Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος τρόπος πχ.xposed module να αλλάξει το χρώμα στο μενού των ρυθμίσεων ή στο notification drawer; Δεν μου πολυαρεσει το σκούρο φόντο και θα ήθελα να βάλω κάτι πιο φωτεινό
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος πχ.xposed module να αλλάξει το χρώμα στο μενού των ρυθμίσεων ή στο notification drawer; Δεν μου πολυαρεσει το σκούρο φόντο και θα ήθελα να βάλω κάτι πιο φωτεινό

 

Ναι κατέβασε το wanam μέσα από το xposed installer!

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ το dp που μπορώ να αλλάζω στο notification bar από 20 μέχρι 60 τι είναι; γιατί δεν κατάλαβα αλλαγή. Μιλάω για μέσα στο module Xperia xposed kk
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Να ρωτησω κατι αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι το καταληλο σημειο . Εχω ενα tablet με android 4.4.2 kit kat.Στα τεχνικα του χαρακτιρηστικα λεει οτι εχει 16 gb εσωτερικη μνημη ομως οταν παω στον αποθηκευτικο χορο μεσα στο μενου μου το χωρηζει σε εσ.αποθ.χωρο ο οποιος ειναι 0,99gb και εσωτερικο ψωρο αποθηκευσης ο οποιος ειναι 10,81gb.Το προβλημα ειναι οτι οι περισσοτερες εφαρμογες πανε στον πρωτο χωρις δυνατοητα μεταφορας και ετσι γεμησε αμεσως η μνημη.Μπορω να κανω τιποτα η να το παω πισω?
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ το dp που μπορώ να αλλάζω στο notification bar από 20 μέχρι 60 τι είναι; γιατί δεν κατάλαβα αλλαγή. Μιλάω για μέσα στο module Xperia xposed kk

Αν και δεν έχω στη κατοχή μου την εν λόγω συσκευή φαντάζομαι εννοείς dpi και ουσιαστικά κάνει τα πάντα να φαίνονται αναλόγως μικρότερα ή μεγαλύτερα (εικονίδια, γραμματοσειρές κτλ).

 

Καλημερα σε ολους.Να ρωτησω κατι αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι το καταληλο σημειο . Εχω ενα tablet με android 4.4.2 kit kat.Στα τεχνικα του χαρακτιρηστικα λεει οτι εχει 16 gb εσωτερικη μνημη ομως οταν παω στον αποθηκευτικο χορο μεσα στο μενου μου το χωρηζει σε εσ.αποθ.χωρο ο οποιος ειναι 0,99gb και εσωτερικο ψωρο αποθηκευσης ο οποιος ειναι 10,81gb.Το προβλημα ειναι οτι οι περισσοτερες εφαρμογες πανε στον πρωτο χωρις δυνατοητα μεταφορας και ετσι γεμησε αμεσως η μνημη.Μπορω να κανω τιποτα η να το παω πισω?

 

Έτσι λειτουργεί το android, από τα 16 κάποια είναι για το λειτουργικό, κάποια για εγκατάσταση εφαρμογών και τα υπόλοιπα διαθέσιμα για 'σένα.

Δεν θα έπρεπε να είναι τόσο εύκολο βέβαια να γεμίσει μου κάνει εντύπωση..

Οι λύσεις που γνωρίζω απαιτούν root και κάποια εφαρμογή τύπου app2sd. Κοίτα και στη διαχείριση εφαρμογών μήπως μια στις χίλιες υπάρχει επιλογή όπως στη παρακάτω φωτογραφία.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Την επιλογή αυτην την έχει σε κάποιες και σε κάποιες ειναι θολή δεν μου αφηνει όλες να τις πάω. Τι σκατα θυμάμαι σε ένα Sony με 4.0 android είχα ποιο πολύ χώρο και όλο μαζί δεν είχα τέτοιο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω θα έχει απαντηθεί, αλλά δεν βρήκα το σχετικό τόπικ. Αν είναι έτσι, παρακαλώ υποδείξτε μου το τόπικ - και συγνώμη.

