Jump to content

Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απαντώ έτσι απλά για να απαντήσω...το τηλέφωνο το εχω στο σεταρισμα όπως και έγραψα παραπάνω...σε αυτή την διαδικασία δεν χρειαζόταν να έχω τα πάντα ανοιχτά...αυτα από την επόμενη φόρτιση και μετά...

Εμ πάση περιπτώσει δεν είναι απαραίτητο για κάποιους να έχουν το τηλέφωνο στο 100% φουλ λειτουργία...αλλα όταν χρειαστούν το 100% να τους το δίνει χωρίς προβλήματα...και εγώ χρησιμοποίησα το 4g data για κάνα 20λεπτο για δοκιμές όπως και το gps για κάνα τέταρτο να δω ότι δουλεύει σωστά όπως και το Bluetooth και την κάμερα και 4k βίντεο να δω ότι όλα λειτουργούν σωστά αλλά όπως είδες δεν τα έλαβα υπόψη μου...

Και επαναλαμβάνω ότι το τηλέφωνο με φουλ τα πάντα ανοιχτά θα βγάζει 4 με 5 ώρες μάξιμουμ οθόνη στην διάρκεια μιας μέρας...δεν το βλέπω για παραπάνω...

Και να θυμάστε ότι δεν είμαι Samsung fun boy μιας και δίπλα του έχω το Mate 9 dual sim 6g-128g....

Προφανώς και ο καθένας σετάρει την συσκευή του όπως τον βολεύει..αλλά όταν το κάνει απλά για να "αποδείξει" ότι η μπαταρία είναι σούπερ...αυτό θέλω να καυτηριάσω...

Κι εγώ είμαι fanboy της Samsung αλλά κάποια πράγματα καλό είναι να μην προσπαθούμε να τα ωραιοποιούμε...και της δικής μου της συσκευής η μπαταρία είναι απαράδεκτη..όχι όμως και το κινητό overall..

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαβάζοντας για χρήση συσκευής χωρίς εκμετάλλευση όλων των δυνατοτήτων για να κρατήσει η μπαταρία, ότι το προηγούμενο μοντέλο είναι ενός συν έτους και η σύγκριση από τον ίδιο χρήστη με τις ίδιες εφαρμογές και την ίδια σχεδόν ρουτίνα δεν είναι σωστό αποτέλεσμα, ήθελα να γράψω..

Έχω s7 edge από τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας, άλλαξα ένα σωρό τηλέφωνα και αυτή την στιγμή γράφω από το τρίτο (αν θυμάμαι καλά) s7 edge.

Είναι ούτε δύο μηνών πράγμα που σημαίνει ότι παρόλο που είναι προηγούμενο μοντέλο, είναι καινούργια συσκευή.

Με ένα s8 plus που θέλω να πάρω, με τις ίδιες εφαρμογές και την ίδια σχεδόν καθημερινότητα, η σύγκριση που θα κάνω για την διάρκεια μπαταρίας θα είναι 99% έγκυρη.

 

Στο θέμα μη αξιοποίησης δυνατοτήτων.

Μ αρέσει το μαύρο!

Μαύρη συσκευή μαύρη θήκη μαύρο θέμα.

Κάνοντας το μαύρο οικονομία στην amoled δεν το αξιοποιώ πλήρως?

Δουλεύω sigic 5 φορές τον χρόνο, όταν θα πάω σε μια ξένη πόλη και θα ψάξω μια διεύθυνση.

Στην πρόγνωση καιρού, έχω αποθηκευμένη την πόλη μου και κάθε 3 ώρες ενημερώνετε.

Αφού 300 μέρες τον χρόνο στην ίδια πόλη μένω.

Έχω κλειστή την τοποθεσία λοιπόν.

Αφού δεν μου χρειάζεται, δεν το αξιοποιώ πλήρως?

Από την άλλη δουλεύω πολύ data και chrome, viber και Facebook.

Είμαι δίπλα στο ρουτερ και επειδή το 4g είναι καλύτερο το δουλεύω ποιο συχνά.

