Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος(Ίσως μέσω κάποιου app) να μπορέσουμε να έχουμε πρόσβαση σε usb flash disk ntfs σε κινητό που δεν είναι ρουτ?

 

 

Βρήκα στο Google play αυτό το app αλλά πρέπει να κατεβάσεις και άλλο app και να το αγοράσεις και ιστορίες για αγρίους δηλαδή.

 

Κάτι σε ποιο απλό δηλαδή να κατεβάσεις ένα app και να κάνεις την δουλειά σου δεν παίζει?

 

Edit:

Βρήκα app το es-explorer που υπάρχει και στο Samsung store υποστηρίζει κανονικά ntfs χωρίς κάποιο έξτρα add-on.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό μου κάνω χρήση ενός sip account (πχ sip.sipgate.de) που έχω, πάνω στο embedded client του dialer.

η κλήση έρχεται κανονικά και δεν έχω πρόβλημα, το ίδιο κ όταν κανω εξερχόμενη.

Αν δεχθώ ή κάνω μια κλήση από το SIP λογαριασμό γίνεται resolve το domain και εμφανίζει στην οθόνη στην αρχή 210123456789@sip.sipgate.net & μετά από λίγα δευτερόλεπτα 210123456789@31.47.68.79 ή όποια αλλη ΙΡ γίνει resolve.

 

Το πρόβλημα είναι όταν πάω να κάνω redial μια κλήση που έχει έρθει από SIP account, δεν βγαίνει ποτέ. Ενώ αν την πληκτρολογήσω, βγαίνει πάντα.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πως βγάζουμε αυτόν τον διάολο 1d9a9877c1a286738d8b1a902fe59fa0.jpg

edit:έκανα ένα reset στα flags και έφυγε

στο διαλα να πάει ..χαχα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πως βγάζουμε αυτόν τον διάολο 1d9a9877c1a286738d8b1a902fe59fa0.jpg

edit:έκανα ένα reset στα flags και έφυγε

στο διαλα να πάει ..χαχα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Δεν σου άρεσαν τα group tabs;

 

Είναι νομίζω ό,τι καλύτερο έχει δώσει τα τελευταία χρόνια σε update η Google στον Chrome !!

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Από την εφαρμογή Google mesaages μεταφέρονται τα αρχειοθετημένα SMS σε νέα συσκευή με τον ίδιο λογαριασμό goolgle;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Από την εφαρμογή Google mesaages μεταφέρονται τα αρχειοθετημένα SMS σε νέα συσκευή με τον ίδιο λογαριασμό goolgle;

Ίσως με sms backup πρόγραμμα? Πάντως σε εμένα δεν έχουν μεταφερθεί (αλήθεια υπάρχει άλλος τρόπος?)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μάλλον ζω σε λιθαργο.... Έχω ένα 5ετιας S7. Από την πρώτη στιγμή κατέβασα το es manager. Την θεωρώ την αγαπημένη μου εφαρμογή. Για εναλλαγές σε φακέλους διαφορά αρχεία αντιγραφές κτλ, για να δημιουργώ φακέλους και να στέλνω τις συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας, γιά μουσική καθώς έχει δικό του του player στον οποίο μπορώ να βάζω οποίο τραγούδι θέλω άπο ξεχωριστούς φακέλους. Και άλλες πολλές λειτουργίες. Μου θυμίζει γενικά πολύ η λειτουργία του όπως περιβάλλον στα Windows. Ανακάλυψα ότι εδώ και καιρό έχει βγει από το playstore καθώς άπο ό,τι διάβασα έστελνε από κάτω διαφημίσεις η κάτι τέτοιο δεν ξέρω δεν το πολύ έψαξα. Εγώ το χρησιμοποιώ κανονικά ακόμα σε οτιδήποτε δεν έχω προσέξει τπτ.

 

Ειναι ασφαλής για να το βάλω και σε ένα νέο κινητό?? Έχει τις κλασικές πηγές εκτός playstore.

