Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμ ποιος ξέρει???Android 9. Συγκεκριμένα η έκδοση 20190905

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πηρα το rn4 για δεύτερο οπως τωρα που πουλάω το ενα και περιμένω το επόμενο να φτασει. Μπορείς να μου πεις την γνώμη σου για android 10 σε αυτή την συσκευή ή να μεινω σε android 8; Και απο custom ποια θεωρείς πιο σταθερή . Συγνώμη εαν σε κουρασα.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι αν έκανα πέρασμα απ' το 10, όμως προτείνω άφοβα την ρομ που ανέφερα πριν. Τουλάχιστον όσα θέλω λειτουργούν χωρίς προβλήματα.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα την δοκιμάσω για 2 βδομάδες να δω πως είναι. Επίσης τι διαφορετικό εχουν η απλη πιξελ με την plus;
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω, πάει καιρός που την εγκατεστησα και δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Ούτε καν είδα αν έχει βγει κάποιο update της να φανταστείς.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω, πάει καιρός που την εγκατεστησα και δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Ούτε καν είδα αν έχει βγει κάποιο update της να φανταστείς.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραία θα δοκιμασω , σε ευχαριστώ πολύ.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Ναι, να την τσεκαρεις.

Βέβαια σε εσένα μπορεί να μην αρέσει αλλα μόνο με δοκιμή θα βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπόψη, το Android 10 έχει αλλάξει τον τρόπο που αποθηκεύει τα wifi passwords σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις. Οπότε ακόμα και αν αποθηκεύσεις με εφαρμογή τους κωδικούς πχ από Android 9 δεν μπορείς να τους μεταφέρεις όλους μαζί στο Android 10. Πρέπει έναν - έναν!

Δεν ξέρω αν μεταφέρονται αυτόματα μέσω του google λογαριασμού, κάποιοι λένε όχι, κάποιοι λένε ναι...

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα εφυγε το εικονιδιο Εκκαθαρισης απο την πρωτη σελιδα. υπαρχει βεβαια στις συντομευσεις απο πριν αλλα αν ξερετε, μπορω να το βρω η να το δημιουργησω και να το επαναφερω στην αρχικη? Ευχαριστω για τυχον απαντησεις παιδια... Edited by thyreates
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι η Pixel Experience plus σε Android 9 ήταν εξαιρετική σε ταχύτητα και αυτονομία. Η αντίστοιχη σε 10 μου φαίνεται λίγο χειρότερη και στα δύο -- αλλά κάτι το μικρόβιο της αναβάθμισης κάτι η έλλειψη χρόνου για επιστροφή, έχω μείνει στην 10.

 

Η Plus έχει λίγο παραπάνω customization σε σχέση με την απλή.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα εφυγε το εικονιδιο Εκκαθαρισης απο την πρωτη σελιδα. υπαρχει βεβαια στις συντομευσεις απο πριν αλλα αν ξερετε, μπορω να το βρω η να το δημιουργησω και να το επαναφερω στην αρχικη? Ευχαριστω για τυχον απαντησεις παιδια...

 

καμμια ιδεα βρε παιδια κανεις?

Link to comment
Share on other sites

καμμια ιδεα βρε παιδια κανεις?

 

Θα πας ασφάλεια/μετά πανω δεξια το γρανάζι / και διαχείριση συντομεύσεων / εκκαθάριση. Αν αυτό εννοείς.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Η PEplus με Android 10 εχει θεματα με το δίκτυο. Χάνει wifi και πολλές φορες δεν συνδέεται σε δίκτυο κινητής στο ίντερνετ

 

Η καλύτερη ρομ ηταν lineageos 16 official αλλά σταμάτησε η υποστήριξη τον Απρίλη που περασε

Link to comment
Share on other sites

Όταν τραβάω φώτο με hdr οn βγάζει το εξής μήνυμα σφάλμα κάμερας, αδυναμία σύνδεσης με κάμερα και δεν αποθηκεύει. Καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για την υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας έφταιγε ότι είχα να κάνω κάτι χρόνια factory reset και οι πολλές εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει.

