Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά κάνω το update κάνω επανεκκίνηση και μου λέει συνέχεια update failed download full rom 1.5 giga. Την κατεβάζω πάλι τα ίδια. Πάω να το κάνω από recovery mode δεν μπαίνει απλά βγάζει ένα εικονίδιο το κινητό με ένα usb. Πάω να το κάνω από pc δεν το βλέπει το mi suite και σπίτι είδα δεν δουλεύει με android 6!!!!!!! HELP!!!!!!

 

Ποια αναβάθμιση ρε φιλε αυτη ειναι η τελευταια της μαμας, εσυ πας να βαλεις νουγκατ απο δευτερους;

Αν καταλαβα κατι λαθος με συγχωρεις.

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

τελικα βλεπω οτι την ζημια την κανει η ταχυτητα. Οταν ειναι στο auto υπαρχει θορυβος, ανεξαρτητα που ειναι το ΙSO,

Οταν ομως την ανεβαζω στο 1/2, βγαινει πραμα.. :lol:

Οποτε συνοψιζοντας για να δω αν καταλαβα καλα.

Σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου, αφηνουμε το ISO στην ησυχια του, ή στο 1600 περιπου για να εχομεν φως (αλλιως κατω απο 400 θα εχομεν σκοτεινες τις φωτο μας) και κατεβαζουμε την ταχητυτα οσο μας επιτρεπει το κινητο, σωστα?

 

Περιπου. Δηλαδη αν μια φωτογραφια για να βγει ιδια φωτεινοτητα θες iso ειναι iso 1000 ή και παραπανω στο auto (βλεπεις λεπτομεριες μετα στη φωτογραφια) τοτε ναι ριξτο τερμα αργα, θα κανει καλο. Αν εισαι ομως κατω απο iso 1000 θα χασει σε dynamic range αρχικα (αφου θα βαλει το μικροτερο extended iso για να μην καει) και τελος μπορει και να την καψεις. Για αυτο διαβασε καλυτερα τον οδηγο για αρχαριους σχετικα με ταχυτητες, iso κλπ που εβαλα τοτε. Γενικα καθε φορα που διπλασιαζεις τον χρονο εκθεσης (πχ απο 1/12 πας 1/6) θα πρεπει να βαλεις και το μισο iso (πχ απο iso 1600 να το ριξεις σε iso 800).

 

Επισης ο τερμα αργα χρονος χωρις τριποδο ειναι δυσκολος (ακομα και αν βαλεις timer 1 δευτερολεπτου κατα τη ληψη για να μην το κουνηθει κατα το πατημα) και προσωπικα προτιμω το 1/3 ενω το στηριζω καπου. Τελος μην ξεχνας οτι την παραμικρη κινηση να εχει θα βγει θολο.

 

Υ.Γ. Η bacon εχει πολυ υψηλα το sharpness σε αφυσικα κατα τη γνωμη μου επιπεδα. Προσωπικα προτιμησα να το ριξω. Εχει πολλες ρυθμισεις, με λιγη ορεξη θα τις βρεις ολες ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

οκ ,καταλαβα, πολλες δοκιμες θελει να παρουμε το κολαι, Παντως νομιζω οτι με τις manual ρυθμισεις, το κινητο δεν εχει κανενα μειονεκτημα εναντι των πολυ ακριβων μοντελων, αλλων εταιριων...

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης αν θελεις, πες μου που ειναι ο οδηγος που λες, γιατι δεν τον βρισκω.

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Ποια αναβάθμιση ρε φιλε αυτη ειναι η τελευταια της μαμας, εσυ πας να βαλεις νουγκατ απο δευτερους;

Αν καταλαβα κατι λαθος με συγχωρεις.

Το κινητό είναι της infoquest από Κωτσόβολο και την stable global custom rom φοράει. Το update είναι αυτοba73c4441515dd5dfa3e8cb566091888.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι της infoquest από Κωτσόβολο και την stable global custom rom φοράει. Το update είναι αυτοba73c4441515dd5dfa3e8cb566091888.jpg

Αν του έχεις βάλει custom rom δεν κάνει update τα έχεις μπερδέψει λίγο, φοράει μαμά ρομ ή custom τελικά ;;;

 

Στάλθηκε από το xiaomi omega μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι της infoquest από Κωτσόβολο και την stable global custom rom φοράει. Το update είναι αυτο https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170622/ba73c4441515dd5dfa3e8cb566091888.jpg

 

Τσεκαρε πρωτα αν εχεις ελευθερο χωρο παραπανω απο 3 gb. Αν δεν φταιει αυτο τοτε κανε το back up που εγραψα παραπανω (ρυθμισεις -> προσθετες ρυθμισεις -> Αντ. ασφ. και επ/φορα -> τοπικα αντιγραφα...) και αφου το μεταφερεις σε καποια sd κανε hard reset και δες εαν μετα παιρνει το update.

