Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά μετά από αρκετή καθυστέρηση μου ήρθε κι εμένα sms
http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι απεστάλη κι άλλο μήνυμα. Αυτή τη φορά λοιπόν όπως είπα είχα κάνει εγγραφή. Λοιπόν τσάμπα το αφμ και το σταθερό αλλά και το email που ήθελαν. Δεν ελήφθη τίποτα και πουθενά. Μάλλον κάνουν οικονομία στα μηνύματα δεν εξηγείται αλλιώς. Θυμάμαι ότι στην εγγραφή έλεγε ότι θα γίνοταν ενημέρωση και με email. Μας έγραψαν κανονικά στα :X
Εγώ δύο κινητά των γονιών μου με επιλογή φωνητική κλήση από 112, τα κάλεσαν και τα 2 μετά από εγγραφή που έκανα όπως έγραψα. Δεν ξέρω τι δεν πηγαίνει καλά στην περίπτωση σου...

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να γραφτώ στο 112.gr έτσι ώστε να μου έρχεται τουλάχιστον sms.

Για να μπορέσεις να γραφτείς εκεί όμως δηλώνεις ότι δεν έχεις smartphone:lol: Πράγμα που φυσικά δεν ισχύει για το δικό μας.

Τέλος πάντων νομίζω ότι πρέπει να βρούμε/εξηγήσουμε/διορθώσουμε/γίνει update το γιατί δεν μπορούμε να ενεργοποιήσουμε την επιλογή που ήδη υπάρχει στις "Ρυθμίσεις" μηνυμάτων δηλαδή η "Ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης" που πατώντας τη δεν οδηγεί πουθενά:mad::blink:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς pie rom που να φτάνει τις 10 ωρες sot; Ειδα κάτι τέτοιο στο xda αλλά μου φαίνεται δύσκολο έως απίθανο. Απο οσο μου έχει δείξει η εμπειρία και απο άλλες συσκευές σε καθε νεώτερη έκδοση μειώνεται και η διάρκεια
Link to comment
Share on other sites

Με pixel experience 9 μπορώ να φτάσω τις 8μισω ώρες (μόνο με 4g πάω για 5-6)

Βέβαια υπάρχουν μέρες που έχω 4(βαριά χρήση)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε note 4x υπαρχει καποια ρυθμιση που οταν μιλας να σβηνει η οθονη και να μην πατιεται με το αυτι και γινονται διαφορα χαζα?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε note 4x υπαρχει καποια ρυθμιση που οταν μιλας να σβηνει η οθονη και να μην πατιεται με το αυτι και γινονται διαφορα χαζα?

 

Όταν είσαι στο dialer επιλέγεις τις τρεις γραμμούλες κάτω αριστερά και στη συνέχεια επιλέγεις τις ρυθμίσεις εισερχομένων κλήσεων. Εκεί εχει επιλογή

να ενεργοποιήσεις το proximity sensor.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ενημέρωση για την εφαρμογή "messaging".Ήλπιζα ότι με αυτή θα διορθωνόταν το πρόβλημα με την ενεργοποίηση της επιλογής "Ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης".Δυστυχώς η επιλογή αυτή εξακολουθεί να είναι μη επιλέξιμη.Το μόνο εμφανές που άλλαξε είναι ότι επάνω δεξιά δεν γράφει πλέον "Ρυθμίσεις" αλλά έχει το εικονίδιο του γραναζιού:(

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

μήπως να δούμε αν πρέπει να αλλάξουμε από τον πάροχο τις ρυθμίσεις για τα μηνύματα από τα 5ψηφια νούμερα? για τσεκαρετε αν έχετε απενεργοποιήσει τα 5ψηφια από τον πάροχο.
Link to comment
Share on other sites

μήπως να δούμε αν πρέπει να αλλάξουμε από τον πάροχο τις ρυθμίσεις για τα μηνύματα από τα 5ψηφια νούμερα? για τσεκαρετε αν έχετε απενεργοποιήσει τα 5ψηφια από τον πάροχο.

