Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Στο κινητό μπαίνω στο ίδιο παιχνίδι/εφαρμογή με 3 διαφορετικούς λoγαριασμούς (όχι ταυτόχρονα φυσικα - κάνω logout/login).

Yπάρχει τρόπος ή εφαρμογή που να διαχειρίζεται τα logins με πχ αποθήκευση των usernames ώστε να επιλέγω κάθε φορά ποιο θέλω και να το βγάζει αυτόματα?

'Η πχ να έχω διαφορετικά εικονίδια για κάθε login. Tεσπα οποιοσδήποτε τρόπος βοηθάει στο να μην πρέπει να πληκτρολογώ απ την αρχή ολόκληρα usernames/passwords...

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα lenovo s960 με το malwarebytes μου εβγαλε αυτα:

12804292_10153642053828143_813994892_n.jpg?oh=953c1cfdf8ee68003ad37a2e3448bd6a&oe=56D9B31F12788185_10153642053838143_298459341_n.jpg?oh=20949a58f6b5b3cece60767b2f83234d&oe=56DAB93A

 

Τι πρεπει να διαγραψω και τι οχι? Εχω προβλημα με εφαρμογες και παιχνιδια που κανουν εγκατασταση μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε παιδια.

Καταρχας δεν ήξερα που να το κατατάξω το topic μου, αν οι admin έχουν άλλη ιδέα ας το μεταφερουν. :lol::lol:

Μπαίνω στο ψητό. Θέλω να συνδέσω το android κινητό μου (HUAWEI P8 LITE) με την τηλεόραση μου. Υπάρχει λύση καλωδίου, chromecast ή κάποια άλλα που έχω δει, ακόμα και android tv συσκευή. Όμως εμένα με νοιάζει κυρίως ένα πράγμα. Με το iphone που είχα παλιά έμπαινα σε κάποιο σαιτ και έβλεπα Live streaming αγώνες full screen μεσω καλωδίου. Συγκεκριμένα έβλεπα από το site του stoiximan αγώνες ποδοσφαίρου και μπάσκετ (αν είσαι εγκεγραμένος έχεις δωρεάν πρόσβαση σε διάφορους αγώνες). Ήταν σαν να είχα δηλαδή nova. Με ποιον τρόπο μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο? Να βλέπω δηλαδή σελίδα site στην τηλεόραση μου εν ολίγης. Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Έκανε κάποια εμφανησιακή αλλαγή η Google, στο search app της; Από χτες, η μπάρα στην κορυφή της οθόνης, άλλαξε σε ένα g στο κέντρο (πάλι στην κορυφή) της οθόνης, με ένα μικρόφωνο ακριβώς από κάτω. Doogee X5, με 5.1 aosp.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι χρηστης WP εδω και 4 χρονια αλλα σκεφτομαι μια πιθανη μεταβαση σε Android. Θα μπορουσατε να μου απαντησετε στα παρακατω ερωτηματα τα οποια για εμενα ειναι σημαντικα;

 

 

1. Φαινονται στην οθονη κλειδωματος ειδοποιησεις για μηνυματα, κλησεις και email με αριθμο; δηλαδη 5 κλησεις, 3 μηνυματα και 10 email οπως στην οθονη κλειδωματος των WP; Αν ναι τ δειχνει με καποιο συμβολο και ενα αριθμο διπλα (οπως στα WP) ή δειχνει λιστα με ολες τις ειδοποιησεις;

2. Στην notification bar εχει ομαδοποιημενες τις ειδοποιησεις οπως στα W10M; Δηλαδη ενα γκρουπ για κλησεις, ενα για μηνυματα, ενα για yahoo mail, ενα για εταιρικο Mail κτλ; Ή ειναι ολα χυμα αναλογε με την ωρα;

3. Η notification bar ειναι προσβασιμη απο την οθονη κλειδωματος χωρις να χρειαστει να ξεκλειδωσεις την συσκευη;

4. Μπορω να εχω σεταρει και yahoo λογαριασμο και εναν exchange αλλα να εχω widget στην οθονη μονο για ενα απο τους δυο; Δηλαδη να εχω widget που θα βλεπω μονο τα exchange mail και ενα αλλο widget που να βλεπω τα yahoo;; Οπως ειναι τα διαφορετικα tiles κατα καποιο τροπο στα W10M ανα λογαριασμο.