 

Εαν δουλεψε και πηρε το update, ξαναφορτωνεις το back up στο κινητο και μετα ακολουθωντας την ιδια διαδρομη το επαναφερεις. Τις φωτογραφιες/βιντεο τις κανεις back up χωριστα.

 

Εαν δεν δουλεψει, δεν ξερω τι γινεται με το θεμα εγγυησης και αν μπορεις να φορτωσεις καποια fastboot rom. Οποτε παρτους ενα τηλεφωνο να δεις τι θα σου πουνε και αν τυχον πρεπει να τους το πας.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν του έχεις βάλει custom rom δεν κάνει update τα έχεις μπερδέψει λίγο, φοράει μαμά ρομ ή custom τελικά ;;;

 

Στάλθηκε από το xiaomi omega μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μαμά φοράει. Δεν το έχω πειραξει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως ειναι δυνατον να χει βαλει custom rom και να του ερχεται ota update για official rom? Τι λετε;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως ειναι δυνατον να χει βαλει custom rom και να του ερχεται ota update για official rom? Τι λετε;

Το ότι βγάζει δεν σημαινει ότι θα την κατεβάσει και θα την περάσει

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το ότι βγάζει δεν σημαινει ότι θα την κατεβάσει και θα την περάσει

 

Οσες μαιμου rom εχω δει δεν εχουν βγαλει ποτε update προς official rom. Δεν θα σε αφηνε καν να την κατεβασεις και εδω του φιλου κατεβαινει κανονικα. Κατα την εγκατασταση σκαλωνει.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος από χθες του redmi note 4 global 4/64 αγορασμένο από Αλι στα 160€ έχω διαπιστώσει ότι καταρχήν για τα λεφτά του είναι ένα άριστο κινητό. Σε σύγκριση με το redmi note 3 pro 3/32 που είχα του οποίου το back up με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις τα πέρασα στο καινούργιο απευθείας οπότε και τα δύο κινητά έτρεχαν τις ίδιες εφαρμογές και ρυθμίσεις στην τελευταία global stable το πρώτο και στην τελευταία global beta το δεύτερο διαπίστωσα τα εξής: Οθόνη, ήχος, ταχύτητα, ταχύτητα και σκορ στο antutu το 3αρι υπερτερεί έστω και για λίγο. Κάμερα, δύναμη wifi, 4g και στο πιο απίθανο σημείο, δυνατό ir, καλύτερη απόκριση στο δακτυλικό αποτύπωμα είναι τα πλεονεκτήματα του rn4 global. Τέλος η αυτονομία στην μπαταρία μεταξύ των δύο κινητών δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Για οθονη (χρώματα) και ηχο διαφωνω. Το ειχα και γω το 3αρη και ηταν κατωτερο. Και μονο η θεση που χε στο ηχειο το χαντακωνε τελειως. Επισης δες και το δαχτυλικο ποσο πιο αξιοπιστο ειναι. Γενικα ο μονος λογος να προτιμησεις το 3αρη ειναι το gaming. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας λοιπόν με το που ήρθε το redmi note 4 μου χάλασε το redmi note 2 θα ήθελα αν ξέρετε κάποιο μαγαζί που να (ξέρει) από xiaomi στην Θεσσαλονίκη
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος από χθες του redmi note 4 global 4/64 αγορασμένο από Αλι στα 160€ έχω διαπιστώσει ότι καταρχήν για τα λεφτά του είναι ένα άριστο κινητό. Σε σύγκριση με το redmi note 3 pro 3/32 που είχα του οποίου το back up με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις τα πέρασα στο καινούργιο απευθείας οπότε και τα δύο κινητά έτρεχαν τις ίδιες εφαρμογές και ρυθμίσεις στην τελευταία global stable το πρώτο και στην τελευταία global beta το δεύτερο διαπίστωσα τα εξής: Οθόνη, ήχος, ταχύτητα, ταχύτητα και σκορ στο antutu το 3αρι υπερτερεί έστω και για λίγο. Κάμερα, δύναμη wifi, 4g και στο πιο απίθανο σημείο, δυνατό ir, καλύτερη απόκριση στο δακτυλικό αποτύπωμα είναι τα πλεονεκτήματα του rn4 global. Τέλος η αυτονομία στην μπαταρία μεταξύ των δύο κινητών δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά.

Το 4/64 στα 160€ μία χαρά!δεν το έψαξα πολύ κ πήρα το 3/32 από Ελλάδα στα 168.θα με βόλευε στα 64gb μία κ το 32 έχει μόνο 24 ελεύθερα..υπάρχει τρόπος να το αυξήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Οσες μαιμου rom εχω δει δεν εχουν βγαλει ποτε update προς official rom. Δεν θα σε αφηνε καν να την κατεβασεις και εδω του φιλου κατεβαινει κανονικα. Κατα την εγκατασταση σκαλωνει.