Στήνω συσκευή με ενημέρωση εγκατάσταση όλων των εφαρμογών με data.

Έτσι μ αρέσει.

Ο φίλος που έχει Wi-Fi στο σπίτι και στην δουλειά και όχι data στο πρόγραμμα του, δεν το αξιοποιεί πλήρως?

Η μήπως κατάλαβε κανένας διαφορά ουαου στην ρύθμιση οθόνης fhd έναντι 2κ?

Εγώ θα έλεγα ότι το καταλαβαίνω όχι στα μάτια μου αλλά στο μυαλό μου επειδή θυμάμαι ότι άλλαξα την ρύθμιση ανάλυσης.

Έχω εμπιστοσύνη σε μερικά άτομα του φόρουμ και πλέον έχω πιστει ότι η μπαταρία του νέου s8 plus δεν θα με απογοητεύσει.

Εν αναμονή λοιπόν και εγώ..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω οτι με εχει ενθουσιασει η μπαταρια και δεν το περιμενα τοσο... σε 28 ωρες αναμονη εχω ανοικτη οθονη 7 μισι ωρες και ειμαι τωρα 6%... φωτεινοτητα αναμεικτη απο μεση εως και φουλ.. κυριως στη μεση την ειχα... ειχα 3G αλλα κυριως wifi... μιση ωρα κλησεις, 1080 αναλυση, πολυ fb,messenger,instagram,browser και καμερα....

τωρα παω για 4η φορτιση

Σε αυτες τις 4 ημερες το χειροτερο που εβγαλα ηταν 5 ωρες και 45 λεπτα περιπου ανοικτη οθονη με την ιδια χρηση σχεδων αλλα με φουλ φωτεινοτητα και μονο 3g

Edited by CHRISTOSTZANID
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας για χρήση συσκευής χωρίς εκμετάλλευση όλων των δυνατοτήτων για να κρατήσει η μπαταρία, ότι το προηγούμενο μοντέλο είναι ενός συν έτους και η σύγκριση από τον ίδιο χρήστη με τις ίδιες εφαρμογές και την ίδια σχεδόν ρουτίνα δεν είναι σωστό αποτέλεσμα, ήθελα να γράψω..

Έχω s7 edge από τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας, άλλαξα ένα σωρό τηλέφωνα και αυτή την στιγμή γράφω από το τρίτο (αν θυμάμαι καλά) s7 edge.

Είναι ούτε δύο μηνών πράγμα που σημαίνει ότι παρόλο που είναι προηγούμενο μοντέλο, είναι καινούργια συσκευή.

Με ένα s8 plus που θέλω να πάρω, με τις ίδιες εφαρμογές και την ίδια σχεδόν καθημερινότητα, η σύγκριση που θα κάνω για την διάρκεια μπαταρίας θα είναι 99% έγκυρη.

 

Στο θέμα μη αξιοποίησης δυνατοτήτων.

Μ αρέσει το μαύρο!

Μαύρη συσκευή μαύρη θήκη μαύρο θέμα.

Κάνοντας το μαύρο οικονομία στην amoled δεν το αξιοποιώ πλήρως?

Δουλεύω sigic 5 φορές τον χρόνο, όταν θα πάω σε μια ξένη πόλη και θα ψάξω μια διεύθυνση.

Στην πρόγνωση καιρού, έχω αποθηκευμένη την πόλη μου και κάθε 3 ώρες ενημερώνετε.

Αφού 300 μέρες τον χρόνο στην ίδια πόλη μένω.

Έχω κλειστή την τοποθεσία λοιπόν.

Αφού δεν μου χρειάζεται, δεν το αξιοποιώ πλήρως?

Από την άλλη δουλεύω πολύ data και chrome, viber και Facebook.

Είμαι δίπλα στο ρουτερ και επειδή το 4g είναι καλύτερο το δουλεύω ποιο συχνά.

Στήνω συσκευή με ενημέρωση εγκατάσταση όλων των εφαρμογών με data.

Έτσι μ αρέσει.

