Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Δεν μας λες καν πια συσκευή έχεις, πόσο μάλλον να πας να ρωτήσεις στο θέμα της συσκευής σου.

2) Δεν μας λες πια rom έβαλες.

3) Μπαίνεις συνεχώς στα διάφορα θέματα και ρωτάς πολλές φορές πράγματα άσχετα με το κάθε θέμα, όπως τώρα πχ.

 

Ξεκινά σε παρακαλώ από το θέμα της rom που έβαλες και μετά ρώτα στο θέμα της συσκευής σου κι αν δεν βρεις απάντηση σε ένα από αυτά το πιθανότερο είναι ότι δεν θα υπάρχει λύση.

 

Αγαπητε,

οταν ξερεις οτι αλλου ειναι απιθανο να βρεις βοηθεια, βγαινεις γενικως στη γυρα μπας και βρεθει καμια λυση.

 

Πες οτι εχεις αυτοκινητο του 1960, και δεν βρισκεις πια 'επισημα' ανταλλακτικα.

Τι θα κανεις;

Θα βγεις γυρα στους μαστορες, μπας και βρεις κανενα συμβατο ανταλλακτικο, γιατι ετσι κι αλλιως δεν εχεις καλυτερη επιλογη.

 

Ευκολα τα λες 'ρωτα στο νημα της συσκευης', σε στυλ 'μη μας χαλας την πιατσα'.

Δεν ειναι ετσι στην πραξη ομως.

Link to comment
Share on other sites

ωραία...αφού τότε "ξερεις οτι αλλου ειναι απιθανο να βρεις βοηθεια"....περίμενε εδώ να μυρίσουμε τα νύχια μας για το τι και πως...και help is on the way...:rolleyes:

Μεγάλο παιδί είσαι...αντί να απαντάς χαριτωμενιές, δώσε τις πληροφορίες που σου ζητήθηκαν (γιατί προφανώς ο συμφορουμίτης ήθελε να σε βοηθήσει και δε σε αγνόησε) μπας και βρεις λύση...

Link to comment
Share on other sites

Όταν περνάμε νέα ρομ όλοι λένε να κάνουμε τα 3 wipes (cache, data, dalvik). Σε κάποια σάιτ βλέπω για την ίδια δουλειά να προτείνουν εκτός από τα 3 wipe να κάνουμε και format /system (μέσα από τη recovery πάντα). Αυτό σε τι χρειάζεται? Γιατί άλλοι το προτείνουν και άλλοι όχι?
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε,

οταν ξερεις οτι αλλου ειναι απιθανο να βρεις βοηθεια, βγαινεις γενικως στη γυρα μπας και βρεθει καμια λυση.

 

Πες οτι εχεις αυτοκινητο του 1960, και δεν βρισκεις πια 'επισημα' ανταλλακτικα.

Τι θα κανεις;

Θα βγεις γυρα στους μαστορες, μπας και βρεις κανενα συμβατο ανταλλακτικο, γιατι ετσι κι αλλιως δεν εχεις καλυτερη επιλογη.

 

Ευκολα τα λες 'ρωτα στο νημα της συσκευης', σε στυλ 'μη μας χαλας την πιατσα'.

Δεν ειναι ετσι στην πραξη ομως.

Οπότε αφού το παραδέχεσαι και μόνος σου ότι δεν έψαξες εκεί που πρέπει αλλά ξεκίνησες από τη γύρα μείνε εδώ κι αν βρεθεί άνθρωπος να σε βοηθήσει έχει καλώς..

Όπως είπε κι ο Einstein ακόμα και το σύμπαν έχει όριο.......

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αφού το παραδέχεσαι και μόνος σου ότι δεν έψαξες εκεί που πρέπει αλλά ξεκίνησες από τη γύρα μείνε εδώ κι αν βρεθεί άνθρωπος να σε βοηθήσει έχει καλώς..

Όπως είπε κι ο Einstein ακόμα και το σύμπαν έχει όριο.......

 

zte skate.

Οταν πας για βοηθεια σε εναν συγκεκριμενο ανθρωπο, και δεν σε βοηθα ποτε (για τον α, β, γ λόγο),

εσυ μου λες, 'να ξαναπας απο εκει, και μετα ελα απο εδω', αν αυτο το θεωρεις λογικη, τι να πω.

 

Ειστε ευκολοι στις κρισεις.

Δεν ειναι ομως ασπρο-μαυρο.

 

Κινητα με πολυ κοσμο να το κατεχει, εχουν support.

