Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω παδια θα το προσπαθησω να κανω disable ta apps που δεν χρειαζομαι

να φανταστω με root χανω την εγγυηση?

 

Αν τους το πας ρουταρισμενο το πιθανοτερο ειναι πως ναι. Δυστυχως ομως δεν γνωριζουμε τι γινεται στη περιπτωσει που ξανακλειδωσεις το bootloader αν μπορουν να το δουνε.

Link to comment
Share on other sites

 

Απλα πρεπει πρωτα να γυρισει τη γλωσσα στα αγγλικα. ;)

 

παιδια πως μπορουμε να κανουμε disable η uninstall εφαρμογες της google(hangouts,play music,photos, και τα λοιπα)

το μονο που βλεπω ειναι force stop και δεν κανει τιποτα

επισης οταν παω στις ανοικτες εφαρμογες δεν μου λειε τι ποιανει και ποσο.παραξενο

π.χ os 1,2gb ram - apps 250mb δεν υπαρχει κατι τετοιο

 

Να προσέχετε όταν κάνετε τις googloεφαρμογές disable. Τις είχα κάνει με αυτόν τον τρόπο, χωρίς root, και έπεσα σε bootloop. Καθώς δεν είχα unlocked bootloader δεν μπορούσα να φλασάρω με miflash ούτε να ξεκλειδώσω και ουσιαστικά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Τελικά (μετά από πρόταση των παιδιών στο xiaomi-miui.gr) χρησιμοποίησα το κινέζικο mi pc suite και στα τυφλά ουσιαστικά έκανα update μέσω recovery και άνοιξε (ευτυχώς τότε είχε διαθέσιμο update από 8.1.15.0 σε 8.2.5.0 , αν δεν είχε δεν ξέρω πώς θα γινόταν.

Για την ιστορία είχα κάνει disable:

hangouts, μουσική play, google drive, photos, duo, chrome και την εφαρμογή google.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι και κάποιος άλλος φίλος όταν έκανε disαble την google είχε bootloop.

Αν κάνετε disable καλό είναι να έχετε unlocked bootloader ώστε σε περίπτωση στραβής να μπορείτε να φλασάρετε με miflash.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα την εφαρμογη του google δεν την κανω ποτε disable. Αλλα μου φαινεται παραξενο να σε βαλε σε bootloop αυτο αφου δεν ειναι κατι που φορτωνει καθως ανοιγει η συσκευη αλλα αφου bootarei.

 

Αφου το σωσες παλι καλα. Αλλα με το τροπο που ειπαν παραπανω μου φαινεται δυσκολο να το βαλεις σε bootloop.

Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα πλεον το γραφουν και στη σελιδα τους τα περισσοτερα οτι ειναι EU ή ακομα και global version. Το οτι λεμε να παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις τι γραφει το κουτι ειναι για λογους ασφαλειας χωρια οτι μπορει να εντοπισεις και καποιο ακομα φτηνοτερο που να ειναι global αλλα να μην το γραφει

 

Αλλωστε λες καλη τυχη για ελλαδα; Τι παραπανω εχει το gearbest απο το σκρουτζ; Δηλαδη για το κινεζικο που θα σου κανει 20 μερες το λιγοτερο ή και πολυ παραπανω αναλογως αν πεσεις γιορτες ή τελωνειο και αν σου χαλασει πρεπει να το στειλεις πισω Κινα τι πρεπει να πουμε; Ο γκαστονε βοηθος; :lol:

 

δεν το λέω εγώ μωρέ. απλώς είναι αντιπροσωπευτικό της σύγχυσης που δημιουργήθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα την εφαρμογη του google δεν την κανω ποτε disable. Αλλα μου φαινεται παραξενο να σε βαλε σε bootloop αυτο αφου δεν ειναι κατι που φορτωνει καθως ανοιγει η συσκευη αλλα αφου bootarei.

 

Αφου το σωσες παλι καλα. Αλλα με το τροπο που ειπαν παραπανω μου φαινεται δυσκολο να το βαλεις σε bootloop.

 

Δεν έχει διαφορά πιστεύω ο τρόπος μέσα από το play store με τον τρόπο που το έκανα εγώ. Δεν πείραξα system files αφού δεν είχα root απλά έβαλα ένα app που δημιούργησε συντόμευση και από εκεί μπορούσα να βρω την επιλογή disable ενεργή. Δηλαδή πήγα πιο πλαγίως. Μέχρι να κλείσω το κινητό ήμουν μια χαρά, μόλις το έκλεισα (3 μέρες από τότε που τις έκανα disable) και το άνοιξα ήρθε το bootloop οπότε αυτό έφταιγε 100% πιστεύω.