Ο φίλος που έχει Wi-Fi στο σπίτι και στην δουλειά και όχι data στο πρόγραμμα του, δεν το αξιοποιεί πλήρως?

Η μήπως κατάλαβε κανένας διαφορά ουαου στην ρύθμιση οθόνης fhd έναντι 2κ?

Εγώ θα έλεγα ότι το καταλαβαίνω όχι στα μάτια μου αλλά στο μυαλό μου επειδή θυμάμαι ότι άλλαξα την ρύθμιση ανάλυσης.

Έχω εμπιστοσύνη σε μερικά άτομα του φόρουμ και πλέον έχω πιστει ότι η μπαταρία του νέου s8 plus δεν θα με απογοητεύσει.

Εν αναμονή λοιπόν και εγώ..

 

 

Να επισημανω και να απαντησω στα οποια ερωτηματα σου.

 

Το S7-Edge ειναι μια αριστη επιλογη για το 2016 .Θεωρητικα αλλα και μαλλον πρακτικα η καλυτερη του 2016 στο 'συνολο' αυτων που προσφερει.

 

Τα s8 και S8+ ειναι τα καλυτερα 'Τεχνολογικα' παντα για το 2017 (και οχι θεμα γουστου αν και ειναι εντυπωσιακα ομορφο) και περιμενουμε λοιπον τι αλλο θα δειξει ο ανταγωνισμος.

Υπερεχουν σε ολα διαστασεις , μικρο μεγεθος , Οθονες ,καμερες,επεξεργαστες κτλ και καποιοι που δηλωνουν μια ενσταση πχ.μπαταρια ,ηχος παλι πληρουν τα σωστα δεδομενα αποδοσης απλα θα θελαν να ηταν ποιο ανεβασμενα.

 

Αυτο θεωρω οτι γινεται ταυτοποιηση με το ζητημα οτι η Samsung σου δινει 0.7 οθονη σε σχεση με την περσινη 5.5 και σου μικραινει πολυ το μεγεθος για εξαιρετικη φορητορητα.

 

Ισως γιαυτο το λογο να μην μπορεσε να βαλει ακομα ποιο μεγαλη μπαταρια δηλαδη λογο πολυ μικρου και μαζεμενου μεγεθους αλλα ομως στην πραξη μας δειχνει αυτες τις μερες που το εχω εγω αλλα και αλλοι φιλοι κατοχοι εδω οτι η μπαταρια ειναι εφαμμιλη του περσινου μοντελου και καλυτερη.:rolleyes:

