Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιουσα την miracle droid και θα ελεγα πως σε σχεση με την aosip που δοκιμασα ηταν ξεκαθαρα πιο βαρια και με ιδια διαχειριση μπαταριας στις 10 ωρες sot.

Παντως αφου μπηκα σε αυτο το τρυπακι θα τσεκαρω μερικες ακομα ρομ οπως την cr droid και την rr του Luis για αρχη αλλα και καποια λιγο παλιοτερη εκδοση της aosip μηπως εφταιγε το τελευταιο build.

Για να πεις σιγουρα οτι ειναι πιο βαρια πρεπει να χρησιμοποιησεις μερικους μηνες την aosip για να βγαλεις συμπερασμα.Στην αρχη ολες ειναι πιο γρηγορες, με τον καιρο βαραινουν αισθητα.Δοκιμασε crdroid νομιζω απο παραμετροποιηση ειναι above average.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα κολληματακια λυθηκε με παλαιοτερη εκδοση οποτε αυτό παει. Εχω ομως δυο αλλα προβλήματα που δεν ξέρω αν είναι bug γενικα των pie.

 

Το πρωτο και μικροτερης σημασιας είναι πως δεν κρατάει την ρυθμιση των χρωμάτων μετα απο επανεκκίνηση και μαλιστα αλλαζει εντελώς το κοντράστ αν θυμάμαι καλα σε βαθμο να νομίζεις την πρωτη φορά που θα το δεις πως χαλασε η οθονη. Εχοντας δοκιμασει εως τωρα τις aosip, aicp, rr του Luis και rr official μονο η τελευταια κραταει την ρυθμιση των χρωματων τελικα η οποια ομως εχει σταματησει πλεον.

 

Το δεύτερο που το θεωρω σημαντικό είναι πως οταν φορτιζει το κινητο δεν αλλάζει το χρωμσ του led για τις ειδοποιήσεις. Υπάρχει καποια ρύθμιση για αυτό; Δεν βρηκα λυση με καμια ρομ σε αυτο

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα κολληματακια λυθηκε με παλαιοτερη εκδοση οποτε αυτό παει. Εχω ομως δυο αλλα προβλήματα που δεν ξέρω αν είναι bug γενικα των pie.

 

Το πρωτο και μικροτερης σημασιας είναι πως δεν κρατάει την ρυθμιση των χρωμάτων μετα απο επανεκκίνηση και μαλιστα αλλαζει εντελώς το κοντράστ αν θυμάμαι καλα σε βαθμο να νομίζεις την πρωτη φορά που θα το δεις πως χαλασε η οθονη. Εχοντας δοκιμασει εως τωρα τις aosip, aicp, rr του Luis και rr official μονο η τελευταια κραταει την ρυθμιση των χρωματων τελικα η οποια ομως εχει σταματησει πλεον.

 

Το δεύτερο που το θεωρω σημαντικό είναι πως οταν φορτιζει το κινητο δεν αλλάζει το χρωμσ του led για τις ειδοποιήσεις. Υπάρχει καποια ρύθμιση για αυτό; Δεν βρηκα λυση με καμια ρομ σε αυτο

 

Εχεις δικιο για το πρωτο, ειναι κατι που δε το εχω χρησιμοποιησει ποτε οποτε δεν ηξερα οτι υπαρχει θεμα.Για το δευτερο δε ξερω αν υπαρχει καποια λυση το χα ψαξει παλια και το παρατησα.Ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων, εγω πχ μπορω να ζησω με αυτα τα θεματα γιατι χρειαζομαι android pie για να λειτουργουν οι τελευταιες εκδοσεις των gcam, για αλλους ομως ειναι σημαντικα.

Αν εχεις τελεγκραμ μπορεις να ρωτησεις στο καναλι του κινητου, ισως βρεις απαντησεις εκει.

Link to comment
Share on other sites

Με αλλαγη μπαταρίας τι κάνουμε?

