Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστοτατα τα παραπανω, να πω την αληθεια βαριομουν να απαντησω ξανα στον φιλο καθως 3-4 ατομα του ειπαμε τα ιδια.

 

Σχετικα με την μπαταρια Greencell, πρωτη μετρηση με usb meter εδωσε 4119 Mah.

https://imgur.com/a/Hy9rmDO

Λογικα φορτιση με κλειστο το κινητο θα δωσει αποτελεσμα πιο κοντα στα 4000, οταν καταφερω να κανω τετοια μετρηση θα ενημερωσω.Μετα απο τις μετρησεις που εχουμε κανει οσοι την αγορασαμε, θεωρω οτι μπορουμε να την προτεινουμε αφοβα σε οσους ψαχνουν μπαταρια.

 

Εμένα έχει κολλήσει στα 3.824mAh. Μάλλον δεν μου έτυχε και το καλύτερο κομμάτι.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει κολλήσει στα 3.824mAh. Μάλλον δεν μου έτυχε και το καλύτερο κομμάτι.

Δε νομιζω τοσο μεγαλη αποκλιση, εγω δε μετρησα καλα γιατι χρησιμοποιουσα το κινητο ταυτοχρονα.Θα φανει στις επομενες μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία ταχείας φόρτισης αναγνωρίζει αν το κινητό σου υποστηρίζει τη γρήγορη φόρτιση (δηλ πανω απο 5v) αυτόματα. Αν δεν την υποστηρίζει και το κινητό και ο φορτιστής (και τα δυο) τοτε φορτίζει το κινητό σαν κανονικός φορτιστής. Αρα κανενα πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χωρίς διάθεση για αντιπαράθεση

Πώς γίνεται να μην ευσταθεί το ότι η πλακέτα του δεν είναι φτιαγμένη για τόσο μεγάλα φορτία ;

Αυτό που γράφεις πιο κάτω , ότι δηλαδή χοντρά χοντρά θα τραβήξει όσο χρειάζεται είναι σωστό . Το πρόβλημα είναι ότι καθώς δεν γνωρίζουμε τι υλοποίηση έχει κάνει ο κατασκευαστής μετά την θύρα φόρτισης καλό είναι να υποθέτουμε πάντα ότι δεν μπορούμε να υπερβούμε τα όρια του κατασκευαστή.

Στο συγκεκριμένο κινητό ο επεξεργαστής υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση αλλά η Xiaomi μάλλον λόγω κόστους δεν έδωσε αυτή την δυνατότητα.

 

Στο συγκεκριμένο κινητό το hardware του κινητού εχει δυνατότητα να υποστηρίξει το πρωτόκολλο quick charge 3 (και οχι 4) αλλα το software (kernel) δεν το προβλέπει. Αρα είναι σαν να μην υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Απο οσα εχω διαβασει, αν τα κατάλαβα καλά, δεν είναι θεμα software αλλιως θα ειχαμε καποια ρομ να υποστηρίζει την ταχεία φόρτιση.

Το προβλημα είναι πως ο επεξεργαστής υποστηρίζει αυτη την δυνατότητα αλλά οχι καποια από τα υπόλοιπα εξαρτήματα για λόγους οικονομιας

Link to comment
Share on other sites

Απο οσα εχω διαβασει, αν τα κατάλαβα καλά, δεν είναι θεμα software αλλιως θα ειχαμε καποια ρομ να υποστηρίζει την ταχεία φόρτιση.

Το προβλημα είναι πως ο επεξεργαστής υποστηρίζει αυτη την δυνατότητα αλλά οχι καποια από τα υπόλοιπα εξαρτήματα για λόγους οικονομιας

 

Ναι, ο 625 υποστηριζει QC 3.0 αλλα εμεις περιοριζομαστε σε QC 1.0 νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Απο οσα εχω διαβασει, αν τα κατάλαβα καλά, δεν είναι θεμα software αλλιως θα ειχαμε καποια ρομ να υποστηρίζει την ταχεία φόρτιση.

Το προβλημα είναι πως ο επεξεργαστής υποστηρίζει αυτη την δυνατότητα αλλά οχι καποια από τα υπόλοιπα εξαρτήματα για λόγους οικονομιας

 

Ο πυρήνας (kernel) και οχι απλα η "ρομ" ρυθμίζουν τέτοια θέματα.

 

Ισως υπάρχει κάποιο υλικό που λείπει αλλα δεν το έψαξα και πολυ γιατι δεν συντρέχει και λογος. Το soc υποστηρίζει έτσι και αλλιώς quick charge 3 και οχι κάποιο νεότερο...

Edited by idi
Link to comment
Share on other sites

Ο πυρήνας (kernel) και οχι απλα η "ρομ" ρυθμίζουν τέτοια θέματα.

