Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να δω την λιστα αποκλεισμενων αριθμων πρεπει να εχω καρτα sim μεσα? Θελω να μεταφερω τους αποκλεισμενους αριθμους απο το note 4 στο note 8 pro ,υπαρχει καποιος τροπος εστω και χειροκινητος?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέσα σε 1 βδομάδα παρατηρώ μεγάλη επιδείνωση στην μπαταρία... Από πχ 6 ώρες SOT νομίζω πάει 3,5 - 4 ώρες... Να δοκιμάσω battery calibration ή τζάμπα κόπος; 2,5 χρόνια την έχω τη συσκευή. Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέσα σε 1 βδομάδα παρατηρώ μεγάλη επιδείνωση στην μπαταρία... Από πχ 6 ώρες SOT νομίζω πάει 3,5 - 4 ώρες... Να δοκιμάσω battery calibration ή τζάμπα κόπος; 2,5 χρόνια την έχω τη συσκευή.

 

2,5 χρονια ειναι λιγα για τετοια τραγικη πτωση και μαλιστα τοσο αποτομα.Αν πιανουν τα χερια σου δε ριχνεις μια ματια μηπως εχει φουσκωσει...

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχετικά είναι, αν ο άλλος δεν προσέχει τις φορτίσεις καταστρέφει την μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη κουβέντα ... βαλε το netmonster να βλεπεις για αρχη την μπάντα ..

 

Το έβαλα το netmonster, τι ακριβώς να κοιτάξω;

 

Πάντως εκεί που δείχνει τον χάρτη, βγάζει μια απόσταση 1,5 χιλιομέτρου.

 

Οι ταχύτητες παραμένουν τραγικές, ακόμη και κάτω από 5mbps.

Ερώτηση και προς του υπόλοιπους, τι ταχύτητες πιάνετε με το συγκεκριμένο κινητό και Q πάροχο;

 

Κάτι παίζει με το "SMSC" πάντως, δεν ξέρω καν τι είναι, το ανακάλυψα από το youtube.

Κάθε φορά που πατάω ενημέρωση (παρότι λέει update error) το speedtest από 5 που πιάνει, πάει στα 20. Δυστυχώς αυτό διαρκεί για ελάχιστο και από μισό λεπτό ξαναπέφτει στα τάρταρα.

Γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει;

 

Screenshot-2020-12-22-21-08-44-515-com-android-settings.jpg

Edited by Cyberdemon87
Link to comment
Share on other sites

2,5 χρονια ειναι λιγα για τετοια τραγικη πτωση και μαλιστα τοσο αποτομα.Αν πιανουν τα χερια σου δε ριχνεις μια ματια μηπως εχει φουσκωσει...

 

Όλα σχετικά είναι, αν ο άλλος δεν προσέχει τις φορτίσεις καταστρέφει την μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν σκεφτείς ότι οι κατασκευαστές εγγυώνται χοντρικά 1000 πλήρεις φορτίσεις, τα ~3 χρόνια με καθημερινή φόρτιση ας πούμε ότι είναι λογική διάρκεια. Γενικώς προσέχω τις φορτίσεις. Απλά ως δημοφιλές κινητό είχε πολλές custom ROMs και αυτό το εκμεταλλεύτηκα :p :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι οι κατασκευαστές εγγυώνται χοντρικά 1000 πλήρεις φορτίσεις, τα ~3 χρόνια με καθημερινή φόρτιση ας πούμε ότι είναι λογική διάρκεια. Γενικώς προσέχω τις φορτίσεις. Απλά ως δημοφιλές κινητό είχε πολλές custom ROMs και αυτό το εκμεταλλεύτηκα :p :innocent:

 

Αν εισαι απο αυτους που φορτιζουν καθε μερα σχεδον 0-100%, οκ παω πασο.Εγω συνηθως ξοδευω 60-70& σε δυο μερες.Αλλα το θεμα ειναι οτι η πτωση εγινε αποτομα οποτε κατι παιζει,

