Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

 

Θελω να παραγγειλω αυτο το κινητο για τον αδερφο μου.

Ελαχιστες απαιτησεις, πολυ ομιλια, μηνυματα και λιγο internet. Με λιγα λογια, δε θελει απλα να εχει προβληματακια με rom κολληματα κ.α.

Το προτεινετε;

Και επισης, τι εχω χασει ρε παιδια ;

Οι τιμες Κινας ειναι ιδιες πλεον με Ελλαδα ή ειναι τιποτα μουφα αυτα που βλεπω στο skroutz ;

Για του λογου το αληθες...

https://m.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Global-Edition-5_5-inch-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1129991.html?rmmds=search

https://www.webtelecom.gr/index.php?route=product/product&product_id=787

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

Θελω να παραγγειλω αυτο το κινητο για τον αδερφο μου.

Ελαχιστες απαιτησεις, πολυ ομιλια, μηνυματα και λιγο internet. Με λιγα λογια, δε θελει απλα να εχει προβληματακια με rom κολληματα κ.α.

Το προτεινετε;

Και επισης, τι εχω χασει ρε παιδια ;

Οι τιμες Κινας ειναι ιδιες πλεον με Ελλαδα ή ειναι τιποτα μουφα αυτα που βλεπω στο skroutz ;

Για του λογου το αληθες...

https://m.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Global-Edition-5_5-inch-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1129991.html?rmmds=search

https://www.webtelecom.gr/index.php?route=product/product&product_id=787

Αφου το θελει για ομιλια και μηνυματα τι σοϊ κολληματα να φαει ρε φιλε μου αυτοι που τρωνε κολληματα ειναι αυτοι που κατεβαζουν κατι κολοεφαρμογες χωρις αυριο η 300 εφαρμογες απλα για να πουν οτι τις εχουν. Μια χαρα θα ειναι. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Περασα την 9.2.1.0. Δεν βλέπω καμιά διαφορά σε θεμα αποδοσης σε σχέση με την τελευταία οπότε αν κάνει πραγματικά καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας θα μεινω με αυτην.

Το μόνο κακό πως έπρεπε να την φλασαρω με το mi flash οπότε ηθελαν ξανα εγκατάσταση ολα. Οταν την εγκατεστησα μεσω του updater του κινητού μου έβγαζε errors

Link to comment
Share on other sites

Αφου το θελει για ομιλια και μηνυματα τι σοϊ κολληματα να φαει ρε φιλε μου αυτοι που τρωνε κολληματα ειναι αυτοι που κατεβαζουν κατι κολοεφαρμογες χωρις αυριο η 300 εφαρμογες απλα για να πουν οτι τις εχουν. Μια χαρα θα ειναι. :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επίσης, έχεις εικόνα για τα κινητά που πουλάνε στο skroutz και είναι ίδια τιμή με Κίνα;

Τέλος, είδα ότι το κινητό αυτό υπάρχει και με τον helio τον επεξεργαστή. Είναι το ίδιο καλός;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επίσης, έχεις εικόνα για τα κινητά που πουλάνε στο skroutz και είναι ίδια τιμή με Κίνα;

Τέλος, είδα ότι το κινητό αυτό υπάρχει και με τον helio τον επεξεργαστή. Είναι το ίδιο καλός;

Οχι με σναπντραγκον ειναι προτιμοτερος και παιρνει πιο πολλες αναβαθμισεις και η μπαταρια κραταει πιο πολυ λογω διαχείρισης.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Οχι με σναπντραγκον ειναι προτιμοτερος και παιρνει πιο πολλες αναβαθμισεις και η μπαταρια κραταει πιο πολυ λογω διαχείρισης.

 

Τελευταία ερώτηση και σε ζάλισα φίλε...

Τελικά με το skroutz.gr τι παίζει;

Γιατί έχει ίδιες τιμές με Κίνα;

Link to comment
Share on other sites

Περασα την 9.2.1.0. Δεν βλέπω καμιά διαφορά σε θεμα αποδοσης σε σχέση με την τελευταία οπότε αν κάνει πραγματικά καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας θα μεινω με αυτην.

