Jump to content

[Άποψη] Πότε έγιναν τόσο σημαντικά τα bezels;


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Το τελευταίο διάστημα, βλέπω αρκετές συζητήσεις στο forum να περιστρέφονται γύρω από τα... bezels. Τελικά, μάλλον το μέγεθος μετράει.

 

Φυσικά, δεν είναι τυχαίο. Όλο και περισσότεροι χρήστες εστιάζουν στο μέγεθος των περιθωρίων εκατέρωθεν της οθόνης και το screen to body ratio, ενώ οι κατασκευαστές ακολουθούν προσπαθώντας να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις τους. Πότε, όμως, έγιναν τόσο σημαντικά τα bezels και γιατί;

 

Το πρόβλημα των τελευταίων ετών (εκτός από το μείζον θέμα της αυτονομίας, φυσικά) είναι πως θα μεγαλώσουν οι οθόνες περισσότερο από τις 5,5-6 ίντσες, ενώ ταυτόχρονα να είναι εφικτή η χρήση με το ένα χέρι. Γιατί κανείς δε θέλει μια συσκευή που θα γλιστρά όταν προσπαθείς να στείλεις ένα μήνυμα, ενώ με το άλλο χέρι ξεκλειδώνεις την πόρτα, κουβαλάς τα ψώνια, βγάζεις βόλτα το σκύλο. Η μια συσκευή που ο αντίχειρας δε θα φθάνει να "κατεβάσει" τα quick toggles (στην περίπτωση του Android). Η οθόνη δεν έχει νόημα να μεγαλώσει τόσο σε ύψος, αλλά σε πλάτος. Και για να μεγαλώσει η οθόνη σε πλάτος με δεδομένο το... ανθρώπινο χέρι, υπάρχει μόνο ένας τρόπος: Να μικρύνουν τα bezels.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/62732/bezels-4-custom.jpg

 

Έτσι φθάσαμε σε συσκευές με bezels της τάξης του χιλιοστού, έτσι φθάσαμε σε συσκευές με κυρτές οθόνες στο πλάι, όπως τα Galaxy Edge της Samsung. Εδώ, όμως, αρχίζουν και προκύπτουν άλλα προβλήματα...

 

Πρώτον, κατά πόσο είναι αξιοποιήσιμα τα τμήματα μιας οθόνης την οποία συνήθως "αγκαλιάζει" η παλάμη (γιατί κάπως πρέπει και να κρατάμε τη συσκευή στο χέρι μας). Η Samsung το προσπάθησε σε ένα βαθμό και το αποτέλεσμα δεν είναι άσχημο, αλλά το κατά πόσο χρησιμοποίησαν οι χρήστες τα side notifications και shortcuts... ελέγχεται. Μια αξιόλογη υλοποίηση είναι το Mi Mix της Xiaomi, καθώς έχει εξαφανίσει και το πάνω bezel.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/62731/bezels-6-custom.jpg

 

Δεύτερον, κατά πόσο μια συσκευή με ανύπαρκτα, σχεδόν, bezels, μπορεί να προσφέρει αρκετό grip ώστε να μη γλιστρά από το χέρι μας κατά τη χρήση. Και φυσικά χωρίς να χρειάζεται ξεχωριστή θήκη, έτσι; Γιατί τα bezels λειτουργούν και προστατευτικά απέναντι σε πιθανή πτώση της συσκευής...

 

Μήπως, εν τέλει, οι κατασκευαστές προσπαθούν κάτι για το οποίο δεν είναι έτοιμοι ακόμη; Μήπως το προσπαθούν με λάθος τρόπο; Οι κυρτές οθόνες διαρκώς πέφτουν σε κόστος και παράγονται ευκολότερα, ενώ είναι δεδομένο πως θα χρησιμοποιούνται κατά κόρων μέσα στα επόμενα χρόνια. Όχι μόνο είναι πανέμορφες, αλλά και λειτουργικές. Προς το παρόν, όμως, οι κατασκευαστές προσπαθούν να κάνουν τα 6άρια (ή και μεγαλύτερα) smartphones να χωρέσουν στο χέρι μας, με αμφίβολο αποτέλεσμα. Επιφυλάσσομαι για τα Galaxy S8/S8+ που αποτελούν ένα εξαιρετικά θαρραλέο βήμα προς την κατεύθυνση αυτή... σε λίγες μέρες θα ξέρουμε.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/62727/bezels-1-custom.jpg

