Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εννοείς έχει ξεχαστεί ο κωδικός ή ο λογαριασμός που σεταρίστηκε;

εννοείς προφανώς τον λογαριασμό γιατί τον κωδικό μπορείς να τον κάνεις reset

ανάλογα την εταιρία, με απόδειξη αγοράς αν έχει το σειριακό ή IMEI επάνω, γίνεται φλασάρισμα με κάποια σχετική χρέωση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να ρωτήσω πως αλλάζει το προεπιλεγμένο πρόγραμμα για να ανοίγει κάποιος συγκεκριμένος τύπος αρχείου πχ pdf. Δεν βρίσκω πουθενά την αντίστοιχη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα προσπαθήσει και εγώ παλιότερα στο MIUI και δεν το κατάφερα. Δεν υπήρχε και νομίζω δεν υπάρχει ακόμη επιλογή μέσα στις Default App για Pdf αρχεία.

Τελικά έβγαλα την ήδη προεπιλεγμένη εφαρμογή, την εγκατέστησα πάλι και με ρώτησε ξανά.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω πως αλλάζει το προεπιλεγμένο πρόγραμμα για να ανοίγει κάποιος συγκεκριμένος τύπος αρχείου πχ pdf. Δεν βρίσκω πουθενά την αντίστοιχη ρύθμιση.
Μάλλον από κινητό σε κινητό είναι σε διαφορετικό μενού.

Στο Huawei που έχω κάνω search στα Settings γράφοντας Default Apps, μου βγάζει ως πρώτες τις πιο κλασικές (email, launcher, browser κτλ), και μετά έχει επιλογή More defaults.
Εκεί υπάρχει η επιλογή για .pdf document.

Ψάξε λίγο με την αναζήτηση στα Settings του κινητού σου μήπως και το βρεις έτσι. ;)

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro


Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω πως αλλάζει το προεπιλεγμένο πρόγραμμα για να ανοίγει κάποιος συγκεκριμένος τύπος αρχείου πχ pdf. Δεν βρίσκω πουθενά την αντίστοιχη ρύθμιση.
Ή αυτό που σου είπε πιο πάνω ο "tsiftsism" ή πας
Ρυθμίσεις-εφαρμογές ανοίγεις την εφαρμογή που σου άνοιγει το pdf και στο "ορισμός ως προεπιλογής" το διαγράφεις.

-------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned
  • 2 weeks later...

Δε ξέρω αν ρωτάω στο σωστό θέμα, αλλά στις επαφές μου έχω κάτι 11831, 11888, Beat Box κλπ βλακείες. Πατάω διαγραφή και παραμένουν εκεί. Ξέρει κανείς αν και πώς σβήνονται?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτές είναι επαφές που είναι αποθηκευμένες στην κάρτα sim εξ ορισμού από την cosmote. Δοκίμασε με καμία εφαρμογή όπως αυτή : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.midi.simcontacts

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 15/9/2021 at 12:27 ΠΜ, QQTilt said:

Δε ξέρω αν ρωτάω στο σωστό θέμα, αλλά στις επαφές μου έχω κάτι 11831, 11888, Beat Box κλπ βλακείες. Πατάω διαγραφή και παραμένουν εκεί. Ξέρει κανείς αν και πώς σβήνονται?

Αν είναι στη κάρτα sim, απλά ρύθμισε τη συσκευή σου να μη σου δείχνει τις επαφές της sim.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο Γιατί σε ένα νέο κινητό(Samsung galaxy a21s) που προσπαθώ να εισάγω το Gmail λογαριασμό για το Google play δεν το δέχεται και βγάζει συνεχώς το μυνημα "Ο λογαριασμός σας δεν προστέθηκε προσπαθηστε ξανά". 

Και η ειρωνεία είναι ότι από το pc όταν βάζω το ίδιο μέιλ για το Google play συνδέεται μια χαρά. 

 

Τι στο καλό συμβαινει; 

 

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/9/2021 at 10:43 ΜΜ, tsiftsism said:

Μάλλον από κινητό σε κινητό είναι σε διαφορετικό μενού.

Στο Huawei που έχω κάνω search στα Settings γράφοντας Default Apps, μου βγάζει ως πρώτες τις πιο κλασικές (email, launcher, browser κτλ), και μετά έχει επιλογή More default
Εκεί υπάρχει η επιλογή για .pdf document.

Ψάξε λίγο με την αναζήτηση στα Settings του κινητού σου μήπως και το βρεις έτσι. 😉

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

 

blockquote widget

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία πώς γίνεται στην εφαρμογή ημερολόγιο της Google, όταν δημιουργώ ένα νέο συμβάν ολοήμερο να μην το εμφανίζει από της 3 τα ξημερώματα έως τις 3 την επομένη; Ενώ θα έπρεπε να το εμφανίζει από τις 00:00 έως 00:00 την επόμενη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στο τοπικ.