Το μόνο κακό πως έπρεπε να την φλασαρω με το mi flash οπότε ηθελαν ξανα εγκατάσταση ολα. Οταν την εγκατεστησα μεσω του updater του κινητού μου έβγαζε errors

 

Αν θυμάμαι σωστά την καλύτερη αυτονομία είχαν οι 8. Από το 9 και μετά άρχισε η κατηφόρα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το skroutz.gr τι παίζει;

Γιατί έχει ίδιες τιμές με Κίνα;

 

Τίποτα δεν παίζει. Απλά έχει -πρακτικά- ίδιες τιμές. Εδώ και καιρό. Δεν συμφέρει πλέον η αγορά από Κίνα για φθηνές προς μέτριας αξίας συσκευές όχι μόνο σε Xiaomi αλλά και σε άλλες μάρκες. Αν δε έχεις και δυνατότητα λήψης τιμολογίου (επαγγελματίας) η αγορά σου βγαίνει φθηνότερα κι από το φθηνότερο κινεζομάγαζο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο play store -> βοήθεια και σχόλια-> γράψε στην αναζήτηση disable-> delete or disable apps on android -> Tap to go to Application Settings -> και απενεργοποιείς όποιες θες.

 

Το άλλο θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να διαγράψω ή να απενεργοποιήσω τις εφαρμογές της Google και κάποιες της miui

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάπου ρύθμιση να μπορείς να περιορίσεις τα δεδομένα που καταναλώνει μια εφαρμογή στο ΠΑΡΑΣΚΉΝΙΟ όχι γενικά; εάν την ανοίξω να λειτουργεί με δεδομένα κανονικά. απλά όσο δεν την χρησιμοποιώ να μην καταναλώνει στο παρασκήνιο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάπου ρύθμιση να μπορείς να περιορίσεις τα δεδομένα που καταναλώνει μια εφαρμογή στο ΠΑΡΑΣΚΉΝΙΟ όχι γενικά; εάν την ανοίξω να λειτουργεί με δεδομένα κανονικά. απλά όσο δεν την χρησιμοποιώ να μην καταναλώνει στο παρασκήνιο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κοίτα στο security , data usage , data usage stats , και διάλεξε την εφαρμογή που θέλεις να περιορίσεις τα δεδομένα της.

9.8.5.0

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο play store -> βοήθεια και σχόλια-> γράψε στην αναζήτηση disable-> delete or disable apps on android -> Tap to go to Application Settings -> και απενεργοποιείς όποιες θες.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είχα πάει πάλι εκεί αλλά δεν μου δούλεψε, σήμερα έπαιξε χαχα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό της αδερφής μου (redmi note 4) μία δουλεύει το μικρόφωνο του ακουστικού μια όχι, το δοκίμασα με αρκετά σετ ακουστικά. Μπορεί να βάλεις ακουστικά, να δουλέψει και μετά σε επόμενο τηλέφωνο να μην σε ακούνε. Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ αν εξαιρέσουμε τους πρώτους 2 μήνες εχω μετανιώσει για την αγορά του. Ενα κινητό που το πηρα λογω της μεγάλης του αυτονομίας με καλομαθε στην αρχη και με τις αναβαθμισεις με ξενερωσε. Θα μου πεις κάτσε να μάθεις να το γυρίσεις στην 9.2.1.0; Θέλουμε να γίνει η ζωη μας ευκολότερη όχι δυσκολοτερη. Και το κακό είναι οτι εδω και αρκετό καιρό όλοι οι χρήστες παραπονιουνται για την μπαταρία και τον browser που τον χαλασανε και η xiaomi κοιμάται.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καμιά 10ρια ώρες sot συν κλήσεις συν μουσική συν GPS Bluetooth data ανοιχτά σου φαίνονται χαμηλή αυτονομία...
Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις αυτα τα στατιστικά με την 9.5.8.0. είσαι αρχοντας, εγω ουτε τα μισα δεν εχω.

Παίζουν πολλά ρόλο στην κατανάλωση και τη χρήση του καθενός.

Εγώ 3 με 3.5 μέρες και 8 με 8.5 ώρες s.o.t.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καμιά 10ρια ώρες sot συν κλήσεις συν μουσική συν GPS Bluetooth data ανοιχτά σου φαίνονται χαμηλή αυτονομία...

10 ώρες; με την τελευταία ρομ; ούτε καν παλιά αυτά τα sot.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή βλέπω ότι πολλοί ενδιαφέρεστε για αυτονομία, SOT κλπ, γιατί δεν δοκιμάζετε κάποια custom ROM; Αν βέβαια έχετε τη διάθεση/ χρόνο να ασχοληθείτε (όχι ότι είναι κ τίποτα τρομερό). Είχα δει κάπου Nougat, αν θυμάμαι Resurrection Remix 5.8.5 ήταν, με 13,5 ώρες SOT σε αρκετά αξιόπιστο τεστ. Αλλά και στην πράξη να μην είναι 13,5 ας είναι 12 - 12,5 ώρες στην ουσία 2 μέρες έντονης χρήσης είναι, όχι και άσχημα για συσκευή των 150 ευρώ!

