Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταφορά εφαρμογών μπορείς να κανεις?

'Οχι οι εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες μου λεει οτι δεν μετακινουνται.

Link to comment
Share on other sites

'εχει ένα tablet ο πιτσιρικάς κινέζικο με 2gb ram και 16gb εσωτερικο αποθηκευτικο χώρο.

Το πρόβλημα είναι ότι τον χωριζει σε 1gb και το υπολοιπο 12gb σε αλλο, με αποτέλεσμα να μου λεει οτι δεν έχει επαρκει αποθηκευτικό χωρο. Υπαρχει κάποια λύση?

Υπάρχουν διάφορες λύσεις(δεν δουλεύουν πάντα )

Πρώτα χρειάζεται να κάνεις root και μετά να δοκιμάζεις διάφορα προγράμματα όπως https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.link2sdplus (υπάρχουν πολλά παρόμοια...ψάξε στο playstore )

Δεύτερον υπάρχουν διάφορα script που μετατρέπουν την εξωτερική sd σε εσωτερική (πρέπει να το ψάξεις στο xda )

Για mtk επεξεργαστή (μάλλον το ταβλετ αυτό έχει....δεν αναφέρεις τι ταβλετ έχεις,όνομα....Όταν ρωτάς ,ζητάς βοήθεια γράψε αναλυτικά τι έχεις...) να κανεις repartition του χώρου http://forum.xda-developers.com/sitesearch.php?q=Mtk+repartition&sa=Search&cx=partner-pub-2900107662879704%3A4763122713&ie=ISO-8859-1 (ξανα χωρίζεις τον χώρο...υπάρχει κίνδυνος να το" brickaris" )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορες λύσεις(δεν δουλεύουν πάντα )

Πρώτα χρειάζεται να κάνεις root και μετά να δοκιμάζεις διάφορα προγράμματα όπως https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.link2sdplus (υπάρχουν πολλά παρόμοια...ψάξε στο playstore )

Δεύτερον υπάρχουν διάφορα script που μετατρέπουν την εξωτερική sd σε εσωτερική (πρέπει να το ψάξεις στο xda )

Για mtk επεξεργαστή (μάλλον το ταβλετ αυτό έχει....δεν αναφέρεις τι ταβλετ έχεις,όνομα....Όταν ρωτάς ,ζητάς βοήθεια γράψε αναλυτικά τι έχεις...) να κανεις repartition του χώρου http://forum.xda-developers.com/sitesearch.php?q=Mtk+repartition&sa=Search&cx=partner-pub-2900107662879704%3A4763122713&ie=ISO-8859-1 (ξανα χωρίζεις τον χώρο...υπάρχει κίνδυνος να το" brickaris" )

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση παραθέτω ότι περισότερα στοιχεια εχω

ονομα nst, quandcore a31 μοντελο Q97s adroid 4.2.2 firmware 3.2 kernel 3.3.0

δεν ξέρω αν βοηθάνε για καμια συμβουλη extra.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση παραθέτω ότι περισότερα στοιχεια εχω

ονομα nst, quandcore a31 μοντελο Q97s adroid 4.2.2 firmware 3.2 kernel 3.3.0

δεν ξέρω αν βοηθάνε για καμια συμβουλη extra.

έχει Allwinner επεξεργαστή το σκέλος για mtk ξέχασε το

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το viber τώρα, είναι περίεργο γενικά το backup του. Δεν είχα καταφέρει παλιότερα να κάνω με το titanium κι είχα ακολουθήσει πιο περίπλοκη διαδικασία που απαιτεί root! Τις φωτογραφίες πάντως τις είχα αντιγράψει στο φάκελό τους και μαζί με το backup των συνομιλιών μου άνοιξαν κανονικά!
Μου δειχνει ολες τις φωτογραφιες, εκτος απο τις δικες μου! Βασικα δειχνει και τις δειχνει μου ( τις μικρογραφιες ), απλα οταν παω να πατησω επανω δεν τις ανοιγει..

 

Τεσπα, δεν ειναι κατι σοβαρο.. Αφου ολα τα υπολοιπα τα εχω ανακτησει με επιτυχια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσω κινητό. Τι λέτε για αυτό εδώ;; https://www.skroutz.gr/s/4929883/LG-G3-16GB.html

Πολύ ωραίο αλλά Φίλε μου είσαι στο νήμα των γενικών ερωτήσεων android ομως :) :)

 

 

Δες εδώ που θα σε βοηθήσουν καλύτερα τα παιδιά του g3 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=394809 η άνοιξε ένα δικό σου θέμα. Σου προτείνω το πρωτο!!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχουν εμφανιστεί κάποια προγράμματα τα οποία ακόμα μετά από factory reset δε φεύγουν. Τι μπορώ να κάνω να τα διώξω; πραγματικά δεν παλεύεται τώρα δυο μέρες. Μου γεμίζει εικονίδια, clean master και διάφορα τέτοια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχουν εμφανιστεί κάποια προγράμματα τα οποία ακόμα μετά από factory reset δε φεύγουν. Τι μπορώ να κάνω να τα διώξω; πραγματικά δεν παλεύεται τώρα δυο μέρες. Μου γεμίζει εικονίδια, clean master και διάφορα τέτοια.

