Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έλεγε ενας με one plus όταν έλεγα ότι είναι καλύτερο να μην φορτίζεις με ταχεία φόρτιση όταν δεν χρειάζεται ότι στο δικό κινητό θα κάνει κακό να φορτίζει με 5/1Α η 5/2Α το βράδυ οταν δεν το δουλεύει η είναι κλειστό.

Ξέρει κανείς τι παίζει?

Σιγά σιγά θα πάρουμε όλοι κινητό με τέτοια υποστήριξη η λάπτοπ.

 

Διαφορετικο θεμα ειναι το αν πρεπει να φορτιζεις ολη τη νυχτα απο το αργη/ταχεια φορτιση.Παντως δε νομιζω πως χαλαει η μπαταρια με αργη φορτιση, αν ηταν ετσι δε θα υπηρχε και επιλογη στις ρυθμισεις για να επιλεγεις αργη φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια σας με android 10 ποσο ειναι το μεγιστο sot που εχετε δει; Εχοντας την πλεον αρκετες μερες η Corvus πιανει κοντα στις 8 ωρες. Αν και οι υπολοιπες ειναι καπου εκει να μην κανω αδικως εγκαταστασεις (αν και θελω να δοκιμασω Miui που φοβαμαι ομως οτι θα ειναι πιο βαρια)
Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια σας με android 10 ποσο ειναι το μεγιστο sot που εχετε δει; Εχοντας την πλεον αρκετες μερες η Corvus πιανει κοντα στις 8 ωρες. Αν και οι υπολοιπες ειναι καπου εκει να μην κανω αδικως εγκαταστασεις (αν και θελω να δοκιμασω Miui που φοβαμαι ομως οτι θα ειναι πιο βαρια)

 

Με 10 δεν εχω εμπειρια ως τωρα δεν εχω χρησιμοποιησει για πολυ καιρο παρα μονο για να δοκιμασω.Ενας απο τους λογους ειναι και αυτος καθως οι περισσοτεροι λενε οτι εχει λιγο μεγαλυτερη καταναλωση.Το ξαναναφερω παντως για τελευταια φορα, την corvus δε θα τη χρησιμοποιουσα.Δεν ειναι ρομ εμπιστοσυνης, βγαζει συχνα προβληματα, διαφημιζεται ως gaming rom για να τραβηξει κοσμο αλλα δε κανει τιποτα περισσοτερο απο αλλες ρομ, η εξελιξη της μπορει να σταματησει ανα πασα στιγμη και γενικα δε θα βρεις ενα developer του mido που να εχει καλη αποψη για την corvus.Επισης δε θα χρησιμοποιουσα miui καθως ολες απο android 8 και πανω ειναι ports απο ρομ αλλων κινητων και εχουν πολλα θεματακια.Οποιος θελει να ενημερωθει και να διαπιστωσει αυτα που γραφω ας μπει στο γκρουπ στο τελεγκραμ, καντε search τον ορο redmi note 4/4x.

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε ευκολα μονοι μας να περασουμε αναβαθμισεις ασφαλειας στην τελευταια los 16 και να την εγκαταστησουμε απο επανω απο αυτη που εχουμε η να την περασουμε σαν αρχικη?
Link to comment
Share on other sites

Πλην corvus δοκιμασα καποιες μερες και την rr Unofficial (δοκιμασα και αλλες αλλα ολο κατι θα ελειπε απο αυτα που θελω). Η rr μετα απο καποιες μερες χρησης αρχισε να ζοριζεται πολυ (αυτο το ειχα δει και σε Pie roms) και να τρωει την μπαταρια σαν τρελη. Με την corvus οπως ειπα ειμαι εκει κοντα στις 7,5-8 ωρες (σε σχεση με τις 9 ωρες περιπου που ειχα σε oreo). Και αν δεν χρησιμοποιουσα πολλα δεδομενα θα ειχα σιγουρα καλυτερα αποτελεσματα. Αυτα ως προς την μπαταρια. Δεν εχω συναντησει ουσιαστικα κανενα bug.