 

Και, αγαπητοί κατασκευαστές, μια παράκληση. Ναι, μειώστε τα bezels, δώστε μας πιο λεπτά και εύχρηστα smartphones, αλλά το να τοποθετείτε τα πλήκτρα ελέγχου (volume up/down ή power/lock) σε σημεία που μόνο οι αντίχειρες του... Φασούλα και του Διαμαντίδη θα τα έφταναν, είναι παιδαριώδες σφάλμα. Μη χάνετε το δάσος, προσπαθώντας να δείτε το δέντρο...

Edited by ZZW30
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση : Ναι τα ανυπαρκτα bezel τυπου s8, mi mix δημιουργουν ενα προβλημα στο πιασιμο. Με το δεδομένο ομως οτι όλοι θα βαλουν μια πολυ λεπτη θηκη, δημιουργηται εκ των πραγμάτων bezel, μικρο. Αυτο της θηκης, αρα παυει να υπάρχει πρόβλημα πιασιματος.

Αν το κινητο ειχε ηδη bezel, η θηκη θα το εκανε ακομα μεγαλυτερο απο οσο χρειάζεται.

Αρα η ανυπαρξια bezel ειναι πλεονέκτημα.

Εξαιρεση αν καποιος δεν σκοπεύει να χρησιμοποιήσει καθολου θηκη. Σε αυτη την περίπτωση, πολυ μικρα bezel μπορει να είναι επιθυμητα.

Τέλος να μη γίνεται αφορμη η μειωση bezel και άρα μεγέθους για μικροτερες μπαταρίες. Καλυτερα 1-2 χιλιοστά παχυτερο με μεγαλη μπαταρία παρα το αντίστροφο.

Μια μπαταρία 4000 σε συσκευες 6 ιντσων ειναι απαραίτητη. Στη χειροτερη αυτοί που είναι Light χρηστες θα φορτιζουν καθε 2 μερες. Στους υπόλοιπους είναι σωτηρία αφου θα βγαζουν μερα και οταν το πάρουν και 3-4 μηνες μετα..

Link to comment
Share on other sites

Τα bezels πάντα ήταν σημαντικά. Οι περισσότεροι θέλουμε την μεγαλύτερη δυνατή οθόνη στιμωγμένη ακριβώς στις διαστάσεις που ταιριάζει στο (ένα) χέρι μας. Προσωπικά θυμάμαι ακόμα την εξαιρετική αίσθηση του LG G2 με 76% επιφάνεια οθόνης, που εφάρμοζε τέλεια στο δικό μου χέρι.

 

Από την άλλη, θέλουμε να μην γίνονται τυχαία πατήματα στις άκρες της οθόνης, αλλά και να είναι ανθεκτική η συσκευή. Προφανώς δεν μπορούμε να έχουμε όλα, και η εκμηδένιση των περιθωρίων μάλλον δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Ειδικά τον τελευταίο καιρό, με τις ίντες να αυξάνονται συνέχεια, βλέπουμε και την LG να πηγαίνει σε πιο μακρόστενο σχήμα, ακολουθώντας την Samsung και την Apple. Μέχρι να ξεφύγουμε από τις άκαμπτες οθόνες, νομίζω ότι κάπου εκεί θα βρούμε τη χρυσή τομή...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι καθαρά θέμα form factor.

Μεγαλύτερη οθόνη σε μικρότερο μέγεθος.

Φυσικά η πλήρης απουσία ίσως να δημιουργεί κάποια προβλήματα.

Ένα καλό τεστ θα είναι το επόμενο S8 , για να δούμε πως θα είναι στην πραγματικότητα.

