Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει μερικα προφιλ για την αποδοση οποτε βρίσκεις αυτό που θες. Το εχω αφήσει οπως ηταν στο balanced χωρίς να δωσω σημασια ακόμα στις συχνοτητες. Θα δω την καταναλωση της μπαταρίας καποια στιγμή. Αν το sot αγγίζει τις 8,5 ωρες λογικα θα την κρατησω αλλιώς θα σκεφτω την επιστροφή σε oreo.

Σίγουρα πάντως οσο την χρησιμοποιω θεωρω ως δεδομενο πως είναι σημαντικα πιο ελαφρια απο τις pie

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα!Θα ήθελα μια ρομ η οποία να ειναι για daily φάση χαλαρά social και photos. Η Los υποστήριξη δεν υπάρχει ποια και σκέφτομαι να περάσω την corvus αλλα γράφεται οτι ειναι παιχνίδια περισσότερο,η σταθερότητα με νοιάζει περισσότερο!(βασικά το άτομο που θα το χρησιμοποιήσει)
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Pixel experience plus του φοράω καιρό τώρα

Κανένα θέμα. Δοκίμασε την

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pixel experience plus του φοράω καιρό τώρα

Κανένα θέμα. Δοκίμασε την

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Android 10 ?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θα ήθελα μια ρομ η οποία να ειναι για daily φάση χαλαρά social και photos. Η Los υποστήριξη δεν υπάρχει ποια και σκέφτομαι να περάσω την corvus αλλα γράφεται οτι ειναι παιχνίδια περισσότερο,η σταθερότητα με νοιάζει περισσότερο!(βασικά το άτομο που θα το χρησιμοποιήσει)

 

Η corvus απο θεμα επιδοσεων και σταθεροτητας ειναι εξαιρετικη εως τωρα. Η μπαταρια με τον purecaf κερνελ που εχει κραταει κοντα στις 8 ωρες (για μενα μεγαλυτερο θεμα ειναι οτι χανει 1% καθε μια ωρα χωρις να εχει θεμα με το deep sleep οταν βρισκεται σε αδρανεια παρα η καταναλωση της κατα την χρηση). Σημερα δοκιμαζω την ρομ με τον ethereal 4.9 και εως τωρα καταναλωσε 41% σε 3,5 ωρες sot. Φαινεται να μην εχει ακριβως την ιδια αποδοση αλλα χωρις το παραμικρο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η corvus απο θεμα επιδοσεων και σταθεροτητας ειναι εξαιρετικη εως τωρα. Η μπαταρια με τον purecaf κερνελ που εχει κραταει κοντα στις 8 ωρες (για μενα μεγαλυτερο θεμα ειναι οτι χανει 1% καθε μια ωρα χωρις να εχει θεμα με το deep sleep οταν βρισκεται σε αδρανεια παρα η καταναλωση της κατα την χρηση). Σημερα δοκιμαζω την ρομ με τον ethereal 4.9 και εως τωρα καταναλωσε 41% σε 3,5 ωρες sot. Φαινεται να μην εχει ακριβως την ιδια αποδοση αλλα χωρις το παραμικρο προβλημα.

 

Μήπως κοίταξες τι governor έχει ο κερνελ από προεπιλογή; Αν είναι "performance" (κάτι τέτοιο θυμάμαι όταν είχα την Corvus) γύρισέ το σε "Schedutil", ίσως βελτιώσει την κατανάλωση σε deep sleep (δεν λέω για το Spectrum profile στο Xiaomi Parts! Για να αλλάξεις governor χρειάζεσαι έναν kernel manager, εγώ έχω το Franco Kernel Manager).

Τώρα είμαι με AncientOS, governor έχει schedutil από προεπιλογή, και έχω 0,77%/ Hr κατανάλωση σε deep sleep. Η μπαταρία μου έχει φθαρεί σχετικά. Σε χρήση 12,8%/ Hr δηλ παρόμοια με Ethereal = 7 ώρες SOT περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ethereal που έβαλα τωρα είναι interactive. Ισως μεινω με αυτον να τον τσεκάρω μια μερα γιατί θα αγγιζε τις 9 ωρες sot.

Θα τσεκαρω αύριο το πρωι ποσο θα έχει φάει με αυτον τον κερνελ σε κατάσταση idle. Ίσως ξαναγυρισω σε purecaf αν βρω bugs ή πραγματικο θεμα αποδοσης. Συν οτι εχω την αίσθηση πως κλείνουν πιο ευκολα οι εφαρμογές παρασκηνιου με ethereal και αυτό είναι ενοχλητικο.