Αν πιάνουν τα χέρια σου ειναι ευκολο μεσα σε 5-10 λεπτά την έχεις αλλάξει(υπάρχουν βίντεο στο YouTube, τωρα για μπαταρία που ηθελα εγω βρήκα μεσω σκρουτζ καπου στο Περιστέρι, συγκρίνα τη παλια με την καινούρια και ηταν ιδια τα στοιχεία της και έχει βγει σκυλι (ή καλη αντιγραφή ή γνήσια, δεν ξερω τι ειναι :D) ο κωδικός της μπαταρίας θα πρέπει να ειναι BN43. Στην αρχή ειχα παραγγείλει απο εξωτερικό λαθος κωδικό BN41 και για κάποιο λογο δεν εκανε... χαχχαχα

Edited by Monkey_D_Luffy

NOKIA 5110 - 3410 - 6021 - 7600 - 7710, Iphone 3g 8gb, Huawei X5 pro (u8800pro),

NEO N003 2/32GB v1.1 w1.1 N18S FULL WHITE

Xiaomi Redmi Note 4 mido 2016102

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σου ειναι ευκολο μεσα σε 5-10 λεπτά την έχεις αλλάξει(υπάρχουν βίντεο στο YouTube, τωρα για μπαταρία που ηθελα εγω βρήκα μεσω σκρουτζ καπου στο Περιστέρι, συγκρίνα τη παλια με την καινούρια και ηταν ιδια τα στοιχεία της και έχει βγει σκυλι (ή καλη αντιγραφή ή γνήσια, δεν ξερω τι ειναι :D) ο κωδικός της μπαταρίας θα πρέπει να ειναι BN43. Στην αρχή ειχα παραγγείλει απο εξωτερικό λαθος κωδικό BN41 και για κάποιο λογο δεν εκανε... χαχχαχα

 

Αν θυμασαι το μαγαζι ενημερωσε γιατι οσοι ειμαστε επαρχια ψαχνουμε στα τυφλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμασαι το μαγαζι ενημερωσε γιατι οσοι ειμαστε επαρχια ψαχνουμε στα τυφλα.

 

Το μαγαζι ειναι αυτο, αν ειναι καλη αντιγραφή ή γνήσια η μπαταρία δεν το ξερω.

https://www.mobibus.gr/ell/product/Mpataria-Xiaomi-BN43-385V4000-mAh-gia-REDMI-NOTE-4X-Bulk?skr_prm=WyJlZDIzNTY5YS03ZjIzLTQ1MzctOTU0NS1mMmVkNjMwMzFiMWUiLDE1ODU2ODM3NDc3MTkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

NOKIA 5110 - 3410 - 6021 - 7600 - 7710, Iphone 3g 8gb, Huawei X5 pro (u8800pro),

NEO N003 2/32GB v1.1 w1.1 N18S FULL WHITE

Xiaomi Redmi Note 4 mido 2016102

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτηματα, η μπαταρια ειναι ακριβως οπως τη βλεπουμε?Αν ειναι τοτε ειναι οριτζιναλ.Ποσο καιρο περιπου εχει που την αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για το πρωτο, ειναι κατι που δε το εχω χρησιμοποιησει ποτε οποτε δεν ηξερα οτι υπαρχει θεμα.Για το δευτερο δε ξερω αν υπαρχει καποια λυση το χα ψαξει παλια και το παρατησα.Ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων, εγω πχ μπορω να ζησω με αυτα τα θεματα γιατι χρειαζομαι android pie για να λειτουργουν οι τελευταιες εκδοσεις των gcam, για αλλους ομως ειναι σημαντικα.

Αν εχεις τελεγκραμ μπορεις να ρωτησεις στο καναλι του κινητου, ισως βρεις απαντησεις εκει.

 

Οσο αφορα το προβλημα με τα χρωματα αυτο το bug δεν υπαρχει στις resurrection, οι οποιες ομως εχουν αλλο σημαντικο bug, αλλα τελικα λυνεται χρησιμοποιοντας τον kernel auditor.

Για το αλλο bug με τις ουσιασικα μη ειδοποιησεις κατα την φορτιση δεν βρισκω δυστυχως καποια λυση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αν πιάνουν τα χέρια τι εννοείς?

Τι εργαλεία θα χρειαστούμε?

