Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι μην το αλλάξεις, το boot είναι άλλο διαμέρισμα κι εκεί μπαίνει η boot.img που είναι μέρος του λειτουργικού. Άλλος ο bootloader άλλη η boot.img

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=64716&stc=1&d=1452104628

 

 

δοκιμαζω αυτο κι ο θεος βοηθος

 

 

 

dd if=/storage/external_sd/aboot.bin of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/aboot

 

 

παλι not found

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=64717&stc=1&d=1452105472

Edited by geo29
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες 3 d? Η εντολή είναι dd. Ίσως βέβαια δεν είναι εγκατεστημένο το busybox και γι' αυτό δε βρίσκει τις εντολές. Αν και νομίζω ότι και η ls και η dd υπάρχουν ήδη.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες 3 d? Η εντολή είναι dd. Ίσως βέβαια δεν είναι εγκατεστημένο το busybox και γι' αυτό δε βρίσκει τις εντολές. Αν και νομίζω ότι και η ls και η dd υπάρχουν ήδη.

 

μπράβο ναι θέλει το busybox ξέχασα να το βάλω....

δοκιμάζω και σου λέω

 

λοιπόν το πρόβλημα ήταν ότι το αρχείο το είχα στην sdcard κι όχι στο τηλεφωνώ

και ήταν τόσο απλό....

η εντολή που έδωσα ήταν

 

su

dd if=/sdcard/aboot.bin of=/dev/block/mmcblk0p6

 

ευχαριστώ πάρα πολύ τον dancer_69 για την πολύτιμη βοήθεια του

Edited by geo29
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΑΝΑΓΚΗ.

ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΩΔΙΚΩΝ WI-FI (ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ).

ΣΕ ΝΕΟ ΚΙΝΗΤΟ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ;

KAI OI ΔΥΟ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ANDROID...

Edited by george_12
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να έχω σε κινητό το οποίο χρησιμοποιώ ως δεύτερο να έχω συνδεδεμένο τον ίδιο αριθμό στο viber? Πως θα το κάνω αυτό? Περνάω την ίδια SIM και στα 2 κινητά οταν σεταρω το viber?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΑΝΑΓΚΗ.

ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΩΔΙΚΩΝ WI-FI (ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ).

ΣΕ ΝΕΟ ΚΙΝΗΤΟ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ;

KAI OI ΔΥΟ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ANDROID...

 

Αρχικά Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

 

Σε αυτό που ρωτάς, γίνεται είτε αν είσαι ρούτ με διάφορες εφαρμογές , είτε αν το συνοδευτικό πρόγραμμα για υπολογιστή του νέου κινητού σου υποστηρίζει backup και restore των κωδικών από το παλιό στο νέο.

 

Μπορώ να έχω σε κινητό το οποίο χρησιμοποιώ ως δεύτερο να έχω συνδεδεμένο τον ίδιο αριθμό στο viber? Πως θα το κάνω αυτό? Περνάω την ίδια SIM και στα 2 κινητά οταν σεταρω το viber?

Καλύτερα να ρωτήσεις εδώ που είναι το κατάλληλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΑΝΑΓΚΗ.

ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΩΔΙΚΩΝ WI-FI (ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ).

ΣΕ ΝΕΟ ΚΙΝΗΤΟ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ;

KAI OI ΔΥΟ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ANDROID...

 

φίλε καλώς ήρθες στο myphone

καλόν θα είναι να μην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

 

ρίξε μια μάτια εδώ και δοκίμασε και άλλα που θα βρεις στο playstore να δεις πιο σου κάνει την δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά δεν διάβασες τι έγραψα!

Το διαγράφω αλλά μετά από λίγο είναι πάλι εκεί!

Προφανώς είναι συγχονισμενο. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρώ τρόπο να το διαγράφω.

Προφανώς υπάρχει καλύτερη λύση αλλά θα σου πω μια μπακαλικη, άλλαξε το password (με modify ώστε να μην μπαίνει)..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς υπάρχει καλύτερη λύση αλλά θα σου πω μια μπακαλικη, άλλαξε το password (με modify ώστε να μην μπαίνει)..

Το είχα κάνει κι αυτό αλλά τίποτα.

Εχθές έκανα πρώτα απενεργοποίηση και μετά διαγραφή με το WiFi connection manager, και δεν μού ξανασυνδέθηκε.