 

Επίσης έβλεπα πριν λίγο στο παρακάτω άρθρο το RED iPhone 7 , και πραγματικά μου άρεσε πολύ . Θεωρώ πως το σχέδιο του που έχει γίνει πηγή έμπνευσης για δεκάδες άλλες συσκευές με μικρότερα bezels είναι καταπληκτικό.

 

Αν και Apple hater , θεωρώ πως ένα iPhone 7 με ελάχιστα bezels δεξιά αριστερά και μικρότερα πάνω και κάτω με μία AMOLED οθόνη θα ήταν η ομορφότερη συσκευή της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν τα κοιταω καθολου.Σαν εμφανιση δεν με ενοχλει να εχει μεγαλο περιγραμμα το κινητο γυρω απ την οθονη.εχοντας δοκιμασει και ενα s7 edge,για πολυ λιγο ειναι η αληθεια,το βρηκα και προβληματικο στο πιασιμο.ισως αν το χρησιμοποιουσα περισσοτερο να ημουν ποιο δικαιος στο συμπερασμα αυτο.τελος παντως περι.ορεξεως που λενε.δεν ειμαι κατα παντως σε αλλον μπορει να βολευει.ουτε λεω οτι στο μελλον δεν υπαρχει πιθανοτητα να χρησιμοποιω μια τετοια συσκευη.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τα bezels πάντα ήταν σημαντικά. Οι περισσότεροι θέλουμε την μεγαλύτερη δυνατή οθόνη στιμωγμένη ακριβώς στις διαστάσεις που ταιριάζει στο (ένα) χέρι μας. Προσωπικά θυμάμαι ακόμα την εξαιρετική αίσθηση του LG G2 με 76% επιφάνεια οθόνης, που εφάρμοζε τέλεια στο δικό μου χέρι.

 

Από την άλλη, θέλουμε να μην γίνονται τυχαία πατήματα στις άκρες της οθόνης, αλλά και να είναι ανθεκτική η συσκευή. Προφανώς δεν μπορούμε να έχουμε όλα, και η εκμηδένιση των περιθωρίων μάλλον δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Ειδικά τον τελευταίο καιρό, με τις ίντες να αυξάνονται συνέχεια, βλέπουμε και την LG να πηγαίνει σε πιο μακρόστενο σχήμα, ακολουθώντας την Samsung και την Apple. Μέχρι να ξεφύγουμε από τις άκαμπτες οθόνες, νομίζω ότι κάπου εκεί θα βρούμε τη χρυσή τομή...

 

Συμφωνώ, το G2 καθόταν τέλεια και στο δικό μου χέρι, ειδικά με μια απλή θήκη σιλικόνης που είχα βρεί σε χαμηλή τιμή, ήταν τέλειο από όλες τις απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχουν, δε γίνεται να πιάνουμε μόνο οθόνη! Πάντως σε κινητό άνω των 5,5" είναι αδύνατη για εμένα η χρήση με το ένα χέρι είτε υπάρχουν bezels είτε όχι! Πραγματικά δεν έχουμε όλοι τα χέρια του Φασούλα και κάπου πρέπει να μπει ένα φρένο στις οθόνες. Γενικά πάντως η LG τα πάει καλά στο θέμα των bezels και στο σχεδιασμό ώστε να είναι πρακτικό το κινητό στη χρήση με το ένα χέρι. Τουλάχιστον στο Flex 2 που έχω τα καταφέρνω πιο εύκολα από ότι σε άλλα κινητά αντίστοιχων ιντσών (βοηθάει σε αυτό και το ότι υπάρχουν τα power/volume πίσω).
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν με ενδιαφερει καθολου ποσο bezels θα εχει, εξαλου το πρωτο πραγμα που θα αγορασω σε κινητο ειναι θηκη σιλικονης, καθοτι ατσουμπαλος...
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

To έχω πει καποιες φορές τα τελευταία χρόνια που πάμε προς αυτό το δρόμο που έφτασε η Σαμσουνγκ. Τα ανύπαρκτα μπέζελ δε βοηθάνε στο Grip. Γιατί απλά δεν έχουμε όλοι ίδια χέρια. Το να υπάρχει ένα μικρό μπεζελ όμως το μειώνει αυτό το ελάττωμα.

