Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά πάτησε μια φορά το κενό και έστειλες κενό sms.

Το 8sms δε στέλνει κενό sms.

Θέλεις κάτι τέτοιο:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.azpdd.sendblankemptysms

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Το 8sms δε στέλνει κενό sms.

Θέλεις κάτι τέτοιο:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.azpdd.sendblankemptysms

Αναφέρει όμως το textra που το κάνει. Και το chompsms που χρησιμοποιώ εγώ. Είναι και από τον ίδιο δημιουργό κιόλας το textra και το chomp.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει όμως το textra που το κάνει. Και το chompsms που χρησιμοποιώ εγώ. Είναι και από τον ίδιο δημιουργό κιόλας το textra και το chomp.

 

Τελικά, όντως το 8sms δεν στέλνει κενό μήνυμα. Αλλά και το Textra δεν μου επιτρέπει να στείλω κενό μήνυμα.

Σε αντίθεση, το chomp sms στέλνει κανονικά (πατώντας μια φορά space), όπως επίσης και το handcent.

θα κρατήσω ένα από τα δύο (αν και μου άρεσε περισσότερο το 8sms).

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα με όλες αυτές τις εφαρμογές είναι ότι όταν γράφεις ένα νέο μήνυμα και πας να επιλέξεις παραλήπτη από τον κατάλογο των επαφών, αυτές εμφανίζονται με αλφαβητική μεν σειρά αλλά πρώτα εμφανίζεται το μικρό όνομα και όχι το επώνυμο, παρ' όλο που έχω επιλέξει από τις ρυθμίσεις της συσκευής να γίνεται το αντίθετο. Γιατί συμβαίνει αυτό και πώς μπορώ να το αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που παρατήρησα με όλες αυτές τις εφαρμογές είναι ότι όταν γράφεις ένα νέο μήνυμα και πας να επιλέξεις παραλήπτη από τον κατάλογο των επαφών, αυτές εμφανίζονται με αλφαβητική μεν σειρά αλλά πρώτα εμφανίζεται το μικρό όνομα και όχι το επώνυμο, παρ' όλο που έχω επιλέξει από τις ρυθμίσεις της συσκευής να γίνεται το αντίθετο. Γιατί συμβαίνει αυτό και πώς μπορώ να το αλλάξω;

 

Έχεις γράψει στα σωστά πεδία, ονόματα και επίθετα; Τι εννοώ. Εσύ βλέπεις στην σειρά όνομα και επίθετο των επαφών σου. Όμως, όνομα κι επίθετο ίσως είναι γραμμένα και τα 2 στο πεδίο του ονόματος. Αν θέλεις, κοίταξέ το.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μπα, σωστά είναι γραμμένα, σε ξεχωριστά πεδία δηλαδή.

Εκτός κι αν έπρεπε να τα γράψω διαφορετικά, δηλαδή το όνομα στο πεδίο "πρόθεμα ονόματος" (και όχι στο "όνομα") και το επώνυμο στο "επίθημα ονόματος" (αντί για το "επώνυμο").

Πάντως, έτσι όπως τα έχω καταχωρημένα, όταν πηγαίνω στον κατάλογο με τις επαφές εμφανίζονται σωστά. Κάτι που δεν γίνεται όταν πρέπει να επιλέξω παραλήπτη μέσα από τις εφαρμογές για τα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες εφαρμογές που μου έχει τύχει να μη στέλνουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ κενό SMS έχω δοκιμάσει την τελεία και το δέχεται σαν κενό. Δεν ξέρω αν παίζει το ίδιο σε όλες, στις περισσότερες όμως γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Μπα, σωστά είναι γραμμένα, σε ξεχωριστά πεδία δηλαδή.

Εκτός κι αν έπρεπε να τα γράψω διαφορετικά, δηλαδή το όνομα στο πεδίο "πρόθεμα ονόματος" (και όχι στο "όνομα") και το επώνυμο στο "επίθημα ονόματος" (αντί για το "επώνυμο").

Πάντως, έτσι όπως τα έχω καταχωρημένα, όταν πηγαίνω στον κατάλογο με τις επαφές εμφανίζονται σωστά. Κάτι που δεν γίνεται όταν πρέπει να επιλέξω παραλήπτη μέσα από τις εφαρμογές για τα μηνύματα.

