Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Pan82 επειδή μπερδεύτηκα λίγο (και είναι και αργά :p) ποια η διαφορά από ότι να βάζεις καρφωτα κάποιο δίκτυο μέσα από τις ρυθμίσεις δικτύου;

είμαι μέσα σε κατάστημα ενώ ΈΧΕΙ 3g έστω και λίγο σήμα πέφτει σε, πιο ισχυρό edge. σπαστικό. εάν το κλειδώσεις σε 3g only ΔΕΝ πέφτει σε edge γιατί φτάνει το έστω και λίγο 3g και για ίντερνετ και για ομιλία.

επίσης εάν το έχεις κλειδωμένο σε 3g μπορείς να μιλάς και να έχεις ίντερνετ ταυτόχρονα.

 

εννοείται

1ον ότι κλείδωμα 4g δεν λέει γιατί ΔΕΝ έχει φωνή. και

2ον εννοείται ότι εάν με κλείδωμα 3g δεν έχει 3g εκεί που είσαι απλά δεν έχεις σήμα. αλλά επειδή πλέον στην Αθήνα που κινούμαι έχει σχεδόν παντού δεν με πολύ νοιάζει αλλά με wind επαρχία κλείδωμα σε 3g ισοδυναμεί με... αυτοκτονία!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορά από ότι να βάζεις καρφωτα κάποιο δίκτυο μέσα από τις ρυθμίσεις)

απλα δεν κάνεις δέχεσαι κλήσεις,αν κλειδώσεις σε 4g

ίσως αργότερα αν δώσουν οι εταιρίες Volte.......

δεύτερον αν κλειδώσεις σε 4g και δεν έχει στη περιοχή σου δεν κατεβαίνει σε 3g κτλ

 

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

είμαι μέσα σε κατάστημα ενώ ΈΧΕΙ 3g έστω και λίγο σήμα πέφτει σε, πιο ισχυρό edge. σπαστικό. εάν το κλειδώσεις σε 3g only ΔΕΝ πέφτει σε edge γιατί φτάνει το έστω και λίγο 3g και για ίντερνετ και για ομιλία.

επίσης εάν το έχεις κλειδωμένο σε 3g μπορείς να μιλάς και να έχεις ίντερνετ ταυτόχρονα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβως αυτο δε ξερω για αλλα δικτυα αλλα στη voda ειναι πολυ συνηθες αυτο, ειδικα παλιοτερα και στην Αθημα τωρα πιο σπανια αλλα πχ στο εξοχικο και στο χωριο μου εχει λιγο 3g και μονο μπαλκονι 1-2 γραμμες μεσα στο σπιτι γυρναει σε Ε. Οποτε το κλειδωνεις και πιανει και εντος εστω μια γραμμη και μπορεις να σερφαρεις κανονικα και εντος του σπιτιου. Και τωρα τελευταια το εχω παρατηρησει και με 4G αυτο πχ κοντα στο Ντυναν η voda εχει αθλιο σημα σχεδον καθολου ουτε για κλησεις

σε εσωτερικους χωρους, πλεον εχει βαλει 4G αν δε το κλειδωσεις μπορει να μην εχεις καν σημα ενω αν το κλειδωσεις σερφαρεις με 25mbps :wacko: ειναι τα παραξενα της voda που λογω φοιτητικου δε θελω να αλλαξω απλα ηθελα αυτο το κλειδωμα που ειχα σε ολα τα παλιοτερα κινητα μου

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια. Οταν ειδα τις επιλογες καταλαβα τι κανει. Ειναι και αργα και δεν πολυκαταλαβαινα τι διαβαζα :p

 

Χρησιμο αν σου πεφτει συχνα σε edge. Ισως δεν εχω συνειδητοποιησει την αξια του γιατι δεν εχω προσεξει να μου το κανει (προφανως παιζει ρολο η περιοχη).

 

Υποψιν ειμαι και γω με voda

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια. Οταν ειδα τις επιλογες καταλαβα τι κανει. Ειναι και αργα και δεν πολυκαταλαβαινα τι διαβαζα :p

 

Χρησιμο αν σου πεφτει συχνα σε edge. Ισως δεν εχω συνειδητοποιησει την αξια του γιατι δεν εχω προσεξει να μου το κανει (προφανως παιζει ρολο η περιοχη).