ή αποσυντονιστηκε απο καποιο φλασαρισμα και ενω δειχνει ενα ποσοστο εχει πολυ μικροτερο στην πραγματικοτητα, ή ετοιμαζεται να τα τιναξει σε λιγο καιρο.Υπαρχει και η περιπτωση να θελει να τα τιναξει κυριοκεκτικα γι αυτο κανε ενα ελεγχο στο πισω μερος της συσκευης μηπως ειναι καπως φουσκωμενο ή να μυριζει περιεργα.Ειχα καποτε ενα ταμπλετ κινεζια σκετη, δε το χρησιμοποιουσα συχνα γιατι σερνοταν ακομα και σε hd video, ωσπου μια μερα βλεπω το πισω μερος φουσκωμενο ειχαν ανοιξει τα πλαστικα απο τη μπαταρια που ειχε φουσκωσει σα μπαλονι.Εξαιρετικα απιθανο συμφωνω αλλα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, μου είχε συμβεί σε παλιότερη συσκευή. Όχι να σκάσει κιόλας, αλλά είχε φουσκώσει και ακουμπούσε στο καπάκι (τότε είχαν καπάκια από πίσω :P). Δεν φαίνεται να έχει φουσκώσει τώρα, αλλά λογικά είναι στα τελευταία της η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια θήκη πορτοφόλι. Βάζω την λειτουργία smart cover για να ενεργοποιείται και να απενεργοποιείται η οθόνη κάθε φορά που ανοίγω και κλείνω τη θήκη, αλλά τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια θήκη πορτοφόλι. Βάζω την λειτουργία smart cover για να ενεργοποιείται και να απενεργοποιείται η οθόνη κάθε φορά που ανοίγω και κλείνω τη θήκη, αλλά τίποτα...
Πρέπει και η θήκη να υποστηρίζει αυτήν την λειτουργία, δεν ξέρω ποια πήρες.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει και η θήκη να υποστηρίζει αυτήν την λειτουργία, δεν ξέρω ποια πήρες.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://thikishop.gr/thikes-kinitwn/thiki-xiaomi-redmi-note-4x-dermatini-mayro-15312/?skr_prm=WyJmNGUyM2EyOS1jZWYzLTQ1MGUtYThjNC1kNTM2ZDYxNTAzNWUiLDE2MDg4NDM4MzQ2OTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Αυτήν πήρα. Φαντάζομαι πως αν την υποστήριζε, θα το ανέφερε, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Deleted.............

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

https://m.aliexpress.com/item/32853065024.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.167e505b45rniZ&browser_id=cb802d410fae4bd4abde753b6412faa5&aff_trace_key=51fb1d85ad4c4cfcb382ca05612786e0-1607333900340-02600-_ePNSNV&aff_platform=msite&m_page_id=176aea379901e2a86e175caacc441779695a75b094&gclid=&_imgsrc_=ae01.alicdn.com%2Fkf%2FHTB1Btx8owmTBuNjy1Xbq6yMrVXap.jpg_640x640Q90.jpg_.webp

Αυτήν την έχω δουλέψει, εξαιρετική και πολύ ποιοτική θήκη. Έχει αυτό που ζητάς.

Αυτές τις πλάκας που πουλάνε εδώ δεν έχουν τέτοια δυνατότητα άσε που είναι χάλια ποιότητα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια είναι πρώτη φορά που παίρνω θήκη τύπου πορτοφόλι και δεν γνώριζα τι έπρεπε να ψάξω. Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι οι κατασκευαστές εγγυώνται χοντρικά 1000 πλήρεις φορτίσεις, τα ~3 χρόνια με καθημερινή φόρτιση ας πούμε ότι είναι λογική διάρκεια. Γενικώς προσέχω τις φορτίσεις. Απλά ως δημοφιλές κινητό είχε πολλές custom ROMs και αυτό το εκμεταλλεύτηκα :p :innocent:

 

Δοκίμασες καλιμπραρισμα μπαταριας με εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες καλιμπραρισμα μπαταριας με εφαρμογή?