Με root μόνο (είναι μέρος του συστήματος για αυτό και δεν διαγράφονται )

κάνε εγκατάσταση το es Explorer δώσε του root πρόσβαση και ψάξε στο φάκελο system ..(προσοχή το τι θα διαγράψεις!!)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Με root μόνο (είναι μέρος του συστήματος για αυτό και δεν διαγράφονται )

 

Τι μπορώ να κάνω; είμαι ρουτ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι μπορώ να κάνω; είμαι ρουτ

Επειδή είναι νέος

κατέβασε αυτό καλύτερα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp (δες ποια θέλεις να διαγράψεις ....αλλά πάντα με προσοχή ..ότι δεν ξέρουμε δεν το διαγράφουμε)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι νέος

κατέβασε αυτό καλύτερα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp (δες ποια θέλεις να διαγράψεις ....αλλά πάντα με προσοχή ..ότι δεν ξέρουμε δεν το διαγράφουμε)

 

Ευχαριστώ πολύ. Το clean master από που να προκύπτει; Δεν μπορώ να το βρω.

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Το clean master από που να προκύπτει; Δεν μπορώ να το βρω.

Δες το ποιο πάνω μήνυμα ...es explorer . θέλει ψάξιμο στο φάκελο system (έχει προέλθει από εγκατάσταση αλλού προγράμματος ...root μετι έκανες;)

Link to comment
Share on other sites

Δες το ποιο πάνω μήνυμα ...es explorer . θέλει ψάξιμο στο φάκελο system (έχει προέλθει από εγκατάσταση αλλού προγράμματος ...root μετι έκανες;)

 

Με το kingo root. Παιδιά, τα έκανα απεγκατάσταση με το uninstall, και ξαναεμφανίζονται. Πως δίνω root προσβαση στον es, και μετά απλά κάνω delete από το φάκελο system όποια θεωρώ ύποπτα; κατάληξη .apk θα έχουν;

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το kingo root. Παιδιά, τα έκανα απεγκατάσταση με το uninstall, και ξαναεμφανίζονται. Πως δίνω root προσβαση στον es, και μετά απλά κάνω delete από το φάκελο system όποια θεωρώ ύποπτα; κατάληξη .apk θα έχουν;

Ναι apk είναι

Το kingo στα εγκατέστησε !! Δες αυτό

θα σου διαγράψει το kingo και θα κάνει εγκατάσταση το supersu Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Ναι apk είναι

Το kingo στα εγκατέστησε !! Δες αυτό

θα σου διαγράψει το kingo και θα κάνει εγκατάσταση το supersu

 

Αγόρασα το πρόγραμμα που μου πρότεινες αλλά όταν το ανοίγω μου γράφει No complatible package installed και βγάζει ένα αναδυόμενο μήνυμα it appears you are not rooted with king/kingo root. please root with king/kingo rootand then run this application. Μα το kingo μου έχει γράψει ότι το root έγινε με επιτυχία!:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το πρόγραμμα που μου πρότεινες αλλά όταν το ανοίγω μου γράφει No complatible package installed και βγάζει ένα αναδυόμενο μήνυμα it appears you are not rooted with king/kingo root. please root with king/kingo rootand then run this application. Μα το kingo μου έχει γράψει ότι το root έγινε με επιτυχία!:wacko:

Μήπως δοκίμασες και με άλλα προγράμματα; Τέλος πάντων καντο χειροκίνητα με es 1 λεπτό υπόθεση είναι (υπάρχουν πολλά video για το πως να αντικαταστήσεις το King root με supersu ...πολλά χρησιμοποιούν το es ..Δες τα να πάρεις μια ιδέα )

Οτι δεν ξέρεις ΜΗΝ το σβήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δοκίμασες και με άλλα προγράμματα; Τέλος πάντων καντο χειροκίνητα με es 1 λεπτό υπόθεση είναι (υπάρχουν πολλά video για το πως να αντικαταστήσεις το King root με supersu ...πολλά χρησιμοποιούν το es ..Δες τα να πάρεις μια ιδέα )

Οτι δεν ξέρεις ΜΗΝ το σβήσεις!!

 

Μόνο με το kingo ότι έχω κάνει. Μισό λεπτό όμως γιατί μπερδεύεται το πράγμα. Αυτό το μήνυμα που μου βγάζει, σημαίνει ότι είμαι, ή όχι root;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με το kingo ότι έχω κάνει. Μισό λεπτό όμως γιατί μπερδεύεται το πράγμα. Αυτό το μήνυμα που μου βγάζει, σημαίνει ότι είμαι, ή όχι root;

Καλημέρα .Yπάρχουν πρόγραμμα στο playstore που μπορείς να ελέγξεις εάν είσαι root .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .Yπάρχουν πρόγραμμα στο playstore που μπορείς να ελέγξεις εάν είσαι root .

Μετά που θα το έχω πάλι στα χέρια μου θα δοκιμάσω με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck

 

****Δοκίμασα με το rootcheck αλλά μου λέει πως δεν είναι rootαρισμένο ενώ το Kingo λέει όλα οκ. Τι παίζει τώρα?

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν το Root Checker σου λέι ότι δεν είσαι root... δεν είσαι...

 

Κάντο και προχώρα παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

Αν το Root Checker σου λέι ότι δεν είσαι root... δεν είσαι...

 

Κάντο και προχώρα παρακάτω...

 

Μετ'α από 5,6 root/unroot τελικά τώρα το rootcheck λέει οκ με πράσινο μήνυμα. Μετά τι κάνουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...