Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω μια απορία όταν ενεργοποιείς καινούργια συσκευή παίζει ρόλο αν θα έχεις κάρτα sim μέσα η όχι?
Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία όταν ενεργοποιείς καινούργια συσκευή παίζει ρόλο αν θα έχεις κάρτα sim μέσα η όχι?

 

Οχι, κανένα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία όταν ενεργοποιείς καινούργια συσκευή παίζει ρόλο αν θα έχεις κάρτα sim μέσα η όχι?
Σε μερικές συσκευές παίζει ρόλο στο ότι για να έρθουν τα updates λογισμικού χρειάζεται να έχεις κάρτα sim μέσα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές συσκευές παίζει ρόλο στο ότι για να έρθουν τα updates λογισμικού χρειάζεται να έχεις κάρτα sim μέσα.

 

Στα Huawei γίνεται αυτό σίγουρα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στο Miui όταν έχεις ενεργοποιήσει μία συσκευή επιτυχώς στον MI λογαριασμό, μετά θέλει SIM για να ανοίξει ξανά το κινητό μετά από Reset.

Εγώ ας πούμε παρόλο που έχω άλλη συσκευή στον λογαριασμό μου, στο παλιό που προσπάθησα να το κάνω reset μου ζητάει SIM για να προχωρήσει η εγκατάσταση...

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Και στα samsung που τρέχουν generic λογισμικό (ΟΧΜ) το οποίο έχει ρυθμίσεις για πολλές χώρες, είναι σημαντικό η πρώτη εκκίνηση να γίνει με τη SIM για να πάρει το EUR (Ελληνικό) και να παίζουν σωστά τα VoLTE/VoWiFi και στους 3 παρόχους.
Link to comment
Share on other sites

Και στα samsung που τρέχουν generic λογισμικό (ΟΧΜ) το οποίο έχει ρυθμίσεις για πολλές χώρες, είναι σημαντικό η πρώτη εκκίνηση να γίνει με τη SIM για να πάρει το EUR (Ελληνικό) και να παίζουν σωστά τα VoLTE/VoWiFi και στους 3 παρόχους.
εγώ έχω samsung και έκανα ενεργοποίηση χωρίς Sim. μπορώ να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και να κάνω ξανά ενεργοποίηση με sim για να πάρει τις ενημερώσεις η πλέον δεν γίνετε? Edited by RSAROUKLA
Link to comment
Share on other sites

Hello all!

Σε Xiaomi Redmi Note 7 της γυναίκας μου, μετά απο κόλλημα στην εκκίνηση, και πολλές εναλλακτικές προσπάθειες, αναγκάστηκα να flashάρω την rom, με επιλογή save user data, μπας και σώσω οτιδήποτε.

Δεν είχε συνδεδεμένο Mi Account, είχε όμως Google Account.

Τώρα ανοίγοντας τη συσκευή βγαίνει μήνυμα: "Για να ξεκινήσετε το android εισάγετε τον κωδικό σας".

Φαντάζομαι οτι ο κωδικός είναι του google account που είχε συνδεδεμένο, καθώς οι μοναδικοί κωδικοί που είχε το τηλέφωνο ήταν το PIN της sim και μοτίβο.

Το πρόβλημα είναι οτι το πληκτρολόγιο που αναμένει για τον κωδικό, είναι ελλιπές, λείπουν κάποια σύμβολα, πχ τα + = ( ) , και άλλα, κάποια απο τα οποία αποτελούν τον κωδικό...

Προσπάθησα να αλλάξω το google password με κάποιο χωρίς αυτούς τους χαρακτήρες, και να δοκιμάσω στη συσκευή το καινούριο, αλλά δεν...

Καμιά ιδέα σχετικά με το πώς να εμφανιστούν τα σύμβολα ή αν είναι κάποιος διαφορετικός κωδικός αυτό που ζητάει;

Έχω 6 προσπάθειες που απομένουν πρίν αχρηστευτεί η συσκευή...!!!! :lol::lol:

 

Ευχαριστώ

 

Update: Υποθέτω οτι πρέπει να βρεθεί τρόπος να συνδεθεί η συσκευή στο internet στην κατάσταση που είναι, για να επαληθεύσει το pass. Και το wifi μονόδρομος, μιας και δεν ενεργοποιείται η sim ακόμη σε αυτό το στάδιο.

Edited by mach_air
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά πρέπει να έχουν την sim μέσα για να γίνουν σωστά οι λογαριασμοί! Εμένα αυτό με είπαν στον Γερμανό όταν πήρα το Xiaomi.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω εφαρμογες .apks για παλαιοτερες εκδοσεις android? Με ενδιαφερει για εκδοση 4.4.2
Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω εφαρμογες .apks για παλαιοτερες εκδοσεις android? Με ενδιαφερει για εκδοση 4.4.2

 

apkmirror δοκιμασε, απλα πριν κατεβασεις το apk να κοιτας τι εκδοση API και πανω υποστηριζει ωστε να δεις αν ειναι συμβατο για την εκδοση android που εχεις

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω samsung και έκανα ενεργοποίηση χωρίς Sim. μπορώ να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και να κάνω ξανά ενεργοποίηση με sim για να πάρει τις ενημερώσεις η πλέον δεν γίνετε?

 

Ναι, θα γίνει κανονικά. Ενδεχομένως όμως να μη χρειάζεσαι. Στις ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο > σχετικά με το λογισμικό > έκδοση παροχέα, τι σου γράφει; Επίσης τι πάροχο έχεις;

 

Όλα τα κινητά πρέπει να έχουν την sim μέσα για να γίνουν σωστά οι λογαριασμοί! Εμένα αυτό με είπαν στον Γερμανό όταν πήρα το Xiaomi.

 

Δεν είναι απαραίτητο, αλλά όπως αναφέραμε, σε αρκετές συσκευές παίζει ρόλο.

Edited by paanos
ξέχασα ένα κόμμα :))
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα γίνει κανονικά. Ενδεχομένως όμως να μη χρειάζεσαι. Στις ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο > σχετικά με το λογισμικό > έκδοση παροχέα, τι σου γράφει; Επίσης τι πάροχο έχεις;

 

 

 

 

 

 

 

Δεν είναι απαραίτητο, αλλά όπως αναφέραμε, σε αρκετές συσκευές παίζει ρόλο.

αυτό γράφει 0634f6ac28c796df8a0e85dfaa85958a.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτό γράφει 0634f6ac28c796df8a0e85dfaa85958a.jpg
παροχο έχω cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Λίγη προσοχή με το apkmirrror, όμως.
Τι προσοχή θέλει;

Είναι από τα πιο αξιόπιστα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λίγη προσοχή με το apkmirrror, όμως.
αν είναι να προσέχουμε το apkmirror τότε δεν κατεβάζουμε από πουθενά αλλού

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιχνιδια playstation για κινητά από την Σόνυ.https://www.enternity.gr/Article/Games/News/%CE%97-Sony-%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF-mobile-gaming-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-PlayStation/66590.html

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Τι προσοχή θέλει;

Είναι από τα πιο αξιόπιστα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Αν στο play store χρειάζεται λίγη προσοχή, χρειάζεται και σε αυτό.

 

αν είναι να προσέχουμε το apkmirror τότε δεν κατεβάζουμε από πουθενά αλλού

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Το θεωρώ τόσο “safe”, όσο και το play store. Όχι 100%.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

άλλο λες και φυσικά συμφωνούμε σε αυτό

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Ω ναι, ακριβώς αυτό που σκέφτεσαι (δεν ειρωνεύομαι).

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...