 

Ήταν και μόλις 4 μέρες στα χέρια μου τότε το κινητό αλλά διατήρησα την ψυχραιμία μου! :p

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

δεν το λέω εγώ μωρέ. απλώς είναι αντιπροσωπευτικό της σύγχυσης που δημιουργήθηκε!

 

Καλα εγω αυτη τη συγχιση την εζησα απο κοντα. Δεν ειναι τυχαιο οτι εκατσα και εγραψα εκεινο το κειμενακι. Ασε που μας καραφλιαζαν τα σκρουτζομαγαζα. Δηλαδη γραφαν global version τα κουτια αλλα οταν τους ρωταγαμε λεγαν οτι ειναι χωρις 800αρα. Με λιγα λογια δεν ξεραν τι πουλανε και επρεπε εμεις μονοι μας να βγαλουμε ακρη.

 

Μονο οταν αγοραστηκαν τα πρωτα global version απο καταστηματαρχες που λεγαν οτι δεν εχει 800αρα και τα ελεγξαν τα παιδια με προγραμμα βγαλαμε ακρη. Αμα γραφει global εχει 800αρα οτι και αν λενε οι καταστηματαρχες. Για αυτο αν δεις λεω ρωτα για τα αυτοκολλητα και οχι αν εχει 800αρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει διαφορά πιστεύω ο τρόπος μέσα από το play store με τον τρόπο που το έκανα εγώ. Δεν πείραξα system files αφού δεν είχα root απλά έβαλα ένα app που δημιούργησε συντόμευση και από εκεί μπορούσα να βρω την επιλογή disable ενεργή. Δηλαδή πήγα πιο πλαγίως. Μέχρι να κλείσω το κινητό ήμουν μια χαρά, μόλις το έκλεισα (3 μέρες από τότε που τις έκανα disable) και το άνοιξα ήρθε το bootloop οπότε αυτό έφταιγε 100% πιστεύω.

 

Ήταν και μόλις 4 μέρες στα χέρια μου τότε το κινητό αλλά διατήρησα την ψυχραιμία μου! :p

 

Ισως να συνδιαστηκε με καποιο update που εκκρεμουσε. Γιατι πραγματικα δεν βρισκω λογικη σε ολο αυτο. Αλλωστε αν ηταν ετσι θα το βλεπαμε πολυ συχνοτερα το προβλημα στις συζητησεις.

 

Εν παση περιπτωσει αφου εισαι οκ τωρα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αλλαξα και εγω απο 3/32 σε 4/64 με κουρασε το μικρο....μολις το πηρα απο ΠΛΑΙΣΙΟ

 

πως καταλαβαινω αν φοραει την 800 ; το κουτι δεν το εχω μαζι.....απο τα settings καπως ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Αμα γραφει global version δεν βλεπω λογο να μην φοραει την 800αρα ειδικα αν ειναι απο το πλαισιο.

 

Χωρις ρουτ δεν υπαρχει τροπος αλλα οκ θα σαι.

Link to comment
Share on other sites

Αμα γραφει global version δεν βλεπω λογο να μην φοραει την 800αρα ειδικα αν ειναι απο το πλαισιο.

 

Χωρις ρουτ δεν υπαρχει τροπος αλλα οκ θα σαι.

 

global γραφει ναι...λογικα θα την εχει !

 

Φοβερη αισθηση το 4/64 παντως,μερα με την νυχτα πολυ smooth !

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

global γραφει ναι...λογικα θα την εχει !

 

Φοβερη αισθηση το 4/64 παντως,μερα με την νυχτα πολυ smooth !

 

Καλα ποσο το χεις φορτωσει και ειδες διαφορα σε smoothness και μαλιστα μερα με τη νυχτα; Η εξτρα ram αντε να σου κρατησει κανα app παραπανω ανοιχτο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχετε όταν κάνετε τις googloεφαρμογές disable. Τις είχα κάνει με αυτόν τον τρόπο, χωρίς root, και έπεσα σε bootloop. Καθώς δεν είχα unlocked bootloader δεν μπορούσα να φλασάρω με miflash ούτε να ξεκλειδώσω και ουσιαστικά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Τελικά (μετά από πρόταση των παιδιών στο xiaomi-miui.gr) χρησιμοποίησα το κινέζικο mi pc suite και στα τυφλά ουσιαστικά έκανα update μέσω recovery και άνοιξε (ευτυχώς τότε είχε διαθέσιμο update από 8.1.15.0 σε 8.2.5.0 , αν δεν είχε δεν ξέρω πώς θα γινόταν.