 

 

(δοκίμασα πειραματικά άλλες ανάλογες εφαρμογές αλλά μου φάνηκαν κατώτερες)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα θέμα. Αγόρασα το Samsung s9. Είχα το iphone 6.μολις έβαλα την Sim μέσα στο Samsung έκανα μεταφορά όλων των επαφών και προγραμμάτων μέσω καλωδίου usb. Μέχρι εδώ καλά. Πάω να ενεργοποιήσω το viber. Βάζω το νούμερο του κινητού και μου λέει θα σου στείλω ένα SMS για ενεργοποίηση το οποίο δεν έρχεται ποτέ. Έχει και μια επιλογή να σε πάρουν τηλ το κάνω και αυτό αλλά δεν περνει τηλ..ξερει κανένας τι γίνεται;. Στο iPhone έχω κάνει απεγκατασταση το viber https://showbox.bio/ https://tutuapp.uno/. Edited by Kekegenkai
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν ποστάρω σωστά αλλά δεν ξέρω και που να το βάλω...

Έχω πρόβλημα με το messenger στο κινητο μου(Μi Note 10) , καποιες φορές έρχονται μηνύματα και εμφανίζει ειδοποίηση, άλλες φορές εμφανιζεται το συννεφάκι της συνομιλίας και κολλάει,δεν μπορώ να το ανοίξω,ή όταν ανοιγει,δεν ανοιγει ολοκληρο στην οθονη,ή οταν πατάω για απαντήσω,εμφανίζεται το πληκτρολόγιο και σκεπάζει το πεδίο στο οποίο γράφεις την απάντηση,με αποτέλεσμα να μην βλέπω τι γράφω. Δεν ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα,είχα διαβάσει παλιότερα για προβλήματα της εφαρμογής, μπορεί να βοηθήσει κάποιος,γιατι έιναι πολυ ενοχλητικο το προβλημα!

Edited by jkidd13
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μιας βοήθεια... Ψάχνω και δεν βρίσκω τη ρύθμιση στην εφαρμογή του Facebook, να επιλέξω εγώ έναν browser για το άνοιγμα εξωτερικών συνδέσμων. Νομίζω παλαιότερα υπήρχε αυτή η επιλογή. Τώρα πού την έκρυψαν?

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μιας βοήθεια... Ψάχνω και δεν βρίσκω τη ρύθμιση στην εφαρμογή του Facebook, να επιλέξω εγώ έναν browser για το άνοιγμα εξωτερικών συνδέσμων. Νομίζω παλαιότερα υπήρχε αυτή η επιλογή. Τώρα πού την έκρυψαν?

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα του είχες πε την πρωτη φορα, να ανοίγει τα λινκς μεσα απο την εφαρμογη.

Θα πας, ρυθμισεις-εφαρμογες-fb και στις αδειες θα διαγραψεις το ανοιγμα εξωτερικών λινκ.

 

Μετα οταν πατησεις λινκ από το φβ, θα σε ρωτήσει, πως να το ανοίξει

 

-----------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν ποστάρω σωστά αλλά δεν ξέρω και που να το βάλω...

Έχω πρόβλημα με το messenger στο κινητο μου(Μi Note 10) , καποιες φορές έρχονται μηνύματα και εμφανίζει ειδοποίηση, άλλες φορές εμφανιζεται το συννεφάκι της συνομιλίας και κολλάει,δεν μπορώ να το ανοίξω,ή όταν ανοιγει,δεν ανοιγει ολοκληρο στην οθονη,ή οταν πατάω για απαντήσω,εμφανίζεται το πληκτρολόγιο και σκεπάζει το πεδίο στο οποίο γράφεις την απάντηση,με αποτέλεσμα να μην βλέπω τι γράφω. Δεν ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα,είχα διαβάσει παλιότερα για προβλήματα της εφαρμογής, μπορεί να βοηθήσει κάποιος,γιατι έιναι πολυ ενοχλητικο το προβλημα!

