Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα εγκαταστησει την εφαρμογη camera zoom fx και οι αποθηκευμενες φωτογραφιες ειχαν μπει σε φακελο της εφαρμογης quick pic.

Κατα λαθος σβηστηκαν.

Η πιο ευκολη και αξιοπιστη εφαρμογη για την επαναφορα τους?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει μήπως κανένας πως θα συγχρονίσω το καινούριο μου Ζ1compact με τα παλία wi fi που έχω αποθηκευμένα στο παλιό μου xperia sp? ευχαριστώ ;)

Εγώ το κάνω συχνά αυτό στο κινητό όταν αλλάζω rom με το titanium backup..Αλλα πρέπει να είσαι root.. Πας εκεί που λέει αντίγραφα ασφαλείας όλων των δεδομένων του συστήματος και έχει την επιλογή σημεία πρόσβασης wifi..αυτό χρειάζεσαι εσύ ..Αλλά πρέπει να είναι και η παλιά σου συσκευή root και η καινούργια :p και να έχεις το titanium backup και στα δύο κινητά και μετά να μεταφέρεις τον φάκελο με το backup που έκανες από το παλιό κινητό στο καινούργιο στην εσωτερική σου κάρτα αποθήκευσης και μετά να μπεις από το καινούργιο κινητό στο titanium backup και να επιλέξεις επαναφορά (restore)..

Εύκολα πράγματα , τσακ μπαμ :happy:

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει μήπως κανένας πως θα συγχρονίσω το καινούριο μου Ζ1compact με τα παλία wi fi που έχω αποθηκευμένα στο παλιό μου xperia sp? ευχαριστώ ;)

 

Υπαρχουν και προγραμματα που σου εμφανιζουν τους αποθηκευμενους κωδικους στα ανδροιντ.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και προγραμματα που σου εμφανιζουν τους αποθηκευμενους κωδικους στα ανδροιντ.

Ναι και αυτό γίνετε αλλά πάλι με root είχα βρει τις εφαρμογές που έκαναν αυτήν την δουλειά .. συν ότι πρέπει να γράψει τους κωδικούς σε ένα χαρτάκι για να τους έχει , η να τους βλέπει από το άλλο κινητό ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες, απλά δεν είμαι root αυτό είναι το θέμα μου. Στο παρελθόν όταν είχα αλλάξει πάλι απo xperia p σε sp είχε γίνει μόνος του ο συγχρονισμός και τα είχα στο Τσάκ μπάμ χωρίς να κάνω τίποτα, τώρα τζίφος η δουλειά . Τεσπα, υγεία ;)
THATS ALL I HAVE TO SAY ABOUT THAT
Link to comment
Share on other sites

Ναι και αυτό γίνετε αλλά πάλι με root είχα βρει τις εφαρμογές που έκαναν αυτήν την δουλειά .. συν ότι πρέπει να γράψει τους κωδικούς σε ένα χαρτάκι για να τους έχει , η να τους βλέπει από το άλλο κινητό ..

 

Δεν χρειαζεται root πχ εγω το εκανα με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wifi.wifi.passwords

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αν έχει κάποιος υπόψην του κάτι σχετικό να με κατατοπίσει, θα ήμουν υπόχρεος.

Όταν ενεργοποιώ στο τηλέφωνό μου το 3G και κάνω κλήσεις προς άλλο τηλέφωνο,

ακούγεται στο συνομιλητή μου και σε εμένα ένας διαρκής θόρυβος - παράσιτα σαν σκλήρισμα

(όπως κάνει περίπου το φαξ όταν συνδέεται, αλλά πιο έντονο και συνεχές). Η έντασή του

είναι μεγάλη και η συνομιλία είναι σχεδόν αδύνατη. Αν γυρίσω τη σύνδεση σε GSM το

φαινόμενο εξαφανίζεται. Χρησιμοποιώ ένα κινέζικο THL W100 με android 4.2.2 και η

sim που εμφανίζει το πρόβλημα είναι Cosmote (κανονική σύνδεση, όχι whatsup).

Το τηλέφωνο το έχω πάνω από ένα χρόνο, αλλά το πρόβλημα άρχισε να εμφανίζεται

μέσα στο 2014.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,

 

-f2

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ Android τηλέφωνα από το 2010 και και αυτό μου συμβαίνει πρώτη φορά. Μπαίνω σήμερα στις επαφές μου να βρω ένα τηλέφωνο και βλέπω ότι έχω μόνο 12 επαφές... Ελέγχω τον συγχρονισμό του λογαριασμού και βλέπω να αναφέρει "Σφάλμα συγχρονισμού - Ο συγχρονισμός θα είναι σύντομα διαθέσιμος" Εντάξει λέω κανένα άγχος, θα είναι θέμα συγχρονισμού και πάω να βρω τον αριθμό που έψαχνα από το google λογαριασμό μου στο pc. Επιλέγω My Contacts στο Gmail και βλέπω.... 12 επαφές!!!