Στις edge οθόνες οι θήκες που βγαίνουν έχω την εντύπωση ότι δημιουργούν πρόβλημα στο sliding, καθώς δεν πιάνει με σωστή γωνία το δάχτυλο.

 

Το θεωρώ ένα ΣΤΥΛΙΣΤΙΚΟ τέχνασμα παρά τεχνολογική ευκολία. Όπως είπατε κι εσείς μέχρι να πάμε σε ΕΥΚΑΜΠΤΕΣ οθόνες και να δούμε τι θα προσφέρουν έχουμε κολλήσει σε αυτή τη μόδα.

 

Αισθητικά πάντως το αποτέλεσμα είναι αδιαμφισβήτητα πανέμορφο.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μονή λύση είναι τα foldable που θα μας λύσουν τα χεριά κυριολεκτικά. Διπλωμένο το κινητό θα είναι μικρο και όταν θέλεις να σερφαρεις η να δεις ένα excel ή σχέδιο ή απλά να δεις video να το ανηγεις.

 

Τώρα υποχρεωτικά μόνο σε τηλεόραση με miracast αν θέλεις να δεις κάτι μεγαλύτερο.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι θεμα γουστου και επιλογων παιδες.

Για μενα ολα θελουν μετρο, ισοροπια..

Αυτο το βλεπουμε στο G6 φετος.

Κατα τα αλλα, το να μεγαλωσεις οθονη μαζευοντας μπεζελ, και να πεις οτι σε παω σε μεγεθη της ταξεως των 5,7 και ανω ιντσων, παλι προβλημα ειναι.

ΠΡοσωπικα δε μου μακρυνε το δαχτυλο, αρα μια οθονη με 5,7 ειναι πιο μεγαλη απο μια των 5,5 και μαλιστα με αυξημενο υψος στα G6/S8 . Αυτο δημιουργει προβλημα στη χρηση με ενα χερι για ακομα περισσοτερες λειτουργιες. Το κινητο οκ, το κρατας με ενα χερι αφου δεν εγινε πιο πλατυ, αλλα τι να το κανεις που δεν φτανει ψηλα στην οθονη. Το οτι υπηρχαν μπεζελ αλλα ειχες 5,5" οθονη σημαινει οτι εκανες δουλειες σε λιγοτερα τετραγωνικα.

 

Αρα, προσωπικη αποψη: Αυτο που θελουμε πολλοι ειναι να μαζευτουν τα μπεζελ για να εχουμε πιο μικρες συσκευες, οχι πιο μεγαλες οθονες.

Πολλοι θελουν μεγαλες οθονες βεβαια

 

Γιατι δεν τα κανουν και τα 2 λοιπον, και πανε και βγαζουν ελαχιστον μεγεθος πανω απο 5,5??? Τραγικο!

 

Τωρα οσο αφορα τον τιτλου του νηματος, προφανως απο οταν λυσαμε τα περισσοτερα προβληματα, οπως μια καλη καμερα, ενα γρηγορο τηλεφωνο, μια καλη οθονη κτλ, αρχισαμε να κοιταμε λεπτομερειες που πρωτα ηταν πολυ ψιλα γραμματα...

Εξαλλου παλια με τις λιγες ιντσες, ηταν μαζεμενα τα κινητα και με μπεζελ, τωρα που φτασαμε σε τετοιες οθονες, λογικο ειναι να επρεπε να μαζευτει απο αλλου...

 

Το βασικο θεμα ειναι η αυτονομια.. και κινητα χωρις αυτονομια μιας ημερας με καλη χρηση, ειναι απαραδεκτα. ουτε γρηγορες φορτισεις παραδεχομαι, ουτε power banks δωρο. Θελουμε κινητα, οχι πακετα συσκευων..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

Το βασικο θεμα ειναι η αυτονομια.. και κινητα χωρις αυτονομια μιας ημερας με καλη χρηση, ειναι απαραδεκτα. ουτε γρηγορες φορτισεις παραδεχομαι, ουτε power banks δωρο. Θελουμε κινητα, οχι πακετα συσκευων..