ο χειρότερος συνδυασμός για τις ειδοποιήσεις,ακριβώς όπως το λες και σε μένα,εκεί που δείχνει ότι δουλεύουν ...σταματάνε και τις περισοτερες φορές χωρίς ήχο

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρακαλώ μιας βοήθεια... Ψάχνω και δεν βρίσκω τη ρύθμιση στην εφαρμογή του Facebook, να επιλέξω εγώ έναν browser για το άνοιγμα εξωτερικών συνδέσμων. Νομίζω παλαιότερα υπήρχε αυτή η επιλογή. Τώρα πού την έκρυψαν?

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

κάπου στις ρυθμίσεις του media storage είναι αρκετό καιρό τώρα αν το άλλαξαν δεν το ξέρω γιατί είμαι με το light

edit: δεν υπάρχει πλέον

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Ας μου θυμίσει κάποιος φίλος στον αποθηκευτικό χώρο το άλλο τι είναι ; Μου δεσμεύει σχεδόν 10 γιγα και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Όταν έκανα φορμάτ στο τηλέφωνο (redmi note 7) ήταν 2.5 γιγα με το κινητό άδειο. Όσο πιο πολλά έχεις γεμίζει . Αυτό τελικά σβήνει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Ας μου θυμίσει κάποιος φίλος στον αποθηκευτικό χώρο το άλλο τι είναι ; Μου δεσμεύει σχεδόν 10 γιγα και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Όταν έκανα φορμάτ στο τηλέφωνο (redmi note 7) ήταν 2.5 γιγα με το κινητό άδειο. Όσο πιο πολλά έχεις γεμίζει . Αυτό τελικά σβήνει ?

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω και γω την απάντηση στην ερώτηση σου!!

Στο κινητό της κόρης μου (επίσης redmi note 7 32gb) τo "άλλο" καταλάμβανε 17gb! Το κινητό ήταν σχεδόν άδειο από multimedia υλικό, είχε ελάχιστες εφαρμογές και όμως έβγαζε συνέχεια ειδοποίηση ότι "ο αποθηκευτικός χώρος εξαντλείτε"! Με λίγο ψάξιμο που έκανα δε βρήκα άκρη και κατέληξα στην επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Ξαναέστησα το κινητό όπως ακριβώς ήταν, με τις ίδιες εφαρμογές και παιχνίδια, μετέφερα το multimedia υλικό στην sd και τώρα το κινητό είναι στημένο όπως ήταν πριν με 16gb ελεύθερα!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοιο πρόβλημα στο κινητό της γυναίκας μου. Ενώ είχε ελάχιστα αρχεία στη συσκευή, η μνήμη φαινόταν πλήρης. Έψαξα τις εγκατεστημένες εφαρμογές και βρήκα ότι μια συγκεκριμένη (iBank της Εθνικής Τράπεζας) καταλάμβανε αδικαιολόγητα μεγάλο χώρο. Έκανα διαγραφή των δεδομένων της κι επανεγκατάσταση και το πρόβλημα λύθηκε.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Ας μου θυμίσει κάποιος φίλος στον αποθηκευτικό χώρο το άλλο τι είναι ; Μου δεσμεύει σχεδόν 10 γιγα και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Όταν έκανα φορμάτ στο τηλέφωνο (redmi note 7) ήταν 2.5 γιγα με το κινητό άδειο. Όσο πιο πολλά έχεις γεμίζει . Αυτό τελικά σβήνει ?

 

Δοκίμαστε παιδιά την εφαρμογή DiskUsage και θα βρείτε τα πάντα

Πιο αναλυτικά δεν γίνεται.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμαστε παιδιά την εφαρμογή DiskUsage και θα βρείτε τα πάντα

Πιο αναλυτικά δεν γίνεται.