Κινητα μη διαδεδομενα, δεν εχεις support, και ψαχνεσαι.

 

Τωρα το να το παιζουμε 'τιμητές' και 'αυτο πρεπει να γινει με αυτο τον τροπο', ειναι αφηνουμε την ουσια, και μενουμε στους τυπους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έπειτα από Symbian Belle, MeeGo και WindowsPhone 8.1, απέκτησα την πρώτη μου συσκευή Android. Το λειτουργικό, είναι μακράν το δυσκολότερο από όλα αυτά που έχω δοκιμάσει, λείπουν δυνατότητες που είχε το Symbian και το MeeGo, οι εφαρμογές είναι τεράστιες και γεμίζει γρήγορα η συσκευή και πολλά άλλα... Παρόλα αυτά, λέω να δώσω μια ευκαιρία στο Android να το φέρω στα μέτρα μου.

 

Η πρώτη και η βασική μου ερώτηση ως εντελώς καινούργιος στο λειτουργικό. Υπάρχει τρόπος να αφαιρέσω πλήρως την Google και όλες τις υπηρεσίες της από μέσα; Τρέχει συνεχώς στο παρασκήνιο, βλέπει την τοποθεσία μου, λαμβάνει δεδομένα από την χρήση κλπ και αυτή είναι ο βασικός λόγος που δεν είχα έρθει τόσο καιρό στο android... Θέλω να την αφαιρέσω εντελώς αν γίνεται, να μην έχω τίποτα από την Google, πέρα από το ίδιο το λειτουργικό... Αν υπάρχουν τρόποι, θα χαρώ να τους ακούσω. :)

 

Ευχαριστώ.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έπειτα από Symbian Belle, MeeGo και WindowsPhone 8.1, απέκτησα την πρώτη μου συσκευή Android. Το λειτουργικό, είναι μακράν το δυσκολότερο από όλα αυτά που έχω δοκιμάσει, λείπουν δυνατότητες που είχε το Symbian και το MeeGo, οι εφαρμογές είναι τεράστιες και γεμίζει γρήγορα η συσκευή και πολλά άλλα... Παρόλα αυτά, λέω να δώσω μια ευκαιρία στο Android να το φέρω στα μέτρα μου.

 

Η πρώτη και η βασική μου ερώτηση ως εντελώς καινούργιος στο λειτουργικό. Υπάρχει τρόπος να αφαιρέσω πλήρως την Google και όλες τις υπηρεσίες της από μέσα; Τρέχει συνεχώς στο παρασκήνιο, βλέπει την τοποθεσία μου, λαμβάνει δεδομένα από την χρήση κλπ και αυτή είναι ο βασικός λόγος που δεν είχα έρθει τόσο καιρό στο android... Θέλω να την αφαιρέσω εντελώς αν γίνεται, να μην έχω τίποτα από την Google, πέρα από το ίδιο το λειτουργικό... Αν υπάρχουν τρόποι, θα χαρώ να τους ακούσω. :)

 

Ευχαριστώ.

 

υπαρχει τροπος να γινει αυτο που ζητας αλλα θα πρεπει να εχεις μια εμπειρια με το λειτουργικο.για να αφαιρεσεις ολα αυτα που λες θα πρεπει να αποκτησεις δικαιωματα χρηστη στη συσκευη σου και αυτο γινεται μονο με εναν τροπο,το root.τωρα αναλογα ποια συσκευη εχεις υπαρχει πιθανοτητα να χασεις και την εγγυηση προχωροντας σε αυτην την ενεργεια.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή έχω κάνει disable σχεδόν ό,τι εφαρμογή είχε μέσα από Google... Παρόλα αυτά, τρέχουν ακόμη στο παρασκήνιο υπηρεσίες που συλλέγουν δεδομένα... Φαντάζομαι root είναι κάτι αντίστοιχο του hacking στο Symbian, που είτε στο αυθεντικό λειτουργικό αποκτάς πρόσβαση, είτε εγκαθιστώντας εκ νέου τροποποιημένες εκδόσεις (ROM)... Υποθέτω κάτι σχετικό ισχύει κι εδώ;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το Android βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό σε όλα αυτά και νομίζω ότι στο τέλος θα έχεις περισσότερα θέματα. Ωστόσο είναι επιλογές αυτά και σίγουρα μπορείς να δοκιμάσεις ότι θες και να αποφασίσεις μόνος σου. Το root ουσιαστικά είναι κάτι σαν τον administrator χρήστη στα windows. Γίνεται διαφορετικά για κάθε συσκευή. Μπορείς να δεις και στην υπογραφή μου το link για την ορολογία του android ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Όταν περνάμε νέα ρομ όλοι λένε να κάνουμε τα 3 wipes (cache, data, dalvik). Σε κάποια σάιτ βλέπω για την ίδια δουλειά να προτείνουν εκτός από τα 3 wipe να κάνουμε και format /system (μέσα από τη recovery πάντα). Αυτό σε τι χρειάζεται? Γιατί άλλοι το προτείνουν και άλλοι όχι?
Βοήθεια κάποιος?
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια κάποιος?

