Jump to content

Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά η θέση δίπλα στην κάμερα είναι πολύ βολική.

Την συνηθίζεις αμέσως. Σε βοηθάει το εξόγκωμα του φακού ή το κενό της θήκης. Επιπλέον το κινητό είναι και πολύ στενό.

 

 

+1.Επειδη ειναι στενο το συνηθιζεις αμεσως μετα το πρωτο σοκ και παει το δαχτυλο μονο του :p δεν ανοιγεις την παλαμη σου οπως στις συσκευες που ειχαμε πριν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1.Επειδη ειναι στενο το συνηθιζεις αμεσως μετα το πρωτο σοκ και παει το δαχτυλο μονο του :p δεν ανοιγεις την παλαμη σου οπως στις συσκευες που ειχαμε πριν

 

Τελικά η θέση δίπλα στην κάμερα είναι πολύ βολική.

Την συνηθίζεις αμέσως. Σε βοηθάει το εξόγκωμα του φακού ή το κενό της θήκης. Επιπλέον το κινητό είναι και πολύ στενό.

 

Συμφωνω και επαυξανω.... το δαχτυλο παει κατευθειαν επανω του και ειναι βολικοτατο το οτι ανοιγει την συσκευη χωρις να χρειαστει να πατησεις καποιο πληκτρο.

Επισης με την θηκη Clear cover της Samsung που εχει ξεχωριστη θεση για το αποτυπωμα δεν υπαρχει περιπτωση να παει το δαχτυλο στον φακο.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα φιλοσοφιας ή στασης ζωης. Ο καθενας εχει τις αναγκες και τις προτεραιοτητες του. Πχ, καλη η φεραρι, αλλα αν χρειαζομαι τζιπ, δεν μου κανει. :)

Αν μπορείς να έχεις Ferrari σίγουρα έχεις τα λεφτά και για ένα jeep

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Με αναλογία οθόνης 18.5 : 9 και διαγώνιο 6.2 ίντσες, βγαίνει με το πυθαγόρειο θεώρημα, ότι η οθόνη έχει διαστάσεις 14.16cm x 6.88cm.

Υπόψιν ότι είναι edge η οθόνη στις άκρες. Οι διαστάσεις αυτές είναι αν γίνει επίπεδη η οθόνη.

Αντίστοιχα σε S7 edge με aspect ratio 16 : 9 και 5.5 ίντσες διαγώνιο, οι διαστάσεις της οθόνης είναι: 12.18cm x 6.85 cm.

 

ναι δεν ειχα μπει στη διαδικασια να χρησιμοποιησω μαθηματικα αλλα πισω ο Παρασκευας μου τις εγγραψε με τον ιδιο τροπο υπολογισμου.

Αρα η ποσοστιαια αυξηση οθονης σε cm^2 ειναι 15% περιπου, ενω σαν ιντσες μας φαινοταν μεγαλυτερη η αυξηση. Αρα μια μεγαλυτερη οθονη κατα 15% με μια μικροτερη μπαταρια κατα 3,5% προσωπικα θεωρω οτι δεν μπορουν να καλυφθουν απο την μειωμενη καταναλωση επεξεργαστη, ομως δεν ειναι τοσο μεγαλη τελικα η διαφορα για να κανει μπαμ και προφανως οι νεοι χρηστες θα βλεπουν οτι ερχεται πανω κατω στα ιδια με τα πιο παλια τους s7 edge.

ΑΠο εκει και περα για μενα η συγκριση αρχικα ειναι με το απλο s8 Καθως αυτο ειναι πιο κοντα σε ευχρηστια, ομως εκει η αυτονομια σιγουρα θα ειναι μειωμενη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου s8+ :lol:

Το νοτε 4 είναι. Το τροποποίησα λίγο εμπνεομενος από το s8.. Δε φαίνεται και καλα στη φωτο, εχω κανει και τις ακρες τις οθονης στρογγυλες. Με φωτεινό background φαίνεται καλύτερα ή σε οσες εφαρμογές ειναι φωτεινές..

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_20170421-175555_zps8rbfcczk.png

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να έχεις Ferrari σίγουρα έχεις τα λεφτά και για ένα jeep

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

 

Χαχαχαχα, μπαινεις μετα απο 10 μερες και ψαχνεις ποστ μου για να σχολιασεις!!!

Πολυ καλο!!! :lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχετε το plus αν έχετε παρατηρήσει το πρόβλημα με τα drop calls που παρουσίασε το δικό μου.

Από εχθές στη δίκαρτη έκδοση το παρέλαβε και ένας φίλος και το πρόβλημα εκεινού με τα drop calls είναι μεγαλύτερο από το δικό μου.