 

Αυτό ακριβώς. Βασικά ήμουν μεταξύ του να γράψω για τα bezels και της αυτονομίας, αλλά για τη δεύτερη δε θα είχα και τίποτα να πω. Υπάρχει πρόβλημα, δε λύνεται μέχρι να προχωρήσει η τεχνολογία των μπαταριών, end of story. Δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Βασικά ήμουν μεταξύ του να γράψω για τα bezels και της αυτονομίας, αλλά για τη δεύτερη δε θα είχα και τίποτα να πω. Υπάρχει πρόβλημα, δε λύνεται μέχρι να προχωρήσει η τεχνολογία των μπαταριών, end of story. Δυστυχώς...

 

το τραγικο ειναι οτι με τα μπεζελ εχουμε αναγκαστικα μειωση αυτονομιας καθως αυξανεται η οθονη (αρα η καταναλωση) και δεν ακολουθει η χωρητικοτητα..Οποτε ενα κινητο που υποτιθεται γινεται πιο απολαυστικο επειδη μεγαλωσε η οθονη, θα το εχεις μονιμα σε πρηζα αν κανεις χρηση οθονης. Αν κανεις κλησεις οκ, δε σε ενοχλει τοσο. αλλα για κλησεις να κουβαλας παντοφλες, ειναι κριμα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Nikos_Mpl

 

Ισορροπία. Δεν θέλω να εξαφανίσουν τα πλαϊνά πλαίσια και να αφήσουν τεράστια πάνω κάτω, θέλω κάτι ισορροπημένο. Και, φυσικά, τσαχπινιές τύπου S8 "κοιτάξτε τί μεγάλη οθόνη σας δίνω, δεν πειράζει που το κινητό μοιάζει με τηλεκτονρόλ" με αφήνουν αδιάφορο.

Οι οθόνες τύπου edge μου αρέσουν πολύ, αλλά να τις βλέπω στα χέρια άλλων, προσωπικά δεν τις θέλω. Δεν μου αρέσει η εργονομία τους και η αίσθηση στην απεικόνιση που μου αφήνουν.

Το Mi Mix μου φαίνεται πολύ καλή προσπάθεια και φορώντας του και την θήκη το αποτέλεσμα μοιάζει και εργονομικό. Αλλά επειδή δεν είμαι πειραματόζωο, νομίζω ότι η προσπάθεια της LG με κερδίζει. Μπορεί να το ήθελα και αυτό λίγο πιο κοντό και φαρδύ, αλλά για την ώρα το G6 είναι η πιο σορροπημένη συσκευή σε θέματα σχεδιασμού.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εκει στα 140 εκατοστα με όσο το δυνατον μεγαλύτερη οθόνη.

Το Lg G2 ήταν 138 εκατοστα και ήταν όντως τέλειο σε μέγεθος.

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το θέμα των bezels είναι ηλίθιο, άχρηστο θέμα, προερχόμενο από τη λάθος πορεία του marketing!! :mad: Όταν έχει ο κατασκευαστής στερεοφωνικά ηχεία στην πρόσοψη, αμέσως αρχίζουν οι παρατηρήσεις για τα bezels... Με άφαντα bezels αγγίζεις την οθόνη αφής στο περιθώριο, δίνοντας άβουλα εντολές.. Όταν επίσης τα smartphones έχουν πάχος πιστωτικής κάρτας, πως μπορούμε να ζητάμε περισσότερη ενέργεια;!! Αφήστε που τραβιέμαι να τα αφήσω/σηκώσω απ' το τραπέζι -μην επέλθει "ισχυρή δόνηση"!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πότε έγιναν τόσο σημαντικά τα bezels;

 

απο τοτε που γιγαντώθηκαν οι οθονες και εγιναν τα κινητα δυσχρηστα στην καθημερινη χρηση για τις βασικες λειτουργιες του (τηλεφωνηματα, SMS) και στη μεταφορα τους (ανεβειτε σε μια μηχανη με ενα 5.5'' στην τσεπη! :p ). Αφου λοιπον εθιστηκαμε στις μεγαλες οθονες πρεπει απο καπου να κοψουμε διαστασεις...

Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν πήρα το πρώτο μου smartphone με capacitive οθόνη πριν πολλά χρόνια (μπορεί να είναι και δεκαετία!!!) μου έλεγαν όλοι πόσο δύσκολο τους φαίνεται να χρησιμοποιούν την οθόνη αντί για τα πλήκτρα. Οι περισσότεροι που ερχόντουσαν σε επαφή με αυτή την τεχνολογία έκαναν τα δάχτυλά τους σαν τον ET τον εξωγήινο. Μετά, εξελιχθήκαμε και πλέον, η τεχνολογία αυτή έχει γίνει προέκταση του εαυτού μας.

 

Νομίζω ότι το bezeless είναι καλώς ή κακώς η εξέλιξη. Το αύριο ξημερώνει με τηλέφωνα-οθόνες, ή οθόνες-τηλέφωνα, minimal design χωρίς καθόλου πλήκτρα, λοιπά κουμπιά και τρούπες για stereo ηχεία (!), διαισθητικά μενού με μπόλικη δόση από φωνητικές εντολές για επικοινωνία μέσω του ολοένα πιο έξυπνου ΑΙ "φίλου μας". Ο τελευταίος θα είναι και η νέα προέκταση του εαυτού μας...

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν την παλεύουμε. Αναπολούμε τώρα και τις εποχές χωρίς smartphone? Όποιος θέλει να πάρει το νέο 3310.

 

Εννοείται πως το καλύτερο είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερη οθόνη, για το μέγεθος που είναι βολικό στο χέρι του καθένα.

Edited by dyannisb
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα κινητά ξεπέρασαν τις 4.7 περίπου ιντσες.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Τα bezel έγιναν σημαντικά επειδή οι εταιρείες έχουν σταματήσει εδώ και χρόνια να παρουσιάζουν καινοτομίες. Και όταν δεν υπάρχει καινοτομία τι πουλάμε; Την μία ανάλυση οθόνης, την άλλη ΜΡ κάμερας, την παράλλη χιλιοστά στα bezel. Αν απαριθμήσουμε τι έχει εκλάβει η τεχνολογική κοινότητα ως καινοτομία τα τελευταία χρόνια, θα βάλει τα γέλια και το παρδαλό κατσίκι. Τα κινητά ότι έχουν να δώσουν το έδωσαν ήδη και ότι παρουσιάζεται τα τελευταία χρόνια είναι απλά μάρκετινγκ για να πιστεύει ο κόσμος ότι πρέπει να δίνει 800 και 900 ευρώ για να αγοράζει απλά upgrades περασμένων τεχνολογιών.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Τα bezel έγιναν σημαντικά επειδή οι εταιρείες έχουν σταματήσει εδώ και χρόνια να παρουσιάζουν καινοτομίες. Και όταν δεν υπάρχει καινοτομία τι πουλάμε; Την μία ανάλυση οθόνης, την άλλη ΜΡ κάμερας, την παράλλη χιλιοστά στα bezel. Αν απαριθμήσουμε τι έχει εκλάβει η τεχνολογική κοινότητα ως καινοτομία τα τελευταία χρόνια, θα βάλει τα γέλια και το παρδαλό κατσίκι. Τα κινητά ότι έχουν να δώσουν το έδωσαν ήδη και ότι παρουσιάζεται τα τελευταία χρόνια είναι απλά μάρκετινγκ για να πιστεύει ο κόσμος ότι πρέπει να δίνει 800 και 900 ευρώ για να αγοράζει απλά upgrades περασμένων τεχνολογιών.

 

Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου, και συμφωνώ!

Ενα πράγμα ζηταμε όλοι μα όλοι μας και αυτό είναι η αυτονομία...!