 

Το γιατί το προτείνουν δεν ξέρω να σου απαντήσω...

 

Σε κάθε νέα ρομ ακολουθούμε προσεκτικά τις οδηγίες αυτού που τη ''μόνταρε''

 

Εγώ αυτό κάνω πάντα και δεν έχω ''μπρικάρει'' ποτέ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια κάποιος?

Το σωστό είναι να γίνει wipe και το system. Απλά κάποιοι dev δεν θέλουν κάτι τέτοιο για να παραμείνουν κάποια αρχεία στο σύστημα (ρουτ κλπ ) . Σε κάθε περίπτωση, εσύ ακολουθείς τις οδηγίες του κάθε dev.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια κάποιος?

Για να κάνεις καθαρή εγκατάσταση μιας rom θέλει 4 wipe's, όχι 3. Κάνεις δηλαδή cache, dalvik cache, system και data. Αν δεν κάνεις wipe το system στην ουσία δε "διώχνεις" την παλιά rom, αλλά περνάς τη νέα από πανω. Αν οι 2 rom's δεν είναι συμβατές, μπορεί να έχεις πρόβλημα.

Απλά κάποιοι dev's προτείνουν και format, δηλαδή σβήσιμο και της internal storage, είναι σαν να κάνεις factory reset, χάνεις τα πάντα.

Όπως λέει και ο φίλος truckman..... ακολουθείς ότι γράφει o dev! ;)

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έπειτα από Symbian Belle, MeeGo και WindowsPhone 8.1, απέκτησα την πρώτη μου συσκευή Android. Το λειτουργικό, είναι μακράν το δυσκολότερο από όλα αυτά που έχω δοκιμάσει, λείπουν δυνατότητες που είχε το Symbian και το MeeGo, οι εφαρμογές είναι τεράστιες και γεμίζει γρήγορα η συσκευή και πολλά άλλα... Παρόλα αυτά, λέω να δώσω μια ευκαιρία στο Android να το φέρω στα μέτρα μου.

 

Η πρώτη και η βασική μου ερώτηση ως εντελώς καινούργιος στο λειτουργικό. Υπάρχει τρόπος να αφαιρέσω πλήρως την Google και όλες τις υπηρεσίες της από μέσα; Τρέχει συνεχώς στο παρασκήνιο, βλέπει την τοποθεσία μου, λαμβάνει δεδομένα από την χρήση κλπ και αυτή είναι ο βασικός λόγος που δεν είχα έρθει τόσο καιρό στο android... Θέλω να την αφαιρέσω εντελώς αν γίνεται, να μην έχω τίποτα από την Google, πέρα από το ίδιο το λειτουργικό... Αν υπάρχουν τρόποι, θα χαρώ να τους ακούσω. :)

 

Ευχαριστώ.

 

Αν αφαιρεσεις google services ξέχνα το android. Δε θα δουλευει τιποτα οπως το θες μετα. Περνα μια βολτα απο τα θεματα turbox (χωρις google play services etc) να δεις τι προβληματα υπαρχουν.

 

Κι εγω απο symbian s60 ηρθα σε android πριν ενα χρονο. Δεν ειναι πιο δυσκολο το android. Απο το 2010 που ηταν για κλαμματα (απο συσκευες μεχρι λογισμικο) πλεον ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει για το μεσο χρηστη.