 

Τελικα ξαναγυρισα στον Purecafx που ειχε η ρομ και ο governor ειναι ο Schedutil. Σκεφτομαι να δοκιμασω αν και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την corvus αλλα ειναι τοσες πολλες οι ρομ και λογω του telegram λιγες οι πληροφοριες που μπορεις να βρεις στο xda για ολες αυτες τις ρομ και το αν εχουν Bugs ή οχι. Μπορει να συγκρινει κανεις corvus και resurrection σε οτι αφορα τα bugs και το sot;

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

Οποια μπαταρια και αν παραλαβεις πρωτα, αν θελεις βοηθεια να τη μετρησεις αξιοπιστα ενημερωσε με.

Εχω καιρο παραλαβει greencell απο το batteryworld.gr αλλα "τωρα" την εβαλα.

Εχει κανει 220% κύκλο και το acu ανέβηκε στα 4085.

Τι να πω μακαρι να ειναι ετσι μετα απο 1 μηνα . ειναι τρομερό, η γυναικα που την βαλαμε μου λεει ειναι οπως παλια το κινητό .

Με sot κλπ αν εχω σωστη μετρηση θα σας πω.

Το σιγουρο ειναι οτι και στα 2κινητα παντα εβλεπα εκει κοντα στις 4 ωρες .

Αυτα τα 8ωρα που λετε ουτε στο υπογειο με microcell αγκαλια δεν επαιξαν.

Οσο ηταν καινουργια τα κινητα παντα miui ειχα.

 

Εδω να ρωτήσω αν υπαρχει βαση μιας γενικοτερης γνωμης και οχι μονο της δικιας μας καποια Rom ασφαλης οσο και η Los 16 που εχει σταματησει η υποστηριξη

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Εχω καιρο παραλαβει greencell απο το batteryworld.gr αλλα "τωρα" την εβαλα.

Εδω να ρωτήσω αν υπαρχει βαση μιας γενικοτερης γνωμης και οχι μονο της δικιας μας καποια Rom ασφαλης οσο και η Los 16 που εχει σταματησει η υποστηριξη

 

Να πω εδώ ότι Greencell έχω πάρει μπαταρίες για laptop και είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής (χρήση περίπου 5 μήνες).

 

Τι εννοείς «ασφαλής»; Αν λες για security updates, υπάρχουν (ακόμα, γιατί κάποιες ήδη ετοιμάζονται για Android 11!) κάμποσες ROM που ενημερώνονται κάθε μήνα. Εγώ χρησιμοποιώ Pixel Experience (Plus) αλλά υπάρχουν και άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καιρο παραλαβει greencell απο το batteryworld.gr αλλα "τωρα" την εβαλα.

Εχει κανει 220% κύκλο και το acu ανέβηκε στα 4085.

Τι να πω μακαρι να ειναι ετσι μετα απο 1 μηνα . ειναι τρομερό, η γυναικα που την βαλαμε μου λεει ειναι οπως παλια το κινητό .

Με sot κλπ αν εχω σωστη μετρηση θα σας πω.

Το σιγουρο ειναι οτι και στα 2κινητα παντα εβλεπα εκει κοντα στις 4 ωρες .

Αυτα τα 8ωρα που λετε ουτε στο υπογειο με microcell αγκαλια δεν επαιξαν.

Οσο ηταν καινουργια τα κινητα παντα miui ειχα.

 

Εδω να ρωτήσω αν υπαρχει βαση μιας γενικοτερης γνωμης και οχι μονο της δικιας μας καποια Rom ασφαλης οσο και η Los 16 που εχει σταματησει η υποστηριξη

Ευχαριστα νεα! Απο οτι φαινεται πρεπει να χει οντως γυρω στα 4000 mah.Ευχαριστουμε για την ενημερωση και ευχομαι να αντεξει και στο χρονο.