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλός σας βρήκα και εγώ, πρώτη φορά samsung ύστερα από 8 χρόνια ευχαριστημένος πελάτης της Sony. Η αλήθεια είναι ότι με τράβηξε το design της συσκευής...Όταν το άνοιξα εντυπωσιάστηκα από την ομορφιά της.πανέμορφο πολύ γρήγορο ως τώρα όλα λειτουργούν ρολόι.Μόνο ένα μικρό προβληματάκι θέλω να αναφέρω αν το έχουν και άλλοι εδώ μέσα....περιμετρικά η οθόνη μου εμφανίζει μια ροζ απόχρωση πολύ ελαφριά και φαίνετε μόνο σε απόλυτο λευκό, δεν ξέρω αν έχω επηρεαστεί με αυτά που διαβάζω ή αν δημιουργείτε μια μικρή διάθλαση- παραμόρφωση εξαιτίας edge.Δεν είμαι συνηθισμένος .πέρα από αυτό το τηλέφωνο είναι απίστευτο τα οποία μικρό μειονεκτήματα απλά δεν σε απασχολούν.πολύ ευχαριστημένος με την αγορά μου, όσο για την αυτονομία, δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό,η μπαταρία απλά δεν κατεβαίνει μου θυμίζει το Xperia Ζ3 ίσως και λίγο καλύτερο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλός σας βρήκα και εγώ, πρώτη φορά samsung ύστερα από 8 χρόνια ευχαριστημένος πελάτης της Sony. Η αλήθεια είναι ότι με τράβηξε το design της συσκευής...Όταν το άνοιξα εντυπωσιάστηκα από την ομορφιά της.πανέμορφο πολύ γρήγορο ως τώρα όλα λειτουργούν ρολόι.Μόνο ένα μικρό προβληματάκι θέλω να αναφέρω αν το έχουν και άλλοι εδώ μέσα....περιμετρικά η οθόνη μου εμφανίζει μια ροζ απόχρωση πολύ ελαφριά και φαίνετε μόνο σε απόλυτο λευκό, δεν ξέρω αν έχω επηρεαστεί με αυτά που διαβάζω ή αν δημιουργείτε μια μικρή διάθλαση- παραμόρφωση εξαιτίας edge.Δεν είμαι συνηθισμένος .πέρα από αυτό το τηλέφωνο είναι απίστευτο τα οποία μικρό μειονεκτήματα απλά δεν σε απασχολούν.πολύ ευχαριστημένος με την αγορά μου, όσο για την αυτονομία, δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό,η μπαταρία απλά δεν κατεβαίνει μου θυμίζει το Xperia Ζ3 ίσως και λίγο καλύτερο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εαν στο λευκο αντιλαμβανεσαι χωρις οπως λες να επιρεαζεσαι απο οτι λενε οι αλλοι οτι μπορει να υπαρχει θεμα η οτι αλλο υπαρχει μεσα στο κουτι του εαν πχ.λειπει κατι το πας πισω και σου δινουν αλλο.Μην τραβας ζορι για τιποτα ενοχλητικο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ...αν έχεις αμφιβολία για την οθόνη doa άμεσα....Είναι τούμπανο αλλά ίσιο, όπως πρέπει να 'ναι
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα κάποια πραγματάκια στο s8.

 

Η επιλογή selective focus της κάμερας είναι διαθέσιμη πλέον και στη μπροστινή selfie κάμερα. Στο s7 δεν το είχαμε κ δεν ξέρω αν κανένα τηλ το έχει βασικά.

Επίσης υπάρχει ένα floating button στην οθόνη την ώρα που τραβάς φωτογραφία, ώστε να μην χρειάζεται να φτάνεις με το δάχτυλο στο κάτω μέρος της οθόνης για να πατήσεις το κουμπί. Το βάζεις απλά στο ίδιο ύψος με τον αντίχειρα και κάνεις tap. Πολύ πρακτικό για γρήγορες λήψεις, λήψεις με ένα χέρι, που ουσιαστικά αφαιρεί το πρόβλημα να χειριστείς μια συσκευή αυτών των διαστάσεων με σχετική ευκολία. Στο s7 χρησιμοποιούσα το volume down κουμπί για να βγάζω 90%. Αυτό είναι πιο εύκολο.

 

Στο fingerprint sensor μπορείς με swipe down gesture με το δάχτυλο να ανεβοκατεβάζεις τη μπάρα ειδοποιήσεων.

 

Μπορείς να κρύβεις εφαρμογές και να κάνεις το κινητό να μην πατιέται τίποτα. Θα το βρουν χρήσιμο γονείς που δίνουν το κινητό στα παιδιά τους για να δουν video πχ η να παίξουν, χωρίς να φοβούνται μην αρχίσουν τα παιδιά να πραγματοποιούν κλήσεις, στέλνουν μηνύματα κλπ

 

Αυτά :p

 

Sent from my SM-G955F

me > you
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα κάποια πραγματάκια στο s8.

 

Η επιλογή selective focus της κάμερας είναι διαθέσιμη πλέον και στη μπροστινή selfie κάμερα. Στο s7 δεν το είχαμε κ δεν ξέρω αν κανένα τηλ το έχει βασικά.

Επίσης υπάρχει ένα floating button στην οθόνη την ώρα που τραβάς φωτογραφία, ώστε να μην χρειάζεται να φτάνεις με το δάχτυλο στο κάτω μέρος της οθόνης για να πατήσεις το κουμπί. Το βάζεις απλά στο ίδιο ύψος με τον αντίχειρα και κάνεις tap. Πολύ πρακτικό για γρήγορες λήψεις, λήψεις με ένα χέρι, που ουσιαστικά αφαιρεί το πρόβλημα να χειριστείς μια συσκευή αυτών των διαστάσεων με σχετική ευκολία. Στο s7 χρησιμοποιούσα το volume down κουμπί για να βγάζω 90%. Αυτό είναι πιο εύκολο.