 

Ξεχνα για λιγο καιρο το τι σε ενοχλει στη συσκευη (απενεργοποιησε τον εντοπισμο τοποθεσιας, και οποτε ζητειται μπορεις να πατας οχι στον εντοπισμο google), ωστε να εξοικειωθεις με το android. Και μετα μπορεις να κανεις οτι τροποποιησεις θες.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κι εγώ για την επισήμανση για τις υπηρεσίες Google. Ο βασικός λόγος που δεν θέλω τα Android είναι λόγω της μηδενικής προστασίας απορρήτου και ελευθερίας από την Google. Συλλέγει ασταμάτητα πληροφορίες για τα πάντα και θησαυρίζει μετά από εξατομικευμένες διαφημίσεις... Αν υπάρχει ασφαλής τρόπος να την εμποδίσω θα το ήθελα πολύ. Οι εφαρμογές της δεν μου λείπουν. Έχω HERE Maps για χάρτες/πλοήγηση (και έχει και άλλες εναλλακτικές), UC browser, Opera και θα βρω και άλλους περιηγητές, εφαρμογές Office της Microsoft, Skype, OneDrive κλπ... Αρκεί να μην έχω θέμα με το λειτουργικό... Θα το κοιτάξω κι αυτό το θέμα με τα TurboX.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κι εγώ για την επισήμανση για τις υπηρεσίες Google. Ο βασικός λόγος που δεν θέλω τα Android είναι λόγω της μηδενικής προστασίας απορρήτου και ελευθερίας από την Google. Συλλέγει ασταμάτητα πληροφορίες για τα πάντα και θησαυρίζει μετά από εξατομικευμένες διαφημίσεις... Αν υπάρχει ασφαλής τρόπος να την εμποδίσω θα το ήθελα πολύ. Οι εφαρμογές της δεν μου λείπουν. Έχω HERE Maps για χάρτες/πλοήγηση (και έχει και άλλες εναλλακτικές), UC browser, Opera και θα βρω και άλλους περιηγητές, εφαρμογές Office της Microsoft, Skype, OneDrive κλπ... Αρκεί να μην έχω θέμα με το λειτουργικό... Θα το κοιτάξω κι αυτό το θέμα με τα TurboX.

πρώτα root (θα χασεις εγγύηση) και μετά κάνε εγκατάσταση πρόγραμματα όπως app ops (με αυτά μπορείς να ρυθμίσεις τα permission του καθε προγράμματος ....και του συστήματος ..πχ η κάμερα έχει πρόσβαση σε 10 λειτουργίες .ένα από τα 10 ..ανάγνωση βάση δεδομένων SMS ..το έχω απενεγοποιηση )

Ετσι έχεις το απόλυτο έλεγχο το που έχει πρόσβαση το κάθε app. Εγώ χρησιμοποιώ xposed και AppOpsXposed

παντός εάν νομίζεις ότι ήσουν ασφαλείς στα λειτουργικά που αναφέρεις μάλλον είσαι αφελής...(πάντα φιλικά)

να πάρεις μια ιδεα

για καλύτερες συμβουλές καλύτερα να ψαξεις στο νήμα της συσκευής σου στο xda .Συσκευές χωρίς Google service υπάρχουν ...(πολλά από Κίνα ....τα turbo x κινέζικα είναι )

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

zte skate.

Οταν πας για βοηθεια σε εναν συγκεκριμενο ανθρωπο, και δεν σε βοηθα ποτε (για τον α, β, γ λόγο),

εσυ μου λες, 'να ξαναπας απο εκει, και μετα ελα απο εδω', αν αυτο το θεωρεις λογικη, τι να πω.

 

Ειστε ευκολοι στις κρισεις.

Δεν ειναι ομως ασπρο-μαυρο.

 

Κινητα με πολυ κοσμο να το κατεχει, εχουν support.

Κινητα μη διαδεδομενα, δεν εχεις support, και ψαχνεσαι.

 

Τωρα το να το παιζουμε 'τιμητές' και 'αυτο πρεπει να γινει με αυτο τον τροπο', ειναι αφηνουμε την ουσια, και μενουμε στους τυπους.

Με το τσιγκέλι θα τα βγάζουμε αλλά τέσπα.. Ποια rom έβαλες δεν κάνει να μας πεις? Είναι μυστικό?

Δες εδώ αφού θέλεις λειτουργική rom και μην ξεχάσεις να περάσεις τα κατάλληλα gapps.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με το τσιγκέλι θα τα βγάζουμε αλλά τέσπα.. Ποια rom έβαλες δεν κάνει να μας πεις? Είναι μυστικό?

Δες εδώ αφού θέλεις λειτουργική rom και μην ξεχάσεις να περάσεις τα κατάλληλα gapps.

 

Ευχαριστω. Δεν εχω το skate τωρα στα χερια μου για να δω ποια rom περασα.

Η cyanogen 7, σε ποια εκδοση android αντιστοιχει;

Link to comment
Share on other sites

πρώτα root (θα χασεις εγγύηση) και μετά κάνε εγκατάσταση πρόγραμματα όπως app ops (με αυτά μπορείς να ρυθμίσεις τα permission του καθε προγράμματος ....και του συστήματος ..πχ η κάμερα έχει πρόσβαση σε 10 λειτουργίες .ένα από τα 10 ..ανάγνωση βάση δεδομένων SMS ..το έχω απενεγοποιηση )

Ετσι έχεις το απόλυτο έλεγχο το που έχει πρόσβαση το κάθε app. Εγώ χρησιμοποιώ xposed και AppOpsXposed

παντός εάν νομίζεις ότι ήσουν ασφαλείς στα λειτουργικά που αναφέρεις μάλλον είσαι αφελής...(πάντα φιλικά)

να πάρεις μια ιδεα

για καλύτερες συμβουλές καλύτερα να ψαξεις στο νήμα της συσκευής σου στο xda .Συσκευές χωρίς Google service υπάρχουν ...(πολλά από Κίνα ....τα turbo x κινέζικα είναι )

Ευχαριστώ για την καθοδήγηση. Έψαξα το XDA και δυστυχώς μόνο ένας κατάφερε να κάνει root (Root Master), χωρίς όμως να μπορούν οι υπόλοιποι... Επίσης, δεν υπάρχει Custom Rom για την συγκεκριμένη συσκευή... :( Μάλλον, το αφήνω ως έχει και περιορίζω όσο γίνεται τις Google services (Όλες οι εφαρμογές της Google disabled).

 

Ασφαλής σίγουρα δεν είσαι σχεδόν με κανένα smartphone ή feature phone (ακόμη και στα ασπρόμαυρα μπορούσαν να υποκλέψουν δεδομένα μέσω μηνυμάτων), αλλά σίγουρα η Google έχει πάρει το κύπελλο παρακολούθησης! :p Με ένα νεκρό λειτουργικό σαν το Symbian (ποιος να συλλέξει τα δεδομένα αφού το έχουν εγκαταλείψει?), ή με το Linux-philosophy based Sailfish (=ελευθερία και ιδιωτικότητα, όσο είναι εφικτή!), θα ένιωθα τουλάχιστον πιο ασφαλής! ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμένα πριν 5 - 6 χρόνια με πείραζε όλη αυτή η παρακολούθηση...

 

Πλέον δεν με νοιάζει και έχω smartphone android ως κύριο και Microsoft ως δεύτερο...

 

Είχα και iphone από το 2010 μέχρι και το καλοκαίρι του 2015 το οποίο το έδωσα λόγω μικρής οθόνης...

 

Πάντως android χωρίς playstore... ούτε να το δω...:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα κινητό με kitkat 4.2.2 και προσπαθώ να εγκαταστήσω το framaroot. Αφού το κατεβάζω πάω να το εγκαταστήσω αλλά δεν μ' αφήνει να πατήσω εγκατάσταση παρά μόνο ακύρωση. Σημειώνω ότι έχω τικάρει το κουτάκι "από άγνωστες πηγές". Το ίδιο μου έκανε στο lenono supercamera apk αλλά τότε δεν το έδωσα σημασία. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

^^ Απενεργοποιησε πρωτα την εφαρμογη που χρησιμοποιεις για να μειωνεις την φωτεινοτητα της οθονης σου και μετα ξαναδοκιμασε να κανεις εγκατασταση την εφαρμογη που θελεις.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την καθοδήγηση. Έψαξα το XDA και δυστυχώς μόνο ένας κατάφερε να κάνει root (Root Master), χωρίς όμως να μπορούν οι υπόλοιποι... Επίσης, δεν υπάρχει Custom Rom για την συγκεκριμένη συσκευή... :( Μάλλον, το αφήνω ως έχει και περιορίζω όσο γίνεται τις Google services (Όλες οι εφαρμογές της Google disabled).

 

Ασφαλής σίγουρα δεν είσαι σχεδόν με κανένα smartphone ή feature phone (ακόμη και στα ασπρόμαυρα μπορούσαν να υποκλέψουν δεδομένα μέσω μηνυμάτων), αλλά σίγουρα η Google έχει πάρει το κύπελλο παρακολούθησης! :p Με ένα νεκρό λειτουργικό σαν το Symbian (ποιος να συλλέξει τα δεδομένα αφού το έχουν εγκαταλείψει?), ή με το Linux-philosophy based Sailfish (=ελευθερία και ιδιωτικότητα, όσο είναι εφικτή!), θα ένιωθα τουλάχιστον πιο ασφαλής! ;)

ποια συσκευή εχεις;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...