Έχω το κινητό ενός φίλου(Samsung αλλά δεν θυμάμαι μοντέλο) και ενώ μέχρι χτες του δούλευε μια χαρά το messenger app(Το facebook app δουλεύει μια χαρά) πλέον από σήμερα το πρωί χωρίς να εγκαταστήσει κάποια νέα εφαρμογή και χωρίς να κάνει κάτι διαφορετικό απ' ότι συνήθως του βγάζει το κλασικό μήνυμα της εικόνας που βγάζει σε πολλές εφαρμογές όταν δεν δουλεύουν σωστά.

Δοκίμασα να κάνω καθαρισμό των cache του app όπως και να απεγκαταστήσω/εγκαταστήσω το messenger & facebook δοκίμασα να κάνω επανεκκίνηση το κινητό, δοκίμασα να απενεργοποιήσω κάποιες υπηρεσίες που ίσως έφταιγαν αλλά πάλι τίποτα.

Εννοείτε τις υπηρεσίες που απενεργοποίησα όταν είδα ότι δεν έφταιγαν αυτές τις ξανά ενεργοποίησα.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει και να το κάνει αυτό?

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το ποσταρω στο σωστο μερος..πηγα να κανω μια ονλαιν πληρωμη μεσα απο το σαμσουνγκ μου,στην κοσμοτε για λογαριασμο .και μου ζητησε στο τελος να αποηκευσω τον αριθμο της καρτας στο κινητο μου.πως μπορω να αναστρεψω την αποθηκευση της καρτας μου απο το κινητο μου?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά στην εφαρμογή my cosmote ή από σελίδα (cosmote.gr -> πληρωμές και συνδρομές) στην περίπτωση που δεν χρησιμοποίησες την εφαρμογή.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα
Σημερα εβαλα στο κινητο μου μια δευτερη καρτα. μολις το εκανα εχει βγει στην οθονη ενα R επανω. θεωρησα οτι ειναι το roaming, αλλα πηγαινοντας στις ρυθμισεις βλεπω οτι εχω απενεργοποιησει το roaming. γιατι βγαινει αυτο ??

αμα απενεργοποιησω την νεα καρτα φευγει! αρα σιγουρα εχει να κανει με τον νεα καρτα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
56 minutes ago, geioannou said:

καλημερα
Σημερα εβαλα στο κινητο μου μια δευτερη καρτα. μολις το εκανα εχει βγει στην οθονη ενα R επανω. θεωρησα οτι ειναι το roaming, αλλα πηγαινοντας στις ρυθμισεις βλεπω οτι εχω απενεργοποιησει το roaming. γιατι βγαινει αυτο ??

αμα απενεργοποιησω την νεα καρτα φευγει! αρα σιγουρα εχει να κανει με τον νεα καρτα!!

Μιλάς για το R μέσα σε έναν κύκλο; Αυτό είναι το Roaming. Καλό είναι βέβαια να απευθυνθείς και στο θέμα της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι Q η κάρτα σου πιθανότατα. Αυτό γίνεται γιατί η Q χρησιμοποιεί εθνική περιαγωγή στο δίκτυο της Wind. Για να έχεις δεδομένα από αυτή την κάρτα, πρέπει ο διακόπτης «περιαγωγή δεδομένων» να είναι ενεργός.

Ο διακόπτης που έκλεισες, απενεργοποιεί τα δεδομένα όσο βρίσκεσαι σε περιαγωγή. Αν κλείσεις τη περιαγωγή (που δεν γίνεται), τότε θα χάσεις το δίκτυο από την Q σου. 

Αν θέλεις να είσαι σίγουρος (αν πχ είσαι σε παραμεθόριο περιοχή), οτι το κινητό σου δεν θα συνδεθεί σε άλλο δίκτυο και χρεωθείς χωρίς να το καταλάβεις, διατήρησε τον διακόπτη περιαγωγής δεδομένων ενεργό και επέλεξε χειροκίνητα το WIND GR από την αναζήτηση δικτύου. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

ναι, σωστα. η καρτα ειναι Q. Κατανοητα οσα εγραψες παραπανω. δηλαδη οσοι εχουν καρτα Q, εχουν στο κινητο τους το R μονιμα να εμφανιζεται;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα redmi note 5 με έκδοση miui 11.0.3.0
Έχω εγκατεστημένη την εφαρμογή του GAZZETTA για τα αθλητικά.
Εδώ και περίπου 15 μέρες όταν ανοίγω το app αυτόματα μου ανοίγει το site σε browser και εφόσον κάνω έξοδο (πατήσω δύο φορές το κουμπί back) αρχίζει να τρέχει το app.
Συμβαίνει σε κάποιον άλλον αυτό; Υπάρχει τρόπος να το διορθώσω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα?