 

Ναι, δε βοήθησε, άλλωστε σε σύγχρονες εκδόσεις android είναι άσκοπο. Είπα μήπως άλλαζε κάτι. Με μετρήσεις από το accubattery και antutu, βλέπω ότι έχει φθαρεί σε βαθμό που πλέον η χωρητικότητά της είναι γύρω στα 3000 mAh. Ίσως είναι και αισιόδοξη αυτή η μέτρηση, γιατί μου βγάζει με το ζόρι 4μιση ώρες SOT, μόνο με chrome και social media. 15% drain σε χρήση και 1,2% σε idle.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει το Σεπτέμβρη του 2018 από το Πλαίσιο ένα Redmi Note 4X (3/32) επίσημης αντιπροσωπείας (Quest). 9 μήνες μετά (Ιούνιος 2019) βγάζει κοκκινίλα κατά μήκος της αριστερής πάνω πλευράς της οθόνης. Γίνεται επισκευή στο σέρβις της αντιπροσωπείας - αλλαγή οθόνης.

Μετά από άλλους 11 μήνες περίπου (τέλη Ιουνίου 2020) ξανά η ίδια κοκκινίλα στην ήδη αλλαγμένη μια φορά οθόνη.

Πάλι η συσκευή πηγαίνει στο σέρβις της αντιπροσωπείας - αλλαγή οθόνης.

Προ 3-4 ημερών το ξαναεμφάνισε και στη νέα οθόνη.

To πρόβλημα είναι ακριβώς όπως στην παρακάτω φωτό:

https://i.redd.it/7yj51kstyzu11.jpg

Μπορώ να ζητήσω πάλι επισκευή εντός εγγύησης ή ακόμα καλύτερα, αντικατάσταση συσκευής με νέα, λόγω (προφανώς) συστηματικού ελαττώματος της συγκεκριμένης παρτίδας; Η αρχική εργοστασιακή εγγύηση των 2 ετών έληξε τον Σεπτέμβρη του 2020, αλλά φαντάζομαι ότι μετά από κάθε αντικατάσταση οθόνης, η νέα οθόνη που τοποθετείται, έχει κι αυτή ως ανταλλακτικό εγγύηση (υποθέτω διάρκειας ενός έτους). Τα λέω σωστά παιδιά; Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Edited by lazarefa

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει το Σεπτέμβρη του 2018 από το Πλαίσιο ένα Redmi Note 4X (3/32) επίσημης αντιπροσωπείας (Quest). 9 μήνες μετά (Ιούνιος 2019) βγάζει κοκκινίλα κατά μήκος της αριστερής πάνω πλευράς της οθόνης. Γίνεται επισκευή στο σέρβις της αντιπροσωπείας - αλλαγή οθόνης.

Μετά από άλλους 11 μήνες περίπου (τέλη Ιουνίου 2020) ξανά η ίδια κοκκινίλα στην ήδη αλλαγμένη μια φορά οθόνη.

Πάλι η συσκευή πηγαίνει στο σέρβις της αντιπροσωπείας - αλλαγή οθόνης.

Προ 3-4 ημερών το ξαναεμφάνισε και στη νέα οθόνη.

To πρόβλημα είναι ακριβώς όπως στην παρακάτω φωτό:

https://i.redd.it/7yj51kstyzu11.jpg

Μπορώ να ζητήσω πάλι επισκευή εντός εγγύησης ή ακόμα καλύτερα, αντικατάσταση συσκευής με νέα, λόγω (προφανώς) συστηματικού ελαττώματος της συγκεκριμένης παρτίδας; Η αρχική εργοστασιακή εγγύηση των 2 ετών έληξε τον Σεπτέμβρη του 2020, αλλά φαντάζομαι ότι μετά από κάθε αντικατάσταση οθόνης, η νέα οθόνη που τοποθετείται, έχει κι αυτή ως ανταλλακτικό εγγύηση (υποθέτω διάρκειας ενός έτους). Τα λέω σωστά παιδιά; Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Εγώ θα ζητούσα αντικατάσταση συσκευής. Πάντως σε Γερμανό με παρόμοιο πρόβλημα, σε συσκευή Nokia όμως, το αντικατέστησαν απευθείας με νέα συσκευή. Κάτι παραπάνω θα ήξεραν από την Quest φαίνεται. Μέσα στην εγγύηση ήταν η συσκευή ακόμα.