 

Υποψιν ειμαι και γω με voda

δυστυχώς ή ευτυχώς η vodafone δίνει προτεραιότητα στις κλήσεις πάνω απ όλα....για αυτό και οι μεταπτωσεις

ομοιοπαθης :p

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ή ευτυχώς η vodafone δίνει προτεραιότητα στις κλήσεις πάνω απ όλα....για αυτό και οι μεταπτωσεις

ομοιοπαθης :p

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

 

Καταλαβα. Οταν μπω φανταρος μαλλον θα το χρειαστω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone πραγματι το κάνει αυτό. Όταν δεν υπάρχει ισχυρό 3g το ρίχνει στο E εύκολα.

Αυτό το μενού το είχα ανακαλύψει απο την αρχή. Εγώ βάζω πάντα την κάρτα που δεν χρησιμοποιώ για data σε Gsm only ώστε να μην κάνει αχρειαστες αλλαγές από E σε 3g και καταναλωνει μπαταρία. Ισχύει πάντως οτι μετά από reboot γυρνάει στο αυτόματο 3g και πρέπει να το ξαναλλαξεις. Σε lollipop miui δεν γινόταν αυτό, δηλαδή η sim χωρίς data ήταν πάντα σε Gsm, με το marshmallow έγινε έτσι. Σε CM που ειχα στο προηγούμενο κινητό (rn3p) μπορούσες μέσα από τις ρυθμίσεις κανονικά να επιλέξεις δίκτυο και για τις 2 σιμ. Θα ήταν καλό να το βάλει και η Xiaomi στο MIUI αυτό.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

ενα προβλημα αν το εχει καποιος αλλος τα φωτα του,συνδεω το τηλ.μεσω usb και χθες το εβλεπε το λαπτοπ και εβγαζε το τηλ.μπαρα με επιλογες συνδεσης,σημερα (οπως και προχθες) δεν το αναγνωριζει και η μπαρα γραφει φορτιση μονο,υπαρχει λυση εκτος απο το να το συνδεω μερα παρα μερα?:p

γιαυτο γνωριζει καποιος φιλος?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

υπάρχει περίπτωση κάποια εφαρμογή να συνδέετε στο internet χωρίς να έχω ανοίξει τα δεδομένα κινητής ?

Το λέω διότι είναι καρτοκινητό , και ανά τρεις μέρες με χρεώνουν με 1 ευρώ διότι όπως λέει το μήνυμα που μου στέλνουν , συνδέθηκα στο internet.

Μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση ώστε να μην γίνετε αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση έχουμε εμεις?nikel η mido γιατί έχει αυτές τις επιλογές στο miui.gr Edited by cerberus
Link to comment
Share on other sites

Έχω απενεργοποιήσει τα memory και MIUI optimizations από τα developer settings. Παίζουν ρόλο στο ότι έχω περίπου 7.30 ώρες SOT ή πρέπει να κάνει μερικές φορτίσεις η μπαταρία για να στρώσει;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν έχει ίδιο sot για να σου απαντήσουμε με σιγουριά. Η χρήση διαφέρει. Αλλά ναι καντου μερικές φορτίσεις πρώτα.

 

Πάντως μην κάνεις το λάθος να ενεργοποιήσεις την εξοικονόμηση ενέργειας αν θες multitasking.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

υπάρχει περίπτωση κάποια εφαρμογή να συνδέετε στο internet χωρίς να έχω ανοίξει τα δεδομένα κινητής ?

Το λέω διότι είναι καρτοκινητό , και ανά τρεις μέρες με χρεώνουν με 1 ευρώ διότι όπως λέει το μήνυμα που μου στέλνουν , συνδέθηκα στο internet.

Μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση ώστε να μην γίνετε αυτό ?

μονο με wifi εχεις ιντερνετ χωρις δεδομενα (παροχο κινητης).νομιζω στελνεις ενα μηνυμα στον παροχο,κατι σαν stop, ρωτησε τους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανένα λινκ με βίντεο για να κάνουμε unlock bootloader έχουμε?

δες εδω https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/how-to/bootloader-unlock-variants-to-read-t3565459 και εδω ποιο επισημα http://en.miui.com/thread-200858-1-1.html και εδω https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13853-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE/ για βιντεο you

tube

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια έκδοση έχουμε εμεις?nikel η mido γιατί έχει αυτές τις επιλογές στο miui.gr

το δικο μου με επισημη εισαγωγη ειναι mido.μιλαω για το δικο μου μονο. εχει ενα κωδικο στο κουτι 1610102 νομιζω(δεν εχω ευκαιρο το κουτι τωρα)

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδια το βρηκα σφραγγισμενο global infoquest 2 χρονια εγγυηση και μου το δινει ο δικος μου απο το καταστημα στα 150

το χτυπαω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

παιδια το βρηκα σφραγγισμενο global infoquest 2 χρονια εγγυηση και μου το δινει ο δικος μου απο το καταστημα στα 150

το χτυπαω ετσι?