 

Με ποιο τρόπο μπορούμε να στείλουμε sms 160 ελληνικών πεζών (μικρά γράμματα) χαρακτήρων, και φυσικά αυτό το sms να χρεώνεται από τον πάροχο ως ένα μήνυμα; Κάπου διάβασα για το handcent, το εγκατέστησα με την ελληνική επέκταση, αλλά ενώ σε αφήνει -πράγματι- να πας στους 160 χαρακτήρες τους μετατρέπει σε κεφαλαίους (που δεν το θέλω, για αισθητικούς λόγους). Το google hangouts πηγαίνει και αυτό ως τους 60, όπως και η στοκ εφαρμογή.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

χμ... ευχαριστώ - αλλά υπάρχει κανένα άρθρο που να το εξηγεί αυτό; Τι είδους περιορισμός δικτύων; Με αγγλικούς χαρακτήρες μπορούμε να στείλουμε 160 και πεζά; Νομίζω ναι. Άρα;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει αναφέρει ο χρήστης @tsaglis σε άλλο νήμα είναι θέμα της τεχνολογίας των SMS (πάντα αναφορικά με την Ελληνική γλώσσα).

 

Κάθε μήνυμα μπορεί να είναι μόνο 1120bits.

Αν περιοριστούμε σε 7bits που περιλαμβάνουν ΜΟΝΟ τα κεφαλαία Ελληνικά τότε χωράνε 1120/7=160 χαρακτήρες.

Αν θέλουμε ελληνικά μικρά (και τονισμένα κλπ) πρέπει να πάμε στα 16bit οπότε 1120/16=70 χαρακτήρες.

 

Εν ολίγοις όπως σωστά είπε παραπάνω και ο @panoc, με τα μέχρι τώρα δεδομένα ισχύει ότι :

 

160 χαρακτήρες/μήνυμα = κεφαλαία

70 χαρακτήρες/μήνυμα = πεζά

 

Το κάθε λειτουργικό ή εφαρμογή δεν μπορεί να κάνει τίποτα για αυτό.

 

(Με αγγλικούς χαρακτήρες δεν ισχύουν τα παραπάνω)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Στο GO SMS PRO παρολο που επιλεγω κεφαλαια το οριο παραμενει 70. ΥΠοθετω θα εχαι καποια ρυθμιση αλλα δεν μπορεσα να την βρω.. Καμια βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΝΟΥ > ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ > ΠΡΟΗΓΜΕΝΕΣ > ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ > ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟΠΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ > ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ > ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ "ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ SMS"
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο διαπίστωσα μόλις για τη στοκ εφαρμογή. Παρόλο ότι γράφω κεφαλαία, στα 70 σε περνάει σε επόμενο sms. Θα απαιτείται και εκεί κάποια ρύθμιση;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με τη stock εφαρμογή των μηνυμάτων ανάλογα τη συσκευή (δες στις Ρυθμίσεις της εφαρμογής). Στα xperia το έχει "Εξοικονόμηση κόστους". Στο Note το έχει ως "Εισαγωγή λειτουργίας". Αν ξετσεκάρεις την επιλογή στην πρώτη περίπτωση ή επιλέξεις Unicode στη δεύτερη, στέλνει μικρά και 70 χαρακτήρες.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο διαπίστωσα μόλις για τη στοκ εφαρμογή. Παρόλο ότι γράφω κεφαλαία, στα 70 σε περνάει σε επόμενο sms. Θα απαιτείται και εκεί κάποια ρύθμιση;

 

Τα στέλνει unicode, άσχετα αν τα γράψεις μικρά ή κεφαλαία. H stock εφαρμογή του Nexus S έτσι συμπεριφέρεται ό,τι και να κάνεις. Δοκίμασε την 8sms

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παιδιά. Είμαι αρχάριος στις συσκευές με λειτουργικό Αbdroid και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Γιατι σε κάποια Internet site (π.χ Antinews.gr ή HellasTz.com) δεν δουλεύει η προεπισκόπιση των θεμάτων (αγγίζω την φωτό η κυλάω τον δείκτη). Πρέπει να εγκαταστήσω κάτι; Xρησιμοποιώ το Boat για browser (δοκίμασα και τους υπόλοιπους browser αλλά τα ίδια) και ή έκδοση Android είναι η 4.4.2. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για άσχετο θέμα, έπεσα επάνω στο παρακάτω το οποίο το ΄΄βλέπω΄΄ πολύ λογικό....