 

Απο την αλλη ολες θα σταματησουν καποια στιγμη την υποστηριξη τους και θα βγουν καινουριες και παει λεγοντας. 2,5 χρονια το εχω το τηλεφωνο πλεον οποτε οσο παει αυτη η ιστορια. Οσα ειπα ισχυουν καθαρα για την 8,5 και με ethereal kernel που δειχνει καπως πιο φιλικος προς την μπαταρια. Την 9 οπως την δοκιμασα ετσι την πεταξα καθως ειναι και απο αλλον developer

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είσαι αρκετά καλά με 8 ώρες SOT, ιδιαίτερα με 2,5 χρόνια χρήσης. Σκέψου ότι οι κατασκευαστές εγγυώνται 1000 πλήρεις φορτίσεις. Αν φορτίζουμε κάθε μέρα, χοντρικά στα 3 χρόνια θέλουμε αλλαγή μπαταρίας :P

Όντως το Android 10 έχει μεγαλύτερο drain από τα προηγούμενα. Αλλά τα ζυγίζεις και αποφασίζεις τι χρειάζεσαι. Είμαι με AncientOS και με το ζόρι φτάνω 7 ώρες αλλά με χρήση 4G συνεχώς και πολλές εφαρμογές. Μάλλον έχει φθαρεί και η μπαταρία μου (με 2 χρόνια χρήσης... ; ). Αλλά σαν ROM είναι απίστευτη. Πολύ ελαφριά και με πολύ customization. Έχω δοκιμάσει μπορεί και 10 άλλες ROM (Android 10) και είτε λείπει feature που χρειάζομαι, είτε lagάρουν.

Σε περίπτωση που θέλεις να δοκιμάσεις:

https://sourceforge.net/projects/ancientrom/files/mido/Vanilla/

Μετά το φλασάρισμα πρέπει να φλασάρεις και Gapps. Ο kernel που έχει ήδη είναι μια χαρά.

Μάλλον αυτή είναι η τελευταία έκδοση για το 10, η επόμενη λογικά θα βασίζεται σε 11. Μέχρι τώρα βγαίνει ένα update το μήνα χοντρικά.

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα την ancient αλλα κατι δεν μου αρεσε. Ισως να ηταν οτι δεν εχει αυτο το βαθυ μπλε για theme οπως στο screenshot που ανεβασα νομιζω στην προηγουμενη σελιδα. Το μαυρο ειναι πολυ μονοτονο για τα γουστα μου σε βαθμο να μοιαζουν ολα ακριβως το ιδιο και το λευκο πλεον δεν μου αρεσει τοσο. Ουσιαστικα θελω απο μια ρομ να εχω αναλογη μπαταρια πανω κατω, προφανως οχι bug σε οτι χρησιμοποιω, αυτο με το theme που ανεφερα και να μπορω να ρυθμισω ολα τα πληκτρα οπως επιθυμω εγω (αυτο πχ δεν το εχει η lineage και την παρατησα την επομενη στιγμη).

 

Ισχυει αυτο με την μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας στα δεδομενα. Θεωρω πως μονο με wifi μπορει να φτανει τις 9 ωρες με browsing, social γενικα και κανενα ελαφρυ παιχνιδι (οχι μονο η corvus αλλα γενικα). Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα το ψαχνω παντα για το καλυτερο χωρις να παραπονιεμαι. Γενικα ειναι ενας πολυ καλος συμβιβασμος η μειον 1-1.5 ωρα πχ σε σχεση με τις Oreo αν καποιος επιθυμει να εχει android 10 οπως εγω που την θελω για την αστροφωτογραφια στην gcam

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε ευκολα μονοι μας να περασουμε αναβαθμισεις ασφαλειας στην τελευταια los 16 και να την εγκαταστησουμε απο επανω απο αυτη που εχουμε η να την περασουμε σαν αρχικη?