 

Στο fingerprint sensor μπορείς με swipe down gesture με το δάχτυλο να ανεβοκατεβάζεις τη μπάρα ειδοποιήσεων.

 

Μπορείς να κρύβεις εφαρμογές και να κάνεις το κινητό να μην πατιέται τίποτα. Θα το βρουν χρήσιμο γονείς που δίνουν το κινητό στα παιδιά τους για να δουν video πχ η να παίξουν, χωρίς να φοβούνται μην αρχίσουν τα παιδιά να πραγματοποιούν κλήσεις, στέλνουν μηνύματα κλπ

 

Αυτά :p

 

Sent from my SM-G955F

 

Thanks για την ενημερωση τα κοιταω και γω τωρα:D

Link to comment
Share on other sites

Α κ κάτι που ξέχασα. Το native calculator της Samsung έχει πλέον built in μετατροπές πχ από ίντσες σε εκατοστά, από κελσίου σε F, bits σε kilobytes, λίτρα σε γαλόνια κλπ

 

Είναι το κουμπί δίπλα από το history.

 

 

 

Sent from my SM-G955F

me > you
Link to comment
Share on other sites

Απο την always on οθόνη πλέον ξεκλειδώνει απευθείας με το δακτυλικό αποτύπωμα...πολυ καλο και ταχύτατο!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Απο την always on οθόνη πλέον ξεκλειδώνει απευθείας με το δακτυλικό αποτύπωμα...πολυ καλο και ταχύτατο!

αυτο δεν μπορουν να το βαλουν και στο s7;

στο htc10 το ειχε και με ειχε βολεψει πολυ.

adok13
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ...αν έχεις αμφιβολία για την οθόνη doa άμεσα....Είναι τούμπανο αλλά ίσιο, όπως πρέπει να 'ναι

 

 

Εαν στο λευκο αντιλαμβανεσαι χωρις οπως λες να επιρεαζεσαι απο οτι λενε οι αλλοι οτι μπορει να υπαρχει θεμα η οτι αλλο υπαρχει μεσα στο κουτι του εαν πχ.λειπει κατι το πας πισω και σου δινουν αλλο.Μην τραβας ζορι για τιποτα ενοχλητικο.

 

 

 

Μόλις έκανα το νεο update, διορθώθηκε εντελώς το πρόβλημα.Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχάς να πω ότι έχω ένα iPhone 7plus. Επειδή λοιπόν βαρέθηκα και θέλω να πάω σε galaxy s8 plus γιατί έχει εξαιρετικό design και οθόνη, θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα και παρακαλώ αν μπορούν οι απαντήσεις να είναι ειλικρινείς κ όσο γίνεται αντικείμενικες. Εγώ στο iPhone τα έχω όλα ανοιχτά μόνιμα και χρησιμοποιώ καθημερινά: πολύ Bluetooth σε σύνδεση με το αυτοκίνητο για μουσική, κλήσεις περίπου 1 ώρα καθώς και mail και Skype για τη δουλειά. Ακόμα Facebook και πολύ messenger. Επιπλέον αρκετά την εφαρμογή του 9gag και gazzetta κλπ. Επιπλέον ενίοτε και Google maps για GPS οδηγίες. Συνήθως κατά τις 8 το βράδυ είναι στο 30-40% μπαταρία. Το s8 έχει αντίστοιχη απόδοση η όχι;; Να πω οτι πέρυσι είχα ένα s7 για λίγο και ήταν ελαφρώς χειρότερη η μπαταρία αλλά ικανοποιητικη!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχάς να πω ότι έχω ένα iPhone 7plus. Επειδή λοιπόν βαρέθηκα και θέλω να πάω σε galaxy s8 plus γιατί έχει εξαιρετικό design και οθόνη, θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα και παρακαλώ αν μπορούν οι απαντήσεις να είναι ειλικρινείς κ όσο γίνεται αντικείμενικες. Εγώ στο iPhone τα έχω όλα ανοιχτά μόνιμα και χρησιμοποιώ καθημερινά: πολύ Bluetooth σε σύνδεση με το αυτοκίνητο για μουσική, κλήσεις περίπου 1 ώρα καθώς και mail και Skype για τη δουλειά. Ακόμα Facebook και πολύ messenger. Επιπλέον αρκετά την εφαρμογή του 9gag και gazzetta κλπ. Επιπλέον ενίοτε και Google maps για GPS οδηγίες. Συνήθως κατά τις 8 το βράδυ είναι στο 30-40% μπαταρία. Το s8 έχει αντίστοιχη απόδοση η όχι;; Να πω οτι πέρυσι είχα ένα s7 για λίγο και ήταν ελαφρώς χειρότερη η μπαταρία αλλά ικανοποιητικη!