Eνταξει πάταω για επαναφορά και μου κάνει απλά επανεκινηση

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει πάταω για επαναφορά και μου κάνει απλά επανεκινηση

 

Μαλλον καποιο σκαλωμα εχει φαει η recovery. Επειδη εχεις εγγυηση καλυτερα να μην την ρισκαρεις με φλασαρισματα. Παρτους τηλεφωνο (ειτε καταστημα ειτε infoquest) και πες τους το προβλημα που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έτσι είναι το κινητό ή θέλει κάποια ρύθμιση(έχω ενεργοποιήσει όλες τις ρυθμίσεις για ειδοποιήσεις)

 

καμία εφαρμογή που έβγαζε ΜΌΝΙΜΗ ειδοποίηση στην lock screen στα άλλα μου κινητά, πχ ένα ραδιόφωνο ίντερνετικο όταν κλειδώνεις το κινητό έπρεπε στην οθόνη κλειδώματος να δείχνει τον σταθμό ,τώρα δεν δείχνει τίποτα. πρέπει να κατεβάσεις την κουρτίνα για να την δεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έτσι είναι το κινητό ή θέλει κάποια ρύθμιση(έχω ενεργοποιήσει όλες τις ρυθμίσεις για ειδοποιήσεις)

 

καμία εφαρμογή που έβγαζε ΜΌΝΙΜΗ ειδοποίηση στην lock screen στα άλλα μου κινητά, πχ ένα ραδιόφωνο ίντερνετικο όταν κλειδώνεις το κινητό έπρεπε στην οθόνη κλειδώματος να δείχνει τον σταθμό ,τώρα δεν δείχνει τίποτα. πρέπει να κατεβάσεις την κουρτίνα για να την δεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμενα το μαμα ραδιοφωνο μια χαρα μου βγαζει ειδοποιηση στη κλειδωμενη οθονη. Το ιδιο και το viber.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το μαμα ραδιοφωνο μια χαρα μου βγαζει ειδοποιηση στη κλειδωμενη οθονη. Το ιδιο και το viber.

Viber ναι αλλά είναι ειδοποίηση μηνύματος. το μαμά ράδιο είναι ίντερνετικο; δεν θέλω να βάζω ακουστικά; πάντως σε καμιά εφαρμογή που βάζει μόνιμη ειδοποίηση στην οθόνη κλειδώματος τώρα δεν μπορεί.

 

επίσης είχα φυλάξει στο αντίγραφο του νοβα το εικονίδιο που σε πήγαινε στο μενού της μπαταρίας του android όχι της MIUI και βλέπω ότι αρκετές εφαρμογές είναι σε "βελτιστοποιηση " και άλλες όχι. ενώ από το μενού της MIUI είναι ενεργή η εξοικονόμηση για όλες τις εφαρμογές. γιατί όμως στο μαμά μενού μπαταρίας άλλες είναι σε βελτιστοποιηση και άλλες όχι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι της infoquest από Κωτσόβολο και την stable global custom rom φοράει. Το update είναι αυτοba73c4441515dd5dfa3e8cb566091888.jpg

 

Ελα ρε φιλε μου το miui εχει ενημερωση ειπα και γω νουγκατ;

Υπαρχει περιπτωση να αρχισε αυτοματα και κατι να πειραξες στο κινητο και να κολλησε. Κλειστο αστο 5 λεπτα και μετα ανοιξετο πηγαινε ρυθμισεις-σχετικα με το τηλεφωνο κατω βγαζει βελακι ενημερωση πατα το και δοκιμασε να κανεις ενημερωση με συνεχες σημα wifi η δεδομενα οτι θες θα κλειση 2 φορες και θα ερθει και αλλη μια 350 μπτ περιπου.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την λύση με την αποτυχία update μετά από 2 μέρες ψάξιμο στο νετ την έδωσε ένας Ινδός.

a4a829a6d34cdf4dd2c4550d846e0e47.jpg

 

Ωραιος. Μου κανει ομως εντυπωση που δεν μπορουσε ουτε καν hard reset να κανει. Μου μοιαζε περισσοτερο θεμα του recovery παρα του updater.

 

Οπως και να χει μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την λύση με την αποτυχία update μετά από 2 μέρες ψάξιμο στο νετ την έδωσε ένας Ινδός.

a4a829a6d34cdf4dd2c4550d846e0e47.jpg

 

Και τι λεει δηλαδη; ελληνικος;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Και τι λεει δηλαδη; ελληνικος;

Λέει ότι κατεβάζεις το update πατάς επανεκκίνηση όταν στο ζητήσει και μόλις σβήσει το τηλέφωνο και μαυρίσει η οθόνη πατάς ταυτόχρονα το power και το volume up. Μόλις αισθανθείς τη δόνηση του ανοίγματος του τηλεφωνου αφήνεις τα κουμπιά και ξεκινάει η ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...