριση με ένα iphone 8 που μου έχουν δώσει από την δουλειά τον τελευταίο μήνα δεν θέλετε να ακούσετε διαφορές για τα περιβόητα iphone τα οποία είναι επιεικώς κάτω του μετρίου σε σύγκριση με το S8+ που χρησιμοποιώ ως κύρια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την συσκευή τρίτο μήνα τώρα και έχω, με ένα γρήγορο υπολογισμό που έκανα, το ελάχιστο 45΄ - 50΄ ομιλίας την μέρα και μόνιμο συγχρονισμό και mail + sms καθημερινά λόγο δουλειάς. Το ακουστικό δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα, γενικά η συσκευή βασικά, και έχω και περίπου 2 μέρες διάρκεια μπαταρίας. Έχω την εντύπωση πως όπως είπε και κάποιος ακόμα μάλλον κάτι έτυχε σε εσένα με υγρασία ή τελείως τυχαίο καθώς με πολύ μεγαλύτερη χρήση σε αρκετά μικρότερο χρόνο η συσκευή δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό θέμα!

Σε απόλυτη σύγκριση με ένα iphone 8 που μου έχουν δώσει από την δουλειά τον τελευταίο μήνα δεν θέλετε να ακούσετε διαφορές για τα περιβόητα iphone τα οποία είναι επιεικώς κάτω του μετρίου σε σύγκριση με το S8+ που χρησιμοποιώ ως κύρια συσκευή.

 

Δεν έχει να κάνει με το πόση ώρα είναι στο αυτί βρε παιδιά, η σκόνη θα μαζευτεί από τσέπες, όταν το αφήνεις στο τραπέζι, παραλίες κλπ.

Έτυχε μια φορά σε μενα, το έγραψα για να ξέρει όποιος δει κάτι παρόμοιο τι να κάνει!

Τώρα είτε μιλήσεις στο τηλ σε 3 μήνες όσο μιλήσω εγώ σε 6 (από το s8), είτε έχεις τον συγχρονισμό ανοιχτό, είτε στέλνεις sms, είτε δεν σ'αρέσει το ios, νομίζω δεν έχει καμία διαφορά στη σκόνη που κάποια στιγμή θα μαζευτεί :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση που όλα αυτά τα <<προβλήματα>> έκαναν την εμφάνιση τους έτσι ξαφνικά μετά το σκάνδαλο με το δούλεμα που κάνει το μήλο στους κατόχους του. Έτσι τροφή για σκέψη...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Που εκαναν την εμφανιση τους αυτα τα προβληματα? Εχουν αναφερθει bootloops για το s8?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

διάβασα για τα τηλέφωνα samsung galaxy s8 plus οτι έχουν θέμα με bootloop και για την μπαταρία οτι αν σβήσει η συσκευή θα είναι νεκρή όταν προσπαθήσεις να την φορτίσεις;

τζαμπα ήταν τα λεφτά μας δηλαδή;

 

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία σε όλους.

Από τη στιγμή φίλε μου που κανένας από μας δεν έχει πρόβλημα μέχρι στιγμής μην ασχολείσαι καθόλου με το θέμα.

Μετά από επτά μήνες χρήσης περίπου με το κινητό και έχοντας βγει και άλλα τηλέφωνα αυτή τη στιγμή στην αγορά ακόμα θεωρώ το S8 Plus την καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη επιλογή κινητού τηλεφώνου στην αγορά και ας μας έχει αφήσει η Samsung στην χειρότερη έκδοση του Android την 7 θα προτιμούσα βέβαια να μας έδινε την 7,1 παρά την 8 που δείχνει ότι έχει προβλήματα αυτή ακόμα.

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση αλλά μπορώ στην Ευρώπη να βάλω την beta του Oreo; Και αν ναι, οταν βγει κανονικα πρεπει να κανω format ή θα παρει απο πανω update;
Link to comment
Share on other sites

Οταν με το καλο βγει η ορεο ποια ρομ πιστευετε οτι ειναι παροδοσιακα η πιο καλη σταθερη και εχει καλη αποδοση γενικα?

Γερμανικη, αγγλική ή ολες είναι ιδιες δε παιζει καποιο ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν με το καλο βγει η ορεο ποια ρομ πιστευετε οτι ειναι παροδοσιακα η πιο καλη σταθερη και εχει καλη αποδοση γενικα?

Γερμανικη, αγγλική ή ολες είναι ιδιες δε παιζει καποιο ρόλο?

 

Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις απο πριν.... το μονο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δούμε πως θα παει στην αρχή και μετα μετα αποφασίζεις!

Ετσι και αλλιως επειδή ειναι μεγάλη αναβάθμιση θα κάνουμε ολοι factory reset, επομένως υπομονή και βλέπουμε!

Εγω βέβαια δεν αλλαζω την cosmote γιατί το wifi calling ειναι οτι καλύτερο υπάρχει στα smartphone μεχρι τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις απο πριν.... το μονο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δούμε πως θα παει στην αρχή και μετα μετα αποφασίζεις!

Ετσι και αλλιως επειδή ειναι μεγάλη αναβάθμιση θα κάνουμε ολοι factory reset, επομένως υπομονή και βλέπουμε!

Εγω βέβαια δεν αλλαζω την cosmote γιατί το wifi calling ειναι οτι καλύτερο υπάρχει στα smartphone μεχρι τώρα!

αυτο το wifi calling πρέπει να το δώσουν κ στα EUR. Αν δεν κανω λάθος στο s7 eur εχουν δωσει wifi calling και volte

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...