 

πολλά ερωτήματα θέτεις για ένα κινητό που είναι στην κυκλοφορία 6+ μήνες με ένα που μόλις αρχίζει να βγαίνει. Το λέω από άποψη δοκιμών γι αυτά που θες. Αν είχες άποψη απ το απλό s7 απ τα μέχρι στιγμης δεδομενα των πρώτων χρηστών, η αυτονομία το ξεπερνάει!

Link to comment
Share on other sites

Η ποιο λαθος σύγκριση ειναι αυτη αποδεδειγμένα. Συγκρινει καθενας το νεο κινητο με φρεσκια μπαταρία και καθαρο λειτουργικό με το παλαιο που εχει πεσει η μπαταρία, εχει βαρύνει και το λειτουργικό με βαλε βγαλε εφαρμογές και εχει γινει στην συντριπτική πλειοψηφία πολυ ποιο ενεργοβόρο απο οτι ηταν καινούργιο, οποτε βγαζει το λανθασμενο συμπέρασμα οτι το νεο παει καλύτερα απο αυτονομία.

Αποδειξη: Σε ολα τα κινητα αν πας σε καθε φόρουμ κατα κανονα το νεο κινητο παει καλύτερα απο το προηγούμενο. Αν ηταν ετσι θα επρεπε τα κινητα τόσα χρονια με βελτιωμένη (υποτίθεται) αυτονομια καθε νεου σε σχεση με το προηγούμενο, να βγαζει το τελευταίο 12 ωρες οθονη.. Συνήθως ομως βγαζει πανω κατω τα ιδια, αρα αυτες οι συγκρίσεις είναι γ.τ.π

 

Προφανώς ο φίλος εννοεί να κάνεις σύγκριση με την εικόνα που σου έχει αφήσει το παλιό κινητό όχι να το έχεις 1 χρόνο και να κάνεις με την απόδοση του εκείνη τη στιγμή. Το θέμα είναι αν θυμάσαι τι απόδοση είχε τότε και αν έκανες την ίδια χρήση. Εγω πχ το πρώτο s7 edge το πήρα τέτοια εποχή ενώ το 2ο καλοκαίρι και η μπαταρία φαινόταν χειρότερη αλλά ήταν λόγω εποχής η διαφορά. Είναι πολλές οι παράμετροι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές μεταξύ S8 και S8+ είναι μόνο στο μέγεθος;

Το μέγεθος του S8+ πλησιάζει το μέγεθος των ΝΟΤΕ 4 και 5;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχάς να πω ότι έχω ένα iPhone 7plus. Επειδή λοιπόν βαρέθηκα και θέλω να πάω σε galaxy s8 plus γιατί έχει εξαιρετικό design και οθόνη, θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα και παρακαλώ αν μπορούν οι απαντήσεις να είναι ειλικρινείς κ όσο γίνεται αντικείμενικες. Εγώ στο iPhone τα έχω όλα ανοιχτά μόνιμα και χρησιμοποιώ καθημερινά: πολύ Bluetooth σε σύνδεση με το αυτοκίνητο για μουσική, κλήσεις περίπου 1 ώρα καθώς και mail και Skype για τη δουλειά. Ακόμα Facebook και πολύ messenger. Επιπλέον αρκετά την εφαρμογή του 9gag και gazzetta κλπ. Επιπλέον ενίοτε και Google maps για GPS οδηγίες. Συνήθως κατά τις 8 το βράδυ είναι στο 30-40% μπαταρία. Το s8 έχει αντίστοιχη απόδοση η όχι;; Να πω οτι πέρυσι είχα ένα s7 για λίγο και ήταν ελαφρώς χειρότερη η μπαταρία αλλά ικανοποιητικη!

