Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω παρατηρω και τρέλες εναλλαγές στο σημα,στο ίδιο σημείο εκεί που δείχνει φουλ πέφτει στην μία γραμμή η καμία.Οταν παω να κάνω κλήση πάει στο φουλ οταν κλεινω πέφτει πάλι στην μία γραμμή. Στο ίδιο σημείο λεω πάντα.

 

Αυτο εχει να κανει με το σημα που έχει η περιοχή. Επισης κατα την κλήση πιθανώς με την μια γραμμη να εισαι σε lte και για την κληση να πέφτει σε 3g που εχει φουλ σημα καθώς δεν υποστηρίζεται VoLte

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχει να κανει με το σημα που έχει η περιοχή. Επισης κατα την κλήση πιθανώς με την μια γραμμη να εισαι σε lte και για την κληση να πέφτει σε 3g που εχει φουλ σημα καθώς δεν υποστηρίζεται VoLte

 

Από ποιόν δεν υποστηρίζεται το VoLTE;

Από το δίκτυο ή από το τηλέφωνο;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. Θα κανω μερικες ερωτησεις καθως εκτος απροοπτου συντομα θα γινω κατοχος του συγκεκριμενου κινητου

 

1. Επειδη σιγουρα θα εγκαταστησω custom recovery και θα κανω root με το magisk ποια ειναι η πολιτικη της infoquest σε οτι αφορα την εγγυση; Αν κανω αυτα τα 2 χανω την εγγυηση οπως ισχυει σχεδον παντου;

2. Αν χρειαστει να βαλω στοκ ρομ για να στειλω το κινητο στο σερβις υπαρχει καποιος μετρητης οπως ειχε (δεν ξερω αν εχει ακομα) η σαμσουνγκ και θελει καποια εφαρμογη ωστε να μηδενιζω καθε φορα που θα περναω καποια ρομ;

3. Μπορω να εχω twrp και στοκ ρομ; Διαβασα πως αν βαλω twrp πρεπει να εχω και custom rom αλλιως υπαρχει θεμα bootloop

4. Aν υπαρξει λογος να κανω επαναφορα της στοκ ρομ αυτη υπαρχει διαθεσιμη και ειναι πανω κατω απλη διαδικασια; Π.χ. για την λενοβο υπαρχει το sp flash tool οποτε ολα τα λαθη συγχωρουνται

Link to comment
Share on other sites

2. Αν βάλεις στοκ ρομ και πάει για σέρβις δεν υπάρχει κανένας μετρητής ούτε μπορεί κάποιος να καταλάβει τίποτα.

3. Μπορείς, αλλά δεν υπάρχει λόγος όταν βάλεις twrp θα πας σε custom rom που είναι πολύ καλύτερες.

4. Στην μαμά xiaomi υπάρχουν όλες οι ρομ και τα εργαλεία να τις περάσεις πολύ εύκολα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστει ομως να εχω επαναφερει την στοκ ρομ αν πρεπει να παει σερβις. Σωστα;

Σε οτι αφορα την στοκ ρομ δεν μου αρεσει οτι εχει αρκετο bloatware αλλα πιο σημαντικο ρολο θα παιξει η καταναλωση της μπαταριας. Παντως μου αρεσουν οι miui καθως ειναι πολυ παραμετροποιησιμες αλλιως κλασικα ressurection

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. Θα κανω μερικες ερωτησεις καθως εκτος απροοπτου συντομα θα γινω κατοχος του συγκεκριμενου κινητου

 

1. Επειδη σιγουρα θα εγκαταστησω custom recovery και θα κανω root με το magisk ποια ειναι η πολιτικη της infoquest σε οτι αφορα την εγγυση; Αν κανω αυτα τα 2 χανω την εγγυηση οπως ισχυει σχεδον παντου;

2. Αν χρειαστει να βαλω στοκ ρομ για να στειλω το κινητο στο σερβις υπαρχει καποιος μετρητης οπως ειχε (δεν ξερω αν εχει ακομα) η σαμσουνγκ και θελει καποια εφαρμογη ωστε να μηδενιζω καθε φορα που θα περναω καποια ρομ;

3. Μπορω να εχω twrp και στοκ ρομ; Διαβασα πως αν βαλω twrp πρεπει να εχω και custom rom αλλιως υπαρχει θεμα bootloop

4. Aν υπαρξει λογος να κανω επαναφορα της στοκ ρομ αυτη υπαρχει διαθεσιμη και ειναι πανω κατω απλη διαδικασια; Π.χ. για την λενοβο υπαρχει το sp flash tool οποτε ολα τα λαθη συγχωρουνται

1.Βαζεις ξανα official και κομπλε

2.δεν εχει μετρητη

3.βαζεις redwolf twrp απο xda και εχεις τα updates κανονικα

4.ναι ειναι απλη,υπαρχει το mitool της xiaomi και αλλα προγραμματα

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστει ομως να εχω επαναφερει την στοκ ρομ αν πρεπει να παει σερβις. Σωστα;

 

Ναι, κλειδώνεις bootloader, περνάς stock rom και είσαι κομπλε.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε custom rom τι προτείνετε, κριτήριο μου βασικό η αυτονομία και το όσο δυνατόν λιγότερα bug

 

Αν θέλεις δες εδώ:

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/how-to/battery-life-performance-benchmarks-t3751850

 

Συγκριτικό αρκετών ROM (σε ενδιαφέρει το Score και SOT στο average). Οι Oreo προς το παρόν είναι όλες παρόμοιες πάνω κάτω. Πρόσεξε μόνο αν θα είναι Treble ή όχι. Γιατί αν πχ η ROM που θέλεις είναι Treble, πρέπει να έχεις την Treble έκδοση της recovery και του kernel (αν θα βάλεις).