Πόσο άσχημα μπορεί να πάει?

YouTube it ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν εχω εδω την ταινία διπλής όψεως για την καινούργια μπαταρία.

Έχουμε τρελαθεί με τα μεταφορικά για ψιλου πήδημα.

Καμιά ιδέα?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβαλα ταινία διπλής όψης, κανονικά θα χρειάζεται αλλά είναι τόσο στρίμωγμενα όλα που δεν πάει πουθενά, το καπάκι να έχει κλείσει σωστά και τέλος. (Εχω σπάσει 4 φορές οθόνη σε 2+ χρονια, τη πρώτη σε λίγοτερο από 24ωρες από την αγορά του, την 3η και την 4 οθόνη τις έβαλα μόνος μου και είδα τι πλήρωνα και τη χάλια δουλειά είχαν κάνει οι τεχνικοί πχ μισές βίδες)

Υγ σχετικά με την ειδοποίηση της υπηρεσίας πολιτικής προστασίας, ούτε σε με δούλευε και ούτε έμπαινε σε αυτό μενού, έκανα σήμερα format από το recovery mode και τώρα έχω κανονικά πρόσβαση σε αυτό το μενού, αρα θα δουλεύει και η ειδοποίηση.

Συγγνώμη για το κατεβατό.

NOKIA 5110 - 3410 - 6021 - 7600 - 7710, Iphone 3g 8gb, Huawei X5 pro (u8800pro),

NEO N003 2/32GB v1.1 w1.1 N18S FULL WHITE

Xiaomi Redmi Note 4 mido 2016102

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβαλα ταινία διπλής όψης, κανονικά θα χρειάζεται αλλά είναι τόσο στρίμωγμενα όλα που δεν πάει πουθενά, το καπάκι να έχει κλείσει σωστά και τέλος. (Εχω σπάσει 4 φορές οθόνη σε 2+ χρονια, τη πρώτη σε λίγοτερο από 24ωρες από την αγορά του, την 3η και την 4 οθόνη τις έβαλα μόνος μου και είδα τι πλήρωνα και τη χάλια δουλειά είχαν κάνει οι τεχνικοί πχ μισές βίδες)

Υγ σχετικά με την ειδοποίηση της υπηρεσίας πολιτικής προστασίας, ούτε σε με δούλευε και ούτε έμπαινε σε αυτό μενού, έκανα σήμερα format από το recovery mode και τώρα έχω κανονικά πρόσβαση σε αυτό το μενού, αρα θα δουλεύει και η ειδοποίηση.

Συγγνώμη για το κατεβατό.

Όταν λες έκανες format από το recovery mode δηλαδή τι ακριβώς έκανες? Έχασες /αρχικοποίησες και τα δεδομένα σου?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έκανες format από το recovery mode δηλαδή τι ακριβώς έκανες? Έχασες /αρχικοποίησες και τα δεδομένα σου?

Για να κάνεις factory reset υπάρχουν 2 τρόποι ο ένα από τις ρυθμίσεις (υπάρχουν οδηγίες στο net.) και ο άλλος από το recovery mode( υπάρχουν οδηγίες στο net.) επιλέγεις wipe data και τα διαγράφεις όλα είναι σαν να το αγόρασε εκείνη τη στιγμή, εννοείται πως έχεις πάρει μέτρα backup σε υπολογιστή, σε cloud κλπ, αν έχεις λογαριασμό στη xiaomi και στη Google η επαναφορα των εφαρμογών(ανάλογα το backup μπορεί να έχεις σώσει πίστες σκορ κλπ, εμένα αυτό δεν με νοιάζει) σου γίνεται εύκολα με μερικά κλικ, αρκεί να έχεις κάνει πολύ πρόσφατα συγχρονισμό 10' πριν το format. Όταν ξανά δώσεις Internet στη (νέα) συσκευή ο server ξέρει ότι αυτό το κινητό είναι δικό σου σε ρώταει κάποια στοιχεία επιβεβαίωσης και προχωράει η διαδικασία.

Υγ κάποιες εφαρμογές έχουν αρχεία στο netκαι μόλις κανεις σύνδεση σε αυτές έρχονται αυτοματα τα δεδομένα σου, άλλες πρεπεις να ψάξεις τι και πως.