5. Αν δεν ασχοληθω καθολου με root κτλ ενδεχεται να αντιμετωπιζω θεματα μνημης (χαμηλη RAM) κτλ; Με μια συσκευη με 3GB RAM τα ξεχναω αυτα τα θεματα;

6. Το Mail app, ειναι το gmail; Ή καθε κατασκευαστης εχει και δικο του mail app; εκει σεταρω τους λογαριασμους μου; Μπορω να σεταρω MSFT λογαριασμο windowslive.com και να διαβασει κανονικα Mail, επαφες και ημερολογιο;; Παλια σε ενα Motorola προσπαθουσα να τον σεταρω αλλα δεν εμπαινε με τιποτα ο MSFT λογαριασμος.....

 

 

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι χρηστης WP εδω και 4 χρονια αλλα σκεφτομαι μια πιθανη μεταβαση σε Android. Θα μπορουσατε να μου απαντησετε στα παρακατω ερωτηματα τα οποια για εμενα ειναι σημαντικα;

 

 

1. Φαινονται στην οθονη κλειδωματος ειδοποιησεις για μηνυματα, κλησεις και email με αριθμο; δηλαδη 5 κλησεις, 3 μηνυματα και 10 email οπως στην οθονη κλειδωματος των WP; Αν ναι τ δειχνει με καποιο συμβολο και ενα αριθμο διπλα (οπως στα WP) ή δειχνει λιστα με ολες τις ειδοποιησεις;

2. Στην notification bar εχει ομαδοποιημενες τις ειδοποιησεις οπως στα W10M; Δηλαδη ενα γκρουπ για κλησεις, ενα για μηνυματα, ενα για yahoo mail, ενα για εταιρικο Mail κτλ; Ή ειναι ολα χυμα αναλογε με την ωρα;

3. Η notification bar ειναι προσβασιμη απο την οθονη κλειδωματος χωρις να χρειαστει να ξεκλειδωσεις την συσκευη;

4. Μπορω να εχω σεταρει και yahoo λογαριασμο και εναν exchange αλλα να εχω widget στην οθονη μονο για ενα απο τους δυο; Δηλαδη να εχω widget που θα βλεπω μονο τα exchange mail και ενα αλλο widget που να βλεπω τα yahoo;; Οπως ειναι τα διαφορετικα tiles κατα καποιο τροπο στα W10M ανα λογαριασμο.

5. Αν δεν ασχοληθω καθολου με root κτλ ενδεχεται να αντιμετωπιζω θεματα μνημης (χαμηλη RAM) κτλ; Με μια συσκευη με 3GB RAM τα ξεχναω αυτα τα θεματα;

6. Το Mail app, ειναι το gmail; Ή καθε κατασκευαστης εχει και δικο του mail app; εκει σεταρω τους λογαριασμους μου; Μπορω να σεταρω MSFT λογαριασμο windowslive.com και να διαβασει κανονικα Mail, επαφες και ημερολογιο;; Παλια σε ενα Motorola προσπαθουσα να τον σεταρω αλλα δεν εμπαινε με τιποτα ο MSFT λογαριασμος.....

 

 

Σας ευχαριστω πολυ

 

 

Ναι σε ολα,απλα με ροοτ κανεις ακομα περισσοτερα απο οτι μπορεις να φανταστεις.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εδω και 2 ημερες προσπαθω να εγκαταστησω το supersu σε ενα νεο ταμπλετ αλλα λογο ενος προβληματος που συναντω (δεν κανει update to binary με τιποτα και σε καμια περιπτωση με οτι τρπο εχω δοκιμασει) χρειαστηκε να να περασω ξανα την μαμα ROM. οταν λοιπον ανεβηκε παλι το λογισμικο με ρωτησε εαν θελω να γινει ως νεα συσκευή η να γινει σαν την τελευταια που το σύστημα θυμόταν. κοιτωντας τις εφαρμογες απο αυτην την "τελευταια κατασταση" ειδα οτι πραγματικα ειχε μεσα ολες τις εφαρμογες που ειχα βαλει πριν το φλασαρισμα. και η ερωτηση ειναι η εξης. με το περασμα της νεας ROM γινεται πραγματικα flasarisma και διαγραφη των παντων !!! γιατι και μετα απο επαναφορα ρυθμίσεων παλι την ιδια ερωτηση μου εβραζε.