 

Έχει παρατηρήσει κάποιος να του κόβονται οι κλήσεις όταν μιλάει ή το κινητό να χάνει το σήμα;

 

Δύο στα δύο κομμάτια (ένα Ελληνικό και ένα από dubai) δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή γενικευμένο πρόβλημα.[/quote

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατήρηση κάνενα απολύτως πρόβλημα όλα δουλεύουν απροβλημάτιστα...

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα δεν εχει συμβει εδω και 8 μερες που το εχω.μονο μια φορα μου εκανε επανεκκινηση κατα τη διαρκεια ομιλιας.ισως διορθωθηκε με το update

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλ παραδίδει μαθήματα συμπεριφοράς μπαταρίας. Είχα καιρό να νιώσω τέτοια συμπεριφορά παιδιά!!!

Δεν υπάρχει αμφιβολία,σε σχέση με το δικό μου s7 edge είναι πολύ πάνω. Με το ζόρι πιάνω 5ωρο σε 12 ώρες χρήσης. Αυτό σε φουλ διήμερο θα χτυπήσει πάνω από 6 ώρες σίγουρα. Σίγουρα η παλαιότητα παίζει το ρόλο της αλλά τέτοιους χρόνους δεν έχω δει ποτέ στο δικό μου s7 edge.6b2a3ccc9af2fd63a2705f920c132d40.jpg77ba0455d6229bb16490409595b3717b.jpg

 

Nikos from S8 Plus

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οσοι το πηρατε τι αισθητηρα φοραει;

Sony imx333 or isocell2?

e036535a995082dbf09f3bf10b213e18.jpg

 

Nikos from S8 Plus

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα 1,5 μερες με την συσκευή...

Έχω εντοπίσει 2 θεματάκια...

1.Δεν μου συνδέεται αυτόματα στα δίκτυα Wi-Fi (μεταξύ σπιτιού Και εργασία) ή συνδέεται απλά βλέπω να ανάβει το σήμα του wifi όταν ενεργοποιω την οθόνη...το wifi το εχω στο "πάντα" αλλά έχω απενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις, συνδέσεις, περισσότερα το 'σάρωση κοντινών συσκευών ' γιατί όπως γράφει αυτό έχει να κάνει με το Bluetooth...

2.Δεν μπορώ να βρω την παλιά και πολύ χρήσιμη ρύθμιση 'εύκολη ενεργοποίηση οθόνης ' όπου ανάβει η οθόνη με το πέρασμα του χεριού μπροστά από την κάμερα (αν το έβγαλαν είναι το λιγότερο ηλίθιοι)

 

Για την μπαταρία δεν θέλω να πω ακόμα αν και με την πρώτη φόρτιση έχω πάρει μεχρι στιγμής πολύ καλό αποτέλεσμα...

Είμαι στις 26 ώρες με 27% υπόλοιπο μπαταρία και 6ωρες 35λεπτα οθόνη με μόνιμα ανοιχτά μόνο το wifi (δηλαδή κλειστά data,gps, nfc, οθόνη σε fhd, με ομιλία γύρο στις 1 ώρα και πολύ σερφάρισμα και σεταρισμα)

Νομίζω με αυτήν την χρήση μιας και έχω ακριβώς το ίδιο στήσιμο σε όλες μού τις συσκευές ίσως φτάσει αν δεν ξεπεράσει κιόλας το mate 9...

Γιώργο και 7 ώρες να πάρω και 8 εννοείται πως με όλα ανοιχτά και πολύ 4g δεν θα ξεπερνάει τις 4 με 5 ώρες οθονη μέσα στο 17ωρο...

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

με FHD οθονη , φωτεινοτητα στο AUTO (?) , ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ λογικο ειναι να σου βγαζει τοσο...

 

Ετσι, μου βγαζει κι εμενα 6 ωρες το lg g5.

Το θεμα ειναι , καποιος που τα εχει ολα ανοιχτα, 2Κ αναλυση οθονης και φωτεινοτητα απο 50% και πανω , ποσο βγαζει .

 

 

ΥΓ... προφανως γι αυτο δεν απανταει κανεις στις ερωτησεις μου.

Edited by toxotis70
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να αγοράσει κάποιος ένα προϊόν με τόσες δυνατότητες και να το δουλεύει στο 50% μόνο και μόνο για να αυξήσει την αυτονομία;

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να αγοράσει κάποιος ένα προϊόν με τόσες δυνατότητες και να το δουλεύει στο 50% μόνο και μόνο για να αυξήσει την αυτονομία;

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για τον ίδιο λόγο που αυτός που αγόρασε τη Φεράρι δεν την έχει κάθε μέρα στα 300+.