Με factory reset και εγκατάσταση 10 εφαρμογών είχα 2 1/2 ώρες sot και η μπαταρία ήταν στο 70% από φουλ γεμάτο.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Η PEplus με Android 10 εχει θεματα με το δίκτυο. Χάνει wifi και πολλές φορες δεν συνδέεται σε δίκτυο κινητής στο ίντερνετ

 

Η καλύτερη ρομ ηταν lineageos 16 official αλλά σταμάτησε η υποστήριξη τον Απρίλη που περασε

Τουλάχιστον πήραμε τα τελευταία security updates.

Εδω η xiaomi ξεφτίλα.. έδωσε καινούργια miui και τα security updates ηταν πανω από χρόνο αν δεν κάνω λάθος.

Αυτό ηταν μεγάλο λάθος, μεγάλη ξεφτίλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά έκαναν ότι αναφέρεται στο πρώτο ποστ

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Οντως, ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Από Αύγουστο του 2017 μέχρι και χτες έφαγε πολύ "ξύλο" (άπειρα φλασαρισματα, φορτίσεις οπότε να ναι-κυριως τις ώρες που κοιμόμουν) το τηλέφωνο και δεν έκανε κιχ η μπαταρία.

Με αρκετή χρήση μπορεί να φτάσει 6-8 ώρες οθόνης

Του βγάζω το καπέλο! Με θυμίζει το θρυλικό zte v967s που τράβηξε και τούτο τα πάνδεινα και η μπαταρία βραχος!

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν βγαζει 6 ωρες δεν εισαι και πολυ καλα, αν βγαζεις 8 οκ φυσιολογικο για την ηλικια του.Αλλα σε καθε περιπτωση η μπαταρια σου ειναι μαλλον κατω του 80% της αρχικης, αν βαλεις το accubattery και κανεις 3-4 πληρεις φορτισεις ανω του 80% θα εχεις μια καλη εκτιμηση της χωρητικοτητας της.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η PEplus με Android 10 εχει θεματα με το δίκτυο. Χάνει wifi και πολλές φορες δεν συνδέεται σε δίκτυο κινητής στο ίντερνετ

 

Η καλύτερη ρομ ηταν lineageos 16 official αλλά σταμάτησε η υποστήριξη τον Απρίλη που περασε

 

Η καλυτερη σε pie ηταν η unnoficial του davidtrpcevski μ αυτην ειμαι πανω απο χρονο χωρις απολυτως κανενα θεμα, η official ειχε κατι ψιλοθεματακια σε καποιες version.Η καλυτερη ολων θεωρειται, αν και δεν την εχω δοκιμασει οι περισσοτεροι πινουν νερο στο ονομα της, η lineage 15 του alexey.Αλλα με χαλαει που ειναι oreo rom.Επισης προσφατα ο davidtrpcevski εβγαλε την lineage 17 και απο τα σχολια ειναι ισως η καλυτερη android 10 αυτη τη στιγμη.Τις παραπανω προτεινουν ακομα και kernel devs οπως ο stefan zilee που βγαζει τον ug kernel.

Προσωπικα ποτε δε συμπαθησα την pixel experience γιατι ερχεται με προεγκατεστημενα ενα καρο google apps που δε χρειαζομαι, οπως και ολες οι αλλες ρομ που το κανουν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας ασφάλεια/μετά πανω δεξια το γρανάζι / και διαχείριση συντομεύσεων / εκκαθάριση. Αν αυτό εννοείς.

