Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω την 8.3.1 global beta και παρατηρώ πχ σε βιντεοκληση whatsapp ο ήχος από το bt μου ακούγεται χαμηλός. κλείνω ξανά παίρνω και κλείνω ξανά ανοίγω το bt ακουστικό και όλα καλά.

κάτι είχα διαβάσει σε προηγούμενη beta ROM ότι ο ήχος ήταν χαμηλός σαν bug. αυτό λέγανε;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και για το wifi που πιάνει όποτε θέλει υπάρχει κάποιο φτιαξιμο;

Αυτά τα προβλήματα υπάρχουν και σε official stable?

 

Έχω custom miui από mi-globe.com.

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω με την σειρά μου τις ρυθμίσεις που έκανα και φαίνεται ότι δουλεύει το hotspot...τύπος APN= "default,dun", πρωτόκολλο APN ="IPv4" και τέλος που ίσως κάνει την διαφορά ειναι ότι στο πεδίο τύπος MVNO= "SPN", Τιμή MVNO="vodafone GR"(στην δικιά μου περίπτωση). Να αναφέρω ότι είμαι με Beta Global rom dev την 7.10.19

Δώστε ένα feedback αν σας δουλεύει...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γνωρίζει κανείς που βρίσκεται το συγκεκριμένο μενού για να ρυθμίσω, APN, MVNO?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις κάρτας σιμ-ονοματα σημειων προσβασης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει περίπτωση για το battery drain να φταίνε καποια θεματα που κατεβασα απο την εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει και αυτή η περίπτωση, πέρασε το default θέμα μερικές μέρες να δεις πως πάει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το default ειχα απλα ειχα κατεβασει κάποια θέματα για να τα χρησιμοποιησω αργότερα, τα εσβησα τωρα αλλα δεν βλέπω καλυτερευση. Το περίεργο είναι οτι 1μηνα με την 9.2.1.0 δεν ειχα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Με redwolf twrp παίρνεις οτα αλλά κάθε φορά που θα κάνεις update rom χάνεις το ροοτ και άρα τη gcam κλπ. Δοκιμασμένο αυτό που λέω

είναι εύκολη διαδικασία, υπάρχει οδηγός κάπου?

 

Ακόμα μήπως έχεις περάσει και το "patch" (πως να το πω) έτσι ώστε να λειτουργήσει επιτέλους σε Xiaomi κανονικά η status bar?

Εννοώ να έχει και animation αντί για σύμβολα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχω την 8.3.1 global beta και παρατηρώ πχ σε βιντεοκληση whatsapp ο ήχος από το bt μου ακούγεται χαμηλός. κλείνω ξανά παίρνω και κλείνω ξανά ανοίγω το bt ακουστικό και όλα καλά.

κάτι είχα διαβάσει σε προηγούμενη beta ROM ότι ο ήχος ήταν χαμηλός σαν bug. αυτό λέγανε;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

και με την προηγούμενη αλλά και με την σημερινή beta παρατηρώ οτι το bluetooth στο viber συνδέεται άψογα.

Δεν μπορείς να απαντήσεις στην κλήση βέβαια αλλά πάντα ο ήχος έρχεται στο bluetooth.

Ίσως βέβαια να είναι και η έκδοση viber.

 

Πριν ένα χρόνο μπορούσα στο whatsApp να απαντήσω απο το bluetooth θυμάμαι.

Τις τελευταίες στο whatsApp παρατήρησα ότι ο ήχος είναι μέτριος και η ταχύτητα που χρησιμοποιεί για την μετάδοση του ήχου ήταν στην κυριολεξία τίποτα.

Κοίταξα μέσα στο whatsApp μήπως έχω ενεργοποιήσει να ρίχνει την ποιότητα για να κάνει οικονομία σε δεδομένα αλλά τελικά δεν ήταν αυτο.

Έχω όμως την beta whatsApp, μπορεί να είναι αυτο.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για τρομερή βελτίωση στην μπαταρία στην καινούρια ελληνική xtrv ρομ η οποία πλέον βασίζεται σε global source και όχι σε China.

Αν είσαι ξεκλείδωτος δοκίμασε την.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα δεν κατεχω απο τετοια,αυτο που λειπει απο το κινητο παιδια ειναι η σταθεροτητα.Μην ξεχναμε οτι οι περοσσοτεροι αγοραστες δεν ειναι μελη σε φορουμ και κοινοτητες.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα δεν κατεχω απο τετοια,αυτο που λειπει απο το κινητο παιδια ειναι η σταθεροτητα.Μην ξεχναμε οτι οι περοσσοτεροι αγοραστες δεν ειναι μελη σε φορουμ και κοινοτητες.

Downgrade. Βάλε μια ποιο παλιά ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω καθολου ρε παιδια....και ουτε θελω να μπλεξω γιατι αν τα κανω μανταρα αντε βγαλε ακρη μετα.

