Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκεφτομαι να αγορασω το xperia s anti-virus χρειαζομαι?

 

Το ζήτημα του Antivirus είναι μεγάλο θέμα στο Android. Τυπικά, αν περνάς εφαρμογές μόνο από το μάρκετ, δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Παρόλα αυτά εγώ σου προτείνω το avast! και για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και γιατί έχει φοβερό anti theft σε περίπτωση που χάσεις το τηλέφωνο. Αν θες ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο http://grdroid.info/2012/02/%CE%AD%CF%87%CF%89-android-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-antivirus/

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα . χωρίς να ειδικός πιστεύω ότι κάπου έχει κρατήσει ένα πιν για το αυτοκίνητο και βάζει αυτόματα εκείνο

δοκίμασε να το αφαιρέσεις από τις αξιόπιστες και να το ξαναβάλει ,κοίτα τις ρυθμίσεις

 

Επειδή ψάχνοντας το βρήκα , είπα να το γράψω και εδώ για να βοηθήσω και άλλους με το ίδιο πρόβλημα.

Λοιπόν, στο Ford Mondeo (αλλά πιστεύω και σε άλλα μοντέλλα) το ηχητικό σύστημα κρατάει μέχρι έξι διαφορετικά τηλέφωνα στην μνήμη του με τα οποία συνδέεται (μόνο με ένα κάθε φορά) . Π.χ. το δικό σου, της γυναίκας σου κ.λ.π.

Στην δική μου περίπτωση, επειδή είχαν γεμίσει οι 6 μνήμες με παλαιότερες συσκευές που είχα, δεν μπορούσε να συνδέσει την νέα συσκευή.

Βέβαια, το μήνυμα που έδινε το τηλέφωνο (ότι έδινα λάθος pin για την σύνδεση με το αυτοκίνητο) ήταν αυτό που με τρέλλανε και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη.

Τέλως πάντων. Όλα καλά.

Φίλε skstelios, ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου. :)

Γεννήθηκα, χωρίς να θέλω...

Θα πεθάνω, χωρίς να θέλω...

Τουλάχιστον, ας ζήσω όπως θέλω.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανεις τι μπορω να κανω για να αυξήσω το όριο των λέξεων στα sms ? :\

 

εαν γραφεις με 70 χαρακτηρες το μηνυμα, βαλε το handcent και το ελληνικο pack απο το μαρκετ

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανεις τι μπορω να κανω για να αυξήσω το όριο των λέξεων στα sms ? :\

 

Εγώ θα πρότεινα GoSMS και enable Locale :)

Link to comment
Share on other sites

Το usb tethering, τι ακριβως ειναι;

Εχει σχεση με το να βλεπω την sd μου στον υπολογιστη, οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μεσω usb?

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανεις τι μπορω να κανω για να αυξήσω το όριο των λέξεων στα sms ? :\

 

Ηandcent sms και greek pack..

Link to comment
Share on other sites

Το usb tethering, τι ακριβως ειναι;

Εχει σχεση με το να βλεπω την sd μου στον υπολογιστη, οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μεσω usb?

Χρήση του τηλεφώνου σου σαν μόντεμ USB (Tethering)

μπορεις να Συνδεθείς στο Internet με το υπολογιστή σου, χρησιμοποιώντας την ασύρματη σύνδεση δεδομένων του τηλεφώνου σου.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ρεσετ συσκευης εαν στο μαρκετ βαλουμε κανονικα τον λοηαριασμο gmai, μας επαναφερει τις εφαρμογες που ειχαμε περασμενες?
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ρεσετ συσκευης εαν στο μαρκετ βαλουμε κανονικα τον λοηαριασμο gmai, μας επαναφερει τις εφαρμογες που ειχαμε περασμενες?

 

καλο ειναι πριν το ρεσετ.. να κανεις backup ειτε με καποιο πρόγραμμα σαν το myphone explorer

ειτε με το titanium backup επιλέγοντας να σου κρατησει μονο τις εφαρμογες χρηστη!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για λίγο γέλιο βρήκα κι αυτο με τη διαφήμιση της vodafone και τον τυπακο το μητσο με την Τασούλα (χαχαχα)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.praktikonlabs.kitsos

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να δω τα αποθηκευμένα wep/wpa keys σε ics;

 

Eγω χρησιμοποιω αυτο, εχει κι αλλα αναλογα προγραμματα ομως.

https://play.google.com/store/apps/details?id=aws.apps.wifiKeyRecovery&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImF3cy5hcHBzLndpZmlLZXlSZWNvdmVyeSJd

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στο forum είμαι νέο μέλος και άπειρο όσο άπειρο είμαι με το android

μόλις εχθές απέκτησα το nexus και η απορία μου είναι αν υπάρχει επίσημη έκδοση του ICS 4.0.3 για nexus I9250 μιας και το δικώμου φοράει την 4.0.2 και αν υπάρχει η όταν ύπαρξη αυτό να φανταστώ γίνετε μέσα από το τηλέφωνο (ενημέρωση λογισμικού) και όχι από το Kies?

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στο forum είμαι νέο μέλος και άπειρο όσο άπειρο είμαι με το android

μόλις εχθές απέκτησα το nexus και η απορία μου είναι αν υπάρχει επίσημη έκδοση του ICS 4.0.3 για nexus I9250 μιας και το δικώμου φοράει την 4.0.2 και αν υπάρχει η όταν ύπαρξη αυτό να φανταστώ γίνετε μέσα από το τηλέφωνο (ενημέρωση λογισμικού) και όχι από το Kies?

ευχαριστώ πολύ!

 

νομιζω οτι αν το συνδεσεις με το kies και υπαρχει πιο καινουργια εκδοση απο αυτην που φορας, θα σου την βρει και θα σου κανει και αναβάθμιση.

 

 

Ρε παιδιά η θερινή ώρα πως απενεργοποιείται?μπήκε μόνη της.εγώ θέλω να την αλλάζω χειροκίνητα !

 

ρυθμισεις> ημερομηνια και ωρα, και βγαλε το τικ απο την πρωτη επιλογη "αυτοματα"

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στο forum είμαι νέο μέλος και άπειρο όσο άπειρο είμαι με το android

μόλις εχθές απέκτησα το nexus και η απορία μου είναι αν υπάρχει επίσημη έκδοση του ICS 4.0.3 για nexus I9250 μιας και το δικώμου φοράει την 4.0.2 και αν υπάρχει η όταν ύπαρξη αυτό να φανταστώ γίνετε μέσα από το τηλέφωνο (ενημέρωση λογισμικού) και όχι από το Kies?

ευχαριστώ πολύ!

 

Γινεται απο το τηλεφωνο. Ξεχνα το Kies με αυτην τη συσκευη.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αν το συνδεσεις με το kies και υπαρχει πιο καινουργια εκδοση απο αυτην που φορας, θα σου την βρει και θα σου κανει και αναβάθμιση.

 

 

 

 

ρυθμισεις> ημερομηνια και ωρα, και βγαλε το τικ απο την πρωτη επιλογη "αυτοματα"

 

Δεν το είχα τσεκαρισμένο αλλά άλλαξε !γιαυτό ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημέρα στο forum είμαι νέο μέλος και άπειρο όσο άπειρο είμαι με το android

μόλις εχθές απέκτησα το nexus και η απορία μου είναι αν υπάρχει επίσημη έκδοση του ICS 4.0.3 για nexus I9250 μιας και το δικώμου φοράει την 4.0.2 και αν υπάρχει η όταν ύπαρξη αυτό να φανταστώ γίνετε μέσα από το τηλέφωνο (ενημέρωση λογισμικού) και όχι από το Kies?

ευχαριστώ πολύ!

 

Καλύτερα να απευθυνθείς στο θέμα της συσκευής σου... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315068

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Eγω χρησιμοποιω αυτο, εχει κι αλλα αναλογα προγραμματα ομως.

https://play.google.com/store/apps/details?id=aws.apps.wifiKeyRecovery&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImF3cy5hcHBzLndpZmlLZXlSZWNvdmVyeSJd

 

ενδιαφέρων!:rolleyes:

δημιουργεί και txt αρχείο! πολύ χρήσιμο!

 

 

κάτι σε μη root συσκευές υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλάβω, πως καταλαμβάνεται ο χώρος στην sd.

Τα μονα που μπορω να δεχτω οτι πιανουν χωρο, ειναι τα βιντεο.

Λοιπον, εχω μια 8αρα καρτα, και γυρω στο 1,5gb βιντεο. Και κανα 500mb το gps application. Ωραια. Τα υπολοιπα gb, που στην ευχη πανε?

Μεταφερω βεβαια ολες τις εφαρμογες, στην sd. Μα ειναι δυνατον με εφαρμογες, που στην συντριπτικη πλειοψηφια τους ειναι του μεγεθους 3-10mb, να γεμιζει μια sd?

Εχω συνδεσει την sd και στον υπολογιστη, και με ειδικο προγραμμα βλεπω πως ταξινομειται ο χωρος στους διαφορους φακελους, αλλα και παλι δεν καταλαβαινω που παει ο χωρος ρε παιδια!

Εντωμεταξυ, και με το sdmaid που δοκιμασα, κατι ψιλα μου βρηκε, οχι κατι ιδιαιτερο.

 

Ειμαι σιγουρος οτι αν ξεκινουσα ολες τις εγκαταστασεις απο την αρχη, δεν μπορει να επιαναν τοσο χωρο. 5,5gb κατειλημενα, και 2,5gb ελευθερα.

 

Εχει κανεις καμια λογικη εξηγηση;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλάβω, πως καταλαμβάνεται ο χώρος στην sd.

Τα μονα που μπορω να δεχτω οτι πιανουν χωρο, ειναι τα βιντεο.

Λοιπον, εχω μια 8αρα καρτα, και γυρω στο 1,5gb βιντεο. Και κανα 500mb το gps application. Ωραια. Τα υπολοιπα gb, που στην ευχη πανε?

Μεταφερω βεβαια ολες τις εφαρμογες, στην sd. Μα ειναι δυνατον με εφαρμογες, που στην συντριπτικη πλειοψηφια τους ειναι του μεγεθους 3-10mb, να γεμιζει μια sd?

Εχω συνδεσει την sd και στον υπολογιστη, και με ειδικο προγραμμα βλεπω πως ταξινομειται ο χωρος στους διαφορους φακελους, αλλα και παλι δεν καταλαβαινω που παει ο χωρος ρε παιδια!

Εντωμεταξυ, και με το sdmaid που δοκιμασα, κατι ψιλα μου βρηκε, οχι κατι ιδιαιτερο.

 

Ειμαι σιγουρος οτι αν ξεκινουσα ολες τις εγκαταστασεις απο την αρχη, δεν μπορει να επιαναν τοσο χωρο. 5,5gb κατειλημενα, και 2,5gb ελευθερα.

 

Εχει κανεις καμια λογικη εξηγηση;

 

3.5 GB δεν είναι μια ποσότητα που γεμίζει έτσι απλά. Πρέπει να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες και να δεις έναν προς έναν τους "ύποπτους" φακέλους για να δεις ποιος είναι το πρόβλημα. Μουσική, βίντεο, backup του clockwork (αν είσαι root), παιχνίδια με μεγάλα download δεδομένων είναι οι πρώτοι ύποπτοι...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...