Αν ρωτας εμενα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θελεις να κανεις φιλε μου, να περασεις los 17 πανω απο 16?

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 τηλεφωνα.

το ενα με την τελευταια miui stable και το αλλο με την τελευταία επισημη los16.

θελω να εχω και στα δυο los16 επισημη αλλα να βρω τροπο να περασω τα τελευταία security update/patch .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα update στην los που θέλεις να έχεις?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 τηλεφωνα.

το ενα με την τελευταια miui stable και το αλλο με την τελευταία επισημη los16.

θελω να εχω και στα δυο los16 επισημη αλλα να βρω τροπο να περασω τα τελευταία security update/patch .

 

Η LOS 16 εχει σταματησει εδω και πολλους μηνες, και για καποιους λογους δεν εχουμε official 17, νομιζω η LOS αποφασισε πως ειναι παλιο το κινητο μας η κατι τετοιο.Υπαρχουν ομως unofficial LOS 17 απο καλους προγραμματιστες, και υπαρχουν και αλλες official που βασιζονται σε LOS οπως η Crdroid.Υπαρχουν και πολλες αλλες official εννοειται που βασιζονται σε AOSP οπως η aosip η arrow κτλπ, εχω δωσει μερικα λινκ μια-δυο σελιδες πισω.Τροπος να περασεις security updates δεν υπαρχει εκτος και αν φτιαξεις ο ιδιος τη ρομ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρωτάω πόσο εύκολο είναι να πάρουμε την τελευταία Ρομ και να περάσουμε τα τελευταία security patch.

Με μπερδευει ο τροπος που ρωτας, δεν υπαρχουν καπου ετοιμα τα security patches και με καποιο τροπο να τα προσθεσεις στη ρομ.Πρεπει να φτιαξεις τη ρομ ολοκληρη απ το μηδεν οποτε δεν εχει σημασια σε ποια ρομ εισαι τωρα.Δεν χρησιμοποιει κανεις, με εξαιρεση νομιζω τη mokee rom, incremental updates, για ποιο λογο, δε ξερω.Αλλα ακομα και να θες να φτιαξεις ενα update package παλι τις ιδιες γνωσεις θα χρειαστεις φανταζομαι.

Το ποσο ευκολο ειναι εξαρταται απο το ποσες γνωσεις λινουξ, προγραματισμου, github εχεις.Αν δεν εχεις ιδεα απο ολα αυτα χλωμο, αν ξερεις πεντε πραγματα τοτε αν αφιερωνεις χρονο καθε μερα να διαβαζεις και να βλεπεις tutorials μπορει σε μερικες βδομαδες να τα καταφερεις.Επισης χρειαζεσαι καλο σχετικα μηχανημα με τουλαχιστον 16 gb ram.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λύση του στυλ παιρνω ενα αρχειο zip με τα security updates και το φλασαρω. Πρέπει να έχει γνώσεις προγραμματισμού κάποιος για να τα περνάει στην ρομ Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

ελεγα μηπως γινετε να κανεις με καποιο τροπο unzip σε μια ρομ και να περασεις σχετικα ευκολα μεσω καποιον tutorials τα security updates η αν υπαρχει καποιο αυτοματοποιημενο tool να κανει "injection .
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με αυτα που ελεγα για την καταναλωση της μπαταριας σε corvus 8.5 μαζι με ethereal kernel. Αυτο το 10% στα δεξια απο την χρηση της οθονης τι σημαινει;

0-02-01-358f1f54c43a1276057a5f1793509e95581511d948157e9b44dad64c4242f097-85a5ccc0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αμφισβητώ απλα δεν το καταλαβαίνω. Οι 4 ωρες χρήση της οθονης είναι το 10 % της μπαταρίας

Ειναι λιγο ακαταλαβιστικος ο τροπος που μετραει την καταναλωση στις τελευταιες εκδοσεις το android.Αν δεις αποδιδει μεγαλο μερος της καταναλωσης στις εφαρμογες.Ακομα και αν ανοιξεις τον browser και δε σερφαρεις και εχεις βαλει την οθονη να μη κλεινει θα σου λεει οτι καταναλωσε πολυ ενεργεια ενω στην ουσια δεν κανει τιποτα, ουτε καν επεξεργαστη δε χρησιμοποιει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε στις 2 ερωτήσεις μου.