  

On 13/11/2021 at 8:07 ΜΜ, adais said:

Αντιμετωπίζω τελευταία ένα περίεργο πρόβλημα. 

Όταν έχω το κινητό για λίγη ώρα στο αθόρυβο όταν μετά το βάζω κανονικά στο τέρμα το ηχείο ακούω όλους τους ήχους από το ακουστικό που είναι για την ομιλία και όχι από το ηχείο που είναι για να ακούς κανονικά. 

Και αυτό διορθώνεται όταν κάνω επανεκκίνηση το κινητό. 

Γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να το λύσω; 

 

Link to comment
Share on other sites

Από χθες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στην εφαρμογή Phone (την κλασσική της Google). 

Ενώ ορίζω την σειρά που θέλω να εμφανίζονται οι αγαπημένες μου επαφές (χρόνια τώρα), ξαφνικά το τηλέφωνο αποφάσισε να τις βάλει σε δική του σειρά. Ξαναβάζω τις επαφές στην δική μου σειρά, αλλά μόλις αλλάξω οθόνη και επανέλθω στις αγαπημένες, τσουπ, το βλέπεις να τις βάζει κατευθείαν στην σειρά που θέλει. (Σπάει νεύρα λέμε!)

Δοκίμασα με κάθε τρόπο (με και χωρίς reboot) να διαγράψω τις αναβαθμίσεις της εφαρμογής και μετά να τις ξαναπεράσω. Όταν η εφαρμογή γυρίζει στην παλιά έκδοση παίζει μια χαρά. Μόλις έρθει η αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση, επανέρχεται και το πρόβλημα. 

Το έχετε κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα με την εφαρμογή; Ειλικρινά μου έχει σπάσει τα νεύρα από χθες που ξεκίνησε!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα redmi note 5 με έκδοση miui 11.0.3.0
Έχω εγκατεστημένη την εφαρμογή του GAZZETTA για τα αθλητικά.
Εδώ και περίπου 15 μέρες όταν ανοίγω το app αυτόματα μου ανοίγει το site σε browser και εφόσον κάνω έξοδο (πατήσω δύο φορές το κουμπί back) αρχίζει να τρέχει το app.
Συμβαίνει σε κάποιον άλλον αυτό; Υπάρχει τρόπος να το διορθώσω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όχι, από τη στιγμή που τρέχω την εφαρμογή βλέπω όλα τα άρθρα μέσω της εφαρμογής, δεν ανοίγει το site του gazzetta μέσω browser.
Από χθες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στην εφαρμογή Phone (την κλασσική της Google). 
Ενώ ορίζω την σειρά που θέλω να εμφανίζονται οι αγαπημένες μου επαφές (χρόνια τώρα), ξαφνικά το τηλέφωνο αποφάσισε να τις βάλει σε δική του σειρά. Ξαναβάζω τις επαφές στην δική μου σειρά, αλλά μόλις αλλάξω οθόνη και επανέλθω στις αγαπημένες, τσουπ, το βλέπεις να τις βάζει κατευθείαν στην σειρά που θέλει. (Σπάει νεύρα λέμε!)
Δοκίμασα με κάθε τρόπο (με και χωρίς reboot) να διαγράψω τις αναβαθμίσεις της εφαρμογής και μετά να τις ξαναπεράσω. Όταν η εφαρμογή γυρίζει στην παλιά έκδοση παίζει μια χαρά. Μόλις έρθει η αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση, επανέρχεται και το πρόβλημα. 
Το έχετε κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα με την εφαρμογή; Ειλικρινά μου έχει σπάσει τα νεύρα από χθες που ξεκίνησε!
Εμένα πάντα οι Αγαπημένες Επαφές, στο 1ο Tab της εφαρμογής ήταν ταξινομημένες αλφαβητικά.

Δεν γνώριζα ότι μπορείς να τις βάλεις με όποια σειρά εσύ ήθελες.

Και σ' εσένα πλέον εμφανίζονται αλφαβητικά;
Τώτα τελευταία η εφαρμογή έχει πάρει αρκετές αναβαθμίσεις, μήπως άλλαξαν κάτι στον τρόπο εμφάνισης τους και δεν μπορείς να ορίσεις εσύ πώς θα εμφανίζονται;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Προσπαθώ να βρω που στο κάλο είναι η ρύθμιση να δηλώσω στο κινητό(Samsung galaxy j3) οτιδήποτε στιγμιότυπο τραβάει την εικόνα του κινητού με τα κουμπιά volume down & power να αποθηκεύεται στην κάρτα μνήμης και όχι στην εσωτερική μνήμη του κινητού γιατί έχει γεμίσει και δεν το βρίσκω.

Έχει κάνεις καμιά ιδέα που μπορεί να είναι αυτί η ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...