το πιο λογικο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι και καλα καπου αποθηκευει τις παλιες ρυθμησεις προσωρινά με σκοπο να με προστατεψει την ωρα που θα ανεβει το νεο λειτουργικο. αλλα που μπορει να απεθηκευσει τοσες πολλες πληροφοριες την στιγμη που γινεται φλασαρισμα ?

και βεβαια, που υπαρχει η διαφορα μεταξυ του "περναω ξανα την ιδια ROM" με την "επαφορα εργαστασιακων ρυθμισεων" ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εδω και 2 ημερες προσπαθω να εγκαταστησω το supersu σε ενα νεο ταμπλετ αλλα λογο ενος προβληματος που συναντω (δεν κανει update to binary με τιποτα και σε καμια περιπτωση με οτι τρπο εχω δοκιμασει) χρειαστηκε να να περασω ξανα την μαμα ROM. οταν λοιπον ανεβηκε παλι το λογισμικο με ρωτησε εαν θελω να γινει ως νεα συσκευή η να γινει σαν την τελευταια που το σύστημα θυμόταν. κοιτωντας τις εφαρμογες απο αυτην την "τελευταια κατασταση" ειδα οτι πραγματικα ειχε μεσα ολες τις εφαρμογες που ειχα βαλει πριν το φλασαρισμα. και η ερωτηση ειναι η εξης. με το περασμα της νεας ROM γινεται πραγματικα flasarisma και διαγραφη των παντων !!! γιατι και μετα απο επαναφορα ρυθμίσεων παλι την ιδια ερωτηση μου εβραζε.

το πιο λογικο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι και καλα καπου αποθηκευει τις παλιες ρυθμησεις προσωρινά με σκοπο να με προστατεψει την ωρα που θα ανεβει το νεο λειτουργικο. αλλα που μπορει να απεθηκευσει τοσες πολλες πληροφοριες την στιγμη που γινεται φλασαρισμα ?

και βεβαια, που υπαρχει η διαφορα μεταξυ του "περναω ξανα την ιδια ROM" με την "επαφορα εργαστασιακων ρυθμισεων" ?

 

Το τελευταιο su εχει ηδη μεσα το τελευταιο binary και δεν κανει εγκατασταση. Η διαγραφη των παντων εξαρτατε απο εσενα,τι εχεις κανει δηλαδη wipe εσυ πριν φλασαρεις τη ρομ.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο su εχει ηδη μεσα το τελευταιο binary και δεν κανει εγκατασταση.

 

γινεται κανονικα η εγκατασταση και οταν παει να ανοιξει πρωτη φορα ζηταει οτι πρεπει να γινει update. του λεω ΟΚ, βρισκει οτι καποιος αλλος δινει τα permissions (kingo root), με ρωταει εαν θελω να προβω σε απεγκατασταση αυτου, του λεω "ΝΑΙ" και στην συνεχεια συνεχεια και συνεχεια το ιδιο error. "η εγκατασταση απετυχε. παρακαλω επανεκκινηστε την συσκευη και ξαναπροσπαθηστε."

 

και εαν ανοιξω το supersu χωρις να του παω να κανει update στην λιστα εφαρμογων δεν υπαρχει καμια εφαρμογη. πραγμα που σημαίνει οτι το kingo root κανει την δουλεια.

 

διαγραφη των παντων εξαρτατε απο εσενα,τι εχεις κανει δηλαδη wipe εσυ πριν φλασαρεις τη ρομ.

 

δεν καταλαβα τι λες.

πιστευα οτι μπορει να ειχε καποιο θεμα η ROM και δεν μπορει να περασει το supersu. θυμαμαι στην παλια συσκευη πριν μου την αντικαταστησουν απο το servise το ειχα εγκαταστησει χωρις προβλημα. ετσι ειπα να την ξαναπερασω μονος μου μπας και εχει κανα σκουπιδι μεσα. περνωντας την λοιπον δεν θα επρεπε να τα αδειαζε ολα, σκουπα που λεμε

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε εμένα σε κάποιο lenovo που το έκανα root με το kingo root έκανε τα ίδια με το su...