Τι ακριβώς εννοείς και που? Έχει σχέση το 112 με αυτά?

Εγώ έχω μπλοκάρει τα 5ψήφια με χρέωση τόσο στη Wind όσο και στην Vodafone, όμως και στη γυναίκα μου που επίσης τα έχουμε μπλοκάρει έρχονται ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης (και μάλιστα 2 φορές λόγω 2 sim!!).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς και που? Έχει σχέση το 112 με αυτά?

Εγώ έχω μπλοκάρει τα 5ψήφια με χρέωση τόσο στη Wind όσο και στην Vodafone, όμως και στη γυναίκα μου που επίσης τα έχουμε μπλοκάρει έρχονται ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης (και μάλιστα 2 φορές λόγω 2 sim!!).

εγώ λάμβανα κανονικά τις ειδοποιήσεις μέχρι που ενεργοποίησα την μη αποδοχή μηνυμάτων από 5ψηφια μέσω της εφαρμογής My Vodafone. Τώρα τα απενεργοποιησα μήπως και τελικά φταίει αυτό......

Edited by dreamlord1970
Link to comment
Share on other sites

Ορίτζιναλ δε παιΖει να υπάρχει. Αν βρεις από Αλί/εβαυ την περνάς μόνος (αν το κατέχεις)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με αλλαγη μπαταρίας τι κάνουμε?

 

Ορίτζιναλ δε παιΖει να υπάρχει. Αν βρεις από Αλί/εβαυ την περνάς μόνος (αν το κατέχεις)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απο ebay και ali δε το προτεινω, την εχω πατησει απο ali.Αλλα δειχνουν στις φωτο και αλλα θα παρεις στην πραγματικοτητα.Το ιδιο γινεται και με τα ελληνικα καταστηματα αλλα μπορεις να συνεννοηθεις πιο ευκολα και να το ψαξεις.Περισσοτερες πληροφοριες στο ποστ που εγραψα #15090 σελ. 1006.Υπαρχουν ακομα αυθεντικες μπαταριες αλλα θελει ψαξιμο.

Edited by Ark4n1s
Link to comment
Share on other sites

εγώ λάμβανα κανονικά τις ειδοποιήσεις μέχρι που ενεργοποίησα την μη αποδοχή μηνυμάτων από 5ψηφια μέσω της εφαρμογής My Vodafone. Τώρα τα απενεργοποιησα μήπως και τελικά φταίει αυτό......
Δεν έχει καμία σχέση απολύτως. Ενεργοποίησε τα μην χρεωθείς τίποτα. Αν δεις και συνεχίζει το πρόβλημα κάνε εγγραφή στο 112.gr τουλάχιστον να λαμβάνεις φωνητική κλήση ή sms ή mail

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να δοκιμάσω pie rom αν και παντα με απασχολουσε το θεμα της μπαταρίας. Η ρομ που έβαλα είναι η aosip.

 

Με 6 ωρες sot εως τώρα η μπαταρία βρίσκεται στο 43% κάτι που σημαίνει οτι θα φτασει σίγουρα τις 10 ωρες.

 

Το θέμα είναι ότι εμφανισε κανα δυο κολληματα και αυτό με απασχολεί. Ισως να φταίει η gcam για αυτό επειδή εβαλα την 7.3.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να δοκιμάσω pie rom αν και παντα με απασχολουσε το θεμα της μπαταρίας. Η ρομ που έβαλα είναι η aosip.

 

Με 6 ωρες sot εως τώρα η μπαταρία βρίσκεται στο 43% κάτι που σημαίνει οτι θα φτασει σίγουρα τις 10 ωρες.

 

Το θέμα είναι ότι εμφανισε κανα δυο κολληματα και αυτό με απασχολεί. Ισως να φταίει η gcam για αυτό επειδή εβαλα την 7.3.

