Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H Cosmote καταφερε μεχρι και σημερα να κατακτησει τον πατο της ποιοτητας στις συνομιλιες ! Ειναι δυνατον ακομη να χρησιμοποιει FR !!!

Υποτιθεται οτι ειναι ξεχωριστη δυναμη στην Ελλαδα και μπορει να εχει οπου και οσο Bandwidth θελει για χρηση! Τωρα θα κανει την μεγαλη εκπληξη με το AMR... Εχει προβλευθει ομως και η τελευταια λεπτομερεια για να λειτουργησουν ολα σωστα η θα αρχισουν οι "Απροσμενες" Υπερφορτωσεις??:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οποιος καταλάβει οτι η Cosmote έκανε αναβάθμιση στην κωδικοποίηση ήχου ας μας το πει. Για να δούμε... πόσες μέρες θα κάνει..
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα που μίλαγα στο τηλέφωνο (πριν 2-3 ώρες) κοβόταν η γραμμή συνέχεια...δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την αναβάθμιση του δικτύου :O . Παρεπιπτόντως, το σήμα 3g στην Καλαμάτα είναι εξαιρετικό...το σύγκρινα με vodafone και ήταν η μέρα με τη νύχτα :cool:
Link to comment
Share on other sites

την κωδικοποίηση αυτή την υποστηρίζουν όλα σχεδόν τα κινητά ΝΟΚΙΑ(το λέω αυτό γιατί αντικειμενικά είναι τα πιο διαδεδομένα) και τα περισσότερα μοντέλα των άλλων εταιριών και φυσικά όλα τα 3g τηλέφωνα.Το EFR δεν είναι πλέον και τόσο καλό,μπροστά στο AMR είναι σκόνη:) Βέβαια απαραίτητη προϋπόυθεση για να καταλάβουμε ποιότητα είναι να μη γίνει συμπίεση στο δίκτυο κορμού γιατί τότε μιλάμε για μια αναβάθμιση που δε θα αποδώσει...

Πράγματι, μόλις παρατήρησα σε ένα BenQ-Siemens που πήρα για τον πατέρα μου ότι υποστηρίζει εκτός από FR, EFR, ΗR και τα AMR και HR-AMR.

Link to comment
Share on other sites

Για περιοχή Γουδή έχετε ακούσει κάτι.

Από Μάρτιο που κατέβασαν κάποιο σταθμό μέχρι σήμερα τίποτα. Εκεί που η cosmote είχε φουλ σήμα, τώρα τίποτα.Έχουν βέβαια κάνει κάποιες κινήσεις, προφανώς με ενίσχυση σήματος από τους γύρω σταθμούς, αλλά υπάρχουν ακόμη κάποια τετράγωνα που δεν είναι δυνατόν, όσοι μένουν εκεί, να μιλήσουν. Η υπομονή έφτασε στα όριά της, τηλέφωνα-mail, αλλά τίποτα. Mέχρι τέλος του μήνα....άντε γεια cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος καταλάβει οτι η Cosmote έκανε αναβάθμιση στην κωδικοποίηση ήχου ας μας το πει. Για να δούμε... πόσες μέρες θα κάνει..

 

μπορεί να μιλάμε και μόνο για Αττική...δε ξέρω τόσες λεπτομέρειες! :) Αν θέλει η Cosmote θα το βγάλει ως δελτίο τύπου! Επίσης μπορεί να αργήσει,who knows! Έχει κανένας παραπάνω πληροφορίες να μας δώσει; Τόσοι άνθρωποι της cosmote μπαίνουν εδώ μέσα!;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όλη η Cosmote στη πόλη της Χίου και στο Βροντάδο έχει τρελό πρόβλημα !μέχρι και το απόγευμα μπορούσα να πάρω τηλεφωνά αλλά δεν μπορούσα να δεκτό κλήσεις !Απ το απόγευμα και μετά τίποτα !Δε δίνει καθόλου σήμα ! Τo cc το ξέρει να δω ποτέ θα το φτιάξει !

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατά τις 22,00 όλα επανήλθαν ! Υπήρχε προβλημα σε κάποια κεντρική κεραία /σταθμό !

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μόλις μίλησα με τον manos the greek από το Ηράκλειο, ο οποίος έχει cosmote, και μου είπε ότι η κάλυψη gsm στο Μασταμπά δεν έχει κανένα πρόβλημα! Εσύ γιατί δεν πιάνεις στο σπίτι σου; επίσης μου είπε ότι υπάρχει και umts κάλυψη αλλά όχι ιδιαίτερα καλή...

 

Κι εγώ στο Ηράκλειο (Κέντρο), ενώ ξέρω ότι έχει 3G δεν μου το έχει στο Ν71 μόνιμα αναμένο. Πως μπορώ να ελέγξω αν και που έχει?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο Ηράκλειο (Κέντρο), ενώ ξέρω ότι έχει 3G δεν μου το έχει στο Ν71 μόνιμα αναμένο. Πως μπορώ να ελέγξω αν και που έχει?

Δηλαδή σε κάποια σημεία πιάνεις και σε κάποια όχι; τι εννοείς "αναμένο";

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να υπάρχει ένδειξη 3G.. Και βασικά μου το εμφανίζει μόνο όταν δεν έχω σήμα οπότε μάλλον κάτι παίζει.. Έχω ρωτήσει και σε άλλο θρεντ, αλλά μήπως πρέπει να πάρω καινούργια USIM για να έχω 3G?
Link to comment
Share on other sites

Στο Ηράκλειο υπάρχει κάλυψη από ΚΟΣΜΟΤΕ σε όλη την πόλη.