 

Τώρα για το φλασάρισμα της εργοστασιακής rom που λες εξαρτάται πως το κάνεις...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε εμένα σε κάποιο lenovo που το έκανα root με το kingo root έκανε τα ίδια με το su...

 

Τώρα για το φλασάρισμα της εργοστασιακής rom που λες εξαρτάται πως το κάνεις...:confused:

 

το φλασαρισμα το κανω μεσα απο ενα οδηγο που βρηκα. ετσι και αλλιως παντος νομιζα οτι οταν περναει η ROM απο την αρχη τα επερνε ολα σκουπα.

 

το προβλημε το su πως το ξεπερασες (εαν το ξεπερασες τελικα). το εχω κανει root παντως και με το iroot αλλα τα ιδια και με αυτο ((((

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

το φλασαρισμα το κανω μεσα απο ενα οδυφο που βρηκα. ετσι και αλλιως παντος νομιζα οτι οταν περναει η ROM απο την αρχη τα επερνε ολα σκουπα.

 

Όταν το φλασάρισμα γίνει με το κατάλληλο "εργαλείο" το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι λες και το αγόρασες τώρα...

 

 

 

 

το προβλημε το su πως το ξεπερασες (εαν το ξεπερασες τελικα). το εχω κανει root παντως και με το iroot αλλα τα ιδια και με αυτο ((((

 

Δεν το ξεπέρασα διότι το έδωσα το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι χρηστης WP εδω και 4 χρονια αλλα σκεφτομαι μια πιθανη μεταβαση σε Android. Θα μπορουσατε να μου απαντησετε στα παρακατω ερωτηματα τα οποια για εμενα ειναι σημαντικα;

 

 

1. Φαινονται στην οθονη κλειδωματος ειδοποιησεις για μηνυματα, κλησεις και email με αριθμο; δηλαδη 5 κλησεις, 3 μηνυματα και 10 email οπως στην οθονη κλειδωματος των WP; Αν ναι τ δειχνει με καποιο συμβολο και ενα αριθμο διπλα (οπως στα WP) ή δειχνει λιστα με ολες τις ειδοποιησεις;

2. Στην notification bar εχει ομαδοποιημενες τις ειδοποιησεις οπως στα W10M; Δηλαδη ενα γκρουπ για κλησεις, ενα για μηνυματα, ενα για yahoo mail, ενα για εταιρικο Mail κτλ; Ή ειναι ολα χυμα αναλογε με την ωρα;

3. Η notification bar ειναι προσβασιμη απο την οθονη κλειδωματος χωρις να χρειαστει να ξεκλειδωσεις την συσκευη;

4. Μπορω να εχω σεταρει και yahoo λογαριασμο και εναν exchange αλλα να εχω widget στην οθονη μονο για ενα απο τους δυο; Δηλαδη να εχω widget που θα βλεπω μονο τα exchange mail και ενα αλλο widget που να βλεπω τα yahoo;; Οπως ειναι τα διαφορετικα tiles κατα καποιο τροπο στα W10M ανα λογαριασμο.

5. Αν δεν ασχοληθω καθολου με root κτλ ενδεχεται να αντιμετωπιζω θεματα μνημης (χαμηλη RAM) κτλ; Με μια συσκευη με 3GB RAM τα ξεχναω αυτα τα θεματα;

6. Το Mail app, ειναι το gmail; Ή καθε κατασκευαστης εχει και δικο του mail app; εκει σεταρω τους λογαριασμους μου; Μπορω να σεταρω MSFT λογαριασμο windowslive.com και να διαβασει κανονικα Mail, επαφες και ημερολογιο;; Παλια σε ενα Motorola προσπαθουσα να τον σεταρω αλλα δεν εμπαινε με τιποτα ο MSFT λογαριασμος.....