Όταν σε πέρασαν και τις δύο φορές καινούργια οθόνη γιατί δεν τους ρώτησες αν έχει εγγύηση και για πόσο καιρό;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο είδα στους γενικούς όρους εγγύησης για τα κινητά της Xiaomi που εμπορεύεται η Ιnfoquest ότι σε περίπτωση ανταλλακτικού που τοποθετείται, υπάρχει εγγύηση για το ίδιο το ανταλλακτικό διάρκειας ενός έτους.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δύο ερωτήσεις σχετικές με το κινητό.

 

1. Θέλω να αλλάξω την μπαταρία στο κινητό του πατέρα μου, γιατί γκρινιάζει που πλέον κρατάει μόνο μία ημέρα. Πού βρίσκουμε σωστή μπαταρία, αντίστοιχη με την εργοστασιακή;

 

2. Έχει δοκιμάσει να παίξει κανείς με AOSP ROM; Καταρχάς, ξέρει κανείς αν υπάρχει; Θέλω να δοκιμάσω πώς θα παίζει ένα κινητό χωρίς Google, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι με το Galaxy Note 8 γιατί χρειάζομαι την πένα. Το 4X του πατέρα μου είναι ιδανικό, αν τον πείσω να αγοράσει κανένα καινούργιο.

 

Μου έχει γυρίσει το μάτι με την Google γιατί τους έχω βοηθήσει πολύ, ειδικά στις κάμερες στο Waze και φέρθηκαν άσχημα κλείνοντας το προσωπικό μου κανάλι στο YouTube. Κοιτάξτε πώς έγινε η δουλειά. Βρέθηκε μια ομάδα απατεώνων (χειρότεροι από αυτούς στο γνωστό site για αυτοκίνητα), που εμφανίστηκε σε ένα επαγγελματικό group του Facebook ως πρώην προεδρείο ή κάτι τέτοιο. Δεν περίμεναν να είμαι εκεί, γιατί είχαν περάσει χρόνια από τότε που ήμουν εγώ στο προεδρείο, και έμειναν με το στόμα ανοιχτό, όταν μίλησα δημόσια και τους είπα ότι μιλάτε σαν να είστε εγώ, ένω δεν είστε (π.χ. δοκίμασαν να πουν ότι έκαναν έγγραφα στο υπουργείο Παιδείας, τα οποία όμως φέρουν την υπογραφή μου). Τέλος πάντων, το νόημα είναι ότι τους χάλασα την δουλειά, οπότε ήθελαν να μου κάνουν κακό. Έψαξαν, και το μόνο που βρήκαν ήταν ότι έχω κανάλι στο YouTube με το κανονικό μου όνομα. Έκαναν, λοιπόν, μαζικά reports για ρητορική μίσους κ.α. τέτοια, πρέπει να είχαν και γνωστό στην ελληνική εταιρεία διαχείρισης και μου έκλεισαν το κανάλι. Δεν με πείραξε τόσο το θέμα γιατί δεν ανέβαζα βίντεο με το κανονικό μου όνομα. Είχα 5-6 συνολικά εκ των οποίων τα 3 ήταν φτιαγμένα για κάτι σεμινάρια (κάτι ενώσεις κτλ cartoon), ένα ήταν για έναν φίλο (diy) και 2 νομίζω της πλάκας (η πλατεία στο χωριό). Με πείραξε, όμως, που ολόκληρη Google όχι μόνο δεν έκανε έλεγχο στις αναφορές, αλλά βρέθηκε μέσον να διαλύσει την "αντικειμενική" διαδικασία τους. Όχι πως δούλευα τα προϊόντα της (μόνο το gmail χρησιμοποιούσα για σεμινάρια κτλ, το Waze και μαζί με αυτό το maps), αλλά τώρα τους έχω κλείσει όσα γίνεται, και θέλω να περάσω σε ακόμη μεγαλύτερο αποκλεισμό γιατί από εμένα άλλη βοήθεια δεν παίζει να δουν. Ήδη έχω μεταφέρει το κανάλι μου στο brighteon και έχει και συνέχεια, ανάλογα με τον χρόνο που θα έχω.

 

Ελπίζω να μην σας έπρηξα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

χρονια το χω με καστομ ρομ και μονο τα καλυτερα μπορώ να πω

συγκεκριμένα pixel experience plus

φυασει το τηλεφωνο! δε καταλαβαινει τιποτα!