Σαν πρόταση για όσους δεν γνωρίζουν το λέω, ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του.

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή βλέπω ότι πολλοί ενδιαφέρεστε για αυτονομία, SOT κλπ, γιατί δεν δοκιμάζετε κάποια custom ROM; Αν βέβαια έχετε τη διάθεση/ χρόνο να ασχοληθείτε (όχι ότι είναι κ τίποτα τρομερό). Είχα δει κάπου Nougat, αν θυμάμαι Resurrection Remix 5.8.5 ήταν, με 13,5 ώρες SOT σε αρκετά αξιόπιστο τεστ. Αλλά και στην πράξη να μην είναι 13,5 ας είναι 12 - 12,5 ώρες στην ουσία 2 μέρες έντονης χρήσης είναι, όχι και άσχημα για συσκευή των 150 ευρώ!

Σαν πρόταση για όσους δεν γνωρίζουν το λέω, ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του.

αν μας βοηθαγε και κανεις να βαζαμε αλλη rom καλα θα ηταν

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να πω και γω με την σειρά μου τις ρυθμίσεις που έκανα και φαίνεται ότι δουλεύει το hotspot...τύπος APN= "default,dun", πρωτόκολλο APN ="IPv4" και τέλος που ίσως κάνει την διαφορά ειναι ότι στο πεδίο τύπος MVNO= "SPN", Τιμή MVNO="vodafone GR"(στην δικιά μου περίπτωση). Να αναφέρω ότι είμαι με Beta Global rom dev την 7.10.19

Δώστε ένα feedback αν σας δουλεύει...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

της ρυθμισεις για το hotspot που παμε και τις βαζουμε ?
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ αν εξαιρέσουμε τους πρώτους 2 μήνες εχω μετανιώσει για την αγορά του. Ενα κινητό που το πηρα λογω της μεγάλης του αυτονομίας με καλομαθε στην αρχη και με τις αναβαθμισεις με ξενερωσε. Θα μου πεις κάτσε να μάθεις να το γυρίσεις στην 9.2.1.0; Θέλουμε να γίνει η ζωη μας ευκολότερη όχι δυσκολοτερη. Και το κακό είναι οτι εδω και αρκετό καιρό όλοι οι χρήστες παραπονιουνται για την μπαταρία και τον browser που τον χαλασανε και η xiaomi κοιμάται.

 

Γι αυτό δεν "τρέχουμε" να κάνουμε το κάθε update που γίνεται διαθέσιμο..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

αν μας βοηθαγε και κανεις να βαζαμε αλλη rom καλα θα ηταν

 

Έλα ρε, τόσοι οδηγοί υπάρχουν και εδώ και σε τόσα φόρα και κυρίως στο XDA. Όλοι μας ψάχνοντας μάθαμε. Αν καταλάβεις τη γενική λογική και διαβάσεις όντως τις οδηγίες χωρίς να βιάζεσαι είναι εύκολο. Τεσπα, ο καθένας όπως νιώθει πιο άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Για το sot παίζουν ρόλο αρκετοί παράγοντες.

Ποιότητα σήματος, χρήση δεδομένων ή wifi, φωτεινότητα οθόνης, bluetooth, χρόνος ομιλίας, συγχρονισμός. Επίσης η εφαρμογή του fb και το messenger καταναλώνουν αρκετή μπαταρία.

Κάθε χρήστης είναι διαφορετικός.

Link to comment
Share on other sites

Παίζουν πολλά ρόλο στην κατανάλωση και τη χρήση του καθενός.

Εγώ 3 με 3.5 μέρες και 8 με 8.5 ώρες s.o.t.

Αυτη την αυτονομία ειχα με την 9.2.1.0 και ημουν πολύ ευχαριστημένος, τωρα η αναμονη δεν ξεπερνά τις 2 μέρες ποτε και sot 6-7ωρες το πολυ. Με ιδια ακριβως χρηση και τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το κινητό κυρίως για σερφάρισμα, άμεσα μηνύματα και κλήσεις. Όταν είμαι συνέχεια σε wifi βγάζω 11+ ώρες sot ενώ όταν είμαι σε data βγάζω 9+. Αυτά με την τελευταία σταθερή, πριν είχα λιγότερο. Τονίζω όμως ότι δεν έχω εγκατεστημένο το messenger.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...