 

Δοκίμασα μέχρι στιγμής την Resurrection Remix 6 του Endless, την τελευταία στον πρώτο πίνακα (έχει γίνει underclock για εξοικονόμηση ενέργειας, γι'αυτό και στον πίνακα έχει και την προηγούμενη έκδοση που δεν είχε underclock για να συγκρίνεις). Εξαιρετική αυτονομία, 10-11 ώρες οθόνη άνετα. Αλλά επειδή ήθελα να δοκιμάσω κ μια AOSP based, τώρα είμαι με την AOSiP - δεν έχω γνώμη ακόμα για να πω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις δες εδώ:

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/how-to/battery-life-performance-benchmarks-t3751850

 

Συγκριτικό αρκετών ROM (σε ενδιαφέρει το Score και SOT στο average). Οι Oreo προς το παρόν είναι όλες παρόμοιες πάνω κάτω. Πρόσεξε μόνο αν θα είναι Treble ή όχι. Γιατί αν πχ η ROM που θέλεις είναι Treble, πρέπει να έχεις την Treble έκδοση της recovery και του kernel (αν θα βάλεις).

 

Δοκίμασα μέχρι στιγμής την Resurrection Remix 6 του Endless, την τελευταία στον πρώτο πίνακα (έχει γίνει underclock για εξοικονόμηση ενέργειας, γι'αυτό και στον πίνακα έχει και την προηγούμενη έκδοση που δεν είχε underclock για να συγκρίνεις). Εξαιρετική αυτονομία, 10-11 ώρες οθόνη άνετα. Αλλά επειδή ήθελα να δοκιμάσω κ μια AOSP based, τώρα είμαι με την AOSiP - δεν έχω γνώμη ακόμα για να πω.

 

RR oreo προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να περάσω μάλλον λόγω redwolf twrp

Link to comment
Share on other sites

Lineage 14.1 χωρις bugs .πολυ καλη αυτονομια ..δοκιμασα και αρκετες oreo -καλες αλλα τοσο σταθερες καμια οσο η lineage

 

+1. Αυτήν έχω κι εγω και είμαι ικανοποιημένος..

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.

Θελει φιλος να παρει τη συσκευη αλλα επειδη θελει να την παρει απο skroutz με ρωταει απο ποιο καταστημα και ποια εκδοση να παρει για να ειναι κομπλε (δηλαδη απο θεμα μπαντων, εγγυησης κλπ )

Μπορειτε να με βοηθησετε?

Γιατι και το skroutz το εχει με 2 ονομασιες...

https://www.skroutz.gr/s/11069307/Xiaomi-Redmi-Note-4X-Snapdragon-32GB.html

https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο link είναι το "σωστό". Η συσκευασία πρέπει να χει τα κόκκινα αυτοκόλλητα στα πλάγια που γράφουν "global version". Για επιβεβαίωση μπορείς να το ρωτήσεις γιατί κάποια δεν το αναφέρουν στον τίτλο.
Link to comment
Share on other sites

Eγγυηση το καλυπτει η info quest?

 

Όχι.

Μόνο αν το αγοράσεις από τις μεγάλες αλυσίδες (πλαίσιο, public κλπ) θα έχεις εγγύηση από infoquest για 2 χρόνια.

 

https://techingreek.com/skroutz-o-magaza-pou-emporevontai-smartphones-mia-organomeni-apati-olkis/

Edited by spiros787
Link to comment
Share on other sites

Ποιά ακριβώς του Urikill δοκιμάζεις, την τελευταία; Αν κρασάρει λίγες φορές τότε θα σου κάνει και κάποια προηγούμενη αλλά πάντα πιο πρόσφατη έκδοση από αυτές που σου πρότεινα.

 

Έτσι κι αλλιώς τη μέρα τραβάει από ανεκτές (στοκ με αρκετά όμως στοιχεία παστέλ σε σκηνές με δέντρα) μέχρι πολύ καλές (η hdr+ έχει καλύτερο dynamic range). Ποιά βερσιόν gcam έβαλες κι εσύ;

 

MGC 5.1.018 v2e tolyan009 v 1.4 είναι αυτή που δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα μέχρι στιγμής με τις δοκιμές που έχω κανει.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

ναι μόλις την κατέβασα

για να δούμε

απο που ?δεν το βλεπω
Link to comment
Share on other sites

από το μενού κανονικά

Ρυθμίσεις -> Σχετικά με το τηλέφωνο -> Ενημέρωση συστήματος

ειναι stable η Nightly ?γιατι στο site δεν υπαρχει ακομα

ειδε κανεις διαφορα απο την 9.2.1.0 ?

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...