 

Στη δική μου συσκευή (με 5.1 aosp) δεν έχω αυτές τις επιλογές, για τις επαφές. Φτιάξε μια καινούρια επαφή και δοκίμασε το πρόθεμα και το επίθημα. Ίσως, στη συσκευή σου, να πρέπει να συμπληρώνεις αυτά πεδία.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχασα τη συντόμευση που με πήγαινε σε όλες τις εγκατεστημένες εφαρμογές. Τώρα δεν μπορώ να τρέξω εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει στο τηλέφωνο αλλά δεν έχω συντόμευση για αυτές. Android 5.01

Έχει κάποιος καμιά ιδέα ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πάρω backup της συσκευής μου (Doogee Valencia2 Y100Pro) μέσω του Android system recovery (vol up+power) με την επιλογή του "backup user data". Μου βγάζει ότι το backup θα είναι 12,5GB με διαθέσιμα 26GB στην SD. Η διαδικασία μετά από ώρες δεν ολοκληρώνεται και υποψιάζομαι το προφανές: ότι δεν μπορεί να γίνει γιατί η κάρτα SD είναι φορμαρισμένη σε FAT32 που δεν υποστηρίζει αρχεία >4GB. Υπάρχει λύση σε αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πάω, Βλέπω όλες τις εγκατεστημένες εφαρμογές, δεν μπορώ όμως να τις τρέξω !

Από τις ρυθμίσεις, εφαρμογές δεν μπορείς να πας;
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα tablet με android και θέλω να μου πείτε πως μπορω να διαχειριστώ αρχεία. Για παράδειγμα στα Windows μέσω φακέλων κάνω αρχειοθέτηση και με το office τα επεξεργάζομαι. Επειδή δεν ειναι σχετικός στο android τι εφαρμογές πρεπει να κατεβασω για να κάνω την δουλεια μου;
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχασα τη συντόμευση που με πήγαινε σε όλες τις εγκατεστημένες εφαρμογές. Τώρα δεν μπορώ να τρέξω εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει στο τηλέφωνο αλλά δεν έχω συντόμευση για αυτές. Android 5.01

Έχει κάποιος καμιά ιδέα ? Ευχαριστώ

Δοκίμασε να πατήσεις παρατεταμένα στην αρχική οθόνη και λογικά μια από τις επιλογές που θα υπάρχουν θα είναι και για προσθήκη συντόμευσης.

Αν δεν βγάλεις άκρη πες μας καλύτερα και ποια συσκευή έχεις ή ακόμα καλύτερα ποιόν launcher.

 

Προσπαθώ να πάρω backup της συσκευής μου (Doogee Valencia2 Y100Pro) μέσω του Android system recovery (vol up+power) με την επιλογή του "backup user data". Μου βγάζει ότι το backup θα είναι 12,5GB με διαθέσιμα 26GB στην SD. Η διαδικασία μετά από ώρες δεν ολοκληρώνεται και υποψιάζομαι το προφανές: ότι δεν μπορεί να γίνει γιατί η κάρτα SD είναι φορμαρισμένη σε FAT32 που δεν υποστηρίζει αρχεία >4GB. Υπάρχει λύση σε αυτό;

 

Αν και τεράστιος ο όγκος και μου κάνει εντύπωση, μπορείς να μετατρέψεις την κάρτα σου σε ex-fat (αφού πάρεις φυσικά το απαραίτητο backup κλπ.)

Εχω ενα tablet με android και θέλω να μου πείτε πως μπορω να διαχειριστώ αρχεία. Για παράδειγμα στα Windows μέσω φακέλων κάνω αρχειοθέτηση και με το office τα επεξεργάζομαι. Επειδή δεν ειναι σχετικός στο android τι εφαρμογές πρεπει να κατεβασω για να κάνω την δουλεια μου;

Μπορείς να ψάξεις στο play store για εφαρμογές Διαχείρισης αρχείων όπως Solid explorer, Es explorer κλπ. Υπάρχει πληθώρα επιλογών.

Επίσης για office προσωπικά χρησιμοποιώ το WPS Office και με έχει καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πατήσεις παρατεταμένα στην αρχική οθόνη και λογικά μια από τις επιλογές που θα υπάρχουν θα είναι και για προσθήκη συντόμευσης.