 

Όλα θέλουν τις ισορροπίες τους. Το ίδιο και τα κινητά. Η χρήση του καθενός είναι προσωπική.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την Φεραρι και να θες δεν μπορείς να την έχεις στα 300+ ....αλλά ποιος ο λόγος να την πάρεις και στην εθνική να πηγαίνεις με 80 για να μην κάψεις βενζίνη;

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την Φεραρι και να θες δεν μπορείς να την έχεις στα 300+ ....αλλά ποιος ο λόγος να την πάρεις και στην εθνική να πηγαίνεις με 80 για να μην κάψεις βενζίνη;

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εντάξει, βασικά δεν πιστεύω ότι αν κλείνεις τα data επειδή δεν έχεις πολλά ή έχεις συνέχεια wifi οταν θες internet, το να έχεις τη φωτεινότητα χαμηλά μέσα στο σπίτι (για να μην πιάνονται τα μάτια σου), το να μην έχεις συνέχεια ανοιχτό Bluetooth, NFC και GPS γιατί απλά πολλές φορές δεν τα χρειάζεσαι συνέχεια, το να απενεργοποιεις διεργασίες της Google που δε χρειάζεσαι, δε νομίζω πως είναι και οι super υποχωρήσεις για να κρατήσει περισσότερο η μπαταρία, ούτε πιστεύω ότι "χαραμίζεται" η καινούργια συσκευή που πήρες!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να αγοράσει κάποιος ένα προϊόν με τόσες δυνατότητες και να το δουλεύει στο 50% μόνο και μόνο για να αυξήσει την αυτονομία;

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απαντώ έτσι απλά για να απαντήσω...το τηλέφωνο το εχω στο σεταρισμα όπως και έγραψα παραπάνω...σε αυτή την διαδικασία δεν χρειαζόταν να έχω τα πάντα ανοιχτά...αυτα από την επόμενη φόρτιση και μετά...

Εμ πάση περιπτώσει δεν είναι απαραίτητο για κάποιους να έχουν το τηλέφωνο στο 100% φουλ λειτουργία...αλλα όταν χρειαστούν το 100% να τους το δίνει χωρίς προβλήματα...και εγώ χρησιμοποίησα το 4g data για κάνα 20λεπτο για δοκιμές όπως και το gps για κάνα τέταρτο να δω ότι δουλεύει σωστά όπως και το Bluetooth και την κάμερα και 4k βίντεο να δω ότι όλα λειτουργούν σωστά αλλά όπως είδες δεν τα έλαβα υπόψη μου...

Και επαναλαμβάνω ότι το τηλέφωνο με φουλ τα πάντα ανοιχτά θα βγάζει 4 με 5 ώρες μάξιμουμ οθόνη στην διάρκεια μιας μέρας...δεν το βλέπω για παραπάνω...

Και να θυμάστε ότι δεν είμαι Samsung fun boy μιας και δίπλα του έχω το Mate 9 dual sim 6g-128g....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Η πιο ουσιαστική σύγκριση για την διάρκεια της μπαταρίας είναι από τον κάτοχο του κινητού σε σχέση με το προηγούμενό του. Το λέω αυτό γιατί το να λέμε τι έχουμε και τι δεν έχουμε ανοικτό είναι απλά για να γεμίζουμε το νήμα, ενώ η σχετική σύγκριση γίνεται γιατί πάνω κάτω ο χρήστης θα κινηθεί στην καθημερινότητά του στα ίδια μέρη. Το σήμα της κινητής είναι το παν ειδικά αν χρησιμοποιούμε δεδομένα. Στο σπίτι που έχω φάτσα την κεραία και φουλ σήμα 4g η κατανάλωση μπαταρίας δεδομένων(4g) είναι σχεδόν ίδια με την κατανάλωση wifi. Στη δουλειά που το 4g χαροπαλεύει είναι δραματική η κατάσταση. Μπορούμε να ποστάρουμε ποσοστά χρήσης 4g με τελείως διαφορετική κατανάλωση ανάλογα με το αν είμαστε φαν ή χέητερ και να τσακωνόμαστε. Πάντως αν γίνεται να ανοίξει κάποιος ένα θέμα για την μπαταρία των συσκευών για να μην γεμίσουμε το επίσημο
Link to comment
Share on other sites

Καλο θεμα για καψιμο και μετα για οραματα στον υπνο να βλεπουν αριθμους στα ονειρα και το πρωι να ξυπνουν μετρωντας αν εχασε κανα της %:p:p:p
Link to comment
Share on other sites

Τα smartphone είναι για να εκμεταλλευόμαστε ολες τις λειτουργίες και δυνατότητες τους...στο κάτω κάτω πλέον έχουμε τους fast charge και δεν υπάρχει θέμα...δεν με απασχολεί καθόλου η μπαταρία!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

2.Δεν μπορώ να βρω την παλιά και πολύ χρήσιμη ρύθμιση 'εύκολη ενεργοποίηση οθόνης ' όπου ανάβει η οθόνη με το πέρασμα του χεριού μπροστά από την κάμερα (αν το έβγαλαν είναι το λιγότερο ηλίθιοι)

 

 

Settings, accessibility, dexterity and interaction, easy screen turn on.