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=556715&st=240

 

σε μετάφραση στα Ελληνικά

 

Ένα κυψελοειδές σύστημα επικοινωνίας είναι τοποθετημένα έτσι ώστε το κινητό τηλέφωνο είναι συνεχώς ψάχνει για την «καλύτερη επιλογή» - που ανιχνεύει συνεχώς τα ραδιοκύματα, ο σταθμός είναι κινητό ("πύργος"), που συνδέονται με αυτά, αναλύει την ισχύ του σήματος του κάθε σταθμού, και μεταβαίνει στο σταθμό με τις καλύτερες παραμέτρους. Κανονικό τηλέφωνο GSM μπορεί να λειτουργήσει σε τέσσερις ραδιοσυχνοτήτων που συλλέγονται σε δύο ζεύγη: «900MHz + 1800MHz» και «850MHz + 1900MHz". Το πρώτο ζευγάρι επιτρέπεται για χρήση στην Ευρώπη (συμπεριλαμβανομένης της Ρωσίας), το δεύτερο ζεύγος χρησιμοποιείται για παράδειγμα στην Αμερική. Στις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις, τηλέφωνο GSM σαρώνει διαρκώς τα τέσσερα ραδιοσυχνοτήτων σε αναζήτηση ενός σήματος από τους κινητούς σταθμούς. Αλλά, για παράδειγμα, στη Ρωσία σε συχνότητες "850MHz + 1900MHz« κυψελοειδούς ραδιοεπικοινωνίας και ποτέ δεν θα (που χρησιμοποιούνται / που προορίζεται για άλλους σκοπούς), και πολύτιμη ενέργεια για την ανάλυση των συχνοτήτων αυτών -. Πέρασε κυριολεκτικά σπατάλη πολλά τηλέφωνα (συμπεριλαμβανομένου του Android-σμού) υπάρχουν τρόποι για να προκαλέσει το λεγόμενο «Μηχανική Menu" (στο dialer να καλέσετε * # * # 3646 # * # * - ελέγχεται Numb_2006) - ένα πρόγραμμα που σας επιτρέπει να αλλάξετε τη διαμόρφωση του υλικού του τηλεφώνου. Σε αυτό το μενού, μπορείτε να απενεργοποιήσετε τις ραδιοφωνικές συχνότητες αριθμό μονάδας με αχρησιμοποίητα στη χώρα διαμονής. Για τη Ρωσία -. Ζεύγος συχνοτήτων "850MHz + 1900MHz" Ανοίξτε το μενού "μενού Μηχανική» εμφανίζεται σε μαύρο φόντο, εντοπίστε και επιλέξτε "BandMode», θα υπάρξει ένα μενού με ένα στοιχείο "SIM1» (για τα τηλέφωνα single-SIM-τάξη) ή δύο-σημείο "SIM1» και «SIM2» (για τα τηλέφωνα των δύο SIM-τάξη). Θα πρέπει να συνδεθείτε στο κάθε στοιχείο, και αποεπιλογή ενός σημεία "GSM850" και "PCS1900", στη συνέχεια πιέστε το πλήκτρο "SET". τηλέφωνα με υποστήριξη για UMTS (3G) συνιστάται καθώς απενεργοποιήσετε αχρησιμοποίητα αντικείμενα στη Ρωσία »WCDMA-800" "WCDMA-CLR-850", "WCDMA-PCS-1900", επίσης δεν ξεχνάμε να πατήσετε το "SET". Και αν δεν χρησιμοποιείτε UMTS λειτουργία (σε αυτή την υποδοχή αξίζει μια GSM κάρτα SIM), μπορείτε να απενεργοποιήσετε όλα τα στοιχεία »WCDMA- * «αφήνοντας» WCDMA-IMT-2000 »ως η πιο οικονομική όσον αφορά την κατανάλωση ενέργειας (να απενεργοποιήσει πλήρως όλα τα κουτάκια τηλέφωνο δεν επιτρέπουν, τουλάχιστον για μένα - αυτό είναι σωστό). Καθώς πηγαίνουν στη θέση "Λειτουργία RAT" -> "SIM1", και ενεργοποιήστε το ραδιόφωνο "Ορισμός προτιμώμενου τύπου δικτύου:" στη λειτουργία "Μόνο GSM", αν και η ταχύτητα του μαθήματος Internet πέφτει Προστέθηκε AssirisMoon