Θεωρώ ότι η ασφαλέστερη/καλύτερη απάντηση ήταν του 'πανοσσσ' την οποία και παραθέτω για την ενημέρωσή σας.

Καλές συνέχειες! :respect:

 

Η οποία απάντηση είναι λανθασμένη και δεν ευσταθεί επιστημονικά, αλλά αν σε καλύπτει, όλα καλά.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Η οποία απάντηση είναι λανθασμένη και δεν ευσταθεί επιστημονικά, αλλά αν σε καλύπτει, όλα καλά.

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ κλέφτη για την πολύτιμη ανατροφοδότηση σου. Μήπως θα είχες την καλοσύνη να μας προσφέρεις και την επιστημονική άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, αν και δεν χρειάζεται να το υπεραναλύσουμε. Μας ενδιαφέρει η διαφορά δυναμικού (τάση), η οποία σε κάθε περίπτωση στις συσκευές αυτές των οποίων το καλώδιο καταλήγει σε θύρα τύπου USB στον φορτιστή είναι 5V DC (αντίστοιχα 5V δίνουν και οι θύρες του υπολογιστή, γι' αυτό και φορτίζει το κινητό και από αυτές, συνήθως όμως αργά λόγω χαμηλής έντασης ρεύματος). Υπάρχουν υλοποιήσεις quick/fast charge που έχουν μεταβλητή τάση (ανεβαίνουν στα 9 ή 12V ή και παραπάνω) και μεταβλητή ένταση, αλλά το RN4X δεν υποστηρίζει αυτά τα πρωτόκολλα, επομένως θα κρατήσει σταθερή την τάση των 5V (αλλά και να τα υποστήριζε, πάλι θα σήμαινε ότι θα λειτουργήσει χωρίς πρόβλημα). Η συσκευή σου θα είχε πρόβλημα αν α) συνέδεες διαφορετική τάση στους ακροδέκτες ή β) έδινες μη επαρκή ένταση ρεύματος (ampere). Από τη στιγμή που καλύπτεις την ελάχιστη απαίτηση σε ampere (ο τυπικός φορτιστής του RN4 νομίζω δίνει 2Α, αλλά θα φορτίσει και με λιγότερα μέχρι ένα όριο, απλώς πιο αργά), δεν θα έχεις πρόβλημα. Εάν είναι πιο ασθενής ο φορτιστής, το κινητό ίσως να μην φορτίσει καθόλου (το κύκλωμα ελέγχου θα διακόψει τη φόρτιση), εάν είναι πιο ισχυρός σε ένταση (ampere), το κύκλωμα θα "τραβήξει" αυτό που θέλει (αυτό είναι ενα από τα βασικά κομμάτια της δουλειάς του) και ο φορτιστής θα δουλεύει πιο ξεκούραστα, κατά κάποιον τρόπο. Η κάθε συσκευή έχει ένα εύρος στο οποίο μπορεί να λειτουργήσει. Ουσιαστικά αυτό που ονομάζουμε φορτιστής, δεν είναι φορτιστής, είναι τροφοδοτικό, αφού το κύκλωμα φόρτισης που ελέγχει την όλη διαδικασία είναι μέσα στο τηλέφωνο και είναι φτιαγμένο για να προστατεύει τη συγκεκριμένη συσκευή με τη συγκεκριμένη μπαταρία. Γενικά όλα αυτά καλύπτονται από συγκεκριμένες προδιαγραφές που υπάρχουν εδώ και αρκετά πλέον χρόνια, γι' αυτό και ταιριάζουν τα βύσματα στους φορτιστές και στα τηλέφωνα.