 

Για ελληνικά κάνε τη μετάφραση.

 

 

 

Sent from my SM-G955F

me > you
Link to comment
Share on other sites

Η πιο ουσιαστική σύγκριση για την διάρκεια της μπαταρίας είναι από τον κάτοχο του κινητού σε σχέση με το προηγούμενό του.

Η ποιο λαθος σύγκριση ειναι αυτη αποδεδειγμένα. Συγκρινει καθενας το νεο κινητο με φρεσκια μπαταρία και καθαρο λειτουργικό με το παλαιο που εχει πεσει η μπαταρία, εχει βαρύνει και το λειτουργικό με βαλε βγαλε εφαρμογές και εχει γινει στην συντριπτική πλειοψηφία πολυ ποιο ενεργοβόρο απο οτι ηταν καινούργιο, οποτε βγαζει το λανθασμενο συμπέρασμα οτι το νεο παει καλύτερα απο αυτονομία.

Αποδειξη: Σε ολα τα κινητα αν πας σε καθε φόρουμ κατα κανονα το νεο κινητο παει καλύτερα απο το προηγούμενο. Αν ηταν ετσι θα επρεπε τα κινητα τόσα χρονια με βελτιωμένη (υποτίθεται) αυτονομια καθε νεου σε σχεση με το προηγούμενο, να βγαζει το τελευταίο 12 ωρες οθονη.. Συνήθως ομως βγαζει πανω κατω τα ιδια, αρα αυτες οι συγκρίσεις είναι γ.τ.π

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραλάβει κανείς που να έχει προπαραγγείλει από Vodafone; Μόλις μου είπαν πως δεν έχουν καμία ενημέρωση ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Η ποιο λαθος σύγκριση ειναι αυτη αποδεδειγμένα. Συγκρινει καθενας το νεο κινητο με φρεσκια μπαταρία και καθαρο λειτουργικό με το παλαιο που εχει πεσει η μπαταρία, εχει βαρύνει και το λειτουργικό με βαλε βγαλε εφαρμογές και εχει γινει στην συντριπτική πλειοψηφία πολυ ποιο ενεργοβόρο απο οτι ηταν καινούργιο, οποτε βγαζει το λανθασμενο συμπέρασμα οτι το νεο παει καλύτερα απο αυτονομία.

Αποδειξη: Σε ολα τα κινητα αν πας σε καθε φόρουμ κατα κανονα το νεο κινητο παει καλύτερα απο το προηγούμενο. Αν ηταν ετσι θα επρεπε τα κινητα τόσα χρονια με βελτιωμένη (υποτίθεται) αυτονομια καθε νεου σε σχεση με το προηγούμενο, να βγαζει το τελευταίο 12 ωρες οθονη.. Συνήθως ομως βγαζει πανω κατω τα ιδια, αρα αυτες οι συγκρίσεις είναι γ.τ.π

Δηλαδή το παλιό δεν υπήρξε και αυτό νέο? Δεν είχε μια απόδοση Α και αυτό όταν ήταν νέο?

Tespa.

Το κινητό είναι σίγουρα πιο αποδοτικό από το s7 edge στην μπαταρία του.

Προσωπικά 24 ώρες λειτουργίας σχεδόν με 7 ώρες οθόνη Εγώ δεν είδα ποτέ στο S7 edge.

Το είδα όμως στην πρώτη πλήρη φόρτιση του S8 plus. Αν στην πορεία πέσει τι να πω. Εγώ τουλάχιστον λέω ότι βλέπω. Καλό απόγευμα σε όλους.

 

Nikos S7 edge

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το παλιό δεν υπήρξε και αυτό νέο? Δεν είχε μια απόδοση Α και αυτό όταν ήταν νέο?

Tespa.

Το κινητό είναι σίγουρα πιο αποδοτικό από το s7 edge στην μπαταρία του.

Προσωπικά 24 ώρες λειτουργίας σχεδόν με 7 ώρες οθόνη Εγώ δεν είδα ποτέ στο S7 edge.

Το είδα όμως στην πρώτη πλήρη φόρτιση του S8 plus. Αν στην πορεία πέσει τι να πω. Εγώ τουλάχιστον λέω ότι βλέπω. Καλό απόγευμα σε όλους.

 

Nikos S7 edge

Θα μπορούσες να μου πεις σε σχέση με το s7 edge εαν σε ανάγνωση σελίδων internet, εφαρμογες ,youtube (μαζι με τα πληκτρα στην οθονη)

είναι εμφανής η διάφορα στο μέγεθος της οθόνης ?

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...