Και στο φιναλε δεν εχω αλλαξει καμια ρομ,αναβαθμιση εκανα σε 9.2.1.0 σταθερη απο την προηγουμενη που ειχε,λειτουργησε μια χαρα για κανα μηνα και ξαφνικα αρχισε να κανει battery drain. Μαλιστα καποια παιδια που παραπονιοταν τους ελεγα οτι μια χαρα παει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω καθολου ρε παιδια....και ουτε θελω να μπλεξω γιατι αν τα κανω μανταρα αντε βγαλε ακρη μετα.

Και στο φιναλε δεν εχω αλλαξει καμια ρομ,αναβαθμιση εκανα σε 9.2.1.0 σταθερη απο την προηγουμενη που ειχε,λειτουργησε μια χαρα για κανα μηνα και ξαφνικα αρχισε να κανει battery drain. Μαλιστα καποια παιδια που παραπονιοταν τους ελεγα οτι μια χαρα παει.

 

Εγώ απλά κατέβασα μια παλιότερη ρομ που είχε καλή αυτονομία και την φλασαρα μέσω twrp. Απλά έκανα factory reset οπότε το στήσιμο ξανά πήρε λίγο χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όλα που μου λες μου μοιάζουν κινέζικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Sorry κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα δεν κατεχω απο τετοια,αυτο που λειπει απο το κινητο παιδια ειναι η σταθεροτητα.Μην ξεχναμε οτι οι περοσσοτεροι αγοραστες δεν ειναι μελη σε φορουμ και κοινοτητες.

 

Σταθεροτητα?Τι δεν σου ειναι σταθερο?Σου κλεινουν μονες τους εφαρμογες?Κρασαρουν τα settings?Κανει τυχαια reboot το τηλεφωνο?Δεν λειτουργει κατι?

 

Παιδια το τηλεφωνο και η rom ειναι αψογα.Αν εχετε θεματα καντε κανα factory reset η βαλτε την ιδια την official rom καθαρη με fastboot.

 

Θα μας τρελανετε εδω μεσα.Μαλλον δεν εχετε περασει απο κινητα που εχουν οντως προβληματα και θεματα σταθεροτητας.

Link to comment
Share on other sites

Σταθεροτητα?Τι δεν σου ειναι σταθερο?Σου κλεινουν μονες τους εφαρμογες?Κρασαρουν τα settings?Κανει τυχαια reboot το τηλεφωνο?Δεν λειτουργει κατι?

 

Παιδια το τηλεφωνο και η rom ειναι αψογα.Αν εχετε θεματα καντε κανα factory reset η βαλτε την ιδια την official rom καθαρη με fastboot.

 

Θα μας τρελανετε εδω μεσα.Μαλλον δεν εχετε περασει απο κινητα που εχουν οντως προβληματα και θεματα σταθεροτητας.

εγω περασα την 9.2.2 οταν βγηκε με factory reset και ναι μου κρασαρει εφαρμογες συχνα πυκνα ιδαιτερα messenger και facebook αλλα και αλλες
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε αν ειναι να γινω χακερ για να λειτουργήσει σωστά το κινητό αστα να πανε. Εξηγησε μου πως ενας απλος χρήστης θα εβαζε hot spot με το κινητό αν δεν ασχολουνταν με φόρουμ. Σου λεω ενα απλο πραγμα.Εδω βρεθηκε λυση απο καποιο παλικαρι. Εγω δεν ξερω απο ρουτ ρομ και οτι αλλο υπάρχει και πιστεύω ο περισσότερος κοσμος ετσι ειναι.Στο προηγούμενο κινητό μου (sony z3c) ηταν πιο απλα τα πράγματα.Δεν θελω αντιπαραθεση με κανεναν αλλά πιστεύω ότι δεν λεω κάτι τρελο.
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε αν ειναι να γινω χακερ για να λειτουργήσει σωστά το κινητό αστα να πανε. Εξηγησε μου πως ενας απλος χρήστης θα εβαζε hot spot με το κινητό αν δεν ασχολουνταν με φόρουμ. Σου λεω ενα απλο πραγμα.Εδω βρεθηκε λυση απο καποιο παλικαρι. Εγω δεν ξερω απο ρουτ ρομ και οτι αλλο υπάρχει και πιστεύω ο περισσότερος κοσμος ετσι ειναι.Στο προηγούμενο κινητό μου (sony z3c) ηταν πιο απλα τα πράγματα.Δεν θελω αντιπαραθεση με κανεναν αλλά πιστεύω ότι δεν λεω κάτι τρελο.

 

Τα κινεζικα κινητα γενικα θελουν σκαλισμα.Τα Huawei και τα Xiaomi ειναι απο τα πιο απροβληματιστα και ειναι ετοιμα για χρηση μολις το παρεις.