 

λιγο καλύτερη καμερα να ειχε, ακομη θα το ειχα για κύρια συσκευή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Είχα αγοράσει το Σεπτέμβρη του 2018 από το Πλαίσιο ένα Redmi Note 4X (3/32) επίσημης αντιπροσωπείας (Quest). 9 μήνες μετά (Ιούνιος 2019) βγάζει κοκκινίλα κατά μήκος της αριστερής πάνω πλευράς της οθόνης. Γίνεται επισκευή στο σέρβις της αντιπροσωπείας - αλλαγή οθόνης.

Μετά από άλλους 11 μήνες περίπου (τέλη Ιουνίου 2020) ξανά η ίδια κοκκινίλα στην ήδη αλλαγμένη μια φορά οθόνη.

Πάλι η συσκευή πηγαίνει στο σέρβις της αντιπροσωπείας - αλλαγή οθόνης.

Προ 3-4 ημερών το ξαναεμφάνισε και στη νέα οθόνη.

To πρόβλημα είναι ακριβώς όπως στην παρακάτω φωτό:

https://i.redd.it/7yj51kstyzu11.jpg

Μπορώ να ζητήσω πάλι επισκευή εντός εγγύησης ή ακόμα καλύτερα, αντικατάσταση συσκευής με νέα, λόγω (προφανώς) συστηματικού ελαττώματος της συγκεκριμένης παρτίδας; Η αρχική εργοστασιακή εγγύηση των 2 ετών έληξε τον Σεπτέμβρη του 2020, αλλά φαντάζομαι ότι μετά από κάθε αντικατάσταση οθόνης, η νέα οθόνη που τοποθετείται, έχει κι αυτή ως ανταλλακτικό εγγύηση (υποθέτω διάρκειας ενός έτους). Τα λέω σωστά παιδιά; Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Είχα πάει τη συσκευή στο σέρβις της Quest την προηγούμενη Τετάρτη και μου τηλεφώνησε σήμερα κάποιος από την εταιρεία που συστήθηκε ως προϊστάμενος τεχνικών για να μου πει ότι θα μου κόψουν ένα πιστωτικό από την Quest για να πάω με αυτό στο Πλαίσιο για τα περαιτέρω. Όταν τον ρώτησα τις αξίας είναι το πιστωτικό, μου είπε όσο ήταν η τιμή αγοράς της συσκευής (149 ευρώ).

Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; Πως δουλεύει αυτή η διαδικασία;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει τη συσκευή στο σέρβις της Quest την προηγούμενη Τετάρτη και μου τηλεφώνησε σήμερα κάποιος από την εταιρεία που συστήθηκε ως προϊστάμενος τεχνικών για να μου πει ότι θα μου κόψουν ένα πιστωτικό από την Quest για να πάω με αυτό στο Πλαίσιο για τα περαιτέρω. Όταν τον ρώτησα τις αξίας είναι το πιστωτικό, μου είπε όσο ήταν η τιμή αγοράς της συσκευής (149 ευρώ).

Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; Πως δουλεύει αυτή η διαδικασία;

Απλά πας και αγοράζεις ότι θέλεις από το Πλαίσιο (πιθανότατα σε προιόντα Quest) και από το συνολικό κόστος τους θα αφαιρεθεί το ποσό των 149 ευρώ :)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εισαι απλα τυχερος!

148€ δεν είναι και λιγα!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε η δουλειά στο Πλαίσιο πριν λίγες μέρες. Μπορούσα να πάρω ότι ήθελα από το μαγαζί, είτε κινητό είτε οτιδήποτε άλλο με πιστωτικό 149 ευρώ. Αν και αρχικά ήμουν διστακτικός να ξαναπάρω προϊόν Xiaomi, τελικά έκανα την (χρηματική) υπέρβαση και πήρα το Poco X3 NFC για τη σύζυγο στα 270 ευρώ.

Πρώτες εντυπώσεις αναμενόμενα πολύ καλές. Να δούμε πως θα πάει η συσκευή κι από πλευράς αξιοπιστίας (φτου φτου σκόρδο)...

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...