Και αυτό έχει γίνει σε μερικά μοντέλα κατασκευαστών (oukitel, meizu κ.α), και απορώ (και μάλλον θα απορώ για πολύ ακόμα) γιατί δεν βαζουν μεγαλύτερες μπαταρίες, λες και δεν είναι εφικτό. Και έρχονται και τα ηλι..ια review (καποιων μοντέλων )να μας λένε με την πανίσχυρη μπαταρία των 2850mah και μπλα μπλα μπλα! Πολύ θα ήθελα να έχω ενα τηλέφωνο που να μην χρειάζεται φόρτιση κατα την διάρκεια της μέρας (λόγω της φύσης της δουλείας μου), και να με βγάζει άνετα μέχρι το βράδυ που γυρνάω σπίτι! Οσο για τα bezels μου αρέσει να υπάρχουν (για πολλούς λόγους), αλλά να είναι μικρά στυλ G6 - iPhone 7, πανω σε μια το πολύ 5.2 οθόνη όπου θα ηταν το ιδανικό για εμένα!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

τα bezel εγιναν τοσο σημαντικα οταν τα φορουμ αρχισαν να μας κανουν πλυση εγκεφαλου .... :X

 

Χαχα πολύ σωστό.....bezelomania!

 

Επί της ουσίας το grip δεν έχει να κάνει καμία απολύτως σχέση με τα bezel, αλλά με το σχήμα της συσκευής. Το S7 edge για παράδειγμα είναι τραγικό λόγο κυρτότητας, ενώ ένα xperia xa είναι μια χαρά!

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να βελτιωθεί το λογισμικό για να "διορθώνει" τα άσκοπα πατήματα. Το κλασικό που έχω παρατηρήσει είναι όταν κάποιος τραβάει την συσκευή του από την τσέπη την ώρα που χτυπάει. Δεν γίνεται να έχεις μικρό περιθώρια και να μου έχεις τα πλήκτρα απάντησης/απόρριψης κάτω/κάτω εκεί που το πιάνεις βγάζοντας το, ή θα έπρεπε με τους διάφορους αισθητήρες να καταλαβαίνει ότι είναι σε τσέπη και να απενεργοποιεί οποιοδήποτε πάτημα μέχρι να βγει έξω από αυτήν.

 

Ενα πράγμα ζηταμε όλοι μα όλοι μας και αυτό είναι η αυτονομία...!

Και αυτό έχει γίνει σε μερικά μοντέλα κατασκευαστών (oukitel, meizu κ.α), και απορώ (και μάλλον θα απορώ για πολύ ακόμα) γιατί δεν βαζουν μεγαλύτερες μπαταρίες, λες και δεν είναι εφικτό. Και έρχονται και τα ηλι..ια review (καποιων μοντέλων )να μας λένε με την πανίσχυρη μπαταρία των 2850mah και μπλα μπλα μπλα! Πολύ θα ήθελα να έχω ενα τηλέφωνο που να μην χρειάζεται φόρτιση κατα την διάρκεια της μέρας (λόγω της φύσης της δουλείας μου), και να με βγάζει άνετα μέχρι το βράδυ που γυρνάω σπίτι!

 

Ναι, αλλά πέρα από την ονομαστική αυτονομία, υπάρχει και ο παράγοντας αξιοπιστία και μακροζωία, που η oykitel δεν θα στο πει ούτε θα το γράψει στα χαρτιά. Νομίζεις ότι σου βάζει 10,000mAh μπαταρία και το πιστεύεις πραγματικά; Τόσο τυφλή αριθμολαγνία παίζει; Αν θέλεις να έχεις μεγαλύτερη αυτονομία για μερικούς μήνες και μετά να το έχεις στην μπρίζα κάθε 3 ώρες και να έχεις κατέβει στα 1000mAh πραγματικά, τότε πάω πάσο. Φυσικά αυτή είναι και η πλύση που κάνει το marketing, άλλο ένα trend.

Edited by T-mobile
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι τα ιδανικα bezel ειναι του s8,lg g 6,s7 edje κ.τ.λ.

Δηλαδη ενα ~80% screen-to-body ratio και ενα 20% bezel γιατι χωρις καθολου bezel χανετε τελειως η εργονομια αλλα και ο σχεδιασμος(φανταστειτε ολα τα κινητα να ειναι μπροστα μια οθονη,ολα θα μοιαζουν ιδια και ταυτοχρονα ασχημα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...