Για την ιστορία είχα κάνει disable:

hangouts, μουσική play, google drive, photos, duo, chrome και την εφαρμογή google.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι και κάποιος άλλος φίλος όταν έκανε disαble την google είχε bootloop.

Αν κάνετε disable καλό είναι να έχετε unlocked bootloader ώστε σε περίπτωση στραβής να μπορείτε να φλασάρετε με miflash.

 

EDL flash δεν μπορούσες να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλα ποσο το χεις φορτωσει και ειδες διαφορα σε smoothness και μαλιστα μερα με τη νυχτα; Η εξτρα ram αντε να σου κρατησει κανα app παραπανω ανοιχτο. ;)

 

Ολα τα τηλεφωνα μου τιγκα ειναι παντα!

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

EDL flash δεν μπορούσες να κάνεις;

 

Στο Note 4X έχει μπλοκαριστεί το edl. Έτσι είχα δει τότε.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το 2016102 είναι nikel?

μη το δενεις κομπο γιατι το κουτι δεν το βρησκω,απο μνημης εγραψα περιπου.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε κάποιο σκρουτζομαγαζο από Αθήνα που έχει την μπάντα με το 4g?

 

Στάλθηκε από το XT1072 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιος στην παρέα και εγώ με global version 3/32.

Πρώτη φορά δικαρτο και Πρώτη φορά Xiaomi.

Είμαι samsun...ακιας.

Μια ερώτηση.

Έχω μια sim με πρόγραμμα για ομιλία και μια sim Μόνο internet.

Παίζει ρόλο σε πια θέση sim1 η sim2 θα βάλω τις κάρτες;

Ευχαριστώ

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις lineage os nougat? ακουσα πολυ καλα λογια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καινούργιος στην παρέα και εγώ με global version 3/32.

Πρώτη φορά δικαρτο και Πρώτη φορά Xiaomi.

Είμαι samsun...ακιας.

Μια ερώτηση.

Έχω μια sim με πρόγραμμα για ομιλία και μια sim Μόνο internet.

Παίζει ρόλο σε πια θέση sim1 η sim2 θα βάλω τις κάρτες;

Ευχαριστώ

 

εγω εβαλα σιμ 1 τη καρτα με το ιντερνετ μονο

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε κάποιο σκρουτζομαγαζο από Αθήνα που έχει την μπάντα με το 4g?

 

Στάλθηκε από το XT1072 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

απλά λυπήσου μας :blink::blink:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ(4/64),προερχόμενος απο p9 lite!Είμαι στη διαδικασία στησίματος κι έχω πελαγωσει λίγο... Πως μπορώ να μεταφέρω ότι έχω στο ένα κινητό,στο άλλο;Εφαρμογές μεταφέρονται;Φωτογραφίες,βίντεο,μηνύματα και διάφορα άλλα αρχεία;

Βοηθήστε τον αρχάριο...

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ(4/64),προερχόμενος απο p9 lite!Είμαι στη διαδικασία στησίματος κι έχω πελαγωσει λίγο... Πως μπορώ να μεταφέρω ότι έχω στο ένα κινητό,στο άλλο;Εφαρμογές μεταφέρονται;Φωτογραφίες,βίντεο,μηνύματα και διάφορα άλλα αρχεία;

Βοηθήστε τον αρχάριο...

Κανεις εγκατάσταση το Mi mover στο παλιό

Link to comment
Share on other sites

Το mi mover είναι αξιόπιστο?γιατί είδα πολλά αρνητικά σχόλια..έχει χρησιμοποιηθεί από κάποιον?η να τα μεταφέρω με titanium backup?
Link to comment
Share on other sites

Ας μου απαντήσει κάποιος, plz!

 

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι και εγώ να το αγοράζω αυτές τις μέρες. Ερχόμενος από Windows (Lumia 640) έχω κάποιες απορίες.

 

Υπάρχει κάποια επιβάρυνση στον χώρο και γενικώς στο performance του κινητού αν έχω μέσα 2 διαφορετικές SIM;

 

Στα α-root-αριστα android γενικώς (και στην Nougat που θα πάρει το Note) η κατάσταση παραμένει ΑΚΟΜΗ ίδια όπως τα παλιά κακά χρόνια, με τις εφαρμογές να μην αποθηκεύονται σε SD;

Δεν υπάρχει καν η επιλογή να διαλέγεις που θα γίνεται η εγκατάσταση τους;

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...