 

Δοκιμασε official crdroid pie ή official lineage pie.Απο τις πιο σταθερες που συνεχιζουν να παιρνουν updates.

Link to comment
Share on other sites

Cr droid την εχω υπόψιν αν ξαναδω προβλήματα αλλά έχει τόσο καλη διαχείριση μπαταρίας;

Ολες σχεδον οι ρομ βασιζονται στα ιδια sources.Στην ουσια αυτο που αλλαζει ειναι το ποσες και ποιες επιλογες παραμετροποιησης σου δινουν και τα...wallpapers.Απο αποψη μπαταριας ειναι το ιδιο πανω κατω οι περισσοτερες, εκει που διαφερουν λιγο ειναι η σταθεροτητα οπου μερικες μπορει να εχουν μερικα μικρης σημασιας bugs.Επισης για να καταλαβεις αν μια ρομ ειναι καλη απο αποψη μπαταριας χρειαζεται 2-3 φορτισεις γιατι με την αλλαγη ρομ απορυθμιζεται η ενδειξη της μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Την εγκατεστησα, δεν ξερω ακομα για την μπαταρια ή τι Bug μπορει να εχει που να με ενοχλουν, αλλα για την ωρα δεν μου αρεσει οτι στα πληκτρα δεν θα ελεγα πως δουλευει τελεια το Κλεισιμο των εφαρμογων με το πληκτρο back, οτι δεν μπορω να εχω την δυνατοτητα να εχω power menu με καποιο πληκτρο καθως το Power button του κινητου δεν ειναι ακριβως και στα καλυτερα του και μου κανει και μερικα κολπακια με το play store τα οποια δεν τα ειχα ποτε.

 

Θα την τσεκαρω παντως αφου φορτισει πληρως το κινητο και θα δω. Ισως παω και σε παλαιοτερες pie και ας μην εχω τα τελευταια patches αρκει να δουλευουν καλα και φυσικα να ειναι σε αναλογα επιπεδα η μπαταρια. Μηπως εχει δοκιμασει κανεις την rr;

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν, η HavocOS είναι η ROM με την περισσότερη παραμετροποίηση. Ήμουν τον περισσότερο καιρό με αυτήν, σταθερή και για τόση παραμετροποίηση αρκετά γρήγορη, αρκεί να φλασάρεις τον FrancoKernel.

Από την εμπειρία μου, όποια ROM Pie και να δοκιμάσεις δεν θα φτάσεις σε επίπεδα κατανάλωσης ενέργειας όπως στο Oreo. Επίσης το Oreo είναι ένα κλικ πιο ελαφρύ όπως και να το κάνεις.

Επέστρεψα εδώ και λίγες μέρες στην LineageOS Extended 15.1 του Alexey (Oreo δηλαδή). Νομίζω ότι είναι το "sweet spot" για το Mido, όπως και να το κάνουμε είναι πολύ ξεπερασμένη συσκευή.

Για όποιον θέλει να δοκιμάσει:

https://drive.google.com/drive/folders/1EQCRrAVSPkzGQk1pVjDe67KaY12caGJ4

Φλασάρεις ROM, Gapps και Magisk για root αν θέλεις και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια δοκιμή στην pixel experience plus.

Την φοράω καιρό τώρα και είμαι υπερευχαριστημενος.

Και από αυτονομία είναι πολύ καλά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιουσα την miracle droid και θα ελεγα πως σε σχεση με την aosip που δοκιμασα ηταν ξεκαθαρα πιο βαρια και με ιδια διαχειριση μπαταριας στις 10 ωρες sot.

Παντως αφου μπηκα σε αυτο το τρυπακι θα τσεκαρω μερικες ακομα ρομ οπως την cr droid και την rr του Luis για αρχη αλλα και καποια λιγο παλιοτερη εκδοση της aosip μηπως εφταιγε το τελευταιο build.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...