Χρειάζεσαι USIM για να μπεις,φυσικά...αυτό δε στο είπαν από το κατάστημα;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να υπάρχει ένδειξη 3G.. Και βασικά μου το εμφανίζει μόνο όταν δεν έχω σήμα οπότε μάλλον κάτι παίζει.. Έχω ρωτήσει και σε άλλο θρεντ, αλλά μήπως πρέπει να πάρω καινούργια USIM για να έχω 3G?

 

Παιζει ότι το Ν71 όταν δεν έχει σήμα (και είναι επελεγμένη η διπλή λειτουργία) κανει αυτόματη αναζήτηση πρώτα για 3G δίκτυο (βγάζει την ενδηξη 3G) και μετά αφού δεν βρει σε 2G (βγάζει την ενδηξη με την κεραία).

Άρα αφου το παθένεις μόνο όταν δεν έχεις σήμα πάει να πει ότι κάνει ναζήτηση για 3G δίκτυο και όχι ότι βρήσκεσαι σε 3G δίκτυο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο Ηράκλειο υπάρχει κάλυψη από ΚΟΣΜΟΤΕ σε όλη την πόλη.

Χρειάζεσαι USIM για να μπεις,φυσικά...αυτό δε στο είπαν από το κατάστημα;

 

Έχω εταιρική σύνδεση και μου έστειλαν της SIM πριν 1 μήνα.. Επίτηδες το έκαναν και δε έστειλαν USIM γιανα τους δώσω τα 17 ευρώ??:mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχω εταιρική σύνδεση και μου έστειλαν της SIM πριν 1 μήνα.. Επίτηδες το έκαναν και δε έστειλαν USIM γιανα τους δώσω τα 17 ευρώ??:mad:

 

Το κάνουν πολύ συχνά και πρέπει να προσέχετε... Αν πάρεις συσκευή 3g και δε ζητήσεις USIM θα πάρετε το κινητό με απλή SIM.Εϊναι πολιτική τους:mad: Σε αντίθεση με τηv vodafone που δίνουν απευθείας USIM χωρίς να τους το ζητήσεις:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
"Έχει τη καλύτερη κάλυψη η cosmote" από ότι ακούω συνέχεια, αλλά δε μπορώ να καταλάβω στην Άνω Γλυφάδα πάνω από τη Γούναρη γιατί έχει σημεία με πολύ χαμηλό σήμα;
Link to comment
Share on other sites

"Έχει τη καλύτερη κάλυψη η cosmote" από ότι ακούω συνέχεια, αλλά δε μπορώ να καταλάβω στην Άνω Γλυφάδα πάνω από τη Γούναρη γιατί έχει σημεία με πολύ χαμηλό σήμα;

 

Μπούρδες. Στην λετοκαριά ή σε οποιαδήποτε άλλη επαρχιακή πόλη ναι.

 

Περιστέρι και Ν ιωνία που δοκιμάζω, είναι η χαρά του Half rate. Εντάξει, είπαμε όχι EFR αλλά και τόσο HR? (όλα αυτά αν βγει η γραμμή).

Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες. Στην λετοκαριά ή σε οποιαδήποτε άλλη επαρχιακή πόλη ναι.

 

Περιστέρι και Ν ιωνία που δοκιμάζω, είναι η χαρά του Half rate. Εντάξει, είπαμε όχι EFR αλλά και τόσο HR? (όλα αυτά αν βγει η γραμμή).

Γραμμή βγαίνει αλλά ακούγεται χάλια. Θα τους ενημερώσω μήπως και κάνουν κάτι...
Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες. Στην λετοκαριά ή σε οποιαδήποτε άλλη επαρχιακή πόλη ναι.

 

Περιστέρι και Ν ιωνία που δοκιμάζω, είναι η χαρά του Half rate. Εντάξει, είπαμε όχι EFR αλλά και τόσο HR? (όλα αυτά αν βγει η γραμμή).

 

Ασχετο αλλα ποια πολη ειναι η Λετοκαρια;;

Link to comment
Share on other sites

Λεπτοκαρυα για την ακριβεια, πατριοτακι;; :p

 

Δεν είμαι από εκεί. :p Το πήρα σαν καλό παράδειγμα, που χαιρόμαστε για την κάλυψη 3g στην εθνική. Τί κρίμα που δεν μένω στην Εθνική και θα επιθυμούσα ΈΣΤΩ ένα FR.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ,έστω και για 2 μέρες που έχω ενεργοποιήσει το νετμονιτορ, έχει φουντώσει τις κεραίες της η ΚΟΣΜΟΤΕ στο Βόλο και έχει θόρυβο:blink: Δεν είναι αστείο,σήμερα σε τεράστιο κομμάτι της Βενιζέλου είχα -54dBm με -43dBm RSCP(3g) ενώ θόρυβο στο full! Γιατί έτσι; Δεν έχουν προσέξει κάτι; η ΤΙΜ στην παραλία φάτσα κάρτα με την κεραία έχει -75dBm μέχρι το ΠΟΛΥ -70dBm αλλά δεν έχει θόρυβο... Κάτι δε πάει καλά. Στα 20μ από τον ΟΤΕ και να έχεις θόρυβο(?) Για αυτό το κινητό δε στέκεται σε 3g με cosmote...Στη Θεσσαλονίκη αντιθέτως το κινητό "κάθεται στο 3g" με Cosmote.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...