Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πως να προσθέσω έναν 2ο λογαριασμό Google στο κινητό μόνο και μόνο για να κάνω συγχρονισμό το Google photos αλλά ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΆΒΕΙ ο συγχρονισμός να γίνει κάτι για επαφές κλπ δεν το προλαβαίνω να ξεκλικαρω τις επιλογές να μην κάνει sync επαφές, Gmail κλπ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Τι θέλεις να κάνεις; Αν θέλεις να βλέπεις τις φωτογραφίες που ανεβάζει ο δεύτερος λογαριασμός μπορείς να το κάνεις χωρίς να προσθέσεις τον λογαριασμό στην συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις να κάνεις; Αν θέλεις να βλέπεις τις φωτογραφίες που ανεβάζει ο δεύτερος λογαριασμός μπορείς να το κάνεις χωρίς να προσθέσεις τον λογαριασμό στην συσκευή.
αυτό. πως γίνεται;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Γιατι δεν μπορω να δω της φοτόγραφιες μου στό γοογλε φοτο;εχει καποιός αλλός αυτό το προμβλημα; Edited by Tanilama
Link to comment
Share on other sites

αυτό. πως γίνεται;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Κοινοχρηστες βιβλιοθήκες λέγεται αυτή η δυνατότητα. Στις ρυθμίσεις θα το βρεις. Δεν θυμάμαι ακριβώς πως, γιατί το έχω κάνει πριν καιρό αλλά ήταν απλό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Πως κάνω αντιγραφή επικόλληση στο Facebook. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα έχω μια διαφωνία με τον φίλο μου τα Android κινητά χρειάζονται antivirus ναι ή όχι;

Εγώ πιστεύω όχι.

Για δώστε και εσείς τα φώτα σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα έχω μια διαφωνία με τον φίλο μου τα Android κινητά χρειάζονται antivirus ναι ή όχι;

Εγώ πιστεύω όχι.

Για δώστε και εσείς τα φώτα σας ευχαριστώ

 

ΟΧΙ........

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι και από εμένα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα έχω μια διαφωνία με τον φίλο μου τα Android κινητά χρειάζονται antivirus ναι ή όχι;

 

Εγώ πιστεύω όχι.

 

Για δώστε και εσείς τα φώτα σας ευχαριστώ

Γιατί ποια κινητά χρειάζονται antivirus;

Μάλλον δεν ξέρει ο φίλος σου τι είναι ιός και τι όχι στα κινητά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χρειάζονται, ειδικά σε παλιότερες συσκευές που δεν ενημερώνονται, οι hakers πάντα παραμονεύουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Για να μην ανοίξω νέο θέμα, ανασύρω αυτό...

Παρατηρώ ότι από την αναβάθμιση του κινητού μου (Honor 8x) σε android 10 και μετά, έπαψαν να αποθηκεύονται στο τηλέφωνο οι φωτογραφίες και τα βίντεο που μου στέλνουν στο viber. Δίχως οποιαδήποτε αλλαγή στις ρυθμίσεις του viber και ασχέτως εάν απλά θα δω την φωτογραφία ή θα πατήσω πάνω της για να ανοίξει, αυτή δεν αποθηκεύεται κάπου. Πριν, αν θυμάμαι καλά, το είχα ρυθμίσει έτσι και αποθήκευε όταν πατούσα είτε να δω τη φωτογραφία είτε να παίξει το βίντεο.

Γνωρίζετε τί μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πας ρυθμίσεις > μέσα και αποθηκευτικός χώρος > αποθήκευση σε γκαλερί να δεις αν είναι ενεργό.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πας ρυθμίσεις > μέσα και αποθηκευτικός χώρος > αποθήκευση σε γκαλερί να δεις αν είναι ενεργό.

 

Είναι ενεργό και αυτό, αλλά και η αυτόματη λήψη είτε μέσω wifi είτε μέσω δεδομένων.

Επίσης, τσέκαρα και είναι κομπλέ το δικαίωμα της εφαρμογής για πρόσβαση στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει πότε κατι παρόμοιο?έχω ένα παλιό ταμπλετ με αντρόιντ 4.2.2 αποφάσισα να το λειτουργησω μετα από πολύ καιρό.τις πρωτες μερες σερνοταν στην κυριολεξία.τωρα ειναι λές και βρήκε την φορμα του.συγκριτικά πάει σφαίρα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

για να έχω τις ειδοποιήσεις τις αναδυόμενες όταν έχω πχ ένα μήνυμα στο messenger, κλπ πρέπει να έχω αυτήν την επιλογή ενεργή; δηλαδή να ανάβει και η οθόνη (εάν είναι σβηστή);έχω το xiaomi mi a3 που έχει Android stock πάνω.