NOKIA 5110 - 3410 - 6021 - 7600 - 7710, Iphone 3g 8gb, Huawei X5 pro (u8800pro),

NEO N003 2/32GB v1.1 w1.1 N18S FULL WHITE

Xiaomi Redmi Note 4 mido 2016102

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις factory reset υπάρχουν 2 τρόποι ο ένα από τις ρυθμίσεις (υπάρχουν οδηγίες στο net.) και ο άλλος από το recovery mode( υπάρχουν οδηγίες στο net.) επιλέγεις wipe data και τα διαγράφεις όλα είναι σαν να το αγόρασε εκείνη τη στιγμή, εννοείται πως έχεις πάρει μέτρα backup σε υπολογιστή, σε cloud κλπ, αν έχεις λογαριασμό στη xiaomi και στη Google η επαναφορα των εφαρμογών(ανάλογα το backup μπορεί να έχεις σώσει πίστες σκορ κλπ, εμένα αυτό δεν με νοιάζει) σου γίνεται εύκολα με μερικά κλικ, αρκεί να έχεις κάνει πολύ πρόσφατα συγχρονισμό 10' πριν το format. Όταν ξανά δώσεις Internet στη (νέα) συσκευή ο server ξέρει ότι αυτό το κινητό είναι δικό σου σε ρώταει κάποια στοιχεία επιβεβαίωσης και προχωράει η διαδικασία.

Υγ κάποιες εφαρμογές έχουν αρχεία στο netκαι μόλις κανεις σύνδεση σε αυτές έρχονται αυτοματα τα δεδομένα σου, άλλες πρεπεις να ψάξεις τι και πως.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Απλώς ήθελα να επιβεβαιώσω τι ακριβώς έκανες και αποκαταστάθηκε η επιλογή έκτακτης ανάγκης στα μηνύματα.

Μου έδωσες ως ιδέα να κάνω εκκαθάριση προσωρινής μνήμης ή ακόμα και όλων των δεδομένων μήπως αποκατασταθεί, αλλά δυστυχώς δεν έγινε τίποτα. Ακόμα και η διαγραφή όλων των ενημερώσεων αυτής δεν έφερε αποτέλεσμα. Κάτι άλλο χρειάζεται αλλά στην περίπτωσή μου δεν νομίζω ότι αξίζει να κάνω όλη την παραπάνω διαδικασία μόνο και μόνο για αυτό.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Απλώς ήθελα να επιβεβαιώσω τι ακριβώς έκανες και αποκαταστάθηκε η επιλογή έκτακτης ανάγκης στα μηνύματα.

Μου έδωσες ως ιδέα να κάνω εκκαθάριση προσωρινής μνήμης ή ακόμα και όλων των δεδομένων μήπως αποκατασταθεί, αλλά δυστυχώς δεν έγινε τίποτα. Ακόμα και η διαγραφή όλων των ενημερώσεων αυτής δεν έφερε αποτέλεσμα. Κάτι άλλο χρειάζεται αλλά στην περίπτωσή μου δεν νομίζω ότι αξίζει να κάνω όλη την παραπάνω διαδικασία μόνο και μόνο για αυτό.

.

Για αυτό αναφέρω πως μετά από το format δούλεψε ίσως να μην κάθεται σωστά η ενημέρωση λογισμικού σε κάποιους συμβαίνει, η εκκαθάριση μνήμης κλπ δεν αλλάζει κάτι απλά πετάει σκουπίδια, έμενα είχε γεμίσει όλοι η μνήμη της συσκευής και χρειάστηκε- ήθελα να κάνω format για να έχω καθαρή συσκευή, αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα δεν αξίζει, ούτε που θα είχα ασχοληθεί με το alert.

NOKIA 5110 - 3410 - 6021 - 7600 - 7710, Iphone 3g 8gb, Huawei X5 pro (u8800pro),

NEO N003 2/32GB v1.1 w1.1 N18S FULL WHITE

Xiaomi Redmi Note 4 mido 2016102

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η διαχειριση της μπαταριας με την χρηση 4g ειναι πολυ κακη στις pie. Με wifi ηταν πανω κατω στα ιδια με τις oreo αλλα μολις γυρισα μονο σε δεδομενα η διαφορα γινεται πολυ μεγαλυτερη.