 

σκέφτομαι λοιπόν να το δοκιμάσω αλλά δεν ξέρω ποιες πάντες πρέπει να απενεργοποιήσω, οπότε θα χρειαστώ βοήθεια :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμάζω και θα σου πω σε καμιά εβδομάδα.

Αν έχεις τηλ. με ΜΤΚ και είσαι ρουτ βάλε το mobileuncle tools και στο engineer mode (MTK) μπορείς να επιλέξεις τις συχνότητες.

Για Ευρώπη είναι GSM 900 και 1800 και UMTS 900 και ITM 2000

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμάζω και θα σου πω σε καμιά εβδομάδα.

Αν έχεις τηλ. με ΜΤΚ και είσαι ρουτ βάλε το mobileuncle tools και στο engineer mode (MTK) μπορείς να επιλέξεις τις συχνότητες.

Για Ευρώπη είναι GSM 900 και 1800 και UMTS 900 και ITM 2000

 

thanks για την απάντηση, το κάνω τώρα και ποστάρω και εγώ τα αποτελέσματα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε λίγο dolphin αλλά με Jetpack μαζί.. Θα τα βρεις στο playstore. Εκεί θα παίξει σωστά.. Τελικα είναι γεγονός.. Ο μόνος broswer που δεν κολλάει πουθενά είναι ο dolphin /Jetpack.. Συνδυασμός γιγάντιος.

Sent from my note3

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρων το θέμα αλλά μου γενάτε μία απορία η cosmote έχει την συχνότητα των 1800 και οι άλλες δύο των 900, έχω δύο sim μία cosmote και μία vodafon, στην cosmote αφήνω ανοιχτή μόνο την συχνότητα των 1800 και στην vodafon μόνο των 900 ή αφήνω και στις δύο και 1800 και 900???
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!! Θέλω μια εφαρμογή καλή για να κρυπτογραφεί/ κρύβει φωτογραφίες όπως θέλετε πείτε το και μία για να μου σβήνει ότι άχρηστο μένει μέσα όταν αφαιρώ κάτι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καμένος μέχρι το μεδούλι!
Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο λογικά θα κάνεις την δουλειά σου με το clean master

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!! Θέλω μια εφαρμογή καλή για να κρυπτογραφεί/ κρύβει φωτογραφίες όπως θέλετε πείτε το και μία για να μου σβήνει ότι άχρηστο μένει μέσα όταν αφαιρώ κάτι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ενδέχεται ο file explorer σου να μπορεί να κάνει αρχεία κρυφά, στυλ Windows που κανεις hidden files. Αυτό όμως μπορεί ο άλλος να το αλλάξει άμα θα ασχοληθεί.. Αν έχεις miui έχει επιλογή απτό μενού για guard mode που κρύβει τις φοτος. Μετά υπάρχει το lockdown pro που έχει παραπάνω επιλογές, διαλέγεις ποιες από τις εφαρμογές και οποιαδήποτε ρύθμιση θα ανοίγουν με κωδικό.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...