 

Ένας (όχι απόλυτα σωστός, λόγω εναλλασσόμενου ρεύματος, αλλά εύκολα κατανοητός) παραλληλισμός είναι η πρίζα στο σπίτι - θα τροφοδοτήσει σωστά τόσο μία απλή λάμπα στο πορτατίφ (230V 0,05A, για παράδειγμα, για μία λάμπα κοντά 10Watt) όσο και μία σόμπα (230V, 10A για περίπου 2.300W) με 200 φορές μεγαλύτερη απαίτηση σε ένταση ρεύματος, γιατί η συσκευή "τραβάει" αυτό που χρειάζεται.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, αν και δεν χρειάζεται να το υπεραναλύσουμε. Μας ενδιαφέρει η διαφορά δυναμικού (τάση), η οποία σε κάθε περίπτωση στις συσκευές αυτές των οποίων το καλώδιο καταλήγει σε θύρα τύπου USB στον φορτιστή είναι 5V DC (αντίστοιχα 5V δίνουν και οι θύρες του υπολογιστή, γι' αυτό και φορτίζει το κινητό και από αυτές, συνήθως όμως αργά λόγω χαμηλής έντασης ρεύματος). Υπάρχουν υλοποιήσεις quick/fast charge που έχουν μεταβλητή τάση (ανεβαίνουν στα 9 ή 12V ή και παραπάνω) και μεταβλητή ένταση, αλλά το RN4X δεν υποστηρίζει αυτά τα πρωτόκολλα, επομένως θα κρατήσει σταθερή την τάση των 5V (αλλά και να τα υποστήριζε, πάλι θα σήμαινε ότι θα λειτουργήσει χωρίς πρόβλημα). Η συσκευή σου θα είχε πρόβλημα αν α) συνέδεες διαφορετική τάση στους ακροδέκτες ή β) έδινες μη επαρκή ένταση ρεύματος (ampere). Από τη στιγμή που καλύπτεις την ελάχιστη απαίτηση σε ampere (ο τυπικός φορτιστής του RN4 νομίζω δίνει 2Α, αλλά θα φορτίσει και με λιγότερα μέχρι ένα όριο, απλώς πιο αργά), δεν θα έχεις πρόβλημα. Εάν είναι πιο ασθενής ο φορτιστής, το κινητό ίσως να μην φορτίσει καθόλου (το κύκλωμα ελέγχου θα διακόψει τη φόρτιση), εάν είναι πιο ισχυρός σε ένταση (ampere), το κύκλωμα θα "τραβήξει" αυτό που θέλει (αυτό είναι ενα από τα βασικά κομμάτια της δουλειάς του) και ο φορτιστής θα δουλεύει πιο ξεκούραστα, κατά κάποιον τρόπο. Η κάθε συσκευή έχει ένα εύρος στο οποίο μπορεί να λειτουργήσει. Ουσιαστικά αυτό που ονομάζουμε φορτιστής, δεν είναι φορτιστής, είναι τροφοδοτικό, αφού το κύκλωμα φόρτισης που ελέγχει την όλη διαδικασία είναι μέσα στο τηλέφωνο και είναι φτιαγμένο για να προστατεύει τη συγκεκριμένη συσκευή με τη συγκεκριμένη μπαταρία. Γενικά όλα αυτά καλύπτονται από συγκεκριμένες προδιαγραφές που υπάρχουν εδώ και αρκετά πλέον χρόνια, γι' αυτό και ταιριάζουν τα βύσματα στους φορτιστές και στα τηλέφωνα.