 

Αυτή τη στιγμή είμαι πρακτικά σαν να έσβησα ο ίδιος σχεδόν όλες τις επαφές μου, δεν υπάρχουν πουθενά. :( Πέρα από το πως μπορεί να έγινε κάτι τέτοιο, τι επιλογές υπάρχουν για ανάκτησή τους; Υπάρχει κάτι σχετικό με του Google λογαριασμού;

 

Update:

 

Άκυρο παιδιά, με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι υπάρχει δυνατότητα για Restore επαφών σε οποιοδήποτε χρονικό σημείο του προηγούμενου μήνα οπότε αφού τις ξαναβρήκα, τώρα κάνω δοκιμές να δω πότε ακριβώς σβήστηκαν.

 

Το γιατί ωστόσο παραμένει σαν ερώτημα. Καταλαβαίνω καλά τι μου γίνεται και με το pc και με το κινητό και δεν μπορώ να σκεφτώ πως μπορεί να έγινε κάτι τέτοιο από δική μου ενέργεια.

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων μπορεί να γίνει κάτι; Πρέπει πρώτα να κάνω back up με κάποιο πρόγραμμα;

Θα διαγραφούν και οι επαφές που έχω στον λογαριασμό Gmail;

Η μουσική που έχω στην external SD;

 

Edit : Τελικά δεν έγινε τίποτα και με επαναφορά... Κλαψ... Λιγμ...

Edited by a_christoforos
Link to comment
Share on other sites

Android 4.0.1. Έχω κάνει 10 φορές wipe data/factory reset και wipe cache partition και συνεχίζει να έχει μέσα φωτογραφίες, βίντεο, κάποια αρχεία στο ντοσιέ download κλπ. Επίσης υπάρχουν folder που λογικά δεν θα έπρεπε. Π.χ. έχω δύο ντοσιέ επαφών, ένα "contact" κι ένα "Contacts". Υπάρχει ντοσιέ "Yahoo!", ντοσιέ handmark>ντοσιέ tweetcaster>images με τα αβαταρς από τις επαφές του twitter, ωτοσιέ .FxCameraTmp κι άλλα φολντερ εφαρμογών.

Τεσπα, έχει κρατήσει διάφορα μέσα. Λύση? να τα πετάξω manual? Kι αν ναι, πέρα από τα εμφανή, που ξέρω ποια είναι τα δικά του ντοσιέ/αρχεία που δεν πρέπει να πειράξω? Να αφήσω δηλ. μόνο τα folder+αρχεία του android που είχε όταν το πρωτοάνοιξα.:cry:

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Android 4.0.1. Έχω κάνει 10 φορές wipe data/factory reset και wipe cache partition και συνεχίζει να έχει μέσα φωτογραφίες, βίντεο, κάποια αρχεία στο ντοσιέ download κλπ. Επίσης υπάρχουν folder που λογικά δεν θα έπρεπε. Π.χ. έχω δύο ντοσιέ επαφών, ένα "contact" κι ένα "Contacts". Υπάρχει ντοσιέ "Yahoo!", ντοσιέ handmark>ντοσιέ tweetcaster>images με τα αβαταρς από τις επαφές του twitter, ωτοσιέ .FxCameraTmp κι άλλα φολντερ εφαρμογών.

Τεσπα, έχει κρατήσει διάφορα μέσα. Λύση? να τα πετάξω manual? Kι αν ναι, πέρα από τα εμφανή, που ξέρω ποια είναι τα δικά του ντοσιέ/αρχεία που δεν πρέπει να πειράξω? Να αφήσω δηλ. μόνο τα folder+αρχεία του android που είχε όταν το πρωτοάνοιξα.:cry:

 

πρώτα κάνεις τα wipes και στην συνέχεια μέσα από το system storage κάνεις format USB storage...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω. Στα WP μόνο έτσι αγοράζω εφαρμογές. Η vodafone είναι η μοναδική που έχει ανοιχτή την επιλογή για χρέωση του λογαριασμού καρτοκινητής.

 

Δεν νομίζω ότι γίνεται στο Android αυτό...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται στο Android αυτό...

 

Βρήκα μια Android συσκευή που είχα και το δοκίμασα. Όντως δε γίνεται.. Τι να πω..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας

Δουθλευω ενα Κινεζικο Android εδω και κανενα τετραμηνο. Διαπιστωσα οτι δεν μου αποθηκευει κωδικους οταν κανω sign in εδω κι εκει αλλα ουτε και με ρωταει να αποθηκευσει η οχι.