 

Ισως υπάρχει κάποιο υλικό που λείπει αλλα δεν το έψαξα και πολυ γιατι δεν συντρέχει και λογος. Το soc υποστηρίζει έτσι και αλλιώς quick charge 3 και οχι κάποιο νεότερο...

 

Δε νομιζω πως ειναι θεμα κερνελ μονο, αν ηταν ετσι με custom κερνελ θα ειχε λυθει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία ταχείας φόρτισης αναγνωρίζει αν το κινητό σου υποστηρίζει τη γρήγορη φόρτιση (δηλ πανω απο 5v) αυτόματα. Αν δεν την υποστηρίζει και το κινητό και ο φορτιστής (και τα δυο) τοτε φορτίζει το κινητό σαν κανονικός φορτιστής. Αρα κανενα πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στο συγκεκριμένο κινητό το hardware του κινητού εχει δυνατότητα να υποστηρίξει το πρωτόκολλο quick charge 3 (και οχι 4) αλλα το software (kernel) δεν το προβλέπει. Αρα είναι σαν να μην υπάρχει...

 

Συνεχίζω να παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον τη συνέχεια της κουβέντας που ξεκίνησε πριν από λίγες μέρες η ερώτησή μου... Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και πάλι θα μείνω στο ότι μάλλον είναι καλύτερα να μην ρισκάρω τη χρήση της υπερφόρτισης στο (ακόμη) υπέροχο RMN4. Με απόλυτα ηλεκτρονικούς όρους λοιπόν: Κάλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε...

 

Καλό βράδυ στην καλή παρέα σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για τους κατοχους της μπαταριας Greencell, και για οσους θελουν να την παρουν, καταφερα να κανω μια μετρηση με το κινητο κλειστο, απο σχεδον 0% (το κινητο δεν ανοιγε) εως 100% εννοειται.Το usb meter εδειξε σχεδον 4000 mah, για την ακριβεια 3989.Θεωρω οτι η μετρηση ειναι πολυ κοντα στην πραγματικη χωρητικοτητα, το συγκεκριμενο usb meter εχει μεγαλη ακριβεια.Μερικες παρατηρησεις σχετικα με τη μπαταρια, δεν εχει ή δε δουλευει καλα ο αισθητηρας θερμοκρασιας, ακομα και οταν ζεσταινεται η θερμοκρασια δεν ανεβαινει και δειχνει γυρω στους 25.Ο ρυθμος με τον οποιο μειωνεται η ενδειξη του ποσοστου της μπαταριας φαινεται να μειωνεται γρηγοροτερα οταν ειναι κατω απο 30% περιπου, αν και νομιζω οτι βελτιωνεται με καθε φορτιση.Οσοι μετρανε τα mah με το accubattery να μην απογοητευονται αν τους δειχνει αρκετα μικροτερη χωρητικοτητα.Το accubattery δε μπορει να κανει ακριβεις μετρησεις για πολλους λογους, και οσο μικροτερες φορτισεις τοσο μικροτερη η ακριβεια του.Γενικα ειμαι ευχαριστημενος με τη μπαταρια και θα την προτεινα σε οποιον εχει σκοπο να κρατησει το κινητο του για ενα χρονο ακομα.
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πάντως, ακόμη και μετά από 3 χρόνια βαριάς(άπειρες αλλαγές ρομς, παιχνίδια, σερφαρισμα, κλπ) και αναστατης χρήσης (φόρτιση οπότε να ναι) η μπαταρία ειναι βράχος!

Πλέον υπάρχει σαν δεύτερη/Μπακ απ συσκευή.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θέλω λίγο τα φώτα σας. Ποια είναι η πιο stable rom που θα μπορούσε να ζήσει ένας πολύ απλός/αρχάριος χρήστης; Να του βάλω πχ τη τελευταία eu (android 7) ή υπάρχει κάποια rom με νεότερη έκδοση android που έχει βγει εντελώς απροβλημάτιστη; Δεν με καιει να ειναι android 10.

 

Σκεφτείτε θα μου το φέρουν, θα το φλασάρω και μετά θα ξαναφύγει. Θα περάσω rom, ισως στήσω μια λιγο καλυτερη gcam και θα το ξαναδώσω

 

Αυτή τη στιγμή ειναι με μια eu dev τριετίας :lol: .

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πλέον και οι ROM με Android 10 είναι μια χαρά. Δεν θυμάμαι να έχω προβλήματα με την Pixel Experience Plus 10 που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό. Συν το ότι περιέχει Google Apps και δεν παιδεύεσαι να τις εγκαθιστάς χωριστά, και μετά ενδεχομένως να έχεις διπλές εφαρμογές (αυτό για τον απλό/αρχάριο χρήστη). Μπορεί η PE 9 να ήταν λίγο πιο γρήγορη, αλλά δεν την βρίσκεις άμεσα πια.

Έχω πάψει εδώ και πολλά χρόνια να χρησιμοποιώ MIUI ROMs και δεν ξέρω καθόλου πώς συγκρίνονται ως προς τη σταθερότητα.