 

Ένας (όχι απόλυτα σωστός, λόγω εναλλασσόμενου ρεύματος, αλλά εύκολα κατανοητός) παραλληλισμός είναι η πρίζα στο σπίτι - θα τροφοδοτήσει σωστά τόσο μία απλή λάμπα στο πορτατίφ (230V 0,05A, για παράδειγμα, για μία λάμπα κοντά 10Watt) όσο και μία σόμπα (230V, 10A για περίπου 2.300W) με 200 φορές μεγαλύτερη απαίτηση σε ένταση ρεύματος, γιατί η συσκευή "τραβάει" αυτό που χρειάζεται.

Σωστοτατα τα παραπανω, να πω την αληθεια βαριομουν να απαντησω ξανα στον φιλο καθως 3-4 ατομα του ειπαμε τα ιδια.

 

Σχετικα με την μπαταρια Greencell, πρωτη μετρηση με usb meter εδωσε 4119 Mah.

https://imgur.com/a/Hy9rmDO

Λογικα φορτιση με κλειστο το κινητο θα δωσει αποτελεσμα πιο κοντα στα 4000, οταν καταφερω να κανω τετοια μετρηση θα ενημερωσω.Μετα απο τις μετρησεις που εχουμε κανει οσοι την αγορασαμε, θεωρω οτι μπορουμε να την προτεινουμε αφοβα σε οσους ψαχνουν μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Η οποία απάντηση είναι λανθασμένη και δεν ευσταθεί επιστημονικά, αλλά αν σε καλύπτει, όλα καλά.

 

Χωρίς διάθεση για αντιπαράθεση

Πώς γίνεται να μην ευσταθεί το ότι η πλακέτα του δεν είναι φτιαγμένη για τόσο μεγάλα φορτία ;

Αυτό που γράφεις πιο κάτω , ότι δηλαδή χοντρά χοντρά θα τραβήξει όσο χρειάζεται είναι σωστό . Το πρόβλημα είναι ότι καθώς δεν γνωρίζουμε τι υλοποίηση έχει κάνει ο κατασκευαστής μετά την θύρα φόρτισης καλό είναι να υποθέτουμε πάντα ότι δεν μπορούμε να υπερβούμε τα όρια του κατασκευαστή.

Στο συγκεκριμένο κινητό ο επεξεργαστής υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση αλλά η Xiaomi μάλλον λόγω κόστους δεν έδωσε αυτή την δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς διάθεση για αντιπαράθεση

Πώς γίνεται να μην ευσταθεί το ότι η πλακέτα του δεν είναι φτιαγμένη για τόσο μεγάλα φορτία ;

Αυτό που γράφεις πιο κάτω , ότι δηλαδή χοντρά χοντρά θα τραβήξει όσο χρειάζεται είναι σωστό . Το πρόβλημα είναι ότι καθώς δεν γνωρίζουμε τι υλοποίηση έχει κάνει ο κατασκευαστής μετά την θύρα φόρτισης καλό είναι να υποθέτουμε πάντα ότι δεν μπορούμε να υπερβούμε τα όρια του κατασκευαστή.

Στο συγκεκριμένο κινητό ο επεξεργαστής υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση αλλά η Xiaomi μάλλον λόγω κόστους δεν έδωσε αυτή την δυνατότητα.

 

Μα δεν ειπε οτι ειναι φτιαγμενη για μεγαλα φορτια, ουτε η πλακετα ουτε η μπαταρια ειναι φτιαγμενη για γρηγορη φορτιση πανω απο 10 W.Αλλα το κινητο ζηταει 5V και 2Α το μεγιστο απο τον φορτιστη και αυτος τοσα του δινει.Η μονη περιπτωση να υπαρχει προβλημα ειναι ο φορτιστης να μην υποστηριζει 5V αλλα απο 9V και πανω, δε γνωριζω να υπαρχει τετοιος φορτιστης και το θεωρω απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...