Εχει κανεις αποψη για την καταναλωση της μπαταριας στις Q; Δυστυχως υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα των νυχτερινων φωτογραφιων στις pie σε συγκριση με τις oreo και εχω μπερδευτει που να καταληξω

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πτώση της συσκευής και ενώ είχα βγάλει τη θήκη στο σπίτι ή στενη επαφή με το πλακακι τη θρυματισε πάνω δεξιά που χτύπησε και έκανε και μια κεντρική γραμμή από πάνω ως κάτω.

Αν και έλεγα σιγά σιγά ότι θα αντικατασταθεί μιας και κλείνει τα 3 χρόνια είδα λίγο στο ali ότι με 15€ βρίσκεις οθόνη πλέον οπότε είπα να παραγγείλω μια και να πάρω νέα συσκευή να υπάρχει σα backup. Έχει παραγγείλει κάποιος από συγκεκριμένο πωλητή και να του βγήκε άψογη να μη πάρω τυχαία; Αν ναι ας στείλει link

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορέσεις να την περάσεις μόνος σου;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορέσεις να την περάσεις μόνος σου;
Καλά αυτό είναι το τελευταίο, ας πάρω το εξάρτημα πρωτα. Αλλά τεχνικό έχω και φίλους που κάνουν αυτή τη δουλειά οπότε είναι το πιο απλό να βρεις το εξάρτημα να είναι σωστό μη κάνεις όλη τη διαδικασία και δε παίζει στο τέλος γιατί τα review στους περισσότερους πωλητές είναι ανάμεικτα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αποψη για την καταναλωση της μπαταριας στις Q; Δυστυχως υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα των νυχτερινων φωτογραφιων στις pie σε συγκριση με τις oreo και εχω μπερδευτει που να καταληξω

 

Έχω εδώ και λίγες μέρες την Pixel Experience Plus Q, ενώ πριν είχα την αντίστοιχη σε Pie. Έχω την εντύπωση ότι γενικά η κατανάλωση μπαταρίας είναι τώρα κάπως μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που διαβαζω στο καναλι του telegram οι περισσοτερες αν οχι ολες οι Q εχουν μικροθεματα.Γενικα η καταναλωση μπαταριας ειναι αυξημενη, σε καποιες οι εφαρμογες ανοιγουν πιο αργα, σε αλλες καποιοι κερνελς προκαλουν reboot.Οι περισσοτεροι δεν ειναι ευχαριστημενοι και αλλαζουν ρομ σαν τα πουκαμισα.Πιο σταθερη φαινεται να ειναι η crdroid q.Προσωπικα ειμαι ακομα σε los pie και εκει θα μεινω μεχρι να υπαρξει βελτιωση.
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που διαβαζω στο καναλι του telegram οι περισσοτερες αν οχι ολες οι Q εχουν μικροθεματα.Γενικα η καταναλωση μπαταριας ειναι αυξημενη, σε καποιες οι εφαρμογες ανοιγουν πιο αργα, σε αλλες καποιοι κερνελς προκαλουν reboot.Οι περισσοτεροι δεν ειναι ευχαριστημενοι και αλλαζουν ρομ σαν τα πουκαμισα.Πιο σταθερη φαινεται να ειναι η crdroid q.Προσωπικα ειμαι ακομα σε los pie και εκει θα μεινω μεχρι να υπαρξει βελτιωση.

 

Πάντως με σταθερότητα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με ταχύτητα, ίσως όντως να είναι λίγο πιο χαμηλή σε σχέση με την (γενικά) εντελώς απροβλημάτιστη Pie.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να βγάλω φωτογραφία με hdr βγάζει σφάλμα αδυναμία σύνδεσης με τη κάμερα. Έκανα επαναφορά ρυθμίσεων κάμερας αλλά τζίφος.

Τελευταία stable ρομ. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...