Αν δεν βγάλεις άκρη πες μας καλύτερα και ποια συσκευή έχεις ή ακόμα καλύτερα ποιόν launcher.

 

Αν πατήσω παρατεταμένα στην αρχική οθόνη απλά μου εμφανίζει τα Widgets. Πως θα δω ποιον launcher έχω ?

Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευή έχεις; πες μας μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε Έτσι.κάπου στις ρυθμίσεις σου δες μήπως έχεις "αρχική σελίδα"και εκεί θα σου έχει τον launcher
Link to comment
Share on other sites

Αν και τεράστιος ο όγκος και μου κάνει εντύπωση, μπορείς να μετατρέψεις την κάρτα σου σε ex-fat (αφού πάρεις φυσικά το απαραίτητο backup κλπ.)

 

Γιατί σου κάνει εντύπωση; Σε ένα αρχείο βγαίνει το backup (με κατάληξη .backup). Εφόσον θα είναι 12,5GB, είναι δεδομένο ότι δεν μπορεί να γραφεί σε μέσο φορμαρισμένο σε FAT32. Μου κάνει εντύπωση απλά πως ξεπερνιέται αυτό το πρόβλημα και γιατί παρέχεται η δυνατότητα backup όταν τα δεδομένα είναι τόσο μεγάλα, αφού δεν υπάρχει -επίσημα- υποστήριξη ntfs για Android.

Το exFAT προσπάθησα να το δημιουργήσω με format από Windows 7 αλλά μετά δεν αναγνωρίζει την κάρτα το κινητό και ζητάει να τη φορμάρει εκ νέου οπότε και την κάνει πάλι FAT32. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος μήπως για να γίνει το exFAT και να αναγνωρίζεται η κάρτα ή θέλει κάποιο app επιπλέον;

Android 4.4.2, συσκευή MLS IQTalk Rock Mini

. Άκυρο! Στο Doogee Valencia2 με Lollipop 5.1 προσπαθώ να το κάνω. Τα σκαλίζω και τα 2 τις τελευταίες μέρες για τη μετάβαση από το ένα στο άλλο και τα μπέρδεψα.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευή έχεις; πες μας μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε Έτσι.κάπου στις ρυθμίσεις σου δες μήπως έχεις "αρχική σελίδα"και εκεί θα σου έχει τον launcher

 

ZTE blade S6 Android 5.01

Όχι δεν υπάρχει αρχική σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να βλέπω τα ποδοσφαιρικά ματς σε κάποιο Browser σε αντροιντ όπως στα Windows μέσω των λαιβ στιμ?

 

Σε όποιο λινκ και να μπω δεν γίνεται και έχω δοκιμάσει καμία 10ρια Browser. Κάτι παίζει με αυτό το φλας? Υπάρχει εναλλακτικά τρόπος να ανοίξουν.?ισως μέσω κάποιας εφαρμογής μιντια πλειερ?

 

 

Πμ εναλλακτικά εννοώ τα ίδια λινκ δεν αναφέρομαι στην 365 η μέσω σοπκαστ εκεί παίζουν κανονικά και σε αντροιντ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να βλέπω τα ποδοσφαιρικά ματς σε κάποιο Browser σε αντροιντ όπως στα Windows μέσω των λαιβ στιμ?

 

Σε όποιο λινκ και να μπω δεν γίνεται και έχω δοκιμάσει καμία 10ρια Browser. Κάτι παίζει με αυτό το φλας? Υπάρχει εναλλακτικά τρόπος να ανοίξουν.?ισως μέσω κάποιας εφαρμογής μιντια πλειερ?

 

 

Πμ εναλλακτικά εννοώ τα ίδια λινκ δεν αναφέρομαι στην 365 η μέσω σοπκαστ εκεί παίζουν κανονικά και σε αντροιντ

αν εχεις τα καταλληλα links με xmtv player (GOOGLαρε τον)

καπου διαβασα και οτι ο https://play.google.com/store/apps/details?id=co.wuffy.player κανει την ιδια δουλεια ...δεν τον εχω δοκιμασει ¨)

Edited by eftihiss
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...