Σχετικα με Rom υπαρχουν αρκετες που ειναι αξιοπιστες αλλα οι περισσοτερες ειναι android 10.Οσες 10ρες ειναι με kernel 3.18 ειναι σταθεροτατες, οσες ειναι με kernel 4.9 ειναι λιγο πιο γρηγορες αλλα εχουν μερικα μικροθεματακια ακομα οπως οτι δε λειτουργουν οι υπερυθρες.Απο android 9 απο οσο ξερω μονο η carbon νομιζω βγαζει updates ακομα και προσφατα η crdroid ανανεωσε μετα απο πολλους μηνες και ισως να ναι και το τελευταιο update στην 9ρα.Θα ενημερωσω πιο κατατοπιστικα αργα το βραδυ η αυριο πρωι καθως γραφω απο κινητο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την corvus υπαρχει καμια αλλη ρομ με αυτες τις ρυθμισεις; Μου αρεσει το βαθυ μπλε που εχει για θεμα αλλα δεν βρηκα κατι αναλογο στις αλλες ρομ

 

0-02-05-26de9a0de30ad936726c9a354bf12151bae81dbf09f04086ad469e042188cc15-10975499.png

Link to comment
Share on other sites

εννοώ να μην την εχει φτιαξει "καποιος που δεν γνωριζουμε"

δεν θελω να εχω στο νου οτι υπαρχουν περεταίρω backdoors

 

Λιγο καθυστερημενα επανερχομαι, εχουμε και λεμε :

Official crdroid android 9 : https://sourceforge.net/projects/crdroid/files/mido/5.x/crDroidAndroid-9.0-20200914-mido-v5.12.zip/download

Official crdroid android 10 : https://sourceforge.net/projects/crdroid/files/mido/6.x/crDroidAndroid-10.0-20200916-mido-v6.10-3.18.zip/download

Official AOSIP android 10 : https://aosip.dev/mido

Ολες οι παραπανω γνωστες ρομ στο χωρο εδω και χρονια.

Απο αυτα που διαβαζω καλυτερη 10ρα θεωρειται η unofficial LOS android 10 του Zeelog : https://github.com/zeelog/OTA/releases/tag/15.0

Unofficial μεν αλλα απο εμπιστο προγραμματιστη καθως αν θυμαμαι καλα αυτος ειναι ο lead developer για το mido, στον κωδικα του βασιζονται ολες σχεδον οι ρομ.Φυσικα υπαρχουν πολλες αλλες official και unofficial, απλα παραθεσα μερικες απο τις πιο γνωστες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκτος απο την corvus υπαρχει καμια αλλη ρομ με αυτες τις ρυθμισεις; Μου αρεσει το βαθυ μπλε που εχει για θεμα αλλα δεν βρηκα κατι αναλογο στις αλλες ρομ

Δε γνωριζω αλλα την corvus θα την απεφευγα καθως πολλοι παραπονιουνται για bugs.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω καιρο παραλαβει greencell απο το batteryworld.gr αλλα "τωρα" την εβαλα.

Εχει κανει 220% κύκλο και το acu ανέβηκε στα 4085.

Τι να πω μακαρι να ειναι ετσι μετα απο 1 μηνα . ειναι τρομερό, η γυναικα που την βαλαμε μου λεει ειναι οπως παλια το κινητό .

Με sot κλπ αν εχω σωστη μετρηση θα σας πω.

Το σιγουρο ειναι οτι και στα 2κινητα παντα εβλεπα εκει κοντα στις 4 ωρες .

Αυτα τα 8ωρα που λετε ουτε στο υπογειο με microcell αγκαλια δεν επαιξαν.

Οσο ηταν καινουργια τα κινητα παντα miui ειχα.

 

Εδω να ρωτήσω αν υπαρχει βαση μιας γενικοτερης γνωμης και οχι μονο της δικιας μας καποια Rom ασφαλης οσο και η Los 16 που εχει σταματησει η υποστηριξη

 

Καλησπέρα, η μπαταρία πώς τα πάει; αξίζει; θέλω να την αλλάξω σε ένα 4Χ που έχω, αλλά μια άλλη που πήρα μέσω skroutz είναι μάπα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

14 sessions with 612%

102% health

Estimated capacity 4,064

designed capacity 4,000

 

Την εβαλα και ανεβηκε (σιγα σιγα λιγο κατω απο 4,000) στα 4160 περιπου.

Μια στιγμη προχτες ειδα 3960

Τωρα παλι ανέβηκε .

Link to comment
Share on other sites

14 sessions with 612%

102% health

Estimated capacity 4,064

designed capacity 4,000

 

Την εβαλα και ανεβηκε (σιγα σιγα λιγο κατω απο 4,000) στα 4160 περιπου.

Μια στιγμη προχτες ειδα 3960

Τωρα παλι ανέβηκε .