Οσο για ρουτ,ρομ και φλασαρισματα δεν ειναι κακο να μαθεις.Μπορεις να σωσεις το κινητο σου χωρις να τρεξεις στο σερβις κατευθειαν και αν σταματησει η υποστηριξη να αλλαξεις ρομ και να το κρατησεις παραπανω,γιατι θα του δωσεις μια παραταση ζωης αν βαλεις custom rom που να ειναι σαν το stock android.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

εγω περασα την 9.2.2 οταν βγηκε με factory reset και ναι μου κρασαρει εφαρμογες συχνα πυκνα ιδαιτερα messenger και facebook αλλα και αλλες

 

 

Κατι που πολλοι παραβλεπουν:Ενα λαθος permission να απαγορευσεις σε μια εφαρμογη μπορει να κανει την εφαρμογη να κρασαρει και να μην ανοιγει.

 

Πχ πολλες εφαρμογες χρησιμοποιουν wifi αλλα στα permissions ζητανε και δικαιωματα location.Λες εσυ: ''τι το θελει το gps?Δεν εχει σχεση η εφαρμογη με χαρτες''.Και του κλεινεις το δικαιωμα για gps.Eλα που οι τελευταιες εκδοσεις android εχουν ενοποιησει το wifi με το gps και αν κλεισεις το gps σε καποια νεα εφαρμογη που φαινομενικα χρειαζεται μονο wifi αυτη θα κρασαρει.

 

Θελω να πω οτι 999 στις 1000 φορες το προβλημα ειναι προβλημα που εχει δημιουργησει καταλαθος ο χρηστης.

 

Οπως ειπα: factory reset η περασμα official με fastboot.Να καθαρισουν και τα permissions και τυχον υπολοιπα των updates.

 

Oσο περιεργο και να ακουγεται εστω και 1 χρηστης στους 1000 να μην εχει προβλημα με μια εφαρμογη/feature και να εχουν ακομα και οι υπολοιποι 999 τοτε κατι λαθος κανουν οι υπολοιποι 999.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε φίλε αν ειναι να γινω χακερ για να λειτουργήσει σωστά το κινητό αστα να πανε. Εξηγησε μου πως ενας απλος χρήστης θα εβαζε hot spot με το κινητό αν δεν ασχολουνταν με φόρουμ. Σου λεω ενα απλο πραγμα.Εδω βρεθηκε λυση απο καποιο παλικαρι. Εγω δεν ξερω απο ρουτ ρομ και οτι αλλο υπάρχει και πιστεύω ο περισσότερος κοσμος ετσι ειναι.Στο προηγούμενο κινητό μου (sony z3c) ηταν πιο απλα τα πράγματα.Δεν θελω αντιπαραθεση με κανεναν αλλά πιστεύω ότι δεν λεω κάτι τρελο.

 

Ποτε δεν ειχα προβλημα με το hotspot.Ποτε δεν χρειαστηκε να το πειραξω για να δουλεψει.Απλα του δωσα password και το εβαλα στη σωστη συχνοτητα την πρωτη μερα που το πηρα.Λογικη λεγεται.Ουτε root ουτε χακεριες.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Κατι που πολλοι παραβλεπουν:Ενα λαθος permission να απαγορευσεις σε μια εφαρμογη μπορει να κανει την εφαρμογη να κρασαρει και να μην ανοιγει.

 

Πχ πολλες εφαρμογες χρησιμοποιουν wifi αλλα στα permissions ζητανε και δικαιωματα location.Λες εσυ: ''τι το θελει το gps?Δεν εχει σχεση η εφαρμογη με χαρτες''.Και του κλεινεις το δικαιωμα για gps.Eλα που οι τελευταιες εκδοσεις android εχουν ενοποιησει το wifi με το gps και αν κλεισεις το gps σε καποια νεα εφαρμογη που φαινομενικα χρειαζεται μονο wifi αυτη θα κρασαρει.

 

Θελω να πω οτι 999 στις 1000 φορες το προβλημα ειναι προβλημα που εχει δημιουργησει καταλαθος ο χρηστης.

 

Οπως ειπα: factory reset η περασμα official με fastboot.Να καθαρισουν και τα permissions και τυχον υπολοιπα των updates.

 

Oσο περιεργο και να ακουγεται εστω και 1 χρηστης στους 1000 να μην εχει προβλημα με μια εφαρμογη/feature και να εχουν ακομα και οι υπολοιποι 999 τοτε κατι λαθος κανουν οι υπολοιποι 999.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ποτε δεν ειχα προβλημα με το hotspot.Ποτε δεν χρειαστηκε να το πειραξω για να δουλεψει.Απλα του δωσα password και το εβαλα στη σωστη συχνοτητα την πρωτη μερα που το πηρα.Λογικη λεγεται.Ουτε root ουτε χακεριες.

ποια εφαρμογή έχει "ενοποιήσει" wifi και gps και εάν της κόψεις το gps δεν δουλεύει;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η παλια ρομ που εβαλες;

 

Εάν ρωτάς εμένα έβαλα την 9.0.3 και ήδη έχω δει διαφορά στην αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...