Εχετε καμμια ιδεα που να κοιταξω να τσεκαρω κατι? Πιστευω οτι δεν ειναι προβλημα του συγκεκριμενου τηλεφωνου, το οποιο κατα τα αλλα λειτουργει αψογα.

Ευχαριστω

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας

Δουθλευω ενα Κινεζικο Android εδω και κανενα τετραμηνο. Διαπιστωσα οτι δεν μου αποθηκευει κωδικους οταν κανω sign in εδω κι εκει αλλα ουτε και με ρωταει να αποθηκευσει η οχι.

Εχετε καμμια ιδεα που να κοιταξω να τσεκαρω κατι? Πιστευω οτι δεν ειναι προβλημα του συγκεκριμενου τηλεφωνου, το οποιο κατα τα αλλα λειτουργει αψογα.

Ευχαριστω

Δοκίμασε να ψάξεις στις ρυθμίσεις του περιηγητή σου μήπως υπάρχει μενού Απόρρητο και Ασφάλεια και εκεί υποκατηγορία για αποθήκευση κωδικών.

Γενικότερα ψάξε στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, αν δεν βρεις τέτοια επιλογή (που σίγουρα κάπου θα υπάρχει), δοκίμασε άλλους browsers απ'το μάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Thanks man, θα το ψαξω..

Ειδικα στην περιπτωση που χρησιμοποιω δυσκολα usernames και passwords και δεν τα αποθηκευει, αν μη τι αλλο, ειναι σπαστικο..:(

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδες μια ερωτηση,εχω ενα galaxy s4 και θα παρω σημερα ενα tab pro,για να μην μου περασουν ολες οι εφαρμογες που εχω στο κινητο στο ταμπλετ πρεπει να κανω αλλο λογαριασμο στο google play;ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση,εχω ενα galaxy s4 και θα παρω σημερα ενα tab pro,για να μην μου περασουν ολες οι εφαρμογες που εχω στο κινητο στο ταμπλετ πρεπει να κανω αλλο λογαριασμο στο google play;ευχαριστω

Όχι απαραίτητα, μπορείς απλά περνώντας τον ίδιο λογαριασμό να επιλέξεις τί θα συγχρονίσει (πατώντας επάνω στο λογαριασμό) και έπειτα στο μενού που σου δίνει τη δυνατότητα Δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας & Επαναφοράς αυτού, να ξετικάρεις την επιλογή της επαναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Thanks man, θα το ψαξω..

Ειδικα στην περιπτωση που χρησιμοποιω δυσκολα usernames και passwords και δεν τα αποθηκευει, αν μη τι αλλο, ειναι σπαστικο..:(

 

αν το κανεις με browser, δοκιμασε τον boat. σωζει τα παντα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Όχι απαραίτητα, μπορείς απλά περνώντας τον ίδιο λογαριασμό να επιλέξεις τί θα συγχρονίσει (πατώντας επάνω στο λογαριασμό) και έπειτα στο μενού που σου δίνει τη δυνατότητα Δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας & Επαναφοράς αυτού, να ξετικάρεις την επιλογή της επαναφοράς.
σε ευχαριστω φιλε μου,αυτες τις ρυθμισεις θα τις κανω απο το play store των συσκευων μου ε;οχι απο τον υπολογιστη σωστα;
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου,αυτες τις ρυθμισεις θα τις κανω απο το play store των συσκευων μου ε;οχι απο τον υπολογιστη σωστα;

Μέσα από τις ρυθμίσεις της συσκευής σου που θα προσθέσεις το λογαριασμό, κάπου θα δεις να λέει για λογαριασμούς στη καρτέλα Γενικά υποθέτω όπως στο S4 που έχεις.

Όχι στις ρυθμίσεις του Play Store και ουδεμία σχέση με υπολογιστή. :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται root πχ εγω το εκανα με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wifi.wifi.passwords

 

Εγώ πάντως με αυτό που λες δεν κατάφερα τίποτα.

THATS ALL I HAVE TO SAY ABOUT THAT
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με αυτό που λες δεν κατάφερα τίποτα.

 

kαι εχεις δίκιο γιατί έκανα λάθος :O

Θέλεις κάτι σαν το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wifime.recoverwifipassword

Link to comment
Share on other sites

kαι εχεις δίκιο γιατί έκανα λάθος :O

Θέλεις κάτι σαν το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wifime.recoverwifipassword

 

Ούτε με αυτό έκανα τίποτα...χε χε

THATS ALL I HAVE TO SAY ABOUT THAT
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...