 

Από ποιο κατάστημα;

 

Η τιμη είναι σούπερ ακόμα και χωρίς εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το βρηκα σφραγγισμενο global infoquest 2 χρονια εγγυηση και μου το δινει ο δικος μου απο το καταστημα στα 150

το χτυπαω ετσι?

άμα δεν το θέλεις στείλε μου pm

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μου το εδωσε χωρις fpa επειδη τον ξερω αλλα φυσικα κανονικα με αποδειξη. το εχω κρατημενο και το απογευμα το παιρνω

αυτος το εχει κανονικα 179

απο καταστημα στη λαρισα

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω για τι κατάστημα λες; Γιατί εγγύηση infoquest έχουν μόνο όσα πωλούνται στις μεγάλες αλυσίδες. Και αυτά το έχουν 249 και όχι 179.
Link to comment
Share on other sites

μου το εδωσε χωρις fpa επειδη τον ξερω αλλα φυσικα κανονικα με αποδειξη. το εχω κρατημενο και το απογευμα το παιρνω

αυτος το εχει κανονικα 179

απο καταστημα στη λαρισα

κάποιο λάθος κάνεις φίλε μου πρόσεξε το όπως λέει κι ο φίλος πιο πάνω

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μου το εδωσε χωρις fpa επειδη τον ξερω αλλα φυσικα κανονικα με αποδειξη. το εχω κρατημενο και το απογευμα το παιρνω

αυτος το εχει κανονικα 179

απο καταστημα στη λαρισα

 

Καλα σου λενε πρεπει το κουτι να εχει επανω αυτοκολλητο της infoqouest

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλα σου λενε πρεπει το κουτι να εχει επανω αυτοκολλητο της infoqouest

 

Και να έχει δεν ξέρω αν θα το εμπιστεύομουν γιατί πολύ απλά μόνο μεγάλες αλυσίδες το έχουν και όλα ίδια τιμή 249 ευρώ. Δηλαδή κάτι δεν μου καθεται στην όλη ιστορία

Link to comment
Share on other sites

μονο με wifi εχεις ιντερνετ χωρις δεδομενα (παροχο κινητης).νομιζω στελνεις ενα μηνυμα στον παροχο,κατι σαν stop, ρωτησε τους.

 

 

 

 

Μπορεί να το κάνει ο πάροχος αλλά μετά δεν θα μπορώ να μπαίνω internet ακόμη και εάν βάλω χρόνο (gigabite).

Μου είπαν ότι μπορεί κάποια εφαρμογή ή βοήθεια του τηλεφώνου , να συνδέετε ακόμη και με κλειστά τα δεδομένα , και να σβήσω το APN για να είμαι σίγουρος.

Κάποια ρύθμιση πρέπει να υπάρχει από τις ρυθμίσεις , ίσως στις άδειες.

Γνωρίζει κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

http://www.citismarket.com/xiaomi-redmi-note-4-32gb-snap-gold

http://www.citismarket.com/xiaomi-redmi-note-4x-32gb-snap-gold

 

Μπορεί κανείς να μου πει τί διαφορά έχουν ? Εγω που ρώτησα στο μαγαζι μου είπαν ότι το 4χ είναι μοντέλο του 2017.

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μονο με wifi εχεις ιντερνετ χωρις δεδομενα (παροχο κινητης).νομιζω στελνεις ενα μηνυμα στον παροχο,κατι σαν stop, ρωτησε τους.

 

 

 

 

Μπορεί να το κάνει ο πάροχος αλλά μετά δεν θα μπορώ να μπαίνω internet ακόμη και εάν βάλω χρόνο (gigabite).

Μου είπαν ότι μπορεί κάποια εφαρμογή ή βοήθεια του τηλεφώνου , να συνδέετε ακόμη και με κλειστά τα δεδομένα , και να σβήσω το APN για να είμαι σίγουρος.

Κάποια ρύθμιση πρέπει να υπάρχει από τις ρυθμίσεις , ίσως στις άδειες.

Γνωρίζει κανείς ;

Ποιον πάροχο έχεις ?

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...