 

ναι ρε φιλε, νασαι καλα αυτο εψαχνα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια ενα αρχειο απο 14.5.20 System Launcher Release 4.17.0.1870 8.51MB το εγκαθιστω η οχι γιατι τωρα το βρηκα. λογικα θα εχει μπει ηδη το επομενο μαλλον. Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Ερχόμενος από mi 9t pro και μέχρι να έρθει εντος εβδομάδας το poco f2 pro είμαι με αυτό το κινητό και μου φαίνεται πολύ αργό. Στην αρχή ήταν κάπως καλύτερα τώρα εδω καινούριο 2 βδομάδες εχω βγάλει και εφαρμογές αλλά μου φαίνεται πως σέρνεται,να βαλω καποια άλλη custome ρομ θα ειναι λίγο ποίο γρήγορο;
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις μια καλη ρομ ναι θα ειναι. Εχει unlocked bootloader? Αν οχι θα σου παρει χρονο...

 

Ναι εχει ξεκλειδωτο bootloader δεν παίρνει χρόνο δεν εχω αναμονή στο ξεκλειδωμα.Ειχα βαλει havoc λεω να δοκιμασω pixel+

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

μαλλον χαλασε η εισοδος usb και δεν φορτιζει οταν το μετακινεις.

τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?

Αθηνα παιζει να μας την αλλαξουν μπροστα μας σε λογικη τιμη και χωρις να αφησουμε το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον χαλασε η εισοδος usb και δεν φορτιζει οταν το μετακινεις.

τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?

Αθηνα παιζει να μας την αλλαξουν μπροστα μας σε λογικη τιμη και χωρις να αφησουμε το κινητο?

 

Φίλε μου επειδή είχα κι εγώ το ίδιο θέμα πριν 9-10 μήνες...

Πάρε μια οδοντογλυφίδα, βάλε την μέσα στη θύρα και προσπάθησε να ξύνεις με τη μύτη της την επάνω πλευρά της μικρής πλακέτας της θύρας usb (στην επάνω πλευρά βρίσκονται τα λαμάκια που ακουμπάνε στα αντίστοιχα του καλωδίου και γίνεται η φόρτιση, φαίνεται και με το μάτι αν προσπαθήσεις να το δεις). Με λίγο προσοχή εννοείται, μη στραβώσει ή σπάσει η πλακετίτσα (π.χ. μην είναι πολύ χοντρή η οδοντογλυφίδα, γιατί δε θα μπαίνει άνετα στο επίμαχο σημείο και θα κινδυνεύει με τραυματισμό). Εγώ το έκανα αυτό για μερικές μέρες και από τότε μέχρι τώρα, όλα καλά. Τις πρώτες φορές μάλιστα που καθάριζα την επάνω πλευρά, όταν έβγαζα την οδοντογλυφίδα, η μύτη της ήταν αρκετά εως πολύ μαύρη.

 

Από κει και πέρα, αν δε φταίει αυτό, τότε πρέπει να αλλαχτεί το subboard, το οποίο περιέχει πάνω του το usb port. Εγώ είχα πάρει από το ebay ένα, όταν είχα το θέμα (το είχα πάρει 0,65 λεπτά, τώρα βλέπω έχει κανα 2 ευρώ, π.χ. αυτό). Βεβαίως έγινε η δουλειά μου με την οδοντογλυφίδα όπως είπα, αλλά δοκίμασα και το καινούριο subboard, έτσι για να δω αν είναι οκ. Και δούλεψε μια χαρά, οπότε το έχω στην άκρη τώρα για καβάτζα, σε περίπτωση που πάθει κάτι το μανίσιο. Η αλλαγή του subboard πάντως είναι πολύ εύκολη, εννοείται την έκανα μόνος μου. Έχεις και videos στο youtube, π.χ.

. Όπως θα δεις, δε χρειάζεται να κάνεις κομμάτια όλο το κινητό, μόνο το καπάκι βγάζεις και το πλαστικό κάτω (ή πάνω, όπως το βλέπει κανείς) από το subboard. Απλά χρειάζεσαι μικρό νούμερο κατσαβιδάκι που χρησιμοποιούμε για τις βίδες των κινητών.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...