Μόλις την έψαξα, αλλά έχει να ενημερωθεί χρόνια…

Link to comment
Share on other sites

Και πιο το πρόβλημα αφού δουλεύει μέχρι και σήμερα;;;

Εγώ πάντως δεν την αποχωρίζομαι.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα σας παρακαλούσα να αφιερώσετε λίγα λεπτά από το χρόνο σας, προκειμένου να συμπληρώσετε το παρακάτω ερωτηματολόγιο έρευνας στα πλαίσια μεταπτυχιακής μου εργασίας από το Πολυτεχνείο Κρήτης, με θέμα: "Μέτρηση Ικανοποίησης εργαζομένων από την τηλεργασία".

Ο χρόνος συμπλήρωσης του ερωτηματολογίου είναι 5 λεπτά.

Οι απαντήσεις σας θα είναι ανώνυμες.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

https://docs.google.com/forms/d/1bRwllOLNdbVU_PjCUqTFRuomidu32YVqApD5rqXABZk/edit#responses

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα Samsung J5 (2017) του οποίου δεν λειτουργεί η οθόνη αλλά όταν συνδεθεί στον υπολογιστή φαίνονται φάκελοι και αρχεία.

Γίνεται με κάποιο τρόπο (προφανώς μέσω pc) να εντοπιστούν και να ανακτηθούν ως κείμενο τα SMS;

Είχε Android 7.0 και δεν θυμάται η κόρη μου αν έχει αναβαθμίσει σε επόμενη έκδοση.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν κλειδωμένο δλδ είχε κάποιο κωδικό η pattern όχι., θα πρέπει να βρεις μια οθόνη αν δεν ήταν κλειδωμένο με Samsung smart switch μπορεί Ίσος να γίνει κάτι
Link to comment
Share on other sites

Κλειδωμένο δεν ήταν. Προφανώς με καινούργια οθόνη λύνεται το πρόβλημα αλλά επειδή ήδη αγοράστηκε καινούργιο κινητό, δεν θέλουμε να κάνουμε επιπλέον έξοδα, αν μποούμε να βρούμε τα SMS με άλλο τρόπο.

Δοκίμασα με το Smart Switch αλλά πρέπει να ενεργοποιήσω την μεταφορά αρχείων μέσω USB στο κινητό, κάτι που είναι αδύνατον χωρίς οθόνη. Πάλι στο σημείο μηδέν...

Link to comment
Share on other sites

Κλειδωμένο δεν ήταν. Προφανώς με καινούργια οθόνη λύνεται το πρόβλημα αλλά επειδή ήδη αγοράστηκε καινούργιο κινητό, δεν θέλουμε να κάνουμε επιπλέον έξοδα, αν μποούμε να βρούμε τα SMS με άλλο τρόπο.

Δοκίμασα με το Smart Switch αλλά πρέπει να ενεργοποιήσω την μεταφορά αρχείων μέσω USB στο κινητό, κάτι που είναι αδύνατον χωρίς οθόνη. Πάλι στο σημείο μηδέν...

 

λυση ειναι μια πας σε καποιο service όπου έχουν οθονη την κουμπώνουν στον αέρα , παίρνουν τα αρχεία που ζητάς τους δίνεις κάνα 20 με 30 ευρω και ολοι ειναι ευχαριστημένοι

Link to comment
Share on other sites

λυση ειναι μια πας σε καποιο service όπου έχουν οθονη την κουμπώνουν στον αέρα , παίρνουν τα αρχεία που ζητάς τους δίνεις κάνα 20 με 30 ευρω και ολοι ειναι ευχαριστημένοι

 

Είναι μια λύση αλλά αν είναι να δώσω 30 ευρώ, βάζω ακόμη 20 και παίρνω καινούργια οθόνη οπότε και η ανάκτηση θα γίνει και θα μου μείνει ένα εφεδρικό κινητό. Θα δω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...