Ελπίζω να το κατάλαβε επιτέλους ότι δεν θέλω να συνδέομαι σ'αυτό το δίκτυο!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! και εμένα δουλεύει στο 8" αμέσως, όχι δεν θέλει να είναι root κανονικά, ίσως δεν είναι ενεργά τα modules στον kernel, αμα βρεις τρόπο να τα περάσεις τότε ναι θα θέλει root και φαντάζομαι και κονσόλα, ο ίδιος τρόπος δλδ που θα γινόταν σε οποιοδήποτε linux σύστημα. Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου ταμπλέτα (βλ. υπογραφή) υπάρχει η επιλογή. Ενδιαφέρον να έχει κανείς τη δυνατότητα, όταν πχ. βρεθεί σε κτήρια που έχουν ethernet αλλά όχι wifi (ναι, υπάρχουν...) Στην Ελλάδα ο αντάπτορας, από μια ματιά που έριξα κοστίζει κάμποσο, αλλά βρίσκεις από ΗΚ με ελάχιστα χρήματα, μαζί με μεταφορικά. Θα το δοκιμάσω.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Mε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων το ροοτ χανεται?

 

Όχι δεν χάνεται .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στο από πάνω ποστ ότι απλώς θα χάσεις το superuser ή ότι άλλο έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στο από πάνω ποστ ότι απλώς θα χάσεις το superuser ή ότι άλλο έχεις.
Το superuser θα χαθεί μόνο στη περίπτωση που ο τρόπος ρουταρίσματος ζητούσε από το χρήστη να το κατεβάσει ο ίδιος από το play store. Συνήθως όμως περνιέται στο σύστημα κατά τη διαδικασία του ρούτ και επειδή οι εφαρμογές συστήματος δεν επηρεάζονται από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,σε αυτή τη περίπτωση θα παραμείνει.
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΑΝΑΓΚΗ.

ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΩΔΙΚΩΝ WI-FI (ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ).

ΣΕ ΝΕΟ ΚΙΝΗΤΟ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ;

KAI OI ΔΥΟ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ANDROID...

 

Εδώ είσαι..... https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rusdelphi.wifipassword

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

 

Το android κινητο μου με 4.2 ειναι στα τελευταια του και προσωρινα μεχρι να δω τι θα κανω,

πηρα ενα δικαρτο Nokia.

 

Το προβλημα μου καταρχην ειναι αν υπαρχει τροπος να μεταφερω τις επαφες μου περα απο το

να τις βαλω στην καρτα.

Υπαρχει καποια λυση εφικτη?

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά σε όλους. θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούν να μεταφερθούν χρήματα από έναν google λογαριασμό σε άλλον για αγορά εφαρμογών κλπ.

ευχαριστώ.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να τις κανει εξαγωγη σε καρτα μνημης και μετα να τις περασεις στον νεο σου κινητο και να τις κανεις εισαγωγη, αυτο δουλευει τουλαχιστον στο android. Edited by Mega_assassino
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις εισαγωγη επαφων απο καρτα μνημης στο nokia 130?

απο οτι ειδα το μονο που εχει ειναι αντιγραφη απο καρτα sim :O

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι ηταν καποιο τυπου lumia, ναι τοτε απο οτι επιστευω ειναι μονοδρομος να τις περασεις ολες στην καρτα sim.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! εχω ιδιο με αυτο http://www.ebay.ie/itm/USB-3-0-to-Ethernet-Adapter-RJ45-1000M-Gigabit-LAN-Wired-Network-Card-MAC-Win7-8-/231802868368?hash=item35f8871290:g:kW0AAOSwEgVWRDN5 αλλα επειδη το ειχα φερει απο κινα εκανε κατω απο τα μισα ευρω.
Link to comment
Share on other sites

ελεγα μηπως μπορεσω να κανω κατι καλυτερο :mad:

περασα στη σιμ τις πρωτες 250 επαφες, και μου εμειναν αλλες 200 παρα κατι για την δευτερη παρτιδα.

Μαλλον πρεπει συντομα να βρω αλλο κινητο γιατι απο smartphone να πας στο νοκια 130 δεν την παλευεις :(

Link to comment
Share on other sites

Εκανα προσφατα μια εγκατασταση εφαρμογης swift wifi. Η εγκατασταση εγινε σαν admin και δεν μπορω να την απεγκαταστησω. Υπαρχει τροπος?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...