 

Και μόνο από άποψη ασφάλειας, θα έλεγα να μην μείνεις σε τόσο παλιά ROM.

Link to comment
Share on other sites

+1 για pixel experience plus

Την φοράω στην έκδοση 9 και είναι απ' τις καλύτερες ρομς που κυκλοφορούν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θέλω λίγο τα φώτα σας. Ποια είναι η πιο stable rom που θα μπορούσε να ζήσει ένας πολύ απλός/αρχάριος χρήστης; Να του βάλω πχ τη τελευταία eu (android 7) ή υπάρχει κάποια rom με νεότερη έκδοση android που έχει βγει εντελώς απροβλημάτιστη; Δεν με καιει να ειναι android 10.

 

Σκεφτείτε θα μου το φέρουν, θα το φλασάρω και μετά θα ξαναφύγει. Θα περάσω rom, ισως στήσω μια λιγο καλυτερη gcam και θα το ξαναδώσω

Αυτή τη στιγμή ειναι με μια eu dev τριετίας :lol: .

Σελιδα 1022 εχω ποσταρει αρκετα λινκ απο τις πιο αξιοπιστες ρομ.Χρησιμοποιω τη LOS 16 εδω και ενα χρονο χωρις κανενα απολυτως προβλημα.Αν θελεις να ειναι πιο future proof οι περισσοτεροι προτιμανε LOS 17 απο Zeelog.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την pixel αναφερεστε; https://download.pixelexperience.org/mido

 

Τι themes εχει εκτος απο σκετο μαυρο;

 

Φτιάχνεις εσύ ό,τι θέλεις:

https://ibb.co/YyrQpqC

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει με λίγα λόγια, πως μπορώ να φλασαρω άλλη ρομ (ανεπίσημη) σε αυτό το κινητό; Σε μερικά Samsung που είχα τα είχα τσακίσει στο φλασαρισμα και έτσι μόλις πήρα αυτό πριν τρία χρόνια το άφησα εντελώς μαμά. Τώρα ήρθε η ώρα και για αυτό. Ούτε καν ξεκλείδωτο bootloader έχει... Android 10 θέλω να περάσω.

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Ξεκλείδωσα bootloader, πέρασα twrp, έκανα τα wipes και πέρασα magisk. Ρομ δεν φλασαρα ακόμα. Δεν ξέρω ποια να φλασαρω. Καμιά πρόταση;

 

Edit: Τελικά επέλεξα pixel experience plus. Καινούργιο το κινητό και πάλι...

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Edited by zalaros
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Και 'γω μια από τα ίδια με σένα,το έχω από τον απρίλιο του '17 και είναι ''μαμά'',σκέφτομαι να του κάνω το ίδιο, αυτές τις μέρες της καραντίνας.

Είναι δύσκολη η όλη διαδικασία;

Να σημειώσω βέβαια ότι η χρήση που του κάνω είναι απλή και δεν έχω προβλήματα μέχρι τώρα,αξίζει τον κόπο να μπώ σε αυτή τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου σερνόταν και η μπαταρία του δεν κρατούσε πολύ. Σκέφτηκα να του βάλω καινούργια μπαταρία αλλά είπα πρώτα να δω αν θα στρώσει μετά από το πείραγμα. Προς το παρόν αναστήθηκε σε όλους τους τομείς. Βέβαια φαντάζομαι και με μία απλή επαναφορά το ίδιο θα συνέβαινε. Το έχω από τον Ιούνη του 17 χωρίς να το κάνω ούτε μία φορά επαναφορά. Μετά από τόσες αναβαθμίσεις και τόση χρήση άντεξε μέχρι τώρα. Η διαδικασία συνοπτικά έχει ως εξής, πρώτα το ξεκλειδώνεις με υπολογιστή. Μετά πάλι από υπολογιστή περνάς το TWRP. Μετά μέσω του TWRP περνάς όποια ρομ θέλεις. Σε μένα κολλούσε στην εκκίνηση μόλις πέρασα την pixel experience οπότε πέρασα το orange fox και έτσι πήγαν όλα καλά. Για μένα αξίζει τον κόπο αλλά είχα ασχοληθεί παλιότερα με άλλο κινητό και δεν συνάντησα καμιά δυσκολία.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ αν είχε έστω αποδεκτή κάμερα δε θα το αλλαζα.

 

Οντως πετάει με pixel experience. Συγκεκριμένα φοραω την έκδοση 20190905

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την Pixel experience έχω ένα θέμα που είχα κάποτε με κάποια μαμά ρομ. Δεν θυμάμαι ποια ακριβώς. Όταν είμαι συνδεμένος σε WiFi και μιλάω με bluetooth, ακούγεται ρομποτική η φωνή μου. Κλείνω το WiFi και στρώνει. Δεν το κάνει όμως παντού. Στο σπίτι πχ το κάνει. Στην δουλειά όχι.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...