 

 

Σας ευχαριστω πολυ

 

1. Φαίνονται, αλλά μόνο σε λίστα. Χωρίς αριθμό.*

 

2. Δυστυχώς, καμία ομαδοποίηση. Όλα χύμα, σε λίστα.*

 

3. Ναι, είναι. Το αλλάζεις εσύ, όπως κάνεις για το notification center, στα WP.

 

4. Ναι. Βασικά, αυτό που έχω κάνει στη συσκευή μου είναι. Το gmail μου στο gmail all και το outlook στο mail app του κατασκευαστή.

 

5. Με συσκευή με 3gb ram, ναι. Εδώ με 1 και δεν έχω τέτοιο θέμα.

 

6. Υπάρχουν και τα 2 ταυτόχρονα. Επίσης, χωρίς να το έχω ψάξει πολύ, το gmail app λειτουργεί όπως το mail app στα WP. Βάζεις εκεί όλα τα accounts σου. Όπως σου έγραψα και στο 4, στο mail app του κατασκευαστή, έχω σετάρει το outlook account μου, και μου έχει φέρει τα πάντα. Mails, επαφές, ημερολόγιο.

 

Ό,τι άλλο θες, ρωτάς.

 

*Τα 1 και 2 ίσως να τα έχει κάποιος συγκεκριμένος κατασκευαστής, στο δικό του UI (δε γνωρίζω ποιος).

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στα 1 και 2, στο Xperia Z3, οι ειδοποιήσεις εμφανίζονται ομαδοποιημένες.

 

Αυτό δεν το ήξερα. Ένας λόγος παραπάνω για να μου αρέσουν τα Xperia. :happy:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδέσω android κινητό ή tablet με τηλεόραση, ώστε να βλέπω ό,τι δείχνει η οθόνη του κινητού ή tablet στην τηλεόραση;
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αν το κινητό ή tablet έχει μια εξτρά θύρα HDMI; Νομίζω πως δεν έχω δει κινητό με άλλη υποδοχή εκτός του φορτηστή και ακουστικών. Αλλά ακόμη και να υπάρχει κάποιο tablet, πώς θα το βρω; Ούτε το GSMArena δεν αναφέρει στα specs θύρα HDMI.
Link to comment
Share on other sites

ναι. φυσικα και υπαρχουν! εχουν micro hdmi. ενα προχειρο που με ρχεται ειναι το ΝΟΚΙΑ Ε7!!! και το ταμπλετ μου (κινεζικο ainol εχει, και ο συνδεω με tv!!!)

φυσικα χρειαζεσαι ανταπτορα micro hdmi to hdmi.

 

στο gsmarena, γραψε tv out ή hdmi στο free text ;)

Link to comment
Share on other sites

Tο GSMArena, για το κινητό μου, το Samsung S3, γράφει "microUSB v2.0 (MHL TV-out)". Αλλά, το κινητό μου έχει μόνο τη θύρα φόρτησης. Μήπως σε αυτήν μπένει και το καλώδιο micro HDMI;

Αν είναι έτσι, χρειάζομαι κάτι άλλο από software ή θα δω κατευθείαν την οθόνη του κινητού στην TV μόλις τα συνδέσω;

Link to comment
Share on other sites

Tο GSMArena, για το κινητό μου, το Samsung S3, γράφει "microUSB v2.0 (MHL TV-out)". Αλλά, το κινητό μου έχει μόνο τη θύρα φόρτησης. Μήπως σε αυτήν μπένει και το καλώδιο micro HDMI;

Αν είναι έτσι, χρειάζομαι κάτι άλλο από software ή θα δω κατευθείαν την οθόνη του κινητού στην TV μόλις τα συνδέσω;

 

κάτι τέτοιο χρειάζεσαι για το κινητό σου

 

http://www.ebay.com/itm/5-PIN-Micro-USB-1080p-MHL-to-HDMI-HDTV-Adapter-for-Samsung-Galaxy-S3-S4-Note2-/272076087265?hash=item3f58ff9fe1:g:d8kAAOSwHQ9Wa6e~

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα κατάλαβα. Υπάρχει περίπτωση να το βρω αυτό εντός Ελλάδας;

Link to comment
Share on other sites

Πώς στέλνουμε κενό μήνυμα στο Textra, 8sms, κλπ;

Απλά πάτησε μια φορά το κενό και έστειλες κενό sms.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...