 

Γενικα θα παιζει το νουμερο γιατι οι μετρητες φορτιου που εχουν οι μπαταριες δεν εχουν και μεγαλη ακριβεια.Εξαρταται επισης απο το αν χρησιμοποιεις το κινητο οσο φορτιζεις, το ποσο φορτιζεις κ.α. Οι μετρησεις ειναι παραπανω απο αρκετες ωστε να πουμε με σιγουρια οτι οντως ειναι ~4000 mah.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Στο πλαίσιο της ωραίας συζήτησης που κάνετε για μπαταρίες, έχω την εξής απορία: Στο σπίτι μας έχουμε ένα Redmi note 4 και το προσφάτως αποκτηθέν redmi note 9 pro. Μπορεί ο 'δυνατός και γρήγορος' φορτιστής του 9 να χρησιμοποιείται για τη φόρτιση του 4 ή θα προκληθεί ζημιά;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Όχι η πλακέτα του δεν έχει φτιαχτεί για τόσο μεγάλα φορτία.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Μπορώ να υποθέσω ότι άφοβα μπορεί να γίνει το αντίστροφο; Δηλαδή: με τον φορτιστή του 4 να φορτίζει το 9;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το φορτιστή του note 4 στο 9. Η φόρτιση είναι πιο αργή αλλά πιθανόν να είναι καλύτερο για την μπαταρία του 9.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Στο πλαίσιο της ωραίας συζήτησης που κάνετε για μπαταρίες, έχω την εξής απορία: Στο σπίτι μας έχουμε ένα Redmi note 4 και το προσφάτως αποκτηθέν redmi note 9 pro. Μπορεί ο 'δυνατός και γρήγορος' φορτιστής του 9 να χρησιμοποιείται για τη φόρτιση του 4 ή θα προκληθεί ζημιά;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και απαντήσεις σας!

 

Φυσικά και μπορεί, αφού είναι κι αυτός 5v. Απλώς το 4 δεν υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση, οπότε ίσως και να μην δεις καμία διαφορά στη φόρτισή του.

 

Να πω εδώ ότι και εγώ πήρα την greencell που αναφέρθηκε παραπάνω, χθες την έβαλα αλλά η πρώτη φόρτιση μου έβγαλε στο accu εκτιμώμενη χωρητικότητα 4.106mAh. Η προηγούμενη που είχα πάρει από skroutz είχε εκτιμηθεί στα 3.000mAh σχεδόν, μετά από φορτίσεις 1 μήνα, βέβαια.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ο φορτιστης γραφει 5v/2A τοτε μπορει να χρησιμοποιηθει ακομα και αν υποστηριζει πχ και 12v/2A.

Προβλημα υπαρχει αν γραφει μονο τα 12v (τυχαιος αριθμος)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Στο πλαίσιο της ωραίας συζήτησης που κάνετε για μπαταρίες, έχω την εξής απορία: Στο σπίτι μας έχουμε ένα Redmi note 4 και το προσφάτως αποκτηθέν redmi note 9 pro. Μπορεί ο 'δυνατός και γρήγορος' φορτιστής του 9 να χρησιμοποιείται για τη φόρτιση του 4 ή θα προκληθεί ζημιά;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και απαντήσεις σας!

 

Οπως ειπαν και τα παιδια αν ο φορτιστης ειναι και 5V τοτε μπορεις να τον χρησιμοποιησεις.Το κινητο τραβαει τα ampere που πρεπει ασχετως το ποσο δυνατος ειναι ο φορτιστης.

Link to comment
Share on other sites

Μου έλεγε ενας με one plus όταν έλεγα ότι είναι καλύτερο να μην φορτίζεις με ταχεία φόρτιση όταν δεν χρειάζεται ότι στο δικό κινητό θα κάνει κακό να φορτίζει με 5/1Α η 5/2Α το βράδυ οταν δεν το δουλεύει η είναι κλειστό.

Ξέρει κανείς τι παίζει?

Σιγά σιγά θα πάρουμε όλοι κινητό με τέτοια υποστήριξη η λάπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι η πλακέτα του δεν έχει φτιαχτεί για τόσο μεγάλα φορτία.

 

Σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε στις 2 ερωτήσεις μου.

Θεωρώ ότι η ασφαλέστερη/καλύτερη απάντηση ήταν του 'πανοσσσ' την οποία και παραθέτω για την ενημέρωσή σας.

Καλές συνέχειες! :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...