 

Η απαντηση που ζητας μια και παραπεμπει σε χρηση με βαρυ επαγγελματικο χαρακτηρα θα ειναι αοριστη και χαωδης.Ολα ανοιχτα φουλ σοσιαλ εφαρμογες gps ομιλια skype κτλ.Εχεις μια αποψη για το δικο σου μετα απο παρατεταμενη χρηση προφανως καποιους μηνες.Εδω δεν μπορουμε να το ξερουμε τοσο πολυ με λεπτομερια.Δεν μπορει να ξερει καποιος το ποσο ενεργειακη καταναλωση θα εχει και κατα ποσο δουλευει ποση ωρα καθε εφαρμογη.Δεν γνωριζουμε επισης σε ολα αυτα που δουλευεις ποιο καταναλωνει ποιο πολυ η ποιο λιγο .Ποση ωρα το χρησιμοποιησεις το καθενα .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κανείς... Δεν έχω λόγια.. Μια φανταστική συσκευή... Από που να το πιάσω..

Είχα ξεχάσει τι θα πει άριστο "touch respond" είναι απλά σαν χάδι...

Οθόνη απλά η καλύτερη που υπάρχει...

Ταχύτητα απλά πυραβλος....

Κάμερα & βίντεο σε τοπ επίπεδα...

Μπαταρία σύμφωνα με την δική μου χρήση εξαιρετική...

Αναλογία οθόνη - μέγεθος - βάρος - εργονομία ότι καλύτερο

Εμφάνιση (έχω το μαυρο) χωρίς αντίπαλο...

 

Το μόνο που θα ήθελα εγώ για να συμπληρώσει την υπέροχη του λίγο καλύτερο ηχείο

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Αναμένω και εγώ την κινητάρα...

Στα της μπαταρίας βλεπω αρκετά θετικά σχόλια και αυτό με χαροποιεί, να πω και εγώ όμως τη γνώμη μου για κάποια πράγματα που γράφονται εδώ.

Δεν χρειάζεται να έχεις ανοικτά τα πάντα για να λες ότι κάνεις φουλ χρήση του κινητού ή αυτό να αποτελεί τεστ της μπαταρίας. Εγώ πχ έχω το nfc κλειστό συνέχεια στο s7 edge μου γιατί δεν το χρειάζομαι. Bluetooth μόνο στο αμάξι, data 4g όταν μόνο βρίσκομαι σε χώρο χωρίς wifi. Και εννοείται google backups μόνο αυτά που χρειάζομαι.

Όσον αφορά όμως την ανάλυση θεωρώ ότι πρέπει να είναι στην native qhd. Ειναι κρίμα να έχεις μια τέτοια οθόνη και να μην την εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο. Και ας καιει λιγο παραπανω, αν καίει βέβαια γιατί στο s7edge δεν έχω δει ουσιαστικές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λεγαμε εμεις πρωτοι τις προηγουμενες μερες μια και τα αποκτησαμε πολυ νωρις ειναι πλεον πραγματικοτητα .Εκατονταδες χρηστες εχουν ανεβασει βιντεακα στο youtube κανοντας αναφορα για την απιστευτη ευκολια , φορητoτητα ,ταχυτητα και τροπου χειρισμου του S8 και S8+
Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Αναμένω και εγώ την κινητάρα...

Στα της μπαταρίας βλεπω αρκετά θετικά σχόλια και αυτό με χαροποιεί, να πω και εγώ όμως τη γνώμη μου για κάποια πράγματα που γράφονται εδώ.

Δεν χρειάζεται να έχεις ανοικτά τα πάντα για να λες ότι κάνεις φουλ χρήση του κινητού ή αυτό να αποτελεί τεστ της μπαταρίας. Εγώ πχ έχω το nfc κλειστό συνέχεια στο s7 edge μου γιατί δεν το χρειάζομαι. Bluetooth μόνο στο αμάξι, data 4g όταν μόνο βρίσκομαι σε χώρο χωρίς wifi. Και εννοείται google backups μόνο αυτά που χρειάζομαι.

Όσον αφορά όμως την ανάλυση θεωρώ ότι πρέπει να είναι στην native qhd. Ειναι κρίμα να έχεις μια τέτοια οθόνη και να μην την εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο. Και ας καιει λιγο παραπανω, αν καίει βέβαια γιατί στο s7edge δεν έχω δει ουσιαστικές διαφορές.

 

Σύμφωνα με το gsmarena οι διαφορές σε κατανάλωση ενέργειας στις διαφορετικές αναλύσεις οθόνης (HD+, FHD+, QHD+), είναι απειροελάχιστες και στο S8+ και στο S7 edge.

"For the sake of thoroughness, we ran the tests in 2220 x 1080 pixels and 1480 x 720 pixels modes as well. The minor differences we recorded were in the minutes, and are well within the margin of error of the tests. Perhaps an alternative usage pattern might lead to some meaningful advantages of going low-res, but our experience doesn't point in that direction. One such potential scenario is gaming, but then again you already had the option to limit resolution within Game launcher. This falls in line with what we observed while re-testing last year’s Galaxy S7 and S7 edge flagships after the Android Nougat update introduced variable resolution".

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ από την Τρίτη και δεν έχω προλάβει να το ευχαριστηθώ όσο θα ήθελα. Τα + ειδικά προερχόμενος από iPhone είναι πάρα πολλά και θα τα γράψω μια άλλη στιγμή.

Θέλω να αναφέρω ένα ελάττωμα που έχω παρατηρήσει, όταν πας να παίξεις κάποιο παιχνίδι δεν βολεύουν όλες οι λαβές γιατί καλύπτεται το ηχείο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χμμ, κάνω double post για να ρωτήσω ποιες οι διαφορές 955f και 950f; έχω το 950 μόλις το τσέκαρα.

 

λολ, άκυρο εδώ είναι το plus.. :rolleyes:

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Update στα της μπαταρίας.

 

Λοιπόν το κινητό το δούλεψα κυρίως για multimedia παιδιά. Δεν είχα σκοπό να κάνω τη μέτρηση που θα σας δείξω πιο κάτω, απλώς να το αφήνω να πέσει αρκετά στις πρώτες φορές για να του δίνω καλούς κ γεμάτους κύκλους φόρτισης.

 

Φωτεινότητα γύρω στο 50% μέσο όρο, outdoor κάνα 10 ώρες που έβγαζα φωτογραφίες περίπου στο 90%. Από εκεί κ πέρα δούλεψε μόνο Wi-Fi, χωρίς data καθόλου. Entertainment mode όπως έχω κ στο s7 με ανάλυση 2200χ1080, UHQ upscaler ON για καλύτερη ακουστική εμπειρία, video enhancer OFF ( μόνο τη φωτεινότητα ανεβάζει στην οθόνη).

 

Από εφαρμογές Tapatalk, youtube, browsing με yandex, chat, Facebook και κάμποσες αρκετές φωτογραφίες. Δεν έκανα κλήσεις, δεν είχα data.

 

Το τηλέφωνο δίνει ρέστα στην αναμονή. Δεν πέφτει με τίποτα.

 

36 ώρες, 45 λεπτά δούλεμα από την τελευταία φόρτιση, κοντά στις 11 ώρες sot.

 

82a47907aa60900e9de073347c12c4cc.jpg

 

a6eff50c6cc21304ddc8f0f92d60118e.jpg

 

Sent from my SM-G955F

me > you
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...