 

 

3765b657f0bcc7fa8658f1ab1511d0de.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει πότε κατι παρόμοιο?έχω ένα παλιό ταμπλετ με αντρόιντ 4.2.2 αποφάσισα να το λειτουργησω μετα από πολύ καιρό.τις πρωτες μερες σερνοταν στην κυριολεξία.τωρα ειναι λές και βρήκε την φορμα του.συγκριτικά πάει σφαίρα.
Τις πρώτες μέρες λογικό να σερνόταν.

Όλες οι εφαρμογές και Google services ήθελαν updates.

Αφού τελείωσαν όλα αυτά ήρθε στα νορμάλ του.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες μέρες λογικό να σερνόταν.

Όλες οι εφαρμογές και Google services ήθελαν updates.

Αφού τελείωσαν όλα αυτά ήρθε στα νορμάλ του.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

μου εκανε εντύπωση.κατα καιρούς ανοιγω παλιά κινητά.τέτοια διαφοραδεν ειχα ξαναδει.περιμένα ότι ειναι πολύ παλια συσκευή και παλιο λειτουργικό ότι θα ήταν ήταν πολυ χειρότερα τα πραγματα

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα.. Έχω μια απορία που δεν ξέρω αν γίνεται (και δεν ξέρω κ αν είναι το σωστό νήμα αυτό!!)

Έχω ένα κινητό Α που είναι η κυρια συσκευή μου (Android) και έχω και ένα κινητό Β (πάλι Android) που χρησιμοποιείται μόνο σαν WiFi Hotspot.

Η ερώτηση μου είναι αν βάλω στο κινητό Β μια sd card με διαφορα αρχεία μέσα (εικονες, βίντεο κλπ) υπάρχει δυνατότητα με κάποιον τρόπο (κάποιο apk) να βλέπω τα αρχεία της sd από το κινητό Α όταν συνδέομαι στο Β (μέσω Hotspot)????

 

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα.. Έχω μια απορία που δεν ξέρω αν γίνεται (και δεν ξέρω κ αν είναι το σωστό νήμα αυτό!!)

Έχω ένα κινητό Α που είναι η κυρια συσκευή μου (Android) και έχω και ένα κινητό Β (πάλι Android) που χρησιμοποιείται μόνο σαν WiFi Hotspot.

Η ερώτηση μου είναι αν βάλω στο κινητό Β μια sd card με διαφορα αρχεία μέσα (εικονες, βίντεο κλπ) υπάρχει δυνατότητα με κάποιον τρόπο (κάποιο apk) να βλέπω τα αρχεία της sd από το κινητό Α όταν συνδέομαι στο Β (μέσω Hotspot)????

 

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι, αυτό δεν γίνεται.

Το ότι χρησιμοποιείται ένα κινητό ως hotspot δεν σημαίνει ότι μπορείς να έχεις και πρόσβαση στα αρχεία που είναι μέσα στην SD κάρτα του.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Το σκεφτόμουν όπως γίνεται με τις συσκευές Mifi που έχουν υποδοχή για sd card και μέσα από την εφαρμογή μπορείς να δεις τα αρχεία της κάρτας (σαν ένα είδος "δικτύου"), αν γινόταν κάτι αντίστοιχο με ένα δεύτερο κινητό.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και γίνεται. Θα βάλεις στο κινητό που κανεις hotspot μια εφαρμογή που κάνει ftp server ή μια εφαρμογή όπως το airdroid. Και από το άλλο κινητό που συνδέεται στο hotspot κανεις σύνδεση στην ip/ftp σύνδεση που σου δίνει και έχεις πρόσβαση στα αρχεία του.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και γίνεται. Θα βάλεις στο κινητό που κανεις hotspot μια εφαρμογή που κάνει ftp server ή μια εφαρμογή όπως το airdroid. Και από το άλλο κινητό που συνδέεται στο hotspot κανεις σύνδεση στην ip/ftp σύνδεση που σου δίνει και έχεις πρόσβαση στα αρχεία του.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα το δοκιμάσω αυτό που λες κ θα επανέλθω!!

Να ρωτήσω.. Στη βασική μου συσκευή χρειάζομαι κ εκεί κάποια εφαρμογή για να συνδέομαι στη δεύτερη που θα είναι η sd ή μέσω browser?

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι για ftp που ειναι πιο βολικό κατά την γνώμη μου, χρειάζεσαι ftp client όπου θα δίνεις την ip και port από το άλλο κινητό. Εγώ προσωπικά την έχω καταβρει εδώ και πολύ καιρό με την